Tuo tarpu dabar ryškėja, kad šiuo metu „Sodra“ gali baigti su 1 mlrd. Lt „skyle“. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Seime Irena Degutienė sako, kad parlamentarai ministrų kabineto buvo apgauti. Esą, kai buvo klausiama, ar „Sodros“ biudžetas surenkamas, ar negresia nesklandumai, buvo teigiama, kad situacija yra puiki.

A.Sysas: visi norėjo būti geri prieš rinkimus

Motinystės/tėvystės pašalpų terminą iki 2 metų Seimas pratęsė 2007 m. gruodžio 4 d. priimdamas Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo bei kitų teisės aktų pataisas. Jos nustato, kad iki vaikui sukaks vieneri metai, pašalpa motinai/tėvui siekia 100 proc. buvusio uždarbio ir 85 proc. – iki vaikui sukaks dveji metai.

Teisės aktų pataisų paketą Seimui pateikė ministrų kabinetas, tačiau jose iš pradžių buvo numatyta, kad pašalpos, siekiančios 100 proc. uždarbio dydžio, bus mokamos iki vienerių vaiko metų, o 85 proc. dydžio – iki vaikui sukaks 1,5 metų. Tačiau konservatorius Edmundas Pupinis (o prie jo prisišliejo liberalas Gintaras Šileikis) siūlė pašalpų mokėjimo trukmę pratęsti iki 3 metų, „tvarkietė“ Ona Valiukevičiūtė užregistravo kompromisinį trukmės variantą – 2 metai.

Teisės aktų paketas su 2 metų pašalpų mokėjimo trukme buvo priimtas beveik vienbalsiai: už jas balsavo 116 parlamentarų, niekas nebuvo prieš, o susilaikė tik socialdemokratas Algirdas Sysas. Pataisoms pritarė ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė V. Blinkevičiūtė.

„Visi labai norėjo būti geri rinkėjams ir nežiūrėjo nei kokios biudžeto galimybės, nei kaip mums tai atsilieps vėliau. Visi labai norėjo būti šventi ir gražūs prieš rinkėjus, čia gerumo akcija buvo, kaip aš vadinu“, - DELFI sakė už pataisas nebalsavęs socdemas A. Sysas.

Parlamentaro teigimu, jis bandė įtikinti susilaikyti arba balsuoti prieš ir savo frakcijos kolegas, bet esą nesėkmingai.

V.Blinkevičiūtė apgavo parlamentą?

Konservatorė I. Degutienė sako, kad parlamentarai dėl „Sodros“ biudžeto buvo apgaudinėjami, todėl ir nubalsavo už įstatymų pakeitimus, kurie pailgino motinystės/tėvystės pašalpų mokėjimo trukmę iki 2 metų.

„Pirmiausia aš noriu pasakyti, kad dar prieš prasidedant rinkimų kampanijai mes kėlėm tą klausimą, kokia yra „Sodros“ padėtis ir gavom atsakymą, kad viskas yra gerai ir mes čia gąsdinam žmones su savo kalbomis apie galimą lėšų trūkumą. Mėnuo prieš visa tai tiek V. Blinkevičiūtė, tiek Gediminas Kirkilas (premjeras – DELFI) sakė, kad problemų nėra, tai dabar kyla klausimas, kam reikia kelti „Sodros“ įmokų tarifą?“, - piktinosi konservatorė.

Parlamentarės nuomone, jeigu su „Sodros“ biudžetu buvo blogai ir tai buvo matoma, tai reikėjo kelti minimalią mėnesinę algą – esą tuomet būtų didėjusios įmokos į „Sodros“ biudžetą ir viskas būtų susitvarkę.

„Vyriausybė pademonstravo nesiskaitymą su niekuo, tokie klausimai per vieną dieną nesprendžiami, tam reikėjo ruošis, reikėjo sakyti tiesą ir ieškoti sprendimo būdų su darbdaviais, su darbuotojais. O dabar iš ministro girdