aA
Šių metų pradžioje buvo garsiai kalbama apie sėkmingai besitęsiantį šalies ekonomikos augimą. Tačiau tiek Lietuvą, tiek kitas pasaulio šalis užklupus koronavirusui viskas apsivertė aukštyn kojomis – jau dabar prognozuojama, kad Lietuvos ekonomika šiais metais susitrauks bent 1,3 proc. Blogiausiu scenarijumi smukimas galėtų siekti net 2,8 proc.
Klaipėdos verslas kol kas nepanikuoja, bet skaičiuoja nuostolius
© DELFI / Rita Gečiūnaitė

Su netikėtu iššūkiu susidūrę verslininkai pirmadienį iš Vyriausybės išgirdo pažadą, kad šalies gyventojams ir verslui sušvelninti koronaviruso pandemijos krizės sukeltus padarinius bus skirtas 5 milijardų eurų vertės ekonomikos skatinimo paketas, tad kol kas tiek Vyriausybė, tiek verslo atstovai nepanikuoja. Tačiau panikos ženklų – yra.

Prekiauja tik maisto produktais

Ir nors šiuo metu Lietuvoje yra paskelbtas karantinas, kurio rekomenduojama laikytis keletą savaičių, gyventojai vis dar plūsta į parduotuves ir prekybvietes apsirūpinti maistu ir buities priemonėmis.

Savaitgalį pirkėjų antplūdžio sulaukė UAB Naujasis turgus, kuris karantino metu sutrumpino savo darbo laiką keliomis valandomis. Tačiau bendrovės direktorius Viačeslavas Karmanovas pripažįsta, kad esama situacija tenkina ne visus prekeivius.

„Dabar mums leidžiama prekiauti tik maisto produktais.

Šeštadienį ypač daug pirko. Prieš Kalėdas paskutinį kartą tokį pirkimą mačiau. Daug bulvių perka žmonės, taip pat vištienos ir kiaulienos.

Senajame turguje pirkėjų kur kas mažiau. Čia taip pat yra ir mėsos, ir daržovių. Lauke kelios mašinos prekiauja bulvėmis, stovi žmonių eilė.

Yra daug skundų iš tų, kurie negali prekiauti pagal Vyriausybės priimtą nutarimą. Kalbėjome su jais, teks kelias savaites palaukti. Po to matysime, bus pratęstas karantinas ar ne. Be abejo, tų žmonių labai gaila, nes kito pajamų šaltinio jie neturi“, – apgailestavo UAB Naujojo turgaus direktorius V. Karmanovas, laikinai einantis direktoriaus pareigas UAB Senajame turguje.

Pasak jo, dalis Naujojo turgaus darbuotojų šiuo metu dirba nuotoliniu būdu, kiti, laikydamiesi saugumo priemonių, prižiūri tvarką pačiame turguje.

„Turguje dirba tik tie, kurie užtikrina maisto tikrinimo kokybę. Darbuotojai visi turi savo dezinfekcijos priemones, dirba su pirštinėmis. Stengiamės palaikyti ir švarą, ir tvarką“, – tikino V. Karmanovas.

Parodys laikas

Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos viceprezidento Aro Mileškos teigimu, nežinomybės, kaip darbdaviams elgtis pastaruoju metu, netrūksta. Jo manymu, daugiau konkretumo turėtų paaiškėti po savaitės.

„Kol kas nėra viskas aišku. Kol kas tik spėliojama, kas bus, kas mūsų laukia. Nenorėčiau spekuliuoti, reikėtų bent savaitės palaukti, kaip priemonės veikia. Viena yra deklaruoti, o kita – realiai pajausti efektyvumą. Nenorėčiau prognozuoti nei geresnio, nei blogesnio atvejo“, – „Vakarų ekspresui“ sakė A. Mileška.

Jis pasidžiaugė tuo, kad Lietuva, skirtingai nei kai kurios Vakarų Europos valstybės, į situaciją sureagavo rimtai ir nieko nelaukusi paskelbė karantiną.

Klaipėdos verslas kol kas nepanikuoja, bet skaičiuoja nuostolius
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Čia žmonės sąmoningesni ir į situaciją kreipia daugiau dėmesio, bent taip atrodo. Tai leidžia tikėtis, kad situacija neužsitęs ir verslui nereikės stipriai nuo to nukentėti. Verslas dar nesureagavo, ne kiekvienas įsigilino į situaciją ir žino scenarijų. Viską parodys laikas“, – vylėsi A. Mileška.

Ir iš tiesų su „Vakarų ekspresu“ susisiekę tautiečiai Londone teigė, kad vietos gyventojai nepanikuoja net ir dėl užfiksuotų koronaviruso atvejų Anglijos sostinėje – kai kurie linksmai laiką leidžia baruose. Lietuvoje tokia veikla – uždrausta.

Ragina įmones nepiktnaudžiauti

Šalyje paskelbus karantiną, į situaciją sureagavo ir Prekybos, pramonės ir amatų rūmai.

Štai rūmai Klaipėdoje kasdien sulaukia vis daugiau verslo įmonių informacijos apie patiriamus sunkumus ir nuostolius. Kai kurie suplanuoti renginiai – parodos ar koncertai – buvo atšaukti. Dėl grėsmės įmonės negauna užsakymų ir rezervacijų ateinantiems mėnesiams.

Dėl šios priežasties Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai kreipėsi į vietos savivaldybes stabdyti ar atidėti iš verslo renkamus nekilnojamojo turto bei žemės mokesčius. Taip pat prašoma neįvesti rinkliavų bei nesudaryti papildomų ribojimų verslui, o didžiausius nuostolius patiriančias įmones – paremti.

Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų direktoriaus pavaduotoja Vida Kažuro neslėpė, kad šis atvejis – išskirtinis. Pirmi su problemomis susidūrė viešbučiai, kavinės, sporto veikla užsiimančios įmonės.

„Šiuo metu raginame verslininkus peržiūrėti savo situaciją, sutartis, kam privalo vykdyti įsipareigojimus ir kokiu mastu, ar yra „force majeure“ išlygos sutartyse, informuoti partnerius nedelsiant, jeigu negali vykdyti savo įsipareigojimų apie mastą ir trukmę.

Jeigu situacija visiškai bloga, siūlome pirmiausia tartis. Jeigu nepavyksta, kreiptis dėl pažymų. Pažymos yra papildomas argumentas, bet tai nėra visiškas atleidimas nuo palūkanų, delspinigių. Kitu atveju tai gali privesti net prie teismo“, – sakė V. Kažuro.

Jos teigimu, kai kurios įmonės jau įspėja ir dėl atsiskaitymų sutrikimo. Pirmadienio duomenimis, yra įmonių, kurios turi nuostolių dėl negautų pajamų.

„Kai kurios įmonės per kelias savaites negaus apie 150 tūkstančių eurų pajamų. Tai yra mažas verslas, bet negautos pajamos – didelės. Į rūmus kreipėsi gėlių salonai, kirpyklos, privatūs vaikų darželiai, kurie negali dirbti, bet turi įsipareigojimų.

Kol kas niekas nepanikuoja, praėjo per mažai laiko. Visi bando ieškoti išeities. Pastarosiomis dienomis didžiausias klausimas kyla dėl darbuotojų. Mažos įmonės yra greitesnės, bet ir didelės įmonės jau išleido dalį darbuotojų atostogų. Akivaizdu, kad nuotoliniu būdu gali dirbti ne visi“, – tikino V. Kažuro.

Prisitaiko dirbti

Dalis Klaipėdos viešojo maitinimo įstaigų prisitaikė prie apribojimų. Nemažai įstaigų kviečia maistą užsisakyti telefonu, o vėliau jį atsiimti sutartu laiku arba užsakoma su pristatymu į namus.

Originalią idėją įgyvendina restoranas „Pilies uostas“, kuris nuo savaitgalio priima užsakymus ir maistą paruošia atsiimti vieno litro stiklainiuose. Tokioje taroje patiekiama sriuba, salotos, karšti patiekalai ir net desertas.

Maistą į namus pristatanti įmonė „Wolt“ pirmadienį paskelbė, kad šiuo laiku mato augimą ir išaugusį užsakymų kiekį.

„Sunku pasakyti, ar dabartiniam augimui įtaką daro koronavirusas, ar ne, o jei daro – kokio dydžio pastaroji yra. Mes ir toliau stebime savo rezultatus, bet išankstinių išvadų nedarome. Restoranų atžvilgiu matome didesnį susidomėjimą ir norą prisijungti prie mūsų platformos. Kurjerių-partnerių atžvilgiu tikimės sumažėjusio prisijungusių kurjerių-partnerių skaičiaus. Taip pat norime pabrėžti, kad kurjeriai ir restoranai gali 100 proc. laisvai pasirinkti, ar prisijungti prie „Wolt“. Suprantame, jei kas nori likti namuose, ir gerbiame kiekvieno asmeninį sprendimą“, – viešai paskelbtame pranešime teigė įmonės atstovai.

Pasak finansų ministro Viliaus Šapokos, dėl šiuo metu Lietuvoje plintančio koronaviruso šalies ekonomika šįmet gali susitraukti 1,3 proc. Blogiausiu scenarijumi – net iki 2,8 proc. Tai galimai nutiktų tuo atveju, jeigu koronavirusas nebus įveiktas per pirmąjį pusmetį.

„Pagal tas prielaidas, kurias dėlioja tarptautinės institucijos, bazinis scenarijus sudarytas remiantis prielaida, kad Europos Sąjungos ekonomika 2020 metais susitrauks 1,1 proc., tokiu atveju jau atsižvelgus į mūsų ekonomikos skatinimo priemones, preliminariai numatoma, kad Lietuvos ekonomika 2020 metais susitrauktų 1,3 proc.“, – antradienį Seime teigė V. Šapoka, praneša BNS.

Pritarė didinti grynojo pasiskolinimo limitą

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) antradienį pritarė Vyriausybės siūlymui padidinti Vyriausybės grynojo pasiskolinimo limitą nuo 904 mln. eurų iki 5,4 mlrd. eurų, praneša ELTA.
Tokiu būdu, pasak Finansų ministerijos, esant nepakankamam valstybės biudžeto pajamų surinkimui, bus suteikta teisė Vyriausybei pasiskolinti didesnių sumų, užtikrinant savalaikį biudžeto išlaidų finansavimą, valstybės skolos refinansavimą ir valstybės piniginių išteklių srautų subalansavimą, išlaidų, susijusių su ekstremaliųjų situacijų likvidavimu ir jų padarinių šalinimu, padengimą.

Nustatomas naujas valstybės garantijų limitas dėl paskolų, naudojamų ekstremaliųjų situacijų paveiktos ekonomikos skatinimo tikslams įgyvendinti ir likvidumui didinti. Bendra tokių įsipareigojimų, prisiimtų 2020 metais, suma vienu metu negalės viršyti 500 mln. eurų.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Užimtumo tarnyba: nedarbas didėja, darbo skelbimų sumažėjo 3,7 karto (25)

Užimtumo tarnyba skelbia, kad antrąją karantino savaitę darbdaviai įregistravo daugiau laisvų...

Siūlo daliai verslų palengvinti karantiną ir sumažinti PVM tarifą (9)

Siaučiant koronavirusui siūloma taikyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą apgyvendinimo ir...

Laikraščių ir žurnalų leidėjai prašo prekybininkų trumpinti atsiskaitymo terminus

Nacionalinius laikraščius ir žurnalų leidėjus vienijanti asociacija „Nacionalinė spauda“...

ES imasi skubių priemonių skirti pinigams kovoje su koronaviruso krize

Europos Sąjungos Taryba pirmadienį paskelbė priėmusi du teisės aktus, sudarančius sąlygas...

Seime – siūlymas liberalizuoti suminio darbo laiko apskaitą (4)

Parlamentinės liberalų frakcijos nariai siūlo liberalizuoti suminio darbo laiko apskaitą – kai...

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (206)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus (883)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (116)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (88)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (31)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (56)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Dizaineriai neria į naują nišą: kaukes parduoda po 200 dolerių

Gwyneth Paltrow pirmadienį instagrame paskelbė nuotrauką, kurioje ji grįžta iš ūkininkų...

Stilistė atvertė kortas: dešimt balų, jei savo spintoje turite šiuos drabužius (20)

Jei stilistės Agnės Gilytės paklaustumėte, iš ko susideda kokybiška spinta, ji nemirktelėjusi...

Pažėrė originalių idėjų, ką veikti su vaikais karantino laikotarpiu (4)

Veikiausiai nerasime nė vieno tėvelio, nesukančio galvos, kaip užimti vaiką, jeigu namuose tenka...

|Maža didelių žinių kaina