aA
Kovoje su šešėliu įsigalioja nauja priemonė – mokesčių amnestija. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) visus gyventojus ir įmones, kurie pamiršo deklaruoti ar slėpė pajamas, ragina susimokėti priklausančius mokesčius per pusmetį be jokių pasekmių.
VMI duoda pusmetį, po to laukia baudos
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip teigia VMI atstovai, yra suteikiama vienintelė galimybė iki š. m. liepos 1 d. visiems mokesčių mokėtojams deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. Tikinama, kad tokia proga yra suteikiama pirmą bei vienintelį kartą ir ateityje tokia galimybe pasinaudoti nebebus galima.

„Formaliai žiūrint, tą langą atvėrėme jau sausio 1 dieną. (...) Džiaugiamės, kad mažėja šešėlis, bet jis dar sudaro penktadalį mūsų bendrojo vidaus produkto (BVP). (...) Dėl to atsirado dvi išskirtinės priemonės, jų yra daugiau – tai yra susigrąžinti GPM nuo tam tikros rūšies išlaidų ir susimokėti pamiršus mokesčius.

Kitose šalyse tokia priemonė taikyta gal prieš dešimt metų, kitose neseniai. Ir iš visų tų modelių sudarėme savo, į kurį sudėta geriausia kitų šalių praktika ir patirtis. Neabejoju sėkme, nes tai vienkartinė galimybė. Langas atsiveria pusmečiui, jo pilnai pakanka atsiminti pamirštus mokesčius ir susimokėti. Bus užtikrinamas anonimiškumas ir bus galima susimokėti visiems gyventojams visus mokesčius, išskyrus žemės, nes pastarąjį patys skaičiuojame.

Po to bus labai apmaudu jei reikės taikyti griežtąsias kontrolės priemones“, – kalbėjo VMI vadovė Edita Janušienė.

Po šio laikotarpio, antrąjį metų pusmetį, VMI planuoja aktyviau imtis griežtų kontrolės procedūrų, tai yra mokestinių patikrinimų. Tuomet jau neišvengiamai reikėtų mokėti delspinigius ir baudas. Tikimasi papildomai surinkti 200 mln. eurų iš patikslintų deklaracijų.

Pasak Teisės departamento direktorės Rasos Virvilienės, per dešimt sausio dienų jau stebimas pagausėjimas asmenų, kurie tikslina gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas su papildomai apmokestinamomis sumomis.

„Taip pat turime du mokesčių mokėtojus, kurie kreipėsi dėl sudaromo grafiko“, – prideda ji.

Susimokėti mokesčius galės dalimis

Atleidimas nuo delspinigių ir baudų už praeityje nesumokėtus mokesčius taikomas visiems – ir gyventojams, ir įmonėms, jei jie nėra bankrutuojantys / bankrutavę ar restruktūrizuojami.

VMI informuoja, kad norėdami pasinaudoti šia galimybe mokesčių mokėtojai 2019 m. sausio – birželio mėnesiais turėtų pateikti arba patikslinti savo deklaracijas už pasirinktus 2014 – 2018 m. arba, jei pageidauja, už visus penkerius metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI už kadaise nesumokėtus mokesčius delspinigių neskaičiuos ir baudų neskirs.

Deklaravus praeityje pamirštas pajamas, mokesčius nuo jų reikia sumokėti per 20 dienų, tačiau mokesčių mokėtojai gali sudaryti ir periodinių mokėjimų grafiką – laikotarpiui iki 2 metų.

R. Virvilienė pasakoja, kad asmenys mokėjimų grafiką galės kas išsidėlioti mėnesį, kas tris mėnesius arba, kas pusmetį išdėstyti. Tačiau, jei netiks nei vienas iš siūlymo, jis galės prašyti individualaus būdo.

„Jei per 20 dienų nesumokės, už tą laikotarpį bus skaičiuojami delspinigiai nuo kurių nebus atleidžiami. Tad jei leidžia galimybė sumokėti reikia per 20 dienų, o jei ne, tai per šį laikotarpį kreiptis dėl grafiko sudarymo, neigiamos pasekmės nekils“, – prideda ji.

VMI pažymi, jog atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems sumokėti VMI administruojamiems mokesčiams (išskyrus žemės mokestį). Pridedama, kad nebus galima legalizuoti pajamų iš nusikalstamų veikų ir deklaruoti pajamas, pavyzdžiui, už narkotikų ar ginklų prekybą.

VMI
VMI
© VMI

VMI taip pat ramina, kad tų, kurie pasinaudos šia teise, neidentifikuos, kadangi deklaracijos bus teikiamos ir tikslinamos bendrąja tvarka.

Pusę metų netikrins

VMI nurodo, kad pirmąjį 2019-ųjų pusmetį mokesčių administratorius nepradės naujų mokestinių patikrinimų ir sudarys galimybę mokesčių mokėtojams atsiskleisti patiems.

