aA
Daugiau nei pusantro tūkstančio Panevėžio įmonių COVID-19 įstūmė į gilią duobę. Jas iš ten traukti bando tiek valstybė, tiek Savivaldybė. Pastarajai ir pačiai dar reikia galvoti apie būsimų metų biudžetą, nes jis jau dabar gerokai atsilieka nuo plano.
Verslams klimpstant į krizę, iššūkis savivaldybei: biudžeto nesurenka, sunku skirti paramą
© DELFI / Andrius Ufartas

„Karantinas, kaip ir bet kokie kiti griežti apribojimai, paprastai niekada nepraeina be pasekmių. Tai atsiliepė ir renkamam Panevėžio biudžetui. Turėjome sunkų etapą. Gal jis jau ir išgyventas, bet vis dar sudėtinga“, – pripažįsta Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Per pirmąjį šių metų pusmetį krizė Savivaldybės planuota biudžetą apkarpė jau 8 proc. Taigi į miesto iždą surinkta 2,3 mln. eurų mažiau pajamų, nei planuota. Panaši situacija ir kituose didesniuose Lietuvos miestuose. Finansų ministerija įspėja, kad savivaldybių biudžeto deficitas iki metų pabaigos gali pasiekti ir 12 proc. Jeigu atsiristų antroji koronaviruso banga, padariniai gali būti dar prastesni.

Panevėžyje labai blogai kol kas nėra, tikimės, kad situacija taisysis. Bet apsidrausdami dėl ateities stengiamės naudotis valstybės dotacijomis pagal COVID-19 plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą“, – teigė direktorius.

Iš papildomų valstybės lėšų šiais metais Panevėžio savivaldybė numačiusi darbų infrastruktūros sektoriuje: intensyviau tvarkyti gatves, remontuoti mokyklas, sporto maniežą ir kt. Be to, Panevėžys žada nepraleisti kvietimo dalyvauti švietimo rėmimo programoje, kurios lėšas panaudotų kuriamo STEAM centro patalpoms, mokyklų signalizacijoms įrengti.

„Skubame atlikti tokius darbus ir apsidrausti, jeigu kartais turėtume sunkumų kitais metais. Kadangi nesurenkame planuoto biudžeto, savaime suprantama, kažko teks atsisakyti, ir tai visų pirma turėtų kristi ant infrastruktūros srities“, – įspėja T. Jukna.

Lengvina mokesčius

Nemaža našta Panevėžio biudžetui užgulė ir dėl karantino nukentėjęs verslas. Valstybinės mokesčių inspekcijos vis dar tebeaugančiame sąraše jau – 65 tūkst. nukentėjusių Lietuvos įmonių, o Panevėžyje – apie 1,6 tūkst. Aukštaitijos sostinėje, Savivaldybės duomenimis, dabar registruota apie 3500 veikiančių įmonių, maždaug tiek buvo ir metų pradžioje. Kurie šių ūkio subjektų tebedirba visu pajėgumu, sunku pasakyti. Savivaldybė kartu su miesto Verslo taryba sudarė planą, kaip padėti vietos verslininkams, nukentėjusiems dėl karantino.

Jau rugpjūtį miesto Tarybos posėdyje Savivaldybės administracija politikams rengiasi pateikti svarstyti siūlymą – iki šių metų pabaigos trečdaliu sumažinti metinius nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčius dėl karantino nukentėjusioms miesto įmonėms. Dar daliai verslo objektų Savivaldybė sutiko padėti ir palengvinti savo negyvenamųjų patalpų nuomos mokestį. Kavinėms leista paslaugas viešosiose vietose teikti nemokant rinkliavos.

Verslams klimpstant į krizę, iššūkis savivaldybei: biudžeto nesurenka, sunku skirti paramą
© DELFI / Andrius Ufartas

Skaičiuojama, kad bendra numatyta parama verslui miesto kišenę palengvins visu milijonu eurų.

„Esame tokioje situacijoje: viena vertus, reikia padėti verslui, kita vertus, reikia ir miestui surinkti biudžetą“, – sako T. Jukna.

O Panevėžio verslas, pašnekovo teigimu, norėtų dar daugiau.

Eksportas krito perpus

„Savivaldybės parama – geranoriškas miesto žingsnis. Bet mes siūlėme didesnes jos apimtis, deja, miesto biudžetas daugiau neleidžia“, – atkreipia dėmesį Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) direktorius Visvaldas Matkevičius.

Anot jo, be Savivaldybės sumažintų mokesčių nukentėjusioms įmonėms, diskusijų verta ir atliekų išvežimo rinkliava.

„Mūsų siekiai būtų didesni, bet, laimė, nors kiek judame priekį. Per karantiną viskas atrodė kaip pasaulio pabaiga, o dabar kažką jau darome“, – tvirtina apskrities įmones buriančios organizacijos atstovas.

Pasak V. Matkevičiaus, net ir praėjus pusantro mėnesio po karantino, Panevėžio regiono verslo padėtis vilčių per daug neteikia. Labiausiai nukentėjusio sektoriaus – eksporto – apimtys, Panevėžio PPAR duomenimis, apskrityje galėjo kristi 30–50 proc. Net įmonės, kurioms per pandemijos įkarštį gabenti prekes į užsienį sekėsi geriau, dabar jaučia sąstingį. Mat ligos protrūkis Lietuvoje kontroliuojamas, bet kai kuriose šalyse dar nepasiekė piko. Iš jų mažėja užsakymų, stringa tiekimas lietuviams reikalingų medžiagų.

