aA
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, atlikęs 2009 metų finansų krizės aplinkybių tyrimą, Vyriausybei siūlo išnagrinėti galimybę sukurti komercinį valstybinį banką.
Stasys Jakeliūnas, Valius Ąžuolas
© DELFI / Domantas Pipas

Komitetas už tokias rekomendacijas balsavo ketvirtadienį, tvirtindamas galutines tyrimo išvadas, kurios Seimui turi būti pateiktos iki spalio pabaigos. Krizės tyrėjai dirbo pusantrų metų.

„Kas liečia valstybės banką, tai tikrai turi virst veiksmu ir įstatymais (...) Tas veiksmas jau turi būti daromas, nes šiai dienai matome, kokia yra problema su finansinėmis paslaugiomis regionuose. Tai vienas iš sprendimų, kuris bus atliktas“, – Seime žurnalistams sakė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas.

Tačiau krizės tyrėjai nutarė neprašyti šalies prezidento Gitano Nausėdos vertinti Lietuvos banko (LB) vadovybės elgesį, o Generalinės prokuratūros nepradėti tyrimo, ar centrinio banko vadovai nepažeidė įstatymo, vengdama bendradarbiauti su Seimo tyrėjais.

„Į prezidentą kreipimosi ir siūlymo nėra“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį Seime V. Ąžuolas.

Tačiau krizės tyrimo iniciatorius, dabar Europos Parlamente dirbantis Stasys Jakeliūnas žada vis tik kreiptis į prezidentą „su tam tikromis mintimis ir prašymais“.

Tuo metu opozicijai priklausantis Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas sako į krizės tyrimą žiūrįs „kaip į vakarykštę dieną bandant pasikelti reitingus“.

„Jokių realių veiksmų iš šio tyrimo nematau, visi siūlymai ir rekomendacijos yra vakar diena ir jų rimtai nevertinu (...) Siūlyčiau negąsdinti žmonių, kad kažkas bus atiminėjama ar steigiama“, – Seime žurnalistams sakė M. Majauskas.

Krizės tyrėjai Generalinei prokuratūrai taip pat siūlo įvertinti Vyriausybės sprendimus 2009-2012 metais skolintis ir esą dėl to padarytą 2,1 mlrd. eurų žalą valstybei, taip pat paskolų, kurių palūkanos siekdavo ir 8 proc., teikimą „Sodrai“, taip ją diskredituojant ir reikšmingai sumažinant senatvės pensijų perkamąją galią.

Prokurorų taip pat parašoma atlikti tyrimą dėl komercinių bankų vaidmens sukeliant krizę, Vilibor indekso naudojimo ir netinkamai atliktos komercinių bankų priežiūros.

Vyriausybei be to siūloma bendrovę „Būsto paskolų draudimas“ siūloma likviduoti ir ateityje nebesteigti analogiškų įmonių su tiesiogine ar netiesiogine valstybės garantija būsto paskolų rinkoje.

Vyriausybei siūloma sukurti nepriklausomą nuo centrinio banko priežiūros instituciją, finansuojamą finansų įstaigų įnašais. Taip, tikimasi, būtų sugriežtinta vartotojų apsauga.

Taip pat siūloma mažinti šalies finansų sistemos priklausomybę nuo kelių patronuojančių bankų sprendimų, ypač, jei jie yra iš vienos šalies.

Įvertinus tai, kad iki 2009-ųjų krizės Lietuvoje nebuvo sukauptas finansinis rezervas, galėjęs sumažinti biudžeto konsolidavimo ir skolinimosi poreikį prasidėjus krizei, peržiūrėti Rezervinio fondo sudarymo šaltinius, siekiant sukaupti tokio dydžio rezervą, kuris užtikrintų valstybės fiskalinį stabilumą.

Lietuvos bankui siūloma griežiau prižiūrėti šalyje veikiančių bankų finansavimąsi iš užsienio, nustatant maksimalią leistiną išorinio finansavimo ribą bei šio finansavimo atitraukimo sąlygas. Lietuvos bankas turėtų rinkti ir skelbti informaciją apie bankų skolinimosi iš patronuojančių bankų sąlygas, įskaitant ir skolinimosi trukmę, taip pat rinkti ir skelbti informaciją apie patronuojančių bankų finansavimosi priklausomybę nuo išorės subjektų.

Taip pat siūloma griežčiau reglamentuoti būsto paskolų teikimą kintamomis palūkanomis, pavyzdžiui, numatant skirtingus reikalavimus paskolos ir įkeisto turto vertės bei pajamų ir paskolos įmokos santykiams.

