„Mes negalime apsimesti, kad veiksmas nevyksta, jis tiesiog vyksta nelegaliai. Mes važinėjame po kaimynines šalis ir matome, kaip ši problema yra sprendžiama. Nedideliais kiekiais vartojama naminė degtinė nesukels grėsmės tautai, tiesiog norintys paragauti šio gėrimo galės padaryti tai saugiau“, – DELFI sakė vienas iš septynių parlamentarų, įregistravusių „naminukę“ legalizuojančias įstatymų pataisas, Audrius Endzinas.

Seime dar vasarą įregistruotos Administracinių teisės pažeidimų kodekso, Akcizų ir Alkoholio kontrolės įstatymų pataisos, numatančios, kad ūkininkui, turinčiam kaimo turizmo sodybą ir Žemės ūkio ministerijoje užsiregistravusiam kaip amatininkui-degtindariui, būtų leista mokant pusę dabartinio akcizo per metus pagaminti ne daugiau tūkstančio 0,5 litro talpos „naminukės“ butelių.

Šiuo gėrimu, kuris būtų ne stipresnis nei 65 laipsnių, ūkininkas galėtų vaišinti savo sodybos svečius. Dalį šios degtinės jis taip pat galėtų parduoti savo sodyboje.

A. Endzinas pripažino, kad Seime šių pataisų svarstymas gali būti sudėtingas.

Kitas tų pačių įstatymų pataisas prieš porą dienų įregistravęs Seimo narys Kęstas Komskis siūlo leisti kaimo turizmo sodybose, įtrauktose į kulinarinio paveldo registrą, gaminti ir parduoti ar kitaip realizuoti naminį vyną, kurio tūrinė alkoholio koncentracija neviršija 15 procentų ir jis yra pagamintas iš natūralių žaliavų.

„Naminis vynas yra mūsų kultūros paveldo dalis. Aš manyčiau, kad visko bijojimas yra negerai. Aš suprantu, kad gal šiandien naminukei dar per anksti, bet vyną, manau, būtų galima leisti. Juo labiau, kad alus visur leidžiamas, o jis pagal stiprumą daug nuo vyno nesiskiria. Aš manyčiau, kad Seime šį siūlymą turėtų palaikyti“, – DELFI vylėsi K. Komskis.

Jo manymu, naminį vyną reikėtų leisti parduoti visose parduotuvėse, kuriose parduodamas alkoholis.

Trejus metus dirbusi tarpžinybinė darbo grupė atlikusi tyrimą nustatė, kad naminė degtinė yra kulinarinis paveldas.

„Tai yra Lietuvos kulinarinis paveldas, kuris yra saugotinas ir eksponuotinas. Taigi būtų rodoma atvirai, kaip degtindarys daro degtinę. Atlikti tyrimai taip pat rodo, kad šis produktas yra nekenksmingas žmogaus sveikatai, jis yra vartotinas, be abejo, normaliais kiekiais“, – DELFI sakė Nacionalinės naminės degtinės gamintojų asociacijos asamblėjos pirmininkas Vytenis Neverdauskas.

DELFI primena, kad nuo sausio Lietuvoje įsigaliojo alkoholio pardavimą ir laikymą griežtinančios įstatymų pataisos.

Šiuo metu Lietuvoje yra draudžiama prekyba alkoholiu nuo 22 val. vakaro iki 8 val. ryto. Taip pat nuo šių metų pradžios draudžiama vartoti alkoholį automobilio salone bei vežtis atidarytą svaigalų pakuotę.

Masiniuose renginiuose ir mugėse nebeleidžiama prekiauti stipriais alkoholiniais gerimais, tačiau ir toliau galima nusipirkti natūralios fermentacijos alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 6 proc., parodose – 13 proc.

Šių sugriežtinimų iniciatorius Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas yra pasiryžęs leisti alkoholiu prekiauti tik specializuotose parduotuvėse.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją