„Grūdų gabenimas per Baltarusiją, kaip jis yra pristatytas, yra visiškai komercinis atvejis. Sakykime per Baltarusiją šiai dienai yra gabenamos prekės iš Kazachstano. Kadangi, tai yra nesankcionuotos prekės, reiškia jos yra gabenamos komerciniais sandoriais.

Susitariama tarp komercinių subjektų, pasirašoma sutartis, sumokami pinigai, tos prekės atkeliauja į Klaipėdos uostą ir iš ten toliau į pasaulį. Vyriausybė toliau tų prekių neseka ir nestebi“, – antradienį po TS-LKD frakcijos posėdžio Seime žurnalistams teigė Gabrielius Landsbergis.

Ministras užtikrino, kad jeigu šis klausimas peraugs į politinės derybas su Baltarusija, Vyriausybė įsikiš tam, jog būtų užtikrinta griežčiausia įmanoma pozicija.

„Nesankcionuotų prekių komerciniams sandoriams Lietuvos Vyriausybė neturi jokių priemonių ar poreikių reguliuoti. Jeigu tai yra tik komerciniai dalykai. Jeigu tai pavirsta politika ir kažkokie reikalavimai yra dedami ant stalo, tada jau Vyriausybė, be abejonės, įsikiša. Ir čia mes jau esame visiškai griežti. Kad jokių politinių derybų, su Lukašenkos režimu, dėl tranzito per Baltarusijos teritoriją į Lietuvą, nebus“, – tikino jis.

ELTA primena, kad Užsienio reikalų ministerija atsargiai vertina Baltarusijos režimo siūlymą leisti per savo šalies teritoriją gabenti ukrainietiškus grūdus. Ministerija akcentuoja, kad diskusijų apie sankcijų Aleksandro Lukašenkos režimui švelninimą nebus.

Prezidentas Gitanas Nausėda skeptiškai vertina Baltarusijos siūlymą vežti ukrainietiškus grūdus tranzitu per jos teritoriją. Pasak šalies vadovo, tai yra spąstai.

Kaip skelbė „Ukrinform“, Minskas sutinka, kad Ukrainos grūdai būtų transportuojami per Baltarusijos teritoriją ir eksportuojami per Lietuvos uostus.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra sakęs, kad Rusija specialiai stabdo „grūdų koridoriaus“ veiklą, dėl ko laivų laukimo laikas prailgsta iki 3-5 savaičių, o kas mėnesį nebūna eksportuojama keli milijonai tonų ukrainietiškos žemės ūkio produkcijos.

Gruodžio 9 d. duomenimis Ukrainoje iš 9,7 mln. hektarų (87 proc. viso pasėlių ploto) nuimta 43,6 mln. tonų grūdų, o derlingumas sudaro 45,1 centnerio nuo hektaro.