aA
Europos Sąjungos lėšų grobstymu įtariamo verslininko Sergejaus Rachinšteino ekstradicija, kaip ir kitų asmenų ekstradicijos kitose bylose, gali trukti iki dvejų metų, teigia Generalinė prokuratūra.
Sergejus Rachinšteinas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Tiksliai atsakyti negalime“, – per spaudos konferenciją antradienį sakė Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorė Ieva Truncienė.

Ji pripažino, kad iki tol iš Vietnamo nebuvo nė vienos ekstradicijos į Lietuvą.

Prokurorės teigimu, dėl asmens ekstradicijos Vietname sprendžia kompetentinga ministerija, o vėliau teismas priima sprendimą dėl asmens išdavimo užsienio valstybei.

Lietuva neturi dvišalės tarptautinės sutarties, numatančios ekstradiciją, su Vietnamu tokia sutartis nėra ratifikuota.

„Šiuo atveju ekstradicijos prašymas yra paremtas geros valios principu“, – sakė prokurorė I.Truncienė.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojas Šarūnas Rameikis sakė, kad vyko intensyvus bendradarbiavimas tarp jo atstovaujamos institucijos, ir Kriminalinės policijos biuro.

„Buvo keičiamasi informacija, ir asmuo buvo surastas“, – sakė Š.Rameikis.

Kaip skelbė FNTT, Lietuvos ieškomas verslininkas S.Rachinšteinas sulaikytas sausio 21 dieną Vietname, Hošimino mieste.

Vietnamo nacionalinio biuro pateiktais duomenimis, šiuo metu šios šalies policija atlieka patikrinimus, ar sulaikytas asmuo nėra padaręs nusikaltimų, už kuriuos gali būti patrauktas baudžiamajam persekiojimui Vietname, ir tik po to bus sprendžiamas klausimas dėl jo ekstradicijos į Lietuvą.

Vietname sulaikytas asmuo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje atliekame ikiteisminiame tyrime yra įvardijamas organizuotos grupės vadovu ir kartu su bendrininkais įtariamas milijoninių Europos Sąjungos paramos lėšų sukčiavimu, dokumentų klastojimu, neteisėta įmonių veikla.

Kaip nurodoma pranešime, nuo 2014 metų kovo mėn. Europos Sąjungos paramos lėšų grobstymo įtariamuoju S. Rachinšteinas tapęs nuo ikiteisminio tyrimo pasislėpė, o 2015 m. balandžio mėnesį Vilniaus miesto apylinkės teismas jam paskyrė kardomąją priemonę – suėmimą.

FNTT atliekamo tyrimo duomenimis, įtariamieji nupirko finansinių sunkumų turinčių bendrovių, kurioms buvo skirta daugiau nei 3 mln. litų Europos Sąjungos parama, akcijas. Įsigytų bendrovių vardu buvo sudarinėjami fiktyvūs sandoriai su nusikalstamai veiklai nuslėpti naujai įsteigta įmone, kuri buvo naudojama kaip fiktyvi rangovė ir įrangos tiekėja.

Visų šių bendrovių direktoriai buvo statytiniai asmenys, o faktiškai visoms bendrovėms vadovavo tas pats organizuotos grupės vadovas. Įtariama, kad statytiniams bendrovių vadovams buvo nurodoma klastoti dokumentus (statybos rangos, įrangos pirkimo, paskolų sutartis, mokėjimo prašymus ir kitus Nacionalinei mokėjimo agentūrai teiktinus dokumentus), tam, kad gautų Europos Sąjungos lėšas.

Kaip tik antradienį išplėstinė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) kolegija pradėjo nagrinėti S. Rachinšteino ir jo bendrų baudžiamąją bylą dėl Vilniaus apygardos teismo 2014 m. gruodžio 30 d. paskelbto apkaltinamojo nuosprendžio.

Juo S. Rachinšteinas yra nuteistas kalėti pustrečių metų, bet nesulaukęs jo paskelbimo išvyko iš Lietuvos.

Apeliacinės instancijos teismas nuosprendį paskelbė likus vienai dienai iki senaties termino pradžios – jeigu savo žodį teisėjai būtų tarę po sausio 1 d., skandalingojo verslininko nuteisti nebūtų galima.

Nuteistieji kasacinės instancijos teismo prašo palikti galioti dar 2012 m. gruodį teisėjo Audriaus Cinino paskelbtą nuosprendį. Juo visi kaltinamieji buvo išteisinti.

Bylos duomenimis nustatyta, kad S. Rachinšteinas su bendrais nuo 2000 m. liepos 19 iki 2004 m. gruodžio 31 d. suklastojo tikrus bendrovių dokumentus, kurių pagrindu įgijo tariamų prekių ir paslaugų už daugiau kaip 3 mln. eurų ir taip užvaldė valstybei priklausančius 476 tūkst. Eur pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

Aukščiausiojo Teismo verdiktas S. Rachinšteino byloje - kovo 3 dieną

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) išplėstinė septynių teisėjų kolegija antradienį išnagrinėjo kalėti nuteisto ir Vietname neseniai sulaikyto verslininko Sergejaus Rachinšteino baudžiamąją bylą.

Verdiktas bus skelbiamas – kovo 3 dieną. LAT sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas.

„Valstybė gins savo finansinius interesus iki galo. Manau, kad Vilniaus apygardos nuosprendis teisėtas, sukčiavimas buvo padarytas, bausmės paskirtos tinkamos“, – BNS sakė valstybės kaltinimą teisme palaikantis Vilniaus apylinkės prokuroras Vytautas Kukaitis.

Valstybė šioje bylose disponuoja apie pustrečio mln. litų, kurie areštuoti. Po galutinio teismo sprendimo bus išspręstas klausimas, ar ši suma pateks į valstybės biudžetą.

Į bylos nagrinėjimą neatvyko nė vienas nuteistasis. Antradienį Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) pranešė, kad S.Rachinšteinas sulaikytas Vietname, bus siekiama jo ekstradicijos.

Pernai rudenį S.Rachinšteino bylą nagrinėjo LAT trijų teisėjų kolegija, tačiau tada sprendimo nepaskelbė, motyvuojant, kad teisės normų taikymas šioje byloje svarbus teismų praktikai formuoti, todėl ji perduodama išplėstinei septynių teisėjų kolegijai.

„Teismas atkreipia dėmesį į senaties, bendrininkavimo instituto taikymą, kolegija kelia klausimą dėl apgaulingos apskaitos baigtumo momento nustatymo kriterijų“, – tada sakė teisėjas Aurelijus Gutauskas.

Teisėjai šioje byloje taip pat atkreipė dėmesį į kaltinimo keitimą.

LAT teisėjų kolegija iš viso nagrinėjo devynis kasacinius skundus dėl nuosprendžio sukčiavimo byloje.

Prokuroras anksčiau prašė atmesti visų nuteistųjų skundus ir palikti apygardos teismo nuosprendį. Tuo metu advokatai teigia, kad byloje padaryta teisės taikymo klaidų, padaryti žmogaus teisių pažeidimai, byloje yra trys kaltinamieji aktai, jų klientams neaišku, nuo kurių kaltinimų gintis.

2014 metų gruodžio 30 dieną Vilniaus apygardos teismas S. Rachinšteiną pripažino kaltu dėl sukčiavimo ir nuteisė kalėti pustrečių metų. Nuosprendis įsiteisėjo nuo jo paskelbimo.

Skelbiant nuosprendį gruodžio 30 dieną Vilniaus apygardos teisme S. Rachinšteinas nedalyvavo, manoma, kad jau tuo metu jis buvo išvykęs iš Lietuvos.

S. Rachinšteinas taip pat yra įtariamasis kitoje sukčiavimo byloje, joje jis buvo sulaikytas pernai kovo mėnesį, teismas netrukus jį leido suimti. Tačiau suimtojo skundą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad verslininkas turi būti paleistas nedelsiant, apylinkės teismo nutartis dėl suėmimo dviem mėnesiams panaikinta.

S. Rachinšteinas teistas už tai, kad valkatų ir benamių vardu buvo įkūręs fiktyvių įmonių tinklą, per kurį galėjo legalizuoti apie 10 mln. litų (2 mln. 896 tūkst. 200 eurų) ir pasisavinti 1,5 mln. litų (434 tūkst. 430 eurų) pridėtinės vertės mokesčio. 2011 metų gruodį apylinkės teismas visus asmenis išteisino, manydamas, kad prokurorai neįrodė, kad kaltinamieji įvykdė nusikaltimus.

Bylą dėl 2000-2004 metais įvykdytų nusikaltimų pagal proceso dalyvių skundus apeliacine tvarka nagrinėjo Vilniaus apygardos teismas ir paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį.

Pasak šio teismo, S. Rachinšteinas ir organizavo, ir vadovavo šioms grupėms bei koordinavo grupių narių veiksmus, paskirstė vaidmenis, keitė bendrovių statytinius direktorius ir buhalterius. Be to, organizuotoje grupėje klastojo dokumentus, apgaulingai tvarkė įmonių buhalterinę apskaitą, apgaule įgijo didelės vertės svetimą turtą.

Teismas skirdamas bausmes padarė išvadą, kad kaltinamiesiems turi būti skiriamos realios laisvės atėmimo bausmės, nes nusikalstama veika truko ilgai, buvo suburta itin sudėtingo mechanizmo asmenų grupė. Taip pat valstybei padaryta didelė žala - išvengta PVM turtinės prievolės.

Kitame tyrime, kurį atlieka FNTT, šis verslininkas įvardijamas organizuotos grupės vadovu ir kartu su bendrininkais įtariamas dėl sukčiavimo gaunant milijonines ES paramos lėšas, dokumentų klastojimo, neteisėtos įmonių veiklos.

FNTT duomenimis, įtariamieji nupirko finansinių sunkumų turinčių bendrovių, kurioms buvo skirta daugiau nei 3 mln. litų ES parama, akcijas. Įsigytų bendrovių vardu buvo sudaromi fiktyvūs sandoriai su nusikalstamai veiklai nuslėpti naujai įsteigta įmone, ji naudota kaip fiktyvi rangovė ir įrangos tiekėja. Visų šių bendrovių direktoriai buvo statytiniai asmenys, o faktiškai visoms bendrovėms vadovavo tas pats organizuotos grupės vadovas. Įtariama, kad statytiniams bendrovių vadovams buvo nurodoma klastoti dokumentus (statybos rangos, įrangos pirkimo, paskolų sutartis, mokėjimo prašymus ir kitus Nacionalinei mokėjimo agentūrai teiktinus dokumentus), tam, kad gautų Europos Sąjungos lėšas.

Kaip skelbė FNTT, Lietuvos ieškomas verslininkas S.Rachinšteinas sulaikytas sausio 21 dieną Vietname, Hošimino mieste.

Vietnamo nacionalinio biuro duomenimis, šiuo metu šios šalies policija atlieka patikrinimus, ar sulaikytas asmuo nėra padaręs nusikaltimų, už kuriuos gali būti patrauktas baudžiamajam persekiojimui Vietname, ir tik po to bus sprendžiamas klausimas dėl jo ekstradicijos į Lietuvą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Seimas ruošiasi tvirtinti kitų metų valstybės biudžetą

Seimas antradienį planuoja tvirtinti kitų metų valstybės biudžetą.

Apklausa: daugiau nei pusė gyventojų jaučia nerimą dėl naujos krizės (1)

Daugiau nei pusė gyventojų jaučia nerimą ir susirūpinimą dėl galimai artėjančios naujos...

Svarbiausias metų sprendimas: valstiečiai savo valdžią pastatė ant kortos (25)

Seime valdantieji antradienį tikisi priimti rekordinį kitų metų biudžetą. Nuo pirminių...

Salvinis: norint išvengti prancūziškų neramumų, Italijai reikia didinti biudžeto išlaidas (4)

Italijos kraštutinės dešinės partijos „Lyga“ lyderis ir šalies vidaus reikalų ministras...

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (292)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

Top naujienos

Branduolinio karo šmėkla Vilniuje: kokias pamirštas pamokas prisiminė NATO planuotojai (72)

Daugiau nei 30 metų galiojusi branduolinių pajėgų sutartis (INF) tarp JAV ir Rusijos byra į...

Svarbiausias metų sprendimas: valstiečiai savo valdžią pastatė ant kortos (25)

Seime valdantieji antradienį tikisi priimti rekordinį kitų metų biudžetą. Nuo pirminių...

Britanija, pripažink. Vokiškos maisto prekių parduotuvės tau prie širdies (4)

Maisto prekių parduotuvėje „ Aldi “, žvelgiančioje į gruoblėtą Kento pakrantę...

Nauja mįslė Grafininos dingimo byloje: artimieji sulaukė keisto ženklo iš pačios Sandros? (10)

Mįslingomis aplinkybėmis dingusi Sandra Grafinina iki šiol nėra rasta. Kol kas vieninteliu...

Dėl pūslelinės paralyžiavo veidą: gydytojos patarė, kaip gydant nesuklysti

DELFI skaitytoja pasidalijo patirtimi, norėdama įspėti kitus: burnoje išdygusios puslelinės ji...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (11)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Meilutytė ir Rapšys laimėjo pasaulio čempionato atranką – Danas pagerino ir Lietuvos rekordą

Lietuvė Rūta Meilutytė užtikrintai pateko į Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (72)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Briuseliui paliepus ūkiniai miškai bus verčiami ekologiniais

Briuseliui pliaukštelėjus botagu Lietuvoje bus nustatomos naujos ekologinio tinklo „Natura 2000“...

Uraganinį varžovų spurtą atlaikę „Pacers“ ir Sabonis pratęsė pergalių seriją

Itin dramatišką pergalę NBA pirmenybėse iškovojo Indianos „Pacers“ (17-10) krepšininkai....