Vyriausybė šiemet balandį jau buvo pateikusi prašymą Generalinei prokuratūrai įvertinti finansų priežiūros institucijų darbą per 2009-2010 metų krizę, įskaitant tarpbankinių palūkanų indekso Vilibor pažeidimus. Rugpjūtį prokurorai nusprendė netenkinti prašymo dėl viešojo intereso gynimo, nes negavo duomenų, kad komercinius bankus prižiūrėjusios institucijos būtų pažeidusios teisės aktus.

Prokurorai tuomet taip pat pažymėjo, kad kad kiekvienas paskolos atvejis yra individualus, todėl žmonės patys gali kreiptis į teismą.

Siūlymas steigti valstybės kapitalo regioninį plėtros banką buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos 2016 metų Seimo rinkimų programoje. Tokį banką buvo siūloma steigti Lietuvos pašto pagrindu, tačiau veiksmų šiai idėjai įgyvendinti nebuvo imtasi. Pasvarstymų apie valstybinį banką būta ir anksčiau, tačiau jie taip pat nebuvo realizuoti.

Paskutinis valstybės valdytas Žemės ūkio bankas privatizuotas 2002 metais, jį nupirko Vokietijos bankas „Nord LB“. Metais anksčiau buvo parduotas ir Lietuvos taupomasis bankas, kurį įsigijo Estijos „Hansabank“.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Ukrainos energetikos ministras: „Gazprom“ pasiūlymas nepriimtinas

Ukrainos energetikos ir aplinkos apsaugos ministras Oleksijus Orželas jo šaliai nepriimtinu pavadino...

Tauragės mėsos perdirbimo bendrovėje nešvarios ne tik sąskaitos, bet ir mėsmalės (7)

Vienoje Tauragės mėsos perdirbimo bendrovėje, kuri oficialiai teigia, kad metinės pardavimo...

Gyvenimas dabar ir prieš 10 metų: Lietuva mušė rekordus, bet gyventojai sako įperkantys mažiau (92)

Pastarąjį dešimtmetį gyventojų finansinė situacija gerėjo, vis daugiau save gali priskirti...

Šefčovičius: dėl rusiškų dujų tranzito per Ukrainą pratęsimo turi kalbėtis prezidentai

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas, Rusijos ir Ukrainos derybų dėl dujų tarpininkas,...

Investuotojų asociacija: „Ignitis grupė“ biržoje listinguojamai ESO įvedė valdymo mokestį (2)

Valstybės valdoma „Ignitis grupė“ (buvusi „Lietuvos energija“ ) įvedė valdymo mokestį...

Top naujienos

Netikėta: teismas paleidžia Venckienę į laisvę už užstatą teismas paaiškino savo motyvus; papildyta (363)

Vilniaus apygardos teismas antradienio rytą paskelbė sprendimą dėl Neringos Veckienės skundo. N....

Diana Nausėdienė: kodėl mes išskiriame moteris – pakalbėkime, ką patiria vyrai (395)

Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sakė, kad svarbiausia užduotis jai dabar yra...

Gyvai / Raudona 2 laipsnių atšilimo riba: kas įvyktų ją peržengus (1)

Karštos vasaros ir ne tokios atšiaurios žiemos lietuviams, atrodo, visai patinka. Vis dėlto vis...

Sunerimo dėl išaugusių būsto paskolų: siūlo kelias išeitis papildyta (14)

Dėl didėjančių būsto paskolų normų sunerimo ir Lietuvos bankas . Tvirtinama, kad didesnė...

Į politiką su Puteikiu sukanti Kručinskienė: viskas prasidėjo nuo areštinės papildyta (97)

Pirmadienį Lietuvos centro partija „Gerovės Lietuva “ pranešė, kad 2020 metų Seimo...

Gyvenimas dabar ir prieš 10 metų: Lietuva mušė rekordus, bet gyventojai sako įperkantys mažiau (92)

Pastarąjį dešimtmetį gyventojų finansinė situacija gerėjo, vis daugiau save gali priskirti...

Paklausęs, ar Trumpui rūpi Ukraina, sulaukė bjauraus atsakymo (220)

Restorane po atviru dangumi pietavęs Donaldo Trumpo pasiuntinys kalbėdamas su prezidentu mobiliuoju...

Karbauskio prognozės apie rinkimų į Seimą barjerą: 3 ir 5 procentai (27)

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis tikisi,...

Keičiasi lietuvių kelionių įpročiai: daugiausia tautiečių poilsiauja nebe vasarą

Lietuvos žmonės šių metų rudenį pakeitė atostogavimo įpročius – keliaujančių į...

Peršalimas nėštumo metu: medikas įvardijo, kokie vaistai saugūs ir kiek jų galima pavojingos net kai kurios žolelių arbatos (1)

Užklupus ligai, nėščios moters organizmas gali reaguoti kitaip nei įprasta. Audringesnė...