Kruvina naktis Izraelyje: „Hamas“ paleido daugiau kaip 100 raketų per trumpesnį nei penkių minučių laikotarpį, kad užgožtų oro gynybą (11)

45529
REUTERS
2021 m. gegužės 12 d. 11:37
Palestiniečių kovotojai ir Izraelio kariuomenė anksti trečiadienį apsikeitė intensyviausia per pastaruosius kelerius metus ugnimi. Palestiniečių grupuotės „Hamas“ ir „Islamo džihadas“ pranešė, kad keršydamos už atakas prieš pastatus ir civilius į Izraelį paleido daugiau kaip 300 raketų.

Atsakydamos Izraelio pajėgos surengė didžiausią ataką Gazos Ruože nuo 2014 metų Gazos konflikto. Tarp antskrydžių taikinių buvo „Hamas“ aukšto rango narių namų.

Intensyviausia nuo 2014-ųjų ugnis tarp priešininkų, kurią išprovokavo smurtas Jeruzalėje, jau pareikalavo mažiausiai 35 palestiniečių gyvybių Gazos Ruože ir penkių gyvybių Izraelyje. Dar šimtai žmonių buvo sužeisti.

Tankiai apgyvendintame, Izraelio blokuojamame Gazos Ruožo anklave, kurį kontroliuoja „Hamas“, tarp žmonių, žuvusių nuo pirmadienio vakaro, yra 12 vaikų ir moteris. Pranešama, kad per tebesitęsiančius Izraelio antskrydžius dar 230 žmonių buvo sužeisti.

Daug jų buvo ištraukti iš rūkstančių pastatų griuvėsių. Anksčiau Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas įspėjo, kad tai tik Izraelio smūgių pradžia.
Izraelyje krentant „Hamas“ raketoms kaukė sirenos, o kai kurie žmonės, negalėję patekti į požemines slėptuves, slėpėsi po tiltais.

Izraelio policija pranešė, kad centriniame Lodo mieste trečiadienį žuvo vyras ir mergaitė, į jų automobilį pataikius iš Gazos Ruožo paleistai raketai.
Aškelone, kurį „Hamas“ grasino paversti „pragaru“, kovotojų paleistos raketos pražudė dar dvi moteris. Vienu metu „Hamas“ sakė paleidęs daugiau kaip 100 raketų per trumpesnį nei penkių minučių laikotarpį, kad užgožtų oro gynybą.

Žydų valstybės kariuomenės teigimu, nuo pirmadienio iš Gazos Ruožo Izraelio link buvo paleista daugiau kaip 600 raketų, daugiausia – „Hamas“ ir „Islamo džihado“. Daug jų nukrito Gazos Ruožo teritorijoje arba buvo numuštos Izraelio oro erdvės gynybos sistemos „Iron Dome“.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu paskelbė nepaprastąją padėtį Lode, policijai pranešus, kad „kai kurie gyventojai arabai sukėlė plataus masto riaušes“.

Gazoje žmonės naršė po griuvėsius po to, kai per Izraelio antskrydį buvo sunaikintas 12 aukštų pastatas. Gazos Ruožą kontroliuojantis judėjimas „Hamas“ sakė, kad tai buvo gyvenamasis pastatas. Jame taip pat buvo įsikūrę kelių „Hamas“ pareigūnų biurai.

„Hamas“ ir „Islamo džihadas“ patvirtino, jog per izraeliečių antskrydžius žuvo jų aukšto rango vadų. Izraelio kariuomenės atstovas Jonathanas Conricusas sakė, kad, žydų valstybės vertinimu, Gazos Ruože buvo nukauta 20 islamistų kovotojų.

Įtampa užvirė, kai paskutinį šventojo musulmonų Ramadano mėnesio penktadienį Izraelio riaušių policija susirėmė su minia palestiniečių Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse. Nuo to laiko per naktinius susirėmimus komplekse, kurį šventu laiko tiek musulmonai, tiek žydai, ir kitur Rytų Jeruzalėje sužeista mažiausiai 700 palestiniečių.

Egipto užsienio reikalų ministras Samehas Shoukry neeiliniame Arabų lygos posėdyje sakė, kad nors Kairas kreipėsi į Izraelį ir kitas šalis, „mes nesulaukėme reikiamo atsakymo“.

JT Saugumo Taryba trečiadienį aptars šį smurtą per neeilinį posėdį Ankstesnis JT Saugumo Tarybos posėdis baigėsi nepaskelbus bendro pareiškimo, nes JAV išreiškė nenorą priimti pareiškimo projektą „šiuo metu“.

Buvo surengta didelių protestų, solidarizuojantis su palestiniečiais visame pasaulyje, tarp jų – Londone, taip pat šalyse, kur vyrauja musulmonai, įskaitant Kuveitą, Omaną, Pakistaną, Tunisą ir Turkiją.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai