aA
Iš beveik visų Vilniaus zonų atitekančiose nuotekose dalis teršalų viršija nustatytas koncentracijos ribas, rodo didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ sudarytas taršos žemėlapis ir 500 labiausiai teršiančių juridinių klientų analizė. Siekdami spręsti problemą „Vilniaus vandenys“ sudarė rekomendacijų verslui gidą, inicijuoja įstatymų pakeitimus, skaičiuoja padidintos taršos mokestį įmonėms bei imasi kitų priemonių.
Vilniaus vandenys
Vilniaus vandenys
© Organizacijos nuotr.

Šių metų pradžioje „Vilniaus vandenų“ atliktas nuotekų tyrimas parodė, kad nuo 2018 m. dėl neatsakingo verslo ir gyventojų elgesio nuotekose randamų teršalų koncentracija išaugo penktadaliu. Gerokai padidėjo ir teršalų įvairovė – randami teršalai, kurie nuotekose prieš 5–10 metų nebuvo fiksuojami. Ypač išaugo sunkiųjų metalų tarša: gyvsidabrio ir jo junginių koncentracija per dvejus metus padidėjo 1,5 karto, aliuminio – daugiau nei dvigubai, nikelio ir jo junginių – beveik 55 proc., chromo – 43 proc. Sunkieji metalai į nuotekas patenka daugiausia dėl nekontroliuojamų gamybos procesų ar netinkamo pramonės įmonių nuotekų tvarkymo, pažymima „Vilniaus vandenų“ pranešime.

Tai paskatino bendrovę „Vilniaus vandenys“ sudaryti taršos žemėlapį, kad būtų aiškiau, iš kokių miesto zonų atiteka taršiausios nuotekos. Pasitelkus nuotekų surinkimo taškus ir miestą suskirsčius į 7 zonas, iš žemėlapio matyti, kad padidėjusi tarša nustatoma praktiškai visose jose. Blogiausia situacija, kaip teigiama bendrovės pranešime, miesto pietiniuose rajonuose, kur yra daug pramonės, transporto įmonių. Dažniausiai viršijamos sunkiųjų metalų, kaip aliuminis, cinkas, ribos. Čia fiksuojama ir išaugusi azoto ir fosforo junginių, ftalatų tarša.

Sudarė nuotekų taršos žemėlapį
Sudarė nuotekų taršos žemėlapį
© Vilniaus vandenys nuotr.

„Dėl išaugusios taršos ir teršalų spektro „Vilniaus vandenų“ eksploatuojami valymo įrenginiai yra pajėgūs nuotekas išvalyti vidutiniškai 80 proc. efektyvumu, kai kuriems teršalams valyti mūsų valyklos nėra pritaikytos, ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje jų valymo technologijos dar tik kuriamos, su jomis eksperimentuojama. Todėl atsakomybės jau dabar imtis turi visi taršos šaltiniai: tiek gyventojai, tiek verslas, vykdantis gamybą, ne tik laikantis įsipareigojimų, bet ir sąmoningo pasirinkimo elgtis teisingai“, – sako „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Siekdami nustatyti, kurios įmonės teršia labiausiai, „Vilniaus vandenys“ nuolat vykdo klientų nuotekų patikrinimus. Remdamasi turimais duomenimis, bendrovė atliko taršiausių 500 juridinių klientų analizę ir sudarė taršiausių sektorių (pramonės šakų) reitingą. Iš jo matyti, kad daugiausia taršos įprastai nustatoma privačiame sektoriuje, ypač popieriaus, plastiko, maisto gamybos pramonėje, paslaugų, statybų ir nekilnojamo turo vystymo sektoriuose, mažmeninės prekybos sektoriuose.

„Vis dėlto taršiausių įmonių reitingas nereiškia, kad pavyzdžiui, visos maisto pramonės įmonės yra taršios. Yra įmonių, kurios atsakingai tvarko nuotekas ir taršos jose nefiksuojama ar fiksuojama minimali tarša. Taip pat šis mūsų sudarytas reitingas išsklaido ir kai kuriuos mitus, tarkime manoma, kad chemijos pramonei priskirtos įmonės teršia labiausiai, tačiau praktika rodo, kad dažnu atveju jos savo nuotekas ir tvarko atsakingiausiai – atliekas utilizuoja, o ne išpila į nuotakyną, investuoja į vietinius valymo įrenginius, keičia gamybos procesus“, – sako M. Švaikauskas.

Pasak jo, taršos reitingas gali keistis. Kiekviena įmonė, net ir patekusi į taršiausių 500-uką, gali peržiūrėti gamybos procesus, atsakingiau pradėti tvarkyti nuotekas ir iš taršiausių sąrašo būti išbraukta.

Tarša, tiesa mažesnė, fiksuojama ir viešajame sektoriuje, dažniausiai – susisiekimo, kelių priežiūros įmonėse, švietimo ir ugdymo įstaigose. Dažniausiai dėl maisto gaminimo procese susidarančių teršalų, riebalų, įstaigose naudojamų ploviklių. O štai sveikatos priežiūros įstaigose, pavyzdžiui, ligoninėse, nors susidaro daug pavojingų atliekų, tačiau jose padidinta tarša fiksuojama rečiau.

Tikėtina, kad taip yra todėl, kad jose yra labai griežtai reguliuojamas atliekų ir nuotekų tvarkymas.
Į taršiausių privačių sektorių TOP10, įvertinus išleidžiamą įmonių nuotekų kiekį ir jų taršumą, patenka popieriaus, medienos, plastiko produkcijos gamyba, perdirbimas, maisto pramonė ir maitinimas (maisto apdorojimas, ruošimas, maitinimo įstaigos), paslaugos: valyklos, skalbyklos, kirpyklos, autoplovyklos, statybos, nekilnojamasis turtas (didieji prekybos centrai, biurai), mažmeninė prekyba, transportas, logistika, chemijos pramonė, naftos pramonė ir dešimtuką užbaigia turizmas, viešbučiai.

