Unikali vieta Anglijoje – Čederio tarpeklis ir urvai Somerseto grafystėje. Urvai žavi iliuzijomis, juose guli žmogaus, gyvenusio prieš 9000 metų, skeletas ir brandinami Čederio sūriai. O užlipti ant tarpeklio kalvų, nors ir sunku, bet norisi ne vieną kartą.
© buvauten.lt

Mes kartais pavydim gyvenantiems Somerseto grafystėje – kiek daug gražių vietų jie turi aplinkui, o dar ir Kornvalis, Dorsetas ir Devonas netoli. Viena įdomiausių ir artimiausių atrakcijų jiems – Čederio tarpeklis ir urvai (Cheddar Gorge and Caves). Draugai ten buvę ne vieną ir ne du kartus – pirmiausia važiavo apžiūrėti patys, o dabar ten veža pas juos apsilankančius svečius.

Tas vietas jie žino kaip savo penkis pirštus, panašiai kaip mes žinom centrines Londono įžymybes. Matytos šimtus kartų, bet kaip pirmą kartą Londone viešinčiam svečiui neparodyti Buckinghamo rūmų ar Big Beno?

Siurrealistiški vaizdai mus pasitiko vos įžengus į Čederio urvus – keistų formų uolienos ir vandenyje atsispindinčios šviesos ir uolų dariniai. Tą dieną aplankėm tris urvus – Gougho, Coxo ir Kristalų urvus (Gough’s, Cox’s caves and Chrystal Quest). Pirmajame radome urvinio žmogaus, gyvenusio prieš 9000 metų skeletą. Tiesa, urve laikoma tik skeleto kopija, tikrieji palaikai saugomi Londono Gamtos istorijos muziejuje (Natural History Museum).

Čederio urvai ir tarpeklis – viena unikaliausių vietų Anglijoje
© buvauten.lt

Coxo urvas, dar vadinamas šventove, mus nustebino, atrodo, kad patekom į kitą pasaulį. Skambant ramiai muzikai, užvertę galvas žiūrėjome į aukštus, sustingusius „krioklius“ ir uolienų atspindžius vandenyje.

Kristalų urvas, sujungtas su Coxo urvu, labiausiai tinka šeimoms su vaikais – tai pasakų, magijos ir stebuklų pasaulis, toks mini siaubo urvas, kur kartais tamsą perskrosdavo koks lazeris, užsidegdavo šviesa ir pamatydavai ką nors netikėto. Šiaip tai nebaisu, bet tada klyktelėjau ir ne kartą.

Čederio urvai ir tarpeklis – viena unikaliausių vietų Anglijoje
© buvauten.lt

Šiuose urvuose esanti drėgmė ir pastovi temperatūra idealiai tinka sūrių brandinimui. Tą pastebėjo britų protėviai – jau kokius 900 metų urvuose brandinamas Čederio sūris. Šios rūšies sūris yra populiariausias Anglijoje ir gaminamas ne tik Čederyje, ir tie čederiai supermarketuose tikrai nėra brandinti šiuose urvuose.

Tačiau sūrio iš šių urvų galima nusipirkti miestelio parduotuvėse, tik kainos šiek tiek kandžiojasi – už mažą gabaliuką gali tekti mokėti kokius 6 svarus.

Išnaršę Čederio urvus, keliavom ant apžvalgos bokšto (Jacob’s Ladder and Tower). Įėjimas yra pačiame miestelyje, reikia užlipti nemažai laiptelių, ir, kai vos atgaudamas kvapą pasieki viršūnę, ten dar laukia 274 laipteliai į bokštą.

Čederio urvai ir tarpeklis – viena unikaliausių vietų Anglijoje
© buvauten.lt

Nuo šio bokšto geriausiai matosi apskritimo formos Čederio rezervuaras, taip pat visas Čederio tarpeklis. Užlipus ant šios kalvos, galima keliauti maždaug 3 mylias tarpeklio kalvomis, tačiau mūsų planas buvo kitoks – užkopti ant kalvų norėjome kitu keliu.

