aA
Konstitucinis Teismas (KT) antradienį nusprendė, kad karantino metu grožio ir odontologijos paslaugų teikėjams Vyriausybės įvesti apribojimai nepažeidė Konstitucijos.
KT: grožio ir odontologijos paslaugų apribojimas karantino metu neprieštaravo Konstitucijai
© Shutterstock

KT pranešime teigiama, kad pagal Konstituciją, asmens ūkinės veiklos laisvė nėra absoliuti, ji gali būti ribojama, kai yra būtina ginti Konstitucijoje įtvirtintas vertybes, nagrinėtu atveju – žmogaus ir visuomenės sveikatą.

„Žmonių sveikatos apsauga yra konstituciškai svarbus tikslas, viešasis interesas, o rūpinimasis žmonių sveikata – tai valstybės funkcija. Toks ūkinės veiklos ribojimas, kuriuo siekiama apsaugoti žmonių sveikatą, traktuotinas kaip skirtas bendrai tautos gerovei užtikrinti ir, jeigu yra paisoma iš Konstitucijos kylančių reikalavimų, savaime nėra laikytinas pažeidžiančiu Konstituciją“, – rašoma KT dokumente.

KT taip pat pažymėjo, kad siekis užkirsti kelią žmonių užkrečiamųjų ligų plitimui visuomenėje, taip pat suvaldyti šių ligų plitimą, dėl kurio valstybėje susidaro ypatinga situacija, kelianti grėsmę daugelio žmonių sveikatai ir gyvybei, ir taip užtikrinti viešąjį sveikatos apsaugos interesą, gali lemti skubių ir veiksmingų sprendimų būtinybę.

„Toks teisinis reguliavimas, kuriuo dėl užkrečiamosios ligos plitimo visuomenėje nustatomos ūkinę veiklą ribojančios priemonės ar ūkinės veiklos draudimai, pagal Konstituciją, (...) gali būti nustatytas ir tais atvejais, kai yra pagrindo manyti, jog situacija, kelianti grėsmę daugelio žmonių sveikatai ir gyvybei, yra neišvengiama ir kad, laiku nesiėmus veiksmingų priemonių, bus padaryta nepataisoma žala Konstitucijoje įtvirtintoms vertybėms, be kita ko, žmonių sveikatai ir gyvybei“, – skelbia KT.

Anot Teismo, Konstitucijoje numatyta, jog ūkinę veiklą privaloma reguliuoti, be kita ko, nustatant ir ūkinės veiklos apribojimus, siekiant išvengti tokios žalos ir užtikrinti valstybės konstitucinę funkciją rūpintis žmonių sveikata.

KT pažymėjo ir tai, kad žmogaus teises ir laisves ribojančios priemonės, be kita ko, ūkinės veiklos srityje, gali būti taikomos tik laikinai.

KT praėjusį trečiadienį pranešė pradedanti nagrinėti bylą pagal Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) prašymą.

LVAT sustabdė nagrinėjamą bylą dėl turtinės žalos atlyginimo priteisimo, kurią Lietuvos valstybei iškėlė uždaroji akcinė bendrovė „Aukštaitijos implantologijos klinika“. Įmonė argumentavo dėl Vyriausybės sprendimo apriboti jos vykdomą ūkinę veiklą patyrusi beveik 69,8 tūkst. eurų turtinę žalą, negavo 34 tūkst. eurų pajamų.

Kaip teigiama KT pranešime, prašyme teismui remiamasi oficialiąja konstitucine doktrina, pagal kurią Vyriausybės teisės aktas (poįstatyminis teisės aktas) negali prieštarauti įstatymui, keisti įstatymo normų turinio, jame negali būti tokių teisės normų, kurios konkuruotų su įstatymo normomis. Taip pat nuostata, kad poįstatyminis teisės aktas turi būti priimamas remiantis įstatymais.

Lietuvoje įvedus karantino režimą, buvo uždrausta teikti grožio paslaugas ir atidėtas odontologijos paslaugų teikimas, išskyrus būtinosios pagalbos užtikrinimą.

LVAT vertinimu, Vyriausybė, apribodama ūkinę tokių subjektų veiklą, nustatė neproporcingus ūkinės veiklos laisvės apribojimus, kurie buvo grindžiami poreikiu apsaugoti visuomenės sveikatą nuo rizikos, kurią sukėlė COVID-19 virusas.

