„Pasitikėti vien vairuotojų gera valia, kad jie sąžiningai atsakys į klausimyną, būtų pernelyg naivu. Koks kvailys prisipažins? Jau dabar klausimynas yra pildomas, ir matome, kad neretai net neįgalumą turintys žmonės atsako esą visiškai sveiki“, - idėją kritikavo Vilniaus Centro poliklinikos Darbo medicinos klinikos vedėja Aldona Jankavičienė.

Tuo tarpu VĮ „Regitra“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas laiko niekiniais teiginius, kad periodinė sveikatos apžiūra prisideda prie saugaus eismo šalies keliuose: „Tegu medikai parodo nors vieną moksliniais faktais grįstą tyrimą, kad neužfiksuoti vairuotojų sveikatos sutrikimai nulemia didesnį eismo įvykių skaičių šalies keliuose. Tai yra niekuo nepagrįstos pasakos ir elementarus iš sovietinių laikų atkeliavęs nepasitikėjimas žmogumi“.


Siūlo mažinti administracinę naštą

DELFI primena, kad Vidaus reikalų ministerija siūlo atsisakyti prievolės tikrintis sveikatą asmenims, kurie keičia vairuotojo pažymėjimą pasibaigus jo galiojimo laikui.

VĮ „Regitros“ teigimu, reikalavimas, keičiant vairuotojo pažymėjimą, pateikti sveikatos patikros medicininę pažymą iki šiol yra svarbiausia kliūtis, trukdanti elektroninės vairuotojo pažymėjimų išdavimo sistemos plėtrai. Supaprastinus 1 grupės (AM, A1, A2, A, B1, B ir BE kategorijų transporto priemonių) vairuotojo pažymėjimų keitimo tvarką ir atsisakius reikalavimo pateikti sveikatos patikrinimo pažymą, būtų gerokai sumažinta administracinė našta ir sudarytos galimybės baigiančius galioti vairuotojo pažymėjimus keisti kur kas patogiau ir greičiau – elektroniniu būdu.

Pasak vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio, VĮ „Regitra“ Vairuotojų portale teikiama pažymėjimo keitimo paslauga šiuo metu gali naudotis pradedantieji vairuotojai, keičiantys laikinąjį vairuotojo pažymėjimą į nuolatinį, taip pat norintieji gauti prarasto pažymėjimo dublikatą.

Kitiems vairuotojams, kurių pažymėjimo galiojimo laikas baigiasi, ši paslauga neprieinama, nes nėra informacijos apie jų sveikatos būklę. Šie duomenys gaunami tik iš sveikatos pažymų, išduodamų vairuotojams periodiškai tikrinantis sveikatą.

„Siūlome supaprastinti tvarką ir atsisakyti prievolės 1 grupės kategorijų transporto priemonių vairuotojams iki 55 metų periodiškai tikrintis sveikatą. Jiems pakaktų užpildyti sveikatos patikrinimo klausimyną, o patikrinimas būtų atliekamas tik tuomet, jei žmonės nurodytų turį vieną ar daugiau klausimyne išvardytų sveikatos sutrikimų“, – teigia S. Skvernelis.

Jo žodžiais, taip būtų gerokai sumažinta administracinė našta, be to, sudarytos galimybės baigiančius galioti vairuotojo pažymėjimus keisti kur kas patogiau ir greičiau – elektroniniu būdu. Ministras pažymi, jog reikalavimo periodiškai tikrintis sveikatą 1 grupės vairuotojams nenumato ir Europos Sąjungos teisės aktai.

Pagal dabartinę tvarką 1 grupės (AM, A1, A2, A, B1, B ir BE kategorijų transporto priemonių) vairuotojams iki 55 m. sveikatos patikrinimo periodiškumas yra 10 metų. Prieš patikrą vairuotojai užpildo ir pasirašo sveikatos patikrinimo klausimyną (vairuotojo garbės deklaraciją).

S. Skvernelis pabrėžia: įvertinus tai, kad vyresnis amžius turi tiesioginės įtakos žmogaus sveikatai bei atsižvelgiant į vairuotojų profesionalų darbo metu kylančias grėsmes, pakeitimų nesiūloma taikyti vyresniems nei 55 m. 1 grupės vairuotojams, taip pat 2 grupės (C, CE, C1, C1E, D, DE, D ir D1E kategorijų transporto priemonių) vairuotojams. Pasak ministro, lengvatų nebus ir asmenims, iš kurių buvo atimta teisė vairuoti dėl sveikatos ar elgesio būklės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (28)