Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble antradienio vakarą sakė visuomeniniam transliuotojui ZDF, kad jis "su apgailestavimu atsižvelgė", jog Kipro parlamentas atmetė susitarimą dėl finansinio gelbėjimo programos, tačiau teigė, kad pagalbos sąlygos lieka tos pačios.

Paklaustas, ar euro zona ketina leisti Kiprui bankrutuoti, jis atsakė: "Ką gi, esame daug stabilesni euro zonoje - ėmėmės priemonių, kad apsisaugotume nuo užkrato grėsmės... tačiau nenoriu, kad nutiktų kažkas panašaus."

W.Schaeuble pridūrė: "Padėtis rimta, tačiau tai negali vesti į sprendimą, kuris neturi jokios prasmės - gelbėti žlugusį verslo modelį. Kipro bankininkystės sektorius absoliučiai per didelis, ir dėl to Kipras tapo nemokiu. Ir niekas, išskyrus Kiprą, negali būti dėl to kaltinamas."

Pasak Vokietijos finansų vadovo, Kipro vyriausybė gali manyti, kad jai toliau pavyks pritraukti didelius kapitalo srautus mažais mokesčiais ir lanksčiais įstatymais, tačiau perspėjo, jog kitų šalių mokesčių mokėtojai nemokės už šią strategiją, jeigu pasirodys esanti klaidinga.

ECB šiuo metu teikia finansinę pagalbą dviem didžiausiems Kipro bankams, nors jų skyriai šią savaitę nebuvo atidaryti, vyriausybei įšaldžius šio sektoriaus darbą, siekiant išvengti masinio indėlių atsiėmimo.

W.Schaeuble perspėjo, jog jeigu dėl finansinio gelbėjimo nepavyks susitarti, ECB užsuks kranelius.

"Tai netruks iki birželio. Klausimas, ar jie (Kipro bankai) iš viso galės atsidaryti. Be pinigų iš ECB jie bus nemokūs", - nurodė jis,

Vėliau duodamas interviu visuomeniniam transliuotojui ARD, ministras pakartojo savo perspėjimą.

"Kipro valstybė negali rasti sau lėšų rinkose. Jos du didžiausi bankai yra nemokūs ir kol kas išsilaiko, nes gauna krizinį ECB finansavimą, tačiau tik su sąlyga, kad bus ilgalaikė gelbėjimo programa. Jeigu ši sąlyga nebebus tenkinama, Kipras nebeišliks mokus, ir tai privalo žinoti priimantys sprendimus Kipre", - pabrėžė jis W.Schaeuble.

Tuo tarpu euro zonos vadovas ir Olandijos finansų ministras Jeroenas Dijsselbloemas pareiškė, kad ES pasiūlymas Kiprui tebegalioja: "Patvirtinu, kad euro zona pasiruošusi padėti Kiprui reformų pastangose ir dar kartą reiškia euro zonos poziciją, kurią išdėsčiau vakar."

ECB pažymėjo, jog toliau teiks nepaprastąją pagalbą Kipro bankams "pagal galiojančias taisykles".

Tačiau Austrijai atstovaujantis ECB valdybos narys Ewaldas Nowotny pareiškė, kad Kipro žmonės neturėtų tikėtis, kad lėšos bus skiriamos už dyka.

"Manau, kad iš Kipro reikia tikėtis realistinės pozicijos, kitaip belieka viltis, kad kas nors įteiks jiems dovaną - ar tai būtų rusai, ar ES, - jis antradienį sakė visuomeninei televizijai ORF. - Aš per daug vilčių į tai nedėčiau."

Kipras kuria planą, kaip išvengti bankroto

Kipro vyriausybė ir centrinis bankas trečiadienį, kitą dieną po to, kai parlamentas atmetė planus apmokestinti indėlius, rengia alternatyvų pasiūlymą, kaip rasti milijardus eurų ir išvengti bankroto.

Vyriausybės atstovas Kristas Stilianidis sakė, kad centriniame banke vyksta posėdis, kuriame aptarinėjamas "planas B" dėl lėšų surinkimo. Tačiau taip pat tariamasi, kaip sumažinti 5,8 mlrd. eurų sumą, kuri turi būti surasta pačiame Kipre.

Centrinio banko valdytojo pavaduotojas Spiras Stavrinakis sakė, kad dar nenuspręsta, kada vėl bus atidaryti salos bankai, nedirbantis nuo praėjusio savaitgalio.

Naujasis, trečiadienį rengiamas planas dar nebuvo pristatytas Europos Sąjungai (ES) ir Tarptautiniam valiutos fondui (TVF), pridūrė jis.

Kipro parlamentas antradienį atmetė susitarimą dėl 10 mlrd. eurų (34,5 mlrd. eurų) vertės finansinio gelbėjimo programos, kurios viena iš sąlygų buvo prieštaringai vertinamas planas surinkti 5,8 mlrd. eurų (20 mlrd. litų), nustatant vienkartinį mokestį bankuose laikomiems indėliams, tarp jų priklausantiems eiliniams žmonėms.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (342)