„Vykdome prekybos derybas su Australija, – žinių kanalui „France 24“ sakė Prancūzijos Europos reikalų ministras Clement'as Beaune'as . – Nematau, kaip galime pasitikėti savo partneriais australais.“

Europos Komisija, kuri derasi dėl prekybos susitarimų Bendrijos valstybių narių vyriausybių vardu, ir Australija šį pavasarį baigė 11-ąjį derybų dėl laisvosios prekybos sutarties etapą. Šios derybos prasidėjo 2018 metais.

Kitas derybų, apimančių prekybą, paslaugas, investicijas ir intelektinės nuosavybės teises, raundas numatytas šį rudenį.

ES yra trečia pagal dydį Australijos prekybos partnerė. 2020 metais prekybos prekėmis vertė siekė 36 mlrd. eurų, o paslaugomis – 26 mlrd. eurų.

JAV prezidentas Joe Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.

Pagal šią partnerystę Australija taps vos antra šalimi, gavusia atominių povandeninių laivų su amerikietiškomis technologijomis.

Australija paskelbė atsisakanti didelio, bet vėluojančio ir pabrangusio įprastinių povandeninių laivų pirkimo iš Prancūzijos kontrakto ir iškeičianti jį į amerikietiškus atominius povandeninius laivus.

Australijos gynybos ministras Peteris Duttonas ketvirtadienį sakė, kad amerikietiški povandeniniai laivai yra geresnis pasirinkimas.

„Galiausiai mūsų sprendimas paremtas tuo, kas geriausiai atitinka mūsų nacionalinio saugumo interesus“, – spaudos konferencijoje Vašingtone sakė jis.

„Dūris į nugarą“

Ši iniciatyva papiktino Prancūzijos vyriausybę.

„Šis sprendimas prieštarauja tarp Prancūzijos ir Australijos vyravusio bendradarbiavimo raidei ir dvasiai“, – nurodė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas ir gynybos ministrė Florence Parly (Florans Parli) bendrame pareiškime.

Jame priduriama, kad tai „liudija, jog nesama koordinacijos, ir Prancūzijai belieka tik apgailestauti ir stebėti“.

Prancūzijos diplomatijos vadovas naują susitarimą pavadino „dūriu į nugarą“.

„Šiandien labai pykstu... Tokių dalykų sąjungininkai vieni kitiems nedaro“, – sakė J.-Y. Le Drianas.

Tuo metu Pekinas pasmerkė naują JAV aljansą su Australija ir Jungtine Karalyste ir pavadino jį „itin neatsakinga“ grėsme regiono stabilumui.

ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio (Žozepo Borelio) atstovas Peteris Stano savo ruožtu sakė, kad Bendrija nebuvo informuota apie AUKUS.

„Pataikavimas“

C. Beaune'as taip pat sakė, kad Londono sprendimas prisidėti prie AUKUS gali ilgam užtemdyti JK santykius su Europa po „Brexito“.

„Mūsų draugai britai mums sakė paliekantys ES, kad sukurtų „Globalią Britaniją“, – kalbėjo prancūzų ministras. – Tačiau matome, kad „Globali Britanija“ reiškia sugrįžimą į amerikiečių prieglobstį ir priimtino pataikavimo formą.“

C. Beaune'as pažymėjo, kad Londonas kol kas atsisako praplėsti „Brexito“ derybas su ES, kad šios apimtų saugumo ir gynybos sritis.

„Gaila, – pareiškė jis. – Galbūt tai pasikeis artimoje ateityje. Tikimės to.“

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)