Lietuva vėl prašo Izraelio išduoti kaltinamąjį sovietinio genocido vykdymu

 (56)
Question

Lietuvos Generalinė prokuratūra pirmadienį išsiuntė prašymą Izraelio teisingumo ministerijai išduoti dabar Izraelyje gyvenantį 81 metų Nachmaną Dušanskį, kuris Lietuvoje kaltinamas genocidu per sovietų okupaciją.

Per sovietinę okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais ir pokario laikotarpiu Lietuvoje N.Dušanskis buvo aukštas sovietų valstybės saugumo karinininkas, Lietuvoje dabar jam yra iškelta baudžiamoji byla dėl šalies gyventojų genocido. Generalinė prokuratūra savo teisinės pagalbos prašymą grindžia 1957 metų Europos konvencija dėl ekstradicijos.

Laiške prašoma, kad tuo atveju, jeigu Izraelio valstybė, prisijungdama prie Europos konvencijos dėl ekstradicijos, pasiliko sau teisę atsisakyti išduoti savo piliečius, apsvarstyti galimybę perimti N. Dušanskio baudžiamąjį persekiojimą, pranešė prokuratūros atstovasspaudai.

Lietuvos Generalinė prokuratūra du kartus 1999 metais rašė Izraelio teisingumo ministerijai, prašydama apklausti liudytoju N.Dušanskį. Nesulaukusi atsakymų, prokuratūra savo prašymą pakartojo pernai ir šiemet.

Lietuvos Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriuje tiriama 1996 metais iškelta baudžiamoji byla dėl N.Dušanskio nusikalstamos veiklos vykdant Lietuvos gyventojų genocidą sovietinės okupacijos metais Lietuvoje.

Nesulaukę teisinės pagalbos iš Izraelio, bet surinkę pakankamai įrodymų, Lietuvos prokurorai N.Dušanskiui už akių pareiškė kaltinimus dėl 9 epizodų organizavus ir asmeniškai dalyvavus daugelyje akcijų prieš Lietuvos rezistencijos kovotojus ir civilius gyventojus, taip pat sunaikinant partizanų vadą Adolfą Ramanauską, slapyvardžiu Vanagas. Remdamasis prokurorų pateikta medžiaga, Vilniaus miesto 2-sios apylinkės teismas šiemet rugsėjo 28 dieną nutartimi N.Dušanskiui paskyrė kardomąjį suėmimą.

Prokuratūros duomenimis, N.Dušanskis 1940-1971 metais dirbo sovietinėse okupacinėse represinėse MVD-MGB struktūrose, jose užėmė aukštus postus. Sovietų MGB/KGB per karą ir pokariu tarnavęs N.Dušanskis yra dalyvavęs baudžiamosiose operacijose prieš Lietuvos nepriklausomybės kovotojus.

1999 metais Generalinė prokuratūra iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) gavo archyvinių dokumentų, kurie patvirtina, kad, vadovaujant N.Dušanskiui, pokariu buvo ištremtos 4 šeimos.

Dokumentuose esantys N.Dušanskio parašai galėjo būti nenuginčijami įrodymai dėl inkriminuojamų nusikaltimų. Jeigu Izraelio teisėsaugininkai būtų paėmę N.Dušanskio parašo pavyzdį, kaip prašė Lietuvos prokurorai, jį būtų galima palyginti su parašais dokumentuose, gautais iš LGGRTC.

2000 metais Izraelis pareiškė, kad nepatenkino Lietuvos teisinės pagalbos prašymo apklausti buvusį aukštą sovietų saugumo karininką, nes tai būtų buvusi "diskriminacija" jo atžvilgiu.

Tada Rygoje įsikūrusi Izraelio ambasada Baltijos valstybėms paskelbė, kad Lietuvos teisinės pagalbos prašymas buvo nedelsiant ir kruopščiai išnagrinėtas "aukščiausiu Teisingumo ministerijos lygiu" ir pasitelkus nepriklausomus ekspertus. Per svarstymus prieita išvados, kad Lietuvos kaltinimai N. Dušanskiui kelia "labai rimtą susirūpinimą".

Ambasada teigė, kad Izraelis turi sąrašą daugiau nei 20-ties lietuvių, kurie "ėjo aukštas pareigas KGB ir NKVD, dabar gyvena Lietuvoje ir kurie dalyvavo įvairiose KGB akcijose, aprašytose Lietuvos prašyme, dar aktyviau ir turėdami dar didesnius įgaliojimus nei N.Dušanskis".

"Tačiau, Izraelio žiniomis, jokių procesinių veiksmų prieš šiuos lietuvius nepradėta, nors jie yra Lietuvos jurisdikcijoje", - tada teigė ambasada. Anot Izraelio pareigūnų, procesinių veiksmų N.Dušanskio atžvilgiu atlikimas, neapklausiant jam vadovavusių ir dabar Lietuvoje gyvenančių lietuvių, reikštų jo išskyrimą "diskriminaciniu būdu".

Manoma, kad N.Dušanskis išvyko į Izraelį 1989-siais, likus maždaug metams iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

BNS
 
56
Registruoti (0) Anonimiški (56)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Kriminalai ir nelaimės

Per vakarą Telšių r. įkliuvo 6 neblaivūs vairuotojai, tarp jų - dvi moterys (20)

2015 sausio mėn. 24 d. 17:39
Per vakarą Telšių r. įkliuvo 6 neblaivūs vairuotojai, tarp jų - dvi moterys
Telšių aps. VPK
Sausio 23-iosios, penktadienio, vakarą, keturi Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus pareigūnų ekipažai Telšių mieste ir rajone vykdė griežtą eismo dalyvių kontrolę.

Druskininkuose ugniagesiai iš vandens išgelbėjo dvi mergaites ir vyriškį (28)

2015 sausio mėn. 24 d. 17:05
Šeštadienį, 16.47 val., Bendrajame pagalbos centre bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Druskininkuose, Gardino g., už elektros tinklų ant ledo įlūžo dvi mergaitės ir šaukiasi pagalbos.

Vaikų žūties vieta it užkeikta – ten jau buvo žuvę keletas žmonių (107)

2015 sausio mėn. 24 d. 16:17
Mockėnų kaimo (Utenos r.), prie kurio penktadienio vakarą įvyko baisi avarija (žuvo du vaikai, jų mama komoje, sužaloti dar du žmonės), gyventoja Roma DELFI sakė, jog toje pačioje vietoje avarija buvo dar antradienį: "Vakar tik pataisė atitvarą ir vėl".

Troleibusų vairuotojos dėl meilės kibo viena kitai į plaukus (126)

2015 sausio mėn. 24 d. 13:48
Ankstų penktadienio rytą, kai daugelis miestiečių dar sapnavo paskutinius sapnus, policijos ekipažas važiavo skirti dviejų troleibusų vairuotojų.

Kol Kaune vairuotojas keitė padangą, iš BMW pavogti 29 tūkst. eurų (79)

2015 sausio mėn. 24 d. 11:55
Kol Kaune vairuotojas keitė padangą, iš BMW pavogti 29 tūkst. eurų
Gamintojo nuotr.
Sausio 23 d., 18.30 val., Kaune, Draugystės g., prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje, 55 metų vyrui keičiant pradurtą automobilio „BMW 530D“ ratą, iš automobilio salono pavogta vyriška rankinė, kurioje buvo asmens pasas ir 28 705 eurai.