aA
Šiandien politikai ir visuomenė daugiau šneka, o ne iš tiesų blogai mano apie verslą, įsitikinęs DELFI TV laidoje „Atsakingas požiūris“ dalyvavęs tinklo „Topo centras“ įkūrėjas Aurelijus Rusteika. Įgijęs miško inžinieriaus profesiją ir ketverius metus pradirbęs samdomą darbą, šiandien jis – vienas turtingiausių Lietuvos žmonių, teigiantis, kad ne pinigai, o naudingi darbai visuomenei daro jį išskirtiniu.

Esate pasakęs, kad „ateina laikas, kai supranti, kad iki šiol tik ėmei iš visuomenės ir turi keistis – tapti nebe vartotoju, o davėju“. Ką verslininkui reiškia dalintis?

Tiesą sakant, labai sudėtingas klausimas. Bet tai yra verslininko stadija, kai jis uždirba pinigų ir ateina laikas pasidalinti su visuomene – juk gyveni tarp žmonių, visi žmonės vartoja tavo pasiūlytą produktą. Todėl nusprendi, kad reikia atiduoti žmonėms per labdaringus projektus.

Kokie tai projektai? Žinau, kad pastatėte Dubingių bažnyčią – čia jau šimtams metų į priekį. O daugiau?

Nuo pat pradžių, atsiradus laisvų pinigų, pradėjome skirti jų vaikų rėmimui, „Bėdų turgui“ ir panašiai. Bet po to pagalvojome, kad norisi kažką sukurti didesnio. Tie tokie maži pagalbos pabarstymai mažai girdisi, todėl norėjosi garsiau parodyti, kad mes, verslininkai, mokame ne tik į save traukti, bet ir duoti.

O kodėl bažnyčią statėte būtent Dubingiuose?

Iš dalies atsitiktinai, bet aš ten turiu sodybą, ją supa nuostabi gamta, viskas labai gerai, tik nėra gyvybės – poilsiautojai išsibarstę, leidžia laiką prie savo namelių, bet nėra branduolio, nėra miestelio esmės. Ir kai paklausėme visuomenės, ko jai trūksta, ko ji nori, iš pradžių buvo pasakyta, kad griūna socialinis būstas. Tai surinkom visus miestelėnus ir nudažėme tą pastatą. Po to sakėme, kad galime kažką iš esmės didesnio padaryti. Ir miesto gyventojai sako – jų bažnyčia sudegė 1954 m. Bažnyčia buvo miestelio simbolis ir vieta, kur visi rinkosi.

Galvojome, kad pastatyti bažnyčią – neįmanoma. Bet padarėme. Tiesa, užtrukome 10 metų. Dar bažnyčia nešventinta, bet kitais metais jau turėtų būti pilnai veikianti.

O kiek kainavo visas šis projektas?

Apie milijoną eurų.

Dubingių bažnyčios projektas ne paskutinis, kurį norite įgyvendinti miestelyje, tiesa?

Pastačius bažnyčią, ji tapo tikru miestelio traukos centru – vyksta pamaldos, vestuvės, krikštynos. Bet mes norėjome dar vieno iššūkio. Pagalvojome, kad reikia miestelį padaryti patrauklų tūristams. Viena iš problemų, kad nėra viešbučio – nėra turistams kur apsigyventi, o vietos labai gražios.

O kaip Dubingių žmonės į jus žiūri?

Mes gauname tiek dėkingumo nuvažiavę į Dubingius, kad nežinau, kur dar tiek įmanoma gauti. Dovanas dovanoja, kalbas sako. Man tai širdžiai didžiausias džiaugsmas. Aš ten niekada nesijaučiau išskirtinis, kad esu turtingas. Esu išskirtinis, kad kažką daviau, bet miestelis man grąžino daug kartų daugiau nei tikėjausi gauti.

Dauguma verslininkų kažką remia, bet visuomenė apie tai žino nelabai daug. Kaip manote, kur problema? Ar verslininkai turėtų kalbėti garsiau?

Reikia ne tik daryti gerus darbus, bet apie tai ir pasakoti, juk taip keisis visuomenės požiūris į verslininkus. Aš matau didžiulį postūmį šitoje srityje. Žurnalistai turi apie tai rašyti, nes tai nėra reklama. Bet pastebėjau, kad jau daugiau šnekama. Visuomenė keičiasi, verslininkai taip pat. Taip juk skleidžiamas gėris.

O kodėl, jūsų manymu, net aukščiausi politikai demonizuoja verslą, laiko jį blogio šaltiniu. Ką reikėtų daryti, kad pasikeistų požiūris į verslą?

Aš galvoju, kad kalbant apie politikus, jie daugiau šneka nei galvoja apie verslą blogai. Dauguma jų yra labai puikūs verslininkai. Šneka blogai apie verslą dėl to, nes tai patinka rinkėjams – apie atėmimą iš verslų ir padalinimą žmonėms girdėti patinka visiems. Tai pigūs politiniai triukai. Bet nemanau, kad visuomenė taip mąsto. Žmonės balsuoja kojomis ir pinigais. Jei jie eina ir toliau perka, tuomet viskas gerai. O jei politikai savo demonizavimu bando prisitraukti daugiau rinkėjų, tai čia yra problema.

Kaip keitėsi jūsų paties požiūris į verslą? Turite miškų inžinieriaus diplomą, dirbote taksistu, vėliau pradėjote vežti padėvėtą buitinę techniką. Kaip keičiasi požiūris į verslą didėjant apyvartai?

Labai keičiasi. Gerai, kad gyvenime perėjau daug verslo laiptelių. Iš pradžių dirbi tik sau, vėliau šeimai, o dar po to – dėl savo šimtų darbuotojų, tūkstančių klientų. Iš pradžių gali galvoti tik apie save, lokaliai, vėliau tampi iš dalies globalus ir turi galvoti apie kitus aplinkui. Verslas tik iš pradžių būna paprastas, o vėliau atsiranda labai daug atsakomybės. Tai turbūt ir slegia verslininkus labiausiai.

Jei reikėtų pasakyti, kas yra verslas – pinigų kalimas, kūryba, darbuotojai, ką dėtumėte į pirmą vietą?

Tai iš pradžių būna pinigų kalimas, vėliau labai juodas darbas. Tai labai sunkus laikotarpis, kai įmonė nedidelė ir negali nei lito ar euro pasiimti iš įmonės. Tai 5–7 metus 24 valandas per parą juodai dirbi. O po to ateini į tokią stadiją, kai įmonė užauga, gali samdyti kompetentingus vadovus ir prasideda kūryba, gali džiaugtis sukurtais produktais.

Esate sakęs, kad bene septynis kartus buvote netoli bankroto ribos. Kuris kartas yra baisesnis – pirmas ar septintas?

Visi baisūs, kol esi mažas tai bankrotas neatrodo baisus, nes gali atsikelti ir eiti toliau. Didesnei įmonei bankrotas atneša daugiau blogų pasekmių, gali ir sužlugdyti žmogų.

Tarkime, hipotetiškai, jei atsitiktų aštuntas kartas. Ką darytumėte? Turite juodai dienai atsidėjęs pinigų? Ar net ne pinigai svarbūs?

Atsikelčiau ir eičiau toliau. Gal ir nepavyktų sukurti tokio didelio verslo, bet turiu labai daug žinių ir patirties verslo kūrime, tad daryčiau kažką kito ir eičiau toliau.

O jei būtumėte universitete, ir jūsų studentai paklaustų, kodėl reikia eiti ne į ministeriją ar savivaldybę dirbti, ne samdomu darbuotoju, o tapti verslininku? Ką jis duoda, ko neduoda kita sritis?

Verslas duoda sprendimų laisvę. Aš dirbau samdomą darbą ir mane nuo pat pradžių slėgė tai, kad reikia vykdyti kitų nurodymus. Kai tampi laisvu, gali pats eiti ir klysti, klupti ir vėl stotis. Šito neįmanoma gauti samdomame darbe. Suklupsi – tave atleis, tu gausi su kuoka per galvą. Verslas – atsakomybė už save ir savo sprendimus. Bet žmogus turi nebijoti klysti. Turi eiti ir klysti.

Bet mus mokykla ugdo priešinga kryptimi – padarai klaidą, gauni per nagus. Kaip reikia ugdyti lietuvius, kad jie norėtų eiti į verslą?

Reikia žmones skatinti veikti ir nebausti už klaidas. Todėl investuoju į jaunimą. Turi duoti pinigų ir bandyti suteikti jiems šansą. Jei jie suklys – o taip tikrai įvyks – svarbu, kad jie nebijotų.

O gal kažkas sakytų, kad toks aklas nebijojimas klysti – visiškas avantiūrizmas. Reikia avantiūrizmo versle?

Labai daug. Verslas ir yra avantiūra. Finansininkai netampa gerais verslininkais, jie per daug gerai moka skaičiuoti. O versle yra labai daug jausmo ir tikėjimo, kad iš pelenų gali pastatyti auksinius rūmus. Kartais ir gerai nežinoti, kaip gali būti blogai, ypač, kai esi jaunas.

Kokių dar bruožų reikia turėti, kad tiktum verslui?

Reikia būti lyderiu – tai būtina savybė. Be to, kad gali pats eiti ir padaryti klaidų – vienas dalykas. Bet reikia dar ir žmones įtikinti. Kol esi vienas, iš esmės esi amatininkas, dirbi sau. Bet kai pradedi samdyti žmones, tai reikia įtikinti juos, kad eitų kartu su tavimi ir tikėtų, ką darai. Be žmonių ir be kolektyvo vienas nieko nesukursi.

Kaip jūs atsirenkate žmonės? Kiek tame sąmoningo veiksmo ir kiek atsitiktinumo?

Čia mano silpniausia savybė. Aš labai myliu žmones ir labai lengva įtikinti mane ir būna, kad suklystu. Šis procesas man pats sunkiausias gyvenime – atsirinkti teisingus žmones.

Ar verslininkai svajoja? Ir jei taip – apie ką jūs svajojat? Ar, pavyzdžiui, galėtumėte nedirbti šiuo metu?

Galėčiau nedirbti, nes pinigų man tikrai užtektų. Bet man taip neįdomu būti. Dabar mano svajonė – laiminga šeima, laukiu anūko. Džiaugiuosi smulkmenomis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
3.6400

Pasaulinės sėkmės sulaukusios įmonės bendraįkūrėja Lašaitė-Kamantauskė: šeimoje buvo nuolat kartojama, kad viskas įmanoma (31)

„ CGTrader “ vadovė Dalia Lašaitė-Kamantauskė – yra puikus pavyzdys, kaip vienam verslui...

Kavos žmogus Kratulis – apie degtukų verslą, keliones į karščiausius pasaulio taškus ir geros kavos medžioklę (58)

Kavos medžiotojas, keliautojas, verslininkas – kokį epitetą bepasirinksi, viskas jam tinka....

Eugenija Grižibauskienė | D+

Savotiškiems finansų medikams vadovaujanti Grabinskė – apie pandeminį šoką, Grybauskaitės pamokas ir gyvenimo variklį (5)

Deimančiukas „ Aviva Group“ karūnoje – taip pusiau juokais, pusiau rimtai apie „ Aviva...

Šeima, lyderiaujantis verslas ir obelų sodas pagal Stragienę: darbingiausius metus pragulėti po palmėmis – ne mums (112)

Į „ Biok Laboratorijos “ vadovės ir bendrasavininkės Romualdos Stragienės giminės kraują...

Top naujienos

Nesutariant dėl atstovavimo EVT, Nausėdos laukia staigmena: Seime ruošiamas įstatymas žada kreiptis ir į Konstitucinį Teismą

Viešumoje kilus diskusijoms, kas turėtų atstovauti valstybei Europos Vadovų Tarybos (EVT)...

Verslas prašo trečiojo pagalbos paketo ir stabdyti antstolių veiklą: vėliau apie tai galvoti gali būti per vėlu

Smulkusis verslas sakosi esąs nepatenkintas iš valstybės gaunama išgyvenimui reikalinga parama ,...

Net labiausiai vakcinuota pasaulio ekonomika susiduria su atsidarymo sunkumais

Kol visas pasaulis tikisi, kad vakcinos padės sugrįžti į normalų gyvenimą, Izraelio patirtis...

Arūnas Marcinkevičius | D+

Intriguojanti istorinė mįslė: kodėl vikingai užkariavo pusę Anglijos, o Baltijos šalių – ne?

Kodėl vikingų gyvenviečių rytinėje Baltijos pakrantėje atrandama, tačiau čia skandinavų...

Raskevičius apie peticiją: ji yra nukreipta prieš mane, kaip žmogų, homoseksualų LR pilietį (425)

Grupė visuomenininkais prisistatančių asmenų ragina parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių...

Ketvirtadienį temperatūra priartės prie rekordų: gali sušilti net iki +15 (13)

Po šiltos ūkanotos nakties, ketvirtadienį į Lietuvą plūstelės dar didesnė šiluma....

Sąjungininkai gali ramiau atsikvėpti: didžiausios baimės dėl demokratų užmačių sklaidosi (72)

Aukšta koronaviruso pandemijos suvaldymo kaina ir kai kurių demokratų spaudimas reikšmingai...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Viena keisčiausių ir mįslingiausių mūsų planetos vietų – paslaptingi apskritimai dykumoje (4)

Kai į kosmosą buvo išsiųsti pirmieji žmonės, Sacharos dykumoje atrasta unikali dykumos...

„Valstiečiai“ pabandė opozicijos partijoms pasiūlyti koalicijos sutartį (246)

„Valstiečiai“ ( LVŽS ) pabandė galimiems partneriams opozicijoje pasiūlyti koalicijos...

Užkalnis. Stambulo konvencija – nebaisi nesąmonė, kaip ir klimato kaitos susitarimas (234)

Stambulo konvencija , suprantama, siekia kilnaus tikslo. Moterų nevalia mušti? Žinoma. Nieko...