Probiotikai – tai gerosios, organizmui naudingos bakterijos, būtinos tinkamai žarnyno mikroflorai palaikyti. Nuo gerųjų žarnyno bakterijų gyvybingumo priklauso imuninės sistemos atsparumas, jos padeda skaidyti maisto medžiagas, slopina žalingų bakterijų dauginimąsi, skatina nereikalingų medžiagų iš organizmo pasišalinimą.

Tinkami žarnyno mikroflorai palaikyti pravartu vartoti pieno produktus, ypač jogurtus, gėrimus su prebiotikais (skaidulinėmis medžiagomis).

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto vadovo profesoriaus Rimanto Stuko komentaras

– Papildomai vartoti probiotikų visiems žmonėms tikrai nėra būtina. Jie yra rekomenduojami tik tada, kai sutrinka normali žarnyno mikroflora.

Jei žmogaus mityba yra normali, vartojama pakankamai ląstelienos turinčių produktų, tikėtina, jog ir jo mikroflora bus gyvybinga. Skaidulų žmogaus fermentai neveikia, bet tai yra maisto medžiagos gerosioms žarnyno bakterijoms. Rūgščią terpę, palankią žarnyno mikroflorai, padeda palaikyti ir raugintų pieno produktų vartojimas.

Tačiau reikia suvokti, kad kiekvieno žmogaus žarnyno mikroflora yra individuali. Taigi tiek vartojant atitinkamus maisto produktus, tiek geriant papildus su probiotikais, gerosios žarnyno bakterijos „neapsigyvena“ žarnyne. Tabletėje ar kapsulėje esančios medžiagos tik padeda atkurti joms palankią terpę.

Probiotikų galima vartoti tiek paskyrus specialistui, tiek atsižvelgiant į subjektyvius pojūčius. Gydytojas jų dažniausiai skiria antibiotikus vartojančiam pacientui. Tuomet rekomenduojami tokie preparatai, kurių sudėtyje yra mieliagrybis Saccharomyces boulardii. Antibiotikai jo neveikia, o mieliagrybis neleidžia daugintis kandidai – nepalankiai grybinei mikroflorai.

Antibiotikai neretai naudojami ir pavasarį paūmėjančių lėtinių ligų – gastrito, opaligių, skrandžio ar žarnyno erozijų – gydymui. Dėl to vėlgi gali sumažėti gerųjų bakterijų kiekis.

Mikroflorą atkurti prireikia ir kitais atvejais, pavyzdžiui, jei žmogų kurį laiką vargina viduriavimas, dirgliosios žarnos sindromas, pilvo pūtimas ar kiti nemalonūs pojūčiai žarnyne. Neigiamai mikroflorą gali paveikti ir daug konservantų turinčio maisto vartojimas. Tuomet galima rinktis probiotikus ir be mieliagrybio.

Pavasarį probiotikų gali prireikti vartoti norint sustiprinti imuninę sistemą, kadangi stokojant gerųjų žarnyno bakterijų ji nusilpsta. Be to, žarnyne esančios bakterijos gamina kai kuriuos organizmui būtinus vitaminus.

Tarp kitko

Tinkami žarnyno mikroflorai palaikyti pravartu vartoti pieno produktus, ypač jogurtus, gėrimus su prebiotikais (skaidulinėmis medžiagomis). Taip pat – daug daržovių, grūdinių, ląstelienos turinčių produktų.

Probiotikų gausite ir valgydami juodąjį šokoladą, alyvuoges, raugintas daržoves.