Jeigu atidžiai neperžiūrėsite preliminarios pajamų mokesčio deklaracijos ir pateiksite ją nepakeitę vieno skaičiaus, tai galite prarasti nemenką sumą pinigų. Vaikų turintys gyventojai piktinasi, kad taip norima pasipelnyti jų sąskaita, tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turi kitą paaiškinimą.
© DELFI / Andrius Ufartas

Trečiadienį prasidėjo kasmetinis pajamų deklaravimas. Daugeliui gyventojų VMI parengė preliminarias deklaracijas, kurias galima pateikti visiškai jų nekeičiant. Vis dėlto norintys kuo greičiau ir nesigilindami atlikti savo prievolę, gali prarasti kelis šimtus eurų.

Socialiniuose tinkluose jau dalijamasi įrašais, kuriuose dėl to įspėjami visi dirbantieji, kurie turi vaikų ir kuriems turėtų būti taikomas metinis papildomas neapmokestinamųjų pajamų dydis (MPNPD).

Paprastai kalbant, tai yra gyventojo, kuris augina vaikus, per praėjusius metus uždirbtų pinigų suma, kuriai netaikomas pajamų mokestis. Kuo šita suma didesnė, tuo mažiau mokesčio reikia sumokėti.

Jeigu į preliminarią deklaraciją VMI įrašo mažesnę sumą, žmogus turi sumokėti daugiau mokesčio arba jam grąžinama mažesnė permokėta pinigų suma.

„Atsidariusi šiandien parengtą preliminarią pajamų deklaraciją už 2017 m., švelniai tariant, „nudžiugau“ išvydusi sumą, kurią turiu grąžinti valstybei – per 400 Eur! Žagtelėjau, kad VMI mane ir vėl „džiugina“ (pernykštėje preliminarioje deklaracijoje buvo tik apie 200 eurų).

Po pernai metų „staigmenėlės“, aš, žinoma, vėl pradėjau aiškintis, už ką gi esu tiek skolinga. Su buhalterės pagalba išsiaiškinau, kad deklaracijos 17–ame laukelyje „Taikytino MPNPD suma“ VMI tiesiog kaip konstantą visiems įrašo vienodą sumą, kurią turi pats koreguoti!

Įrašius buhalterės patikslintą man taikytiną MPNPD sumą, grąžintina suma sumažėjo iki 60 Eur! O jeigu tėveliai nežino, kad patys turi koreguoti MPNPD sumą? O jei sumoki VMI tą preliminarią pateiktą netikslią sumą, atsiprašo ir permoką grąžina?“ – retoriškai klausė Neringa A. (redakcijai pavardė žinoma) ir ragino visus atkreipti dėmesį į deklaracijos 17 laukelį, būti budriems ir finansiškai atsakingiems.

Nacionalinis aktyvių mamų sambūris (NAMS) taip pat piktinasi valstybės institucijų taikomais „dvigubais standartais“. Neva jos savivaliauja areštuodamos sąskaitas, nesitardamos „plešia paskutinė grašį“ ir taip skatina gyventojus slėpti mokesčius. Esą ir ligos išmokos galima tikėtis, jeigu jos paprašai per vienerius metus, o jei nepaprašai – pinigai dingsta.

„Jei jūs savo deklaracijoje nepatikrinsite MPMPD (mokesčių lengvata vaikui skirtoms pajamoms – 200 eurų be mokesčių kiekvienam vaikui) ir nepatikrinę pateiksite deklaraciją su „VMI pateikta suma kaip konstanta“ versija – patys kvailiai. Nes tokiu atveju galite prarasti per metus susidariusią mokesčių permoką, kurios jums niekas negrąžins“, – įspėja NAMS.

VMI Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotoja Inga Gedminienė tikino, kad tokios situacijos susidaro tik tada, kai VMI neturi tam tikrų duomenų.

„Situacija, kai deklaracijoje gyventojui pateikiama taikytina MPNPD suma yra mažesnė, nei jis faktiškai gali prisitaikyti susidarytų tokiu atveju, kai, pvz., vaikus augina tik vienas iš tėvų (mama arba tėtis), tačiau VMI tokios informacijos apie jį neturi. Tai yra nežino, ar kitas tėvas taikysis savo MPNPD dalį ar ne.

Jei VMI neturi kitokios informacijos (pvz., teismo sprendimo, kuriuo vaiko gyvenamoji vieta nustatyta su vienu iš tėvų) – MPNPD taikomas abiems tėvams, preziumuojant, kad abu jie kartu augina savo vaikus. Taigi, jei vaikas turi 2 tėvus – už jį kiekvienam tėvui priskaičiuojama po 50 proc. MPNPD. Jei vaiką augina vienas iš tėvų, visas MPNPD taikomas vienam, vaiką auginančiam tėvui“, – komentavo pavaduotoja.

Ji pabrėžė, kad pasibaigus deklaravimo laikotarpiui pagal gyventojų deklaruotus duomenis VMI perskaičiuos MPNPD ir nustatys, kurie tėvai neprisitaikė ar prisitaikė per mažai MNPD ir juos informuos. Gyventojai galės patikslinti pajamų deklaracijas, pagal atnaujintos preliminarios deklaracijos duomenis.

I. Gedminienės teigimu, į 17 langelį deklaracijose įrašoma tokia informacija, kurią apie gyventoją turi VMI. Tai nėra konstanta, o individuali kiekvienam žmogui, remiantis tuo kokią informaciją VMI apie jį turi.

VMI atstovė taip pat priminė, kad deklaracijas galima tikslinti už 5 praėjusius metus. Taigi, gyventojai, nepateikę informacijos apie pasikeitusį jų statusą, dar gali susigrąžinti permokas, jeigu tokios priklauso.

Nuo šių metų pradžios PNPD už auginamus vaikus netaikomas. Vietoje šios lengvatos įvestos universalios vaiko išmokos, kurių dydis dabar yra 30 Eur. Tiesa, nemažai tėvų, pateikusių prašymus išmokoms, jų vis dar negauna, taigi šiemet realiai jie gauna mažesnes pajamas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prasideda valdžios ir verslo diskusijos dėl prekybos centrų darbo ribojimo (12)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovybė su profesinėmis sąjungoms ir prekybininkais...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (523)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Vitrinų spindesy labdara netiko (9)

Prie didžiausio Panevėžyje prekybos centro nebematyti čia penketą metų stūksojusio labdaros...

Lietuvos statybose dirba apie 2,5 tūkst. ukrainiečių (42)

Lietuvos statybų bendrovėms susiduriant su kvalifikuotų specialistų trūkumu, vis dažniau...

Vilniuje liepą surinkta 140 tūkst. eurų „pagalvės“ mokesčio (4)

Vilniaus verslininkai deklaravo liepos mėnesį surinkę apie 140 tūkst. eurų vadinamojo pagalvės...

Top naujienos

Savaitės pradžioje Lietuvos orus lems ciklonas (10)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šilčiausiąją šio ciklono dalį. Aukščiausia temperatūra...

Netikros aukštosios mokyklos vilioja studentus valstybės nepripažįstamais bakalauro ir magistro diplomais (54)

Įstaigos pavadinime – užuomina į aukštąjį mokslą, žadami bakalauro ir magistro diplomai...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (523)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (27)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Lietuvius gluminusi mada viešumoje „puoštis“ kojinėmis bei šlepetėmis pasiekė ir Kanye Westą: taip apsiavęs atvyko į vestuves (6)

Amerikiečių reperis Kanye Westas garsėja ambicijomis mados ir dizaino srityje. Jam neretai tenka...

Šio diktatoriaus tironija sunkiai protu suvokiama: po masinės egzekucijos prancūzams trūko kantrybė prabangiose vilose – kraupūs radiniai (120)

Centrinė Afrikos Respublika ( CAR ), nepaisant neapsakomai gausių gamtinių išteklių, išlieka...

Ką reiškia mėlynių spalvos ir kada reikėtų susirūpinti? (1)

Mėlynių atsiranda, kai pažeidžiamos po oda esančios smulkios kraujagyslės. Bėgant laikui,...

Laikantis Viduržemio jūros regiono dietos pagerėja sveikata: egzotiška mityba lengvai suderinama su lietuviška (98)

Jeigu norite valgyti kaip tikras Viduržemio jūros regiono gyventojas, pasirodo, visai nereikia...

Pasitikrinkite: specialistė pasakė, ką turi mokėti 2–5 metų vaikai (9)

Tėvams labiausiai rūpi, kad vaikas džiaugtųsi vaikyste, aktyviai dalyvautų socialiniame gyvenime,...