aA
Paskutinę balandžio dieną vyko gausų būrį dalyvių sutraukę mokymai „Kaip prekiauti per „Amazon“, „eBay“ ir „Etsy“?“. Mokymus organizavusios didžiausio jauno verslo platformos „BZN start“ įkūrėja ir renginio moderatorė Živilė Baubonienė dar renginio pradžioje atskleidė, kad mokymai yra aktualūs, nes žmonės šiais laikais turi visas galimybes išeiti į tarptautinę rinką, bet dažnai nežino, ką ir kaip jiems pasirinkti.
© Shutterstock

Būtent šiuos pasirinkimo, rizikų ir galimybių klausimus aptarė keturi patyrę praktikai: Klaidas Šiuipys, Edvinas Skulskis, Dovydas Lukšas ir Giedrė Rimkūnaitė-Manke.

Pasirinkimo kriterijai

Kalbėdamas apie „Amazon“ pasirinkimą, „Amazon“ verslo konsultantas ir paskyrų administratorius K. Šiuipys (nuotr. kairėje) išdėstė keturis esminius kriterijus: „Amazon“ verta rinktis tada, jeigu esate gamintojas ar platintojas, o galbūt pažįstate gamintoją, kuris vis dar neprekiauja „Amazon".

Galbūt jūs radote produktą, kuris gali būti gerai parduodamas šioje rinkoje, o gal esate „dropshipperis“ ir turite nemažai informacijos. Vis dėlto visada reikia patikrinti, ar jūsų prekės bus paklausios „Amazon“ ir ar patys finansiškai būsite pajėgūs ten startuoti, nes kapitalo pradžiai dažnu atveju reikia nemažai.“

Panašūs pasirinkimo kriterijai galimi ir žengiant į „eBay“ prekybos platformą. MB „Apeksimus“ direktorius D. Lukšas (nuotr. dešinėje) pabrėžia, kad prieš renkantis platformą reikėtų atsakyti į penkis klausimus: kas jūs esate, jūsų gamyba yra masinė ar rankų darbo, kiek turite patirties e. prekybos srityje, kiek turite patirties sprendžiant problemas ir koks jūsų biudžetas.

„Tarkime, jeigu jūs esate gamintojas ir turite didesnį kapitalą, tikrai eikite į „Amazon“, o jeigu neturite nei pinigų, nei patirties ir nenorite užsiimti gamyba, tuomet eikite į „eBay“, – pasirinkimo taisykles supaprastina pranešėjas.

Trečioji platforma „Etsy“ yra visiškai unikali šių trijų atžvilgiu. „SEO kampelio“ projektų vadovo E. Skulskio teigimu (nuotr. kairėje), ši platforma idealiai sukurta rankų darbo gaminių kūrėjams, o pagrindinis jos skirtumas nuo „eBay“ ir „Amazon“ yra auditorija.

Mokymai „Kaip prekiauti per „Amazon“, „eBay“ ir „Etsy“?“
Mokymai „Kaip prekiauti per „Amazon“, „eBay“ ir „Etsy“?“
© Fotobankas / Irmantas Gelūnas


„Čia klientai ateina ieškoti unikalumo ir išskirtinumo. Prekės, kurias galite parduoti „Etsy“, yra daug brangesnės. Jei jūsų produkcija yra rankų darbo, „Etsy" jums tinka tobulai. Vis dėlto startas gali būti sudėtingas, jeigu turite mažai produktų. Tuomet bus sunkiau konkuruoti. Norint startuoti, minimaliai reikia turėti 40 skirtingų produktų, tačiau jei pradėsite su mažesniu jų kiekiu, galite išsikelti tikslą nuosekliai didinti asortimentą“, – teigia pašnekovas.

Kokios rizikos laukia?

Renginyje pranešimą skaičiusi advokatų kontoros GLIMSTEDT advokatė, ekspertė G. Rimkūnaitė-Manke (nuotr. dešinėje) išdėstė visas rizikas, su kuriomis susiduria internetinėje prekyboje startavę verslininkai, eidami į tarptautines platformas. Anot jos, esminė rizika yra pažeisti kito intelektinės nuosavybės teises arba kad bus pažeistos atitinkamos jūsų teisės.

„Pagrindinės intelektinės nuosavybės rūšys yra keturios. Patentas taikomas išradimams. Dizainas apima gaminio formos apsaugą. Prekių ženklas apima plačius aspektus: nuo produkto, tekstų raktažodžių ar žymų. Autorių teisės taip pat apima patį produktą, nuotraukas, vaizdo įrašus ar tekstus“, – sako G. Rimkūnaitė-Manke.

Anot advokatės, daugiausia rizikų kyla dirbant su platforma „Amazon“, nes ji yra sudėtingiausia iš visų trijų per mokymus aptartų, o taikomos sankcijos už teisinius pažeidimus joje griežčiausios. Visgi nuo to galima apsisaugoti ir apsaugoti kitus.

„Kalbant apie savo teisių apsaugojimą, reikėtų išmanyti ir įvertinti galimas rizikas. Rekomenduojama užregistruoti savo prekių ženklą ar jo dizainą. Iš anksto parenkite sutartis ir įtraukite visus apsaugos punktus. Galite naudoti „Amazon Brand Registry“ prekiaudami šioje platformoje arba „Verified Rights Owner" prekiaudami „eBay“.

O ką reikėtų žinoti, norint apsaugoti kitų asmenų intelektinės nuosavybės teises ir nenukentėti?

Vertėtų išmanyti ir įvertinti situaciją. Jeigu jūsų tiekėjas yra kinas, jis, ko gero, neturės duomenų, ar tomis prekėmis galima prekiauti Lietuvoje, todėl reikėtų įvertinti situaciją patiems. Patartina gerai išstudijuoti platformų taisykles, atsižvelgti į prekės originalumą bei kūrybingumą. Jeigu naudojate nuotraukas ar kitokį turinį, reikėtų pasirūpinti licencijomis ar autorių sutikimais, jeigu tai ne jūsų autorinis turinys“, – vardija advokatė.

Dėkoja partneriams

Mokymų metu dalyviai gavo išsamią informaciją ir galėjo įsivertinti savo verslo rizikas bei pasikonsultuoti, pasirinkti tinkamą platformą savo startui. Tiems, kurie nespėjo įsigyti bilietų į renginį, siūlome informacijos ieškoti gausioje „BZN start“ klausimų ir atsakymų duomenų bazėje, kurioje, tikėtina, atrasite didžiąją dalį atsakymų į kylančius klausimus apie verslo pradžią.

Renginio organizatoriai dėkoja savo partneriams, prisidėjusiems prie sėkmingo renginio įgyvendinimo. Tai biuro patalpų miestelis „Technopolis“, didžiausias naujienų portalas DELFI ir advokatų kontora GLIMSTEDT, „Spaudos departamentas“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Kitąmet bus kuriamas tikrųjų akcininkų registras

Galutinių naudos gavėjų registras Lietuvoje turėtų startuoti nuo 2021-ųjų – kitų metų...

Valstybės ir savivaldybių biudžetai šiemet gavo 22,2 proc. daugiau pajamų nei pernai (1)

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, sausį-rugsėjį valstybės biudžetas ir...

Muitinė: daugėja į Lietuvą įvežamų ir nelegaliai parduodamų gyvūnų (1)

Muitinė pastebi, jog pastaruoju metu iš trečiųjų šalių į Lietuvą parodoms, gydymui, turizmo...

Seimui planuojama pateikti siūlymą įvesti stambios prekybos mokestį (4)

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas antradienį...

Padangų importuotojų organizacijos vadovė apie gaisrą Alytuje: visuomenė praranda pasitikėjimą atliekų perdirbėjais (2)

Padangų atliekų tvarkymą organizuojančios bei gamintojų ir importuotojų atsakomybės principą...

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (235)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (226)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (245)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (104)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Gydytoja įvardijo paracetamolio ir ibuprofeno vartojimo klaidas: dėl nežinojimo gresia skaudžios pasekmės (33)

Tikriausiai ne kartą temperatūrai mažinti ar skausmui pašalinti esate vartoję paracetamolį ar...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (78)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Kas dešimtas lietuvis per metus praranda po 50 eurų: ar jūs irgi savo pinigus išmetate tiesiog į balą? (16)

Manote, jog 10 euro centų užstatas už pakuotę nėra daug? DELFI atliko eksperimentą, kurio metu...

Socialiniai tinklai ūžia: ar tikrai mokslininkai neklydo paskelbdami Bellą Hadid gražiausia pasaulio moterimi? apklausa (102)

Spalio 17 dieną Bella Hadid ir Beyonce tiesiog ramiai gyveno savo gyvenimus, kol mokslininkai...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (439)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Ką geriau sodinti rudenį ir ką pavasarį – profesionalo patarimai kaip neapsigauti perkant sodinuką (4)

Profesionalus sodininkas Gediminas Cijūnaitis, gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patarimais, kaip...