Sekmadienį Vyriausybei priėmus nutarimą nuo trečiadienio uždaryti visas ne maisto ir nebūtinųjų prekių parduotuves, žmonės plūstelėjo į prekybos centrus. Jau nuo pat ryto aikštelėje prie Klaipėdos „Akropolio“ buvo automobilių spūstys, o prekybos centre – gausybė žmonių.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovo Raimundo Grigaliūno, labai gaila, jog žmonės nėra sąmoningi ir nepaisydami pavojaus veržiasi į parduotuves prieš pat jų uždarymą. Kita vertus, jis patikino, kad departamentas neturi nei tiek išteklių, nei žmonių, kad sukontroliuotų, ar prekybos centruose nėra pažeidžiama šiuo metu galiojanti tvarka.

„Kontroliuoti turi policija“, – sako R. Grigaliūnas.

Neskaičiuoja niekas

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos skyriaus vedėja Andromeda Grauslienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad policija specialiai netikrina, kaip laikomasi taisyklių prekybos centruose.

„Policija nuolat patruliuoja visose viešosiose erdvėse, taip pat ir prekybos centruose, ir stebi, kaip laikomasi galiojančių taisyklių. Prekybos centrai patys turi užtikrinti, kad būtų laikomasi Vyriausybės priimtų nutarimų“, – sako A. Grauslienė.

Paklausta, kas turi kontroliuoti, ar tikrai yra laikomasi 10 kvadratinių metrų ploto vienam pirkėjui reikalavimo, sakė, kad tai – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbas.

R. Grigaliūną stebina toks policijos požiūris. Anot jo, Visuomenės sveikatos centras daugiausia dėmesio skiria sveikatos priežiūros sistemai, ligoninių priežiūrai. Tačiau pripažįsta, kad situacija, priklausomai nuo ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimų, yra nuolat kintanti.

„Saugumo užtikrinimas yra pačių prekybos centrų valdytojų reikalas“, – sako R. Grigaliūnas.

Tačiau jis akcentuoja, kad tokiuose prekybos centruose kaip „Akropolis“, kur yra daug parduotuvių ir daug įėjimų, suskaičiuoti žmones labai sunku.

„Galima nesunkiai paskaičiuoti žmones vienoje parduotuvėje, tačiau atskiras klausimas – koridoriai tarp parduotuvių. Svarbiausia, kad žmonės nesibūriuotų“, – sako R. Grigaliūnas ir teigia labiausiai pasigendantis pačių žmonių sąmoningumo.

„Labai gaila, bet atrodo, kad šioje situacijoje pinigai laimi prieš sveiką protą“, – sako R. Grigaliūnas.

Stovi eilėse

„Vakarų ekspresas“ pirmadienį įsitikino, kad prie pagrindinio „Akropolio“ įėjimo buvusi apsaugos darbuotoja pirkėjų srautų nereguliavo, o tik žiūrėjo, kad visi dėvėtų kaukes. Prie banko skyrių, bankomatų formavosi eilės.

Prie „Akropolyje“ esančio Lietuvos pašto skyriaus nusidriekė eilė per visą koridorių – gyvoje eilėje stovėjo daugiau nei dvi dešimtys žmonių. Ne visi jų paisė rekomenduojamos 2 metrų distancijos. „Akropolyje“ esančioje „Maximoje“ dirbo nemažai kasų, todėl didesnių eilių nesimatė.

Ernesta Karalienė, „Akropolio“ atstovė žiniasklaidai, informavo, kad prekybos centrų vadovai nuo pat ryto posėdžiavo ir tarėsi dėl konkrečių sprendimų, todėl situaciją žadėjo pakomentuoti, kai tik bus informacijos.

Pasak „Akropolis Group“ komunikacijos departamento vadovo Dominyko Mertino, tikėtina, pirmadienį-antradienį prekybos centrai sulauks daugiau pirkėjų nei įprastai šiomis savaitės dienomis.

„Tam esame pasirengę – visus šiuos metus didžiausią prioritetą skiriame pirkėjų ir darbuotojų saugumui bei sveikatos prevencijai, todėl esame pasiruošę įvairiems scenarijams.

Kviečiame pirkėjus būti sąmoningais ir į prekybos centrus šiandien arba rytoj vykti tik esant būtinybei, prieš tai aiškiai susiplanavus pirkinių sąrašą ir iš anksto įsivertinus, kokias parduotuves reiks aplankyti. Atidžiai stebimi klientų srautai prie įėjimų į prekybos centrus ir jų viduje, užtikrinant reikalavimo dėl pirkėjams tenkančio minimalaus prekybinio ploto laikymąsi“, – sako D.Mertinas.

Anot jo, tam pasitelktas didesnis nei įprasta apsaugos bendrovės darbuotojų skaičius. Prie įėjimų į parduotuves išklijuoti informaciniai lipdukai, kiek žmonių jose gali būti vienu metu. Esant poreikiui, klientų srautai atskirose parduotuvėse ar visame „Akropolyje“ būtų nedelsiant ribojami.

Klaipėdos prekybos centro „Molas“ valdytoja Virginija Anužė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad darbas šiomis dienomis organizuojamas kaip ir pastarąją savaitę, laikantis visų numatytų reikalavimų. Ribojamas automobilių stovėjimo vietų skaičius aikštelėje, stebimi lankytojų srautai, ribojamas patekimas į parduotuves, vertinant prekybinį plotą.

„Centre yra įdiegta srautų stebėjimo sistema, leidžianti matyti esamuoju momentu lankytojų srautą. Papildomai padidintas apsaugos darbuotojų skaičius. Jie stebi kiekvieną įėjimą ir, jei reikia, sustabdo lankytojų patekimą į vidų, kad nebūtų viršytas leistinas pirkėjų skaičius“, – sakė V. Anužė.

Nauji draudimai

„Vakarų ekspresas“ primena, kad nuo trečiadienio Lietuvoje draudžiama parduotuvių, įskaitant parduotuves prekybos ir pramogų centruose, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla.

Draudimas netaikomas parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas; maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose; internetinei prekybai ir tais atvejais, kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos specialiuose punktuose.