„Net ir tuo atveju, kai VMI mokestinius patikrinimus pradėjo dar 2018 m. ir šiuo metu jie nėra baigti, mokesčių mokėtojai vis tiek turi teisę būti atleisti nuo delspinigių, jei pateiks ar patikslins deklaracijas iki patikrinimo akto surašymo“, – sako Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė.

Teigiama, kad tai puiki galimybė pagerinti savo veiklos rodiklius, kuriuos viešai skelbia VMI ir nuo kurių priklauso, ar į įmonę bus žiūrima kaip į rimtą partnerį, ar ne. Be to, nepatikimiems mokesčių mokėtojams vėliau bus sunkiau dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, bus ilgesnės patikrinimo procedūros.

VMI nurodo, kad tuo atveju, kai mokesčių mokėtojas yra pateikęs atitinkamo mokesčio deklaraciją dar iki 2019 m sausio 1 d., tačiau mokesčio nesumokėjo ir todėl nuo susidariusios mokėtinų mokesčių sumos jam apskaičiuoti delspinigiai, tai tokie mokesčių mokėtojai nuo nesumokėtų delspinigių taip pat bus atleisti automatiškai po 2019 m. sausio 1 d. – liks tik sumokėti mokestį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

SEB bankas: bandymų skambučiais išvilioti pinigus daugėja sparčiausiai

Trečią šių metų ketvirtį finansinių sukčių aktyvumas sparčiai didėjo. Nors jų padaryta...

Vilniaus viešojo transporto profsąjunga nuo lapkričio 8-osios skelbia neterminuota streiką (1)

Vilniaus viešojo transporto darbuotojų profesinė sąjunga nuo lapkričio 8 dienos skelbia...

Šimonytė: kitų metų biudžetas rodo, kad dėl COVID-19 verslui ribojimų nebebus (58)

Vyriausybė kitų metų biudžetą suplanavo nebeketindama dėl koronaviruso plitimo įvesti ribojimų...

Likus metams iki fiskalinės drausmės sugriežtinimo, Šimonytė ragina neišpūsti biudžeto (4)

Likus metams iki griežtesnių fiskalinės drausmės taisyklių grąžinimo, ministrė pirmininkė...

Gimus vaikui, bus pasiūlyta iki 800 eurų didinti vienkartinę išmoką (5)

Antradienį Seimo narys socialdemokratas Gintautas Paluckas ketina pateikti Seimui Išmokų vaikams...

Top naujienos

Latvija užsidaro iki lapkričio 15-osios: įvedama komendanto valanda, uždaromos mokyklos ir parduotuvės premjeras: turiu atsiprašyti pasiskiepijusių žmonių (217)

Latvijoje COVID-19 naujų atvejų per savaitę padaugėjus net 49 proc., šalis vėl grįžta į...

Premjerė: COVID-19 plitimui nelėtėjant, iki pavasario persirgs visi nesiskiepijusieji

Jei COVID-19 plitimo tempas nelėtės, iki pavasario šia infekcine liga persirgs bene visi...

Grasinimai Dulkiui jau yra įgavę pavojingą pavidalą: vasarą jį nuo minios gynė ne tik policija, bet ir kolegos (12)

Prokuratūra pradėjo tyrimą dėl galimo ministro Arūno Dulkio ir jo šeimos terorizavimo.

Lietuvoje – 2235 nauji koronaviruso atvejai, 16 mirčių dar papildyta

Praėjusią parą nustatyti 2235 nauji COVID-19 atvejai, mirė 16 žmonių, antradienį pranešė...

Ant sienos su Baltarusija padėtis darosi įtempta: į Lietuvą bandė patekti rekordinis skaičius migrantų fiksuotas svetimos šalies pareigūnų sienos pažeidimas (90)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) praneša, kad pirmadienį gerokai padidėjo į Lietuvą...

Kiek uždirba Lietuvos „1 proc.“: prasideda derybos dėl pokyčių mokesčių sistemoje (149)

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, 1 proc. daugiausiai uždirbančių gyventojų pernai...

Išnagrinėta trečdalis neteisėtų migrantų prieglobsčio prašymų, 260 migrantų jau grąžinti į kilmės šalis

Migracijos departamentas informuoja, kad jau išnagrinėjo trečdalį – 1 289 – neteisėtai...

Į sekso vergiją parduotos kazachės išpažintis – apsvaigintą pagrobė ir atvežė į Kauną (1)

43-ejų Žana Deveikienė, vaikštinėdama Vilniuje, šiandien atrodo rami, savimi pasitikinti ir...

Vienai ministrei Šimonytė nepagailėjo ypatingo epiteto: teisingumo ministrė yra unikali (187)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė interviu BNS teigia, jog teisingumo ministrė Evelina...