Kaip pranešė Aplinkos ministerija, susitikimas rengiamas Aplinkos apsaugos departamento (AAD) iniciatyva. Aplinkos ministerija teigia, kad iš esmės neprieštarauja taikiems teisminių ginčų šioje byloje sprendimams, jeigu jie nepažeidžia imperatyvių teisės aktų nuostatų. Tačiau įvertinusi gamintojų organizacijų pateiktus taikos sutarčių projektus, ministerija savo nuomonę pateikė paskutinę praėjusių metų dieną.

Ministerijos požiūriu, taikos sutartimi šios organizacijos turėtų įsipareigoti papildomai sutvarkyti atitinkamą metalinių pakuočių atliekų kiekį, kad būtų eliminuota rizika neįvykdyti ES direktyvų nustatytos šių pakuočių užduoties. Jos neįvykdžius, galėtų kilti padarinių valstybei. Siekiant užtikrinti, kad būtų taikomos vienodos sąlygos gamintojams ir importuotojams, kurie jau mokėjo mokestį už 2013-2017 m. ataskaitinius laikotarpius, taikos sutartyje banko garantijų dydis turėtų išlikti toks, koks tuo metu galiojo mokesčio už metalinę pakuotę tarifas, teigia ministerija. Be to, taikos sutartyje turi būti aptarta, kas garantuos, kad organizacijos vykdys šią sutartį, taip pat kiti klausimai, pavyzdžiui, gamintojų ir importuotojų atsakomybė.

Ministerijos teigimu, įgaliojimus sprendimui dėl taikos sutarties priimti ir užtikrinti, kad jos sąlygos atitiktų teisės aktų reikalavimus, turi tik tokios sutarties šalys - gamintojams ir importuotojams atstovaujančios organizacijos ir AAD.

ELTA primena, kad pernai sausio pradžioje Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (VRAAD, dabar - Aplinkos apsaugos departamentas), patikrinęs įmonės „Metrail“ veiklą, nustatė, kad ši netinkamai sutvarkė 14,5 tūkst. tonų metalinių ir 500 tonų plastikinių pakuočių.

Už šį kiekį neteisėtai išrašyti gaminių ir pakuočių atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai buvo išduoti 1,8 tūkst. verslo įmonių. Gavę šiuos dokumentus iš „Metrail“, gamintojai ir importuotojai buvo atleisti nuo mokesčio už aplinkos teršimą pakuotės atliekomis. Skaičiuojama, kad dėl to įmonės galėjo nesumokėti apie 30 mln. eurų taršos mokesčio.

Teismas leido aplinkosaugininkams ir pakuočių gamintojams bei importuotojams susitarti taikiai. Gegužę po ilgų derybų AM pareiškė pritarianti taikos sutarčiai tarp VRAAD ir verslininkų.

Tačiau AM ir VRAAD dar kurį laiką nesutarė, kas atsakingas už taikos sutarties su verslu pasirašymą. Verslininkai kaltino valstybės įstaigas taikos sutarties sudarymo vilkinimu.

Ministerija nutarė, kad sprendimą priimti ir sutarties legitimumą užtikrinti turi Aplinkos apsaugos departamentas, kadangi būtent jis yra šalis (atsakovas) byloje, kurioje ginčijamas VRAAD sprendimas, kuriuo panaikinti išduoti gaminių ir pakuočių atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai.

Spalio pabaigoje Vyriausybė AM įpareigojo pateikti savo poziciją dėl galimybės sudaryti taikos sutartį su organizacijomis, kurios yra atsakingos už atliekų tvarkymą. Tačiau AM toliau teigė, kad nėra sutarties šalis.

Gruodžio pabaigoje paskelbta, kad AM ir Aplinkos apsaugos departamentas atliko „Metrail“ taikos sutarties sąlygų vertinimą. Buvo pranešama, kad ministerija bei gamintojai ir importuotojai kompromiso neranda.

Šiuo metu Ž. Vaičiūnas eina aplinkos ministro pareigas po to, kai pernai gruodį jų neteko Kęstutis Navickas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)