Drabužiai iš žuvų odos: vyriškam kostiumui pasiūti reikia 56 žuvelių (0)

4752
REUTERS
2020 m. balandžio 18 d. 11:11
You Wenfeng – nanajų tautos amatininkė iš Kinijos, iš žuvų odos siuvanti įspūdingo grožio stilingus drabužius.

Kai jos tėvynainiai, Japonijai okupavus Mandžiūriją, vargo darbo stovyklose, ji dar net nebuvo gimusi. Kaip jie tada kovojo, bandydami išlikti japonų grėsmės akivaizdoje, dabar 68 metų You stengiasi išsaugoti savo amatą, kad šis neliktų vien istorijos vadovėliuose.

Sibire ir prie Amūro upės gyvenantys nanajai po Antrojo pasaulinio karo sugebėjo Heženo miesto populiaciją nuo 300 žmonių išauginti iki 5 tūkst. Tik vien tokių pastangų sustabdyti vietos kultūros nykimą nepakanka.

Vienas iš įdomiausių regiono kultūrinių palikimų – drabužių siuvimas iš karpio, ešerio ar lašišos odos. Gyvenimas sparčiai keičiasi, išsaugoti tradicijas darosi vis sunkiau.

Puikiai suprasdama visas rizikas, nagingoji You nusprendė savo per gyvenimą sukauptas žinias perduoti Tongdžiango miesto, kur dabar pati ir gyvena, moterims. Šios noriai mokosi, o tai You labai džiugina ir įkvepia.

You moko ne tik siūti drabužius iš žuvų odos, bet ir stengiasi išsaugoti dar vieną labai gražią tradiciją – nanajų tautos pasakojimo žanrą, balansuojantį tarp kalbėjimo ir dainavimo.

Išmokti šio meno užduotis ne iš lengvųjų: You mokinėms vien pagal fonetinį skambesį tenka įsiminti labai daug dainų ir pasakojimų apie žvejybą, medžioklę ir kasdienius tautos ritualus.

Nanajų žvejai plaukiojo iš beržo pasigamintomis kanojomis, kurias dar vadino savo eikliaisiais žirgais, pasakoja iš pasididžiavimo besišypsanti You. Vandenyje jiems nebuvo lygių, tad nieko keisto, jog sklandė legenda, kad tauta kilusi iš undinėlių.

Šiandien žuvis amatininkė perka turguje, o siuva ne su iš tigro kaulo pagaminta adata ir elnio sausgyslėmis, o tradicine adata ir medvilniniais siūlais. Moteriškam kelnių ir švarkelio kostiumui reikia 50 žuvų, o vyriškam – 56, sako You.

Pirmasis darbas – nudirti žuvies odą ir ją išdžiovinti. Tuomet oda specialiomis medinėmis staklėmis minkštinama ir ploninama.

Procesas trunka gerą mėnesį. Siuvimui prireiks dar 20 dienų. Jeigu pavyktų rasti būdą, kaip žuvų odą pritaikyti komercinėms reikmėms, amatą galbūt pavyktų išsaugoti ateitiems kartoms, samprotauja moteris.

Žuvies oda įkvepia ir tokius garsius mados namus kaip „Dior“ ir „Prada“, kurie kartais ją įtraukia į savo kolekcijas, tačiau žuvies oda kaip audinys vis dar kelia didelę nuostabą.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai