Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančias Pluoštinių kanapių įstatymo pataisas: už balsavo 92 Seimo nariai, prieš – aštuoni, o 18 parlamentarų susilaikė.

Vienas iš pataisų iniciatorių konservatorius Mykolas Majauskas tvirtino, kad ūkininkai ir pluoštinių kanapių perdirbėjai galės nuosekliai planuoti savo veiklą bei investicijas, o laukiantieji jų produkcijos tiksliai žinoti, kad ji bus prieinama.

Prognozuojama, kad leidus perdirbti visas pluoštinių kanapių dalis, tuo užsiimančio verslo veiklos apyvarta gali siekti 100 mln. eurų.

Laisvės frakcijos vadovė Ieva Pakarklytė aiškino, kad vilkinant projekto priėmimą per pastaruosius metus Lietuva neteko bent keturių didelių investuotojų.

„Nepaisant to, kad pagal plotą Europoje Lietuva yra viena didžiausių pluoštinių kanapių augintojų, tačiau kitų produktų kurti čia negalime, o žaliava yra eksportuojama į užsienį perdirbti“, – kalbėjo ji.

Pluoštinių kanapių gaminių ir produktų gamyba, taip pat tiekimas rinkai bus leidžiamas tik tais atvejais, kai tetrahidrokanabinolio (THC, natūrali psichiką veikianti medžiaga, išskiriama iš įvairių rūšių kanapių) kiekis juose neviršija 0,2 procento. Pluoštinių kanapių gaminių gamybos, jų tiekimo rinkai ir THC kiekio juose priežiūrą vykdys Vyriausybės įgaliotos institucijos.

Socialdemokratas Algirdas Sysas įspėjo, kad EK vėl priekaištaus Lietuvai dėl 0,2 proc. THC.

„Lipame ant to paties grėblio. Noriu įspėti, kad Europos Sąjunga turbūt vėl arba mums parašys kokį įspėjimą, baudą, bet logiškai būtų pirma notifikuoti, o po to priiminėti šį įstatymą, (....) nes tai yra narkotinė medžiaga ir jos vartojimas maiste, pašaruose yra uždraustas“, – aiškino A. Sysas.

„Tai buvo nelengvas kelias. Užtrukome daugiau nei du metus, per kuriuos šiam klausimui skyriau beprotišką valandų skaičių. (...) Nuo šiol atsakingi Lietuvos pareigūnai, matydami kanapių aliejus keliaujančius per sieną, galės ramiai koncentruotis į organizuotų nusikaltėlių gaudymą, o ne į onkologinių pacientų sodinimą už grotų.

Onkologiniai ligoniai, žmonės, sergantys neurologinėmis ligomis, epileptikai galės nesislėpdami įsigyti natūralius preparatus, kurie padeda malšinti simptomus.

Medikai pagaliau nebijos viešai diskutuoti apie preparatų naudą, veiksmingumą, galimus šalutinius poveikius, galės konsultuoti, stebėti ir rekomenduoti savo pacientams saugų gydymą.

Esame viena didžiausių pluoštinių kanapių augintojų visoje ES. Dabar galėsime ne tik eksportuoti žaliavą, bet ir gaminti CBD produktus bei kurti 300 mln. eurų per metus pridėtinę vertę ir darbo vietas Lietuvoje“, – socialiniame tinkle įstatymo priėmimą komentavo Seimo narys Mykolas Majauskas.

Europos Komisija (EK) priekaištauja Lietuvai, norinčiai iš pluoštinių kanapių išgaunamą THC naudoti maisto ir kai kurių kitų produktų gamyboje. Iki 2020-ųjų lapkričio 9-osios Lietuva EK turėjo pateikti atsiliepimą į priekaištus pataisų atitikimo ES teisei, tačiau kol kas tai nepadaryta.

Specifinės pluoštinių kanapių gaminių gamybos atveju, kai atsiranda griežtesnio lygio priežiūros poreikis, reikės gauti atskirą leidimą, kuris ribotų ūkinę veiklą. Taip siekiama sumažinti piktnaudžiavimo galimybę ir užtikrinti, kad rinkai būtų tiekiami tinkamos kokybės gaminiai, o veiklą vykdantis įmonė užtikrintų tinkamą medžiagų apskaitą ir sunaikinimą.

Šiuo metu Lietuvoje galima laisvai nusipirkti įvairių maisto produktų, turinčių kanapių sėklų ar kanapių sėklų aliejaus – duonos, miltų, alaus. Kanapių sėklose, skirtingai nei kitose augalo dalyse, nėra psichoaktyvių medžiagų ar kanabidiolio (CBD). Todėl kanapių aliejus, gamintas ne iš sėklų, yra draudžiamas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Top naujienos