aA
Prekybos tinklai, ūkininkai, gamintojai ar logistikos įmonės dėl įvairių priežasčių kasdien neparduoda daug maisto. Retai susimąstome, kad tam, jog šis maistas nebūtų išmestas, savanoriai nuvažiuoja ne vieną kilometrą jį surinkdami, o atsivežę į sandėlius išrūšiuoja ir perduoda stokojančiais besirūpinančioms organizacijoms.
Maisto banko autobusiukas
Maisto banko autobusiukas
© Ameninio albumo nuotr.

Automatinių degalinių tinklas „Neste“ ir labdaros bei paramos fondas „Maisto bankas“ suvienijo jėgas kovoje prieš maisto švaistymą. Nuo šiol dalis labdaros organizacijos autobusiukų Vilniuje ir Klaipėdoje maistą surinks ir išvežios su iš 100 proc. atsinaujinančių žaliavų pagamintais „Neste MY Renewable Diesel“ degalais.

Nuvažiuoja tūkstančius kilometrų

Kaip pasakoja „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius, organizacijos savanoriai kasdien vyksta į daugiau nei 500 parduotuvių 84-uose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, kur surenka neparduotus, tačiau žmonių vartojimui dar tinkamus ir saugius maisto produktus.

„Vienas didžiausių iššūkių transportuojant išgelbėtą maistą – nuolatinis degalų poreikis bei turimo transporto techninė priežiūra. Itin vertiname „Neste“ pagalbą degalais iš atsinaujinančių žaliavų ir pastangas sudaryti kuo palankesnes logistikos galimybes. Tai leis mums ne tik sėkmingai tęsti savo darbą, bet ir pervežimų metu sumažinti anglies pėdsaką bei taip saugoti aplinką“, – sako S. Gurevičius.

Dyzeliną iš atsinaujinančių žaliavų naudos „Maisto banko“ autobusiukai, pristatantys maistą į organizacijos sandėlius, kur nuo išmetimo išgelbėtas, bet dar geras maistas perduodamas socialiniams partneriams. Jų dėka maistas pasiekia nepriteklių patiriančias socialines grupes: neįgaliuosius, senjorus, tėvų neturinčius vaikus, daugiavaikes šeimas, vienišus tėvus, darbą praradusius, sergančius ar nelaimes patyrusius žmones.

Simonas Gurevičius
Simonas Gurevičius
© Asmeninio albumo nuotr.

Naudodamas šiuos iš 100 proc. atsinaujinančių žaliavų pagamintus degalus, „Maisto banko“ transportas galės nuvažiuoti 20 tūkst. kilometrų ir į aplinką išmesti net keliomis tonomis mažiau anglies dvideginio.

„Neste Lietuva“ vadovo Markus Lindkvist teigimu, pasaulio mastu bendrovė pripažįstama kaip viena iš atsinaujinančių ir žiedinių sprendimų lyderių, alternatyvių degalų gamyboje naudojanti įvairias maisto atliekas, taip pat pramoniniu būdu perdirbanti plastiko atliekas.

„Bendrovės mokslininkų sukurta mažiau tarši dyzelino alternatyva sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Džiaugiamės, kad Lietuvoje šį inovatyvų dyzeliną nuo šiol naudos ne tik verslo įmonės, bet ir prie labai svarbių pokyčių prisidedanti „Maisto banko“ organizacija“, – teigia M. Lindkvist.

„Neste MY Renewable Diesel“ galima pildyti visų dyzelinu varomų transporto priemonių degalų bakus ir maišyti su tradicinio dyzelino rūšimis. Per visą degalų gamybos ir suvartojimo ciklą jis į aplinką išskiria iki 90 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų nei tradicinis iš iškastinių žaliavų pagamintas dyzelinas.

Iššvaistytas maistas didina šiltnamio efektą

Šiuo metu trečdalis viso pasaulyje pagaminamo maisto yra iššvaistomas. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, Lietuvos namų ūkiai kasmet išmeta daugiau kaip 50 tūkst. tonų maisto.

Patekęs į sąvartynus maistas išskiria metano dujas, kurios sukelia šiltnamio efektą. Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, dėl maisto atliekų kasmet susidaro apie 8 proc. visame pasaulyje išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.

Markus Lindkvist
Markus Lindkvist
© Asmeninio albumo nuotr.

S. Gurevičiaus teigimu, maisto tiekimo grandinė naudoja žemės resursus – vandenį, derlingą žemę̨ – ir generuoja didelius anglies dvideginio kiekius. Šis poveikis nueina perniek, jei maistas nepasiekia žmonių stalo.

„Mažindami maisto švaistymą, prisidedame prie svarbių pokyčių. Pirma, mažinama maisto tiekimo grandinės planetai padaryta žala. Antra, maistas nenukeliauja į sąvartynus, kur pūdamas toliau generuotų šiltnamio efektą sukeliančias dujas – metaną“, – įžvalgomis dalinasi „Maisto banko” vadovas.

Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ vien pernai išdalino 7,7 tūkst. tonų maisto, iš kurių – nuo sunaikinimo išgelbėti net 5,3 tūkst. tonos vartoti tinkamų produktų.

„Neste“ produktai iš atsinaujinančių žaliavų vien per 2020 metus padėjo jų klientams pasaulyje 10 mln. tonų sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį. Bendrovė ne vienerius metus iš eilės patenka į tvariausių pasaulio įmonių ketvertuką, o šiemet vartotojų buvo pripažinta tvariausiu prekės ženklu degalų kategorijoje Lietuvoje.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tvaresniems „MV GROUP Logistics“ sprendimams – 140 tūkst. Eur investicija

Siekiant didinti išteklių panaudojimo efektyvumą, bendrovės „MV GROUP Logistics“ logistikos...

Lietuvių valdomai IT įmonei – prestižinis įvertinimas iš JAV

Šią savaitę prestižinis JAV verslo žurnalas „Crain's Chicago Business“ paskelbė 2020...

„IKI Express“ parduotuvėse nebebus prekiaujama plastikiniais pirkinių maišeliais

Siekdamas mažinti plastiko naudojimą ir ugdyti visuomenės sąmoningumą tvaraus vartojimo srityje,...

Odeta Bložienė: žalesnis gyvenimas apsimoka

Septyni iš dešimties lietuvių savo namuose imasi priemonių aplinkai saugoti. Tačiau kas ketvirtas...

Lietuvos prekybos tinklai itin prisideda prie maisto švaistymo mažinimo (1)

Maisto praradimo ir švaistymo mažinimui reikalingas visų dėmesys – nuo maisto gamintojų iki...

Top naujienos

Profesorė Žvirblienė įspėjo, kas grėstų, jeigu į Lietuvą atklystų jau Europoje plintanti COVID-19 atmaina (141)

Po Europą pradėjusi plisti indiškoji delta koronaviruso atmaina , dar žinoma kaip B.1.617.2,...

Baltarusių žurnalistė per „interviu“ su Pratasevičiumi atviru tekstu pasakė: netikiu nė vienu žodžiu (7)

Pirmadienį Baltarusijos valdžios surengtoje spaudos konferencijoje netikėtai pasirodė ir...

Seimo vicepirmininkas – susirinkusiems į mitingą: linkiu visiems įkvėpti ramybės ir važiuoti namo reikalavimų įgyvendinti nežada (542)

Antradienį prie Seimo prasidėjo tris dienas truksiantis „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“...

„Šeimų maršo“ organizatoriams – nemalonumai: policija pradėjo administracinę teiseną (1)

Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato 3-iojo policijos komisariato pareigūnai, įvertinę...

Euro 2020 pilname stadione: Vengrija – Portugalija gyvai (57)

Europos futbolo čempionate startuoja didžiausią intrigą keliančios ir „mirtininkų“ vadinamos...

Savo hobius regione pavertė gaunamomis pajamomis: pasirinko kitokią veiklą nei kiti kaime gyvenantys žmonės (34)

Liepos Julijos džiaugsmas – žirgai, o Jono – parasparniai, štai apie tokius hobius ir darbus,...

Dėl Pravieniškių pareigūnų kaltės verslininkai susikrovė įspūdingą pelną (44)

Pravieniškių pataisos namai neteisingai apskaičiavo ir taikė palyginamąsias šilumos gamybos...

Išsiaiškino, kur nukeliauja visos dingstančios kojinės: patikrinkite šią vietą

Tylos minute pagerbkime visas be žinios dingusias kojines... Tačiau jos gali daugiau niekada...

Latvija atsiveria: karantinuotis ir testuotis nereiks turintiems COVID pažymėjimą (2)

Latvijoje nuo birželio 16 dienos švelninami reikalavimai asmenims, atvykstantiems iš užsienio,...