Prašys mažesnio PVM

Kad ir kaip skatinamas vietinis turizmas Lietuvoje, itin prasta, V. Matkevičiaus teigimu, viešbučių, maitinimo paslaugas teikiančių įmonių būklė. Dėl jų Panevėžio PPAR kartu su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija žada kreiptis į Vyriausybę ir siūlyti šioms paslaugoms PVM sumažinti iki 9 proc.

„Esant apribotam tarptautiniam judėjimui bei saviizoliacijai atvykstant iš kai kurių šalių, kavinės, restoranai, viešbučiai toliau klimpsta į krizę. Todėl siūlysime palaikyti mūsų prašymą, kad ir kaip Vyriausybė spyriosis“, – kalbėjo V. Matkevičius.

Anot jo, įmonės pripažįsta, kad tai, kas dabar daroma valstybės mastu gelbstint verslą, naudinga – pagalba mokant už prastovas, gaunant subsidijas darbuotojų atlyginimams išties svarbi. Tačiau biurokratija teikiant paramos dėl karantino pasekmių prašymus verslininkus varo į neviltį.

„Labai daug laiko sugaištama, labai daug popierizmo“, – pabrėžė V. Matkevičius.

Net ir pasibaigus karantinui, gyventojai bei darbdaviai gali pasinaudoti valstybės parama. Kol tęsiasi ekstremali situacija, galima skelbti prastovas darbuotojams ir gauti subsidijas jų darbo užmokesčiui, o darbuotojams dirbant – kreiptis dėl šešių mėnesių trukmės subsidijų.

„Sekundė“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.7143

Vaičiūnas: skubėjimas paleisti Astravo AE kelia daug klausimų dėl saugumo (10)

Už branduolinę saugą atsakinga TATENA turėtų atsakingai vertinti politiškai forsuojamą BE...

Teismas nepriėmė nagrinėti 240 mln. eurų ieškinio grupei „Veolia“ (2)

Lietuvos teismas kol kas nenagrinės Energetikos ministerijos daugiau nei 240 mln. eurų vertės...

„Invega“: suteikta pirmoji individuali garantija kelionių organizatoriui

Pirmajam kelionių organizatoriui suteikta individuali garantija, pranešė nacionalinės plėtros...

„Aviva Lietuva“ pirmąjį pusmetį uždirbo 4,9 mln. eurų pelno (4)

Didžiosios Britanijos kapitalo gyvybės draudimo ir pensijų bendrovė „ Aviva Lietuva “...

Pasieniečių vadas: planą Astravo AE avarijos atvejui turime (61)

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad, ruošiantis galimai...

Top naujienos

Paruošė naujų Palangos vietų apžvalgą ir nustebo: karbonadų gerbėjams darosi liūdna, kurorte naujos mados (93)

Kur po pliažo jaukiai pasėdėti ir skaniai pavalgyti? – pagrindinis poilsiautojų klausimas...

Sinoptikai pateikė savaitgalio prognozę: grįžta kone tropinis karštis (13)

Artimiausiomis dienomis anticiklonas lems saulėtus ir daugiausia sausus orus.

Iš buvusio ministro Biržiškio lūpų: apie vodką rusų kareiviams, iškirstas duris Saboniui ir paskutinį pokalbį su Lubiu (56)

Kalbėtis su pirmosios Vyriausybės susisiekimo ministru Jonu Biržiškiu vienas malonumas. 88-erių...

Baisi avarija Vilniuje: po stipraus smūgio į „Opel“ motociklininkas skubiai išgabentas į ligoninę (172)

Vėlų ketvirtadienio vakarą Vilniuje įvyko rimtas eismo įvykis. Pranešama, kad susidūrė...

Lazdijų rajone – ambulatorijos gydytojo išpuolis prieš policijos pareigūnus (217)

Antradienio rytą į Veisiejų ambulatoriją (Lazdijų raj.) susirinkę pacientai ir medikai tapo...

Apatinio trikotažo ekspertė: kiek normalu mokėti už liemenėlę ir kas išduoda, kad prašovėte su dydžiu (57)

Profesionali apatinio trikotažo ekspertė Vaiva Tylienė ne vienerius metus moteris moko vienos...

Chemikas papasakojo apie tragišką sprogimą Beirute sukėlusias trąšas: turi perspėjimą ūkininkams (169)

Antradienį Beiruto uoste nugriaudėjęs sprogimas šokiravo pasaulį. Kol kas skelbiama, kad...

Intymią operaciją patyrusi Rita: nesuprantu, kodėl kalbėti apie moteriškas bėdas vis dar yra tabu (107)

„Pagaliau galiu džiaugtis gyvenimu“, – taip savo pasakojimą pradeda kaunietė Rita. Prieš...

Princesių Di Bourbon gyvenimas primena pasaką: formalių įsipareigojimų neturi, bet nesikuklina taškyti pinigų karališkai prabangai (15)

Karališkųjų šeimų gerbėjai paprastai gali tik žvilgtelėti, kaip jų numylėtiniai atrodo per...

Šiurpi karo dilema: ką aukoti – vedusius ar viengungius? (62)

Turbūt jau su pirmuoju sąmoningu Homo sapiens žingsniu atsirado toks reiškinys kaip karas ....

|Maža didelių žinių kaina