Baigėsi kelionių konkursas „Kviečia Lietuvos regioniniai parkai“, skirtas Regioninių parkų 20-mečiui. Konkurso metu buvo raginama keliauti po Lietuvos saugomas teritorijas bei aplankyti 50 įdomiausių objektų. Rugsėjo 22 d. Anykščių regioniniame parke vyks kelionių konkurso baigiamasis renginys.

Konkurso organizatoriai Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir žurnalas „Kelionės ir pramogos“ turėjo tikslą paskatinti pažinti savo kraštą aktyviai judant gamtoje, keliaujant dviračiu, pėsčiomis. Buvo siūloma užsukti į naujai įrengtus Lankytojų centrus regioniniuose parkuose, dairytis nuo apžvalgos bokštų, aplankyti dar išlikusius etnografinius kaimus, dalyvauti augalų pažinimo seminaruose, Žagarės vyšnių festivalyje, patirti netikėtų atradimų gamtoje.

Daugiau informacijos apie Lietuvos saugomas teritorijas rasite rubrikoje PARKAI.

Konkurso „Kviečia Lietuvos regioniniai parkai“ metu buvo siūloma aplankyti Lietuvos saugomas teritorijas (30 regioninių ir 5 nacionalinius parkų), kuriose keliautojams reikėjo fotoaparatu užfiksuoti kuo daugiau įdomių gamtos bei kultūros paveldo objektų, unikalių vietovių. Kuo daugiau lankytinų objektų keliautojai aplankė, tuo daugiau taškų gavo. Nemažai taškų gavo keliautojai, dalyvavę dviračių žygyje „Dviem ratais – gamtos takais“.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorės Rūtos Baškytės, jau ne vienerius metus Lietuvos saugomose teritorijose yra kuriama infrastruktūra, sudaranti galimybes keliautojams susipažinti su mūsų krašto įdomiais gamtos paveldo objektais, unikaliu kraštovaizdžiu, gausia biologine įvairove. Žmogui svarbu žinoti, kokią vertybę jis mato, kodėl ji yra saugoma, kuo ji išskirtinė. Saugomos teritorijos mūsų šalyje užima apie 15 proc. visos krašto teritorijos. Svarbu, ne tik išsaugoti unikalią šalies gamtą, kultūros vertybes, bet ir jas tinkamai pristatyti visuomenei.

Daugelyje pasaulio valstybių populiarėja ekologinis turizmas. Jis labiausiai sietinas su saugomomis teritorijomis – nacionaliniais ir regioniniais parkais. Būtent čia lankytojas gali kvėpuoti švariu oru, mėgautis ramybe, pamatyti gamtos ir kultūros vertybes.

Konkurso metu sulaukta daugiau kaip 2000 nuotraukų, įdomių kelionių dienoraščių ir atsiliepimų. Po saugomas teritorijas daugiausiai keliavo šeimomis, gausiausia šeima – šešių asmenų. Jauniausias dalyvis neturėjo dar metukų, o vyriausiai keliautojai – beveik 70 metų.

Ekologinių kelionių mėgėjai ir tie, kurie pradėjo keliauti tik konkurso dėka, džiaugiasi per vasarą smagiai paplušėję ir tarsi iš naujo atradę Lietuvą. „Neįtikėtinai viskas pasikeitę – tiek visko naujo atsiradę per pastaruosius metus.“, „koks gėris užkopus į bokštą po apylinkes, kiek akys užmato, dairytis“, „ant piliakalnių pagarbiai sutvarkytų lietuviais jautėmės ir širdis iš pasididžiavimo smarkiau plakė,“ – dalijosi įspūdžiais keliautojai.

Kelionių po Lietuvos saugomas teritorijas konkursas baigiasi renginiu, kuris vyks rugsėjo 22 d. Anykščių regioniniame parke. Diplomais ir prizais bus apdovanoti tie, kurie aplankė daugiausiai unikalių gamtos vietovių ir patyrė tėviškės pažinimo džiaugsmą.