Nusileidę nuo bokšto ir kalvos, pavaikščiojom miestelio centru – miestelis jaukus, bet su labai daug turistų. Nukeliavom į autobusų stotį laukti turistinio autobuso. Neilga kelionė atviru dviaukščiu autobusu su gidu buvo įskaičiuota į bendrą bilieto kainą. Šitas pasivažinėjimas įdomus dėl gido pasakojimų ir vaizdų, tačiau po tokių vėliau, užlipę ant tarpeklio kalvų, pamatėm daug puikesnių panoramų.

Čederio urvai ir tarpeklis – viena unikaliausių vietų Anglijoje
© buvauten.lt

Pabaigai pasilikom sunkiausią užduotį – užlipti ant tarpeklio kalvų. Yra toks takelis, kuriuo dauguma lipa – gana status, kartais jau vos ne keturiom reikia kopti, kabinantis į uolienas. Yra ir kitas kelias, bet labai ilgas, ne toks status ir ne toks įdomus.

Šitą kelią pasilikom nulipimui – lipti žemyn tuo stačiuoju šlaitu per baisu. Draugai sakė, kad drąsesni lipa žemyn tuo pačiu šlaitu, kuriuo ir užlipo ir tai trunka kokias 10-15 minučių, o aplinkui tenka eiti apie valandą. Tą kartą nusprendėm, kad geriau eisim valandą, bet pasieksim automobilį sveiki.

Toks buvo mūsų pirmasis vizitas Čederyje. Antrą kartą į Čederį užsukom trumpam - ten dar nebuvusiems draugams parodyti, kaip tas žymusis tarpeklis atrodo. Laiko užkopti ant viršaus nebuvo, bet tikiuosi, kad jie ten dar grįš.

Čederio urvai ir tarpeklis – viena unikaliausių vietų Anglijoje
© buvauten.lt

Trečias kartas buvo visai neseniai. Vėl lipom į kalną, užlipę pamatėm nuostabų saulėlydį. Draugai, kurie gyvena netoliese, ir čia jau buvo daug kartų, sakė, kad daugiau nebelips. Bet aš jais netikiu. Tokį vaizdą norisi pamatyti dar ir dar kartą…
Čederio įžymybėms apžiūrėti reikėtų paskirti visą dieną.

Pasivaikščiojimas urvuose truks porą valandų, užkopti ant tarpeklio kalvų irgi reiks 2-3 valandų. Tada dar pasivažinėti autobusu, užsukti pietų į kokį anglišką pabą ir apsilankyti muziejuose.

Čederio urvai ir tarpeklis – viena unikaliausių vietų Anglijoje
© buvauten.lt

Įeiti į visas Čedario atrakcijas galima su vienu dieniniu bilietu. Prie durų jis kainuos 18,95£, o užsisakius internetu – 16,11£.  Bilietus užsisakyti galima čia.

Jei norite ekstremalesnių pojūčių, galite išbandyti šias pramogas:
Kopimas į uolas, 19£, daugiau informacijos.
Ekstremalūs nuotykiai urvuose, 19£, daugiau informacijos.

Buvauten.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (9)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (121)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (17)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (7)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (123)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (9)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...

„Saulėlydžio“ žvaigždės kovos su paparacais: slėpdavosi net bagažinėje

Visiems teko girdėti apie įžymybių „kovas“ su paparacais. Kol paauglių dievaitis Justinas...

Šiuolaikinės moters emocinės perkrovos: lyginame su gyvenimu prieš šimtą metų

Būti moterimi šiandien sudėtingiau nei anksčiau. Tai tiesa. Ir esmė ne vien tame, kad dabar...

Bjaurus skandalas Ukrainoje: du žaidėjai pardavė rinktinės rungtynes (31)

Ukrainos ledo ritulio rinktinę supurtė lažybų skandalas. Du žaidėjai prisipažino gavę pinigų...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (35)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...