Jeigu yra nustatoma didesnė nei leistina tarša, įmonės turi susimokėti padidintos taršos mokestį, sako „Vilniaus vandenų“ vadovas.

„Deja, vien tokiomis priemonėmis problemos neišspręsime, verslas turi pakeisti požiūrį, kad aš susimoku ir toliau teršiu, o kažkas išvalys. Verslas turėtų atsakingiau tvarkyti susidarančias nuotekas, keisti vidinius procesus, investuoti į vietinę valymo įrangą. Siekdami padėti tai padaryti, sudarėme rekomendacijų verslui gidą, kuriame detaliai paaiškiname, kaip užtikrinti, kad nuotekose nebūtų neleistinos taršos.

Taip pat kviečiame įmones, kurioms rūpi tvari aplinka, pasirašyti atsakingo kliento chartiją, kuria jos įsipareigoja įgyvendinti socialines iniciatyvas „žalių“ produktų kūrime, laikytis rekomendacijų ir ne tik siekti atitikti įstatymus, bet ir kuo labiau sumažinti nuotekų taršą“, – teigia M. Švaikauskas.

Pasak jo, norint, kad Lietuvos vandens telkiniams kiltų mažesnė grėsmė dėl nuotekų užterštumo, būtini ir teisiniai pakeitimai. Dėl to „Vilniaus vandenys“ siūlo Aplinkos ministerijai jau dabar griežtinti reikalavimus gamybos įmonėms: įpareigoti įstatymais jas mažinti į nuotekų valyklas patenkančių prioritetinių pavojingų teršalų koncentracijas bei bazinę taršą.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvių nerimas auga: ketvirtadalis bijo netekti savo darbo vietos

Nors daugiau kaip pusė Lietuvos dirbančiųjų pasitiki savo pozicijomis darbo rinkoje, tačiau...

SEB įspėja: sukčiai jau siunčia melagingas labiau suasmenintas SMS žinutes

SEB bankas sulaukė pranešimų apie pastaruoju metu suaktyvėjusį sukčiavimą, kai finansiniai...

Nenustebkite parduotuvėje išvydę tuščias lentynas: kai kurių prekių pardavimai augo net 10 kartų

Atšilus orams gyventojai tuština parduotuvių lentynas. Prekybos tinklai skaičiuoja, kad pastaruoju...

Dubnikovas: Lietuva patraukli užsienio darbuotojams, nes joje pragyvenimo lygis aukščiausias regione

Migracijos departamentui paskelbus, kad per penkerius metus Lietuvoje gyvenančių užsieniečių...

„Vičiūnų grupės“ įmonė Kaliningrade gavo beveik 14 mln. eurų Rusijos biudžeto paramos (1)

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio ir Liudo Skieriaus kontroliuojamos „ Vičiūnų grupės “...

Top naujienos

Delfi PliusAinis Gurevičius

Ragina atsisakyti rusų primestų titulų: Mindaugas nebuvo vienintelis Lietuvos karalius (5)

Grupė Lietuvos intelektualų (istorikų, menininkų ir kt.) neseniai atviru laišku kreipėsi į...

Vairuotoją sumušęs globos namų direktorius ginasi: vairuotojas trenkė pirmas

Vairuotojo sumušimu įtariamas socialinių paslaugų globos namų direktorius pats apkaltino...

Niekuo dėtam kauniečiui pritaikytos ES sankcijos Rusijai: dėl sutapusių vardo ir pavardės jis laikomas karo nusikaltėliu (6)

Kaunietis mokytojas sužinojo, kad tapo įtariamu karo nusikaltėliu ir pinigų plovėju. Jo...

Siaubingas užpuolimas buvo tik košmaro pradžia: klaipėdietis negali patikėti, ką teko išgyventi po to (5)

„Pabuvęs šalia mirties net nebežinau, ko dabar bijočiau. Gyvenu antrą kartą ir dabar tiesiog...

Žiniasklaida: rastas negyvas dar vienas rusų oligarchas (2)

Anot britų leidinio „The Daily Mail “, neaiškiomis aplinkybėmis mirė dar vienas rusų...

Rusija toliau kelia bangas: dėl bilietų į Kaliningradą trūkumo suskubo apkaltinti Lietuvą (1)

Dėl Lietuvos taikomų apribojimų rusams iškilo rimtų sunkumų ieškant bilietų į tolimojo...

Šokolado mėgėjams gali tekti atsisveikinti su šiuo dievų maistu: kainuos kaip ikrai arba išvis nebeliks

Vien lietuviai kasmet nuperka po kelias tonas šokolado, darosi vis išrankesni jo skoniui. Galima tik...

Čempionų lygos atranka: „Ballkani“ – „Žalgiris“ nuolat atnaujinama; 1:1

Lietuvos čempionas Vilniaus „Žalgiris“ antradienį vakare pradeda žygį Europoje ir UEFA...

Naujas tyrimas parodė, kodėl po COVID-19 kai kurie simptomai lieka ir toliau

Mokslininkai nustatė, kad dėl sutrikusio deguonies patekimo į raudonuosius kraujo kūnelius kalti...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos smūgiavo Slovjanskui, žuvo mažiausiai du žmonės  Zelenskio patarėjas: Lysyčansko užėmimas yra paskutinė Rusijos pergalė (2)

Nuo karo pradžios vasario 24-ąją Rusijos kariuomenė Ukrainoje sunaikino maždaug 80 tūkst....