Kviečiame atvykti visus, kurie mėgsta keliauti po gamtą. Renginio pradžia – 12 val. prie Anykščių regioninio parko Lankytojų centro (J. Biliūno g. 55, Anykščiai).

Faktai:

Valstybiniai rezervatai – griežčiausiai saugomos teritorijos, steigiamos moksliniu požiūriu vertingam gamtiniam arba kultūriniam Lietuvos kraštovaizdžiui saugoti ir tirti. Ūkinė veikla juose draudžiama. Lietuvoje yra šie rezervatai:

Čepkelių gamtinis,
Kamanų gamtinis,
Kernavės kultūrinis,
Viešvilės gamtinis,
Vilniaus pilių kultūrinis,
Žuvinto gamtinis.
Šie rezervatai užima mažiau nei 0,5 proc. Lietuvos teritorijos.

Nacionaliniai parkai – saugomos teritorijos, steigiamos nacionalinės svarbos gamtinio ir kultūrinio kraštovaizdžio kompleksams saugoti, tvarkyti ir jų naudojimui reguliuoti. Lietuvos nacionaliniams parkams tenka ne tik gamtos ir kultūros nacionalinių vertybių išsaugojimo, bet ir pažintinio poilsio organizavimo darbai. Žodžiui „nacionalinis“ Lietuvoje teikiama ne tik valstybinės svarbos, bet ir etninio savitumo prasmė – kiekvienoje etnografinėje srityje (išskyrus Suvalkiją) yra nacionalinis parkas: Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos, Trakų istorinis ir Žemaitijos. Visi nacionaliniai parkai turi direkcijas, informacijos centrus, kai kurie – gamtos mokyklas ir lankytojų aptarnavimo padalinius.

Regioniniai parkai – saugomos teritorijos, steigiamos gamtiniu, kultūriniu ir rekreaciniu požiūriu regioninės svarbos kraštovaizdžio kompleksams ir ekosistemoms saugoti, jų rekreaciniam ir ūkiniam naudojimui reguliuoti. Regioniniai parkai užima daugiau nei pusę visų saugomų teritorijų ploto, visi jie turi direkcijas, kai kurie – informacijos centrus, gamtos mokyklas.

Kiekvieno parko teritorija suskirstyta į funkcines zonas – išsaugančiąją (rezervatai ir draustiniai), apsauginę, rekreacinę, ūkinę. Parkų rezervatams ir draustiniams taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir kitiems valstybiniams rezervatams ir draustiniams. Parkų lankytojai turi laikytis jų nuostatų, taip pat ūkinės veiklos ir kitų apribojimų, kuriuos nurodo informaciniai ženklai. Papildomos informacijos apie leidimus ir apribojimus galima gauti parkų direkcijose ar informacijos centruose.

Nacionaliniai ir regioniniai parkai bei valstybiniai rezervatai pavaldūs Miškų ir saugomų teritorijų departamentui prie Aplinkos ministerijos, išskyrus Trakų istorinį nacionalinį parką (pavaldus Kultūros ministerija) ir Pavilnių bei Verkių regioninius parkus, priklausančius Vilniaus miesto savivaldybei.

Saugomi kraštovaizdžio objektai – atskiri arba sudarantys grupes gamtos objektai ir nekilnojamosios kultūros vertybės, saugomi dėl jų mokslinės, kultūrinės, pažintinės ir kitokios vertės. Šalyje yra 358 saugomi gamtos objektai (medžiai, šaltiniai, akmenys, reljefo formos ir kt.) bei 3719 saugomų kultūros objektų (dvarai, bažnyčios, pilkapiai ir kt.).

Gamtos ir kultūros paminklai – vertingiausi saugomi kraštovaizdžio objektai, Vyriausybės nutarimu skelbiami paminklais. 2012 metais šalyje buvo 157 gamtos ir 965 kultūros paminklai.