Be to teismas teigia, jog Vyriausybės nutarimo parengiamuosiuose dokumentuose nebuvo išdėstytas pagrindimas, iš kurio būtų galima matyti, kad uždrausti odontologijos ir grožio paslaugas karantino metu buvo būtina.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

„Hesburger“ pardavimai Lietuvoje pernai augo 30 proc., viršijo 47,1 mln. eurų

Greitojo maisto restoranų tinklo „ Hesburger “ pardavimai pernai Lietuvoje viršijo 47,1 mln....

„Avia Solutions Group“ direktorių taryboje Ušacką keičia Picano

Verslininko Gedimino Žiemelio kontroliuojamoje Kipre registruotoje aviacijos verslo grupėje „Avia...

ECB: euro zonoje mažėja naujų paskolų paklausa

Euro zonoje stebima mažėjanti naujų paskolų paklausa, praneša Europos centrinis bankas ( ECB ).

Nausėda: nėra normalu, kad geros kokybės vietinę produkciją keičiame užsienietiškomis prekėmis

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lietuvoje iš rinkos stumiami vietiniai smulkieji...

Euro zonos ekonomika ketvirtą ketvirtį augo

Euro zonos ekonomika šią žiemą išvengs recesijos – 2022 m. ketvirtą ketvirtį užfiksuotas...

Top naujienos

Analitikas Švecas: Ukrainoje – neeilinė JAV misija (29)

Ukrainos vadovybę drebinant korupcijos skandalams, į viešumą kylant galimiems piktnaudžiavimo...

Kad gautų talonėlį pas kardiologą, klaipėdiečiai valandas šąla gyvoje eilėje: situacija pribloškė patį Dulkį (4)

Eilės pas gydytojus kardiologus – jokia naujiena Lietuvoje. Tačiau Klaipėdoje susiklostė...

Energetikos ekspertas ragina nutraukti brangias elektros tiekimo sutartis: turime padėti valstybei, o ne šelpti tiekėjus (11)

Atpigus elektrai rinkoje, reguliuojančios institucijos ragina vartotojus atidžiai įvertinti turimus...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgybos vadas perspėja Kremlių: bus problemų Kyjivas ruošiasi naujam Rusijos puolimui (1)

Rusijos Federacija turi 150 000 žmonių , pasirengusių naujam puolimui prieš Ukrainą. Kijevas...

Paskutinio žiemos mėnesio pradžia – su gausiais krituliais: formuosis ir apdraba

Lietuvą vienas po kito lankantys ciklonai artimiausiu metu trauktis neketina.

Toma Miknevičienė

Įvardijo amžių, kada geriausia kurti šeimą, ir paskaičiavo, koks metų skirtumas tarp žmonos bei vyro yra raktas į laimingą gyvenimą (3)

Lietuvos statistika fiksuoja, kad pirmą kartą vyrai tuokiasi būdami maždaug 30 m., moterys –...

Sniego pilys

SSRS nebuvo ne tik sekso, bet ir apatinių: dėl baisių „parašiutų“ žiemą privengė sekso, padorių kelnaičių neturėjo net Stalinas (3)

Sovietų Sąjunga gyrėsi sparčiai žingsniuojanti komunizmo pergalės link, esą baigia pasivyti...

Rezultatyviausias Jokubaičio vakaras leido „Barcai“ palaužti „Maccabi“ ekipą prieš skrydį į Kauną – saldus „Partizan“ revanšas prieš ASVEL

Rokas Jokubaitis sužaidė savo rezultatyviausias šio sezono rungtynes Eurolygoje, o...

Moteris pasidalino didžiausia klaida, kurią padarė įsigijusi naują būstą: gailiuosi, kad paklausiau dizainerių patarimo (2)

Tiems, kurie įsigyja būstą, dažnai tenka išgirsti patarimą bent kurį laką pagyventi naujuose...

Paaiškėjo, kuriame didžiosios „Eurovizijos“ pusfinalyje pasirodys Lietuva (1)

Sausio 31-ios vakarą tiesioginės transliacijos iš Liverpulio metu paaiškėjo, kuriame...