„Mūsų restoranų įvertinimas bus skelbiamas birželį“, – socialiniame tinkle pranešė A. Armonaitė.

Aušrinė Armonaitė

Kaip vėliau patikslinta pranešime žiniasklaidai, pirmieji atrinkti šalies restoranai bus pristatyti birželio 13 d. Vilniuje vyksiančiame specialiame renginyje.

„Pristatydami Lietuvos gidą užbaigsime Baltijos šalims skirtų „Michelin“ rekomendacijų sąrašą ir pateiksime išsamią informaciją apie aukščiausios kokybės restoranus regione. Naujasis gidas atskleis Lietuvos restoranų unikalumą, skleis žinią apie talentingus šalies šefus ir leis jiems toliau puoselėti aistrą, kūrybiškumą bei pagarbą vietos kulinarijos tradicijoms. Šiuo metu mūsų inspektoriai baigia atkrinti pirmuosius restoranus, kurių sąrašu nekantraujame pasidalinti su viso pasaulio gurmanais“, – apie gurmaniškus Lietuvos restoranus pasakojo tarptautinis „Michelin Guide“ direktorius Gwendalas Poullennecas.

„Michelin“ gido pristatymą Lietuvoje remia Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

„Kaip šalis, garsėjame ne tik savo istoriniu paveldu ir nuostabaus grožio gamta, bet ir autentiškomis kulinarinėmis patirtimis, kurias pagaliau pripažino ir prestižinis „Michelin“ gidas. Šis pripažinimas yra toks pat svarbus, kaip Kauno modernizmo įtraukimas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą ir viso pasaulio dėmesį prikaustęs Vilniaus 700 metų jubiliejus. Tai dar vienas atviras kvietimas pasauliui patirti Lietuvos autentiškumą – šįkart per skonio eksperimentus ir pagarbą gastronominėms tradicijoms“, – pranešime žiniasklaidai cituojama A. Armonaitė.

„Michelin“ gido inspektoriai aplankė skirtingus Lietuvos regionus: Danės upės santakoje su Baltijos jūra įsikūrusį Klaipėdos uostamiestį, istoriniame nacionaliniame parke įsikūrusius Trakus, Neries ir Nemuno upių santakoje įsikūrusį Kauną, o taip pat, žinoma, Vilnių.

Keliaudami po Lietuvą „Michelin“ gido inspektoriai ragavo klasikinių ir modernių patiekalų – nuo vietinių šaknų turinčių iki prancūziškų, itališkų ir indiškų; nuo gardžių bandelių turguje iki pavyzdinių degustacinių meniu, į kuriuos įtraukiami geriausi vietiniai ir sezoniniai produktai.

Jie pastebi, kad Lietuvoje daug dėmesio skiriama daržovių konservavimui ir mėsos ar žuvies paruošimui, leidžiančiam laikyti gaminius ilgesnį laikotarpį. Tokie produktai vėliau naudojami vėsesniais mėnesiais. Be to, gaminant patiekalus maksimaliai panaudojami visi gyvulinės ir augalinės kilmės ingredientai – nuo nosies iki uodegos ir nuo šaknies iki viršūnėlių.

Delfi primena, kad dar praėjusių metų pabaigoje ministrė A. Armonaitė teigė, kad Lietuvoje 2024 m. atsiras pirmasis restoranas su „Michelin“ įvertinimu. Tuomet ji komentavo, kad tokio restorano atsiradimas paskatintų atvykstančiųjų turistų srautus grįžti į priešpandeminį lygį.

Šių metų vasarį Delfi rašė, kad pirkimas dėl „Michelin“ restorano Lietuvoje sukėlė diskusiją, ar tikrai tam prireiks beveik 1,7 mln. eurų. Tuomet turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ketino įsigyti Lietuvos gastronomijos sektoriaus vertinimo ir rinkodaros priemonių paslaugų už būtent tokią sumą trims metams.

2023 metų spalį skelbta, kad kai restoranas Latvijoje gavo pirmąją „Michelin“ žvaigždutę, o keli kiti restoranai buvo įtraukti į populiarių restoranų gidą „Michelin Guide“, visa tai Latvijai atsiėjo 1,27 mln. eurų. Sutartis galioja iki 2025 m. spalio 31 d.

„Michelin Guide“ yra prestižinis restoranų reitingas, gerai žinomas visame pasaulyje. Restoranai gidų vertinami skiriant žvaigždes. Viena žvaigždė reiškia, kad restoranas yra labai geras savo kategorijoje, dvi – kad restorano virtuvė yra puiki, verta į jį užsukti pakeliui.

Trimis žvaigždėmis įvertinami restoranai, kurių virtuvė yra išskirtinė, verta specialios kelionės.

„Michelin“ žvaigždes jau yra pelnę estai – vieną turi „NOA Chef’s Hall“ restoranas, dvi – „180° by Matthias Diether“. Praėjusių metų pabaigoje „Michelin“ dėmesio sulaukė ir Latvija – vieną žvaigžde įvertintas „Max Cekot Kitchen“ restoranas.

„Michelin“

„Michelin“ gido metodika

Visame pasaulyje žinomą restoranų gidą 1900 m. sukūrė padangų bendrovė „Michelin“, siekdama paskatinti keliones automobiliais. Nuo to laiko gido rengėjai lieka ištikimi pradinei savo misijai: atrasti kulinarinių kelionių paskirties vietas, nukreipti viso pasaulio keliautojus ir vietos gurmanus į geriausius restoranus, skleisti žinią apie skirtingų šalių virtuves ir skatinti žmones keliauti.

Restoranų atranką į „Michelin Guide Lithuania“ nepriklausomai atlieka slaptieji „Michelin“ inspektoriai, vadovaudamiesi pasauliniu mastu daugelį metų taikoma metodika.

„Michelin“ inspektoriai vertina tik restoranų patiekalų kokybę, vadovaudamiesi 5 kriterijais:

1. Produktų kokybe

2. Maisto gaminimo technika

3. Skonių harmonija

4. Per patiekalus atsiskleidžiančiu šefo individualumu

5. Pastoviu kokybės užtikrinimu tiek žvelgiant į meniu, tiek vertinant ilgesnį laikotarpį

Be prestižinių žvaigždučių, taip pat skiriami ir populiarios „Bib Gourmand“ kategorijos vertinimai. Jie skiriami restoranams, siūlantiems kokybišką maistą už puikią kainą. Pavyzdiniams restoranams, įsipareigojantiems laikytis visiškai tvarios gastronomijos praktikos skiriama „Michelin Green Star“ žvaigždutė.

Visų „Michelin Guide Lithuania“ atrinktų restoranų sąrašą bus galima peržiūrėti išskirtinai tik skaitmeniniu formatu – drauge su kitais visame pasaulyje geriausiai įvertintais restoranais ir viešbučiais. Tai galima bus padaryti apsilankius „Michelin Guide“ interneto svetainėje arba naudojantis nemokama išmaniojo telefono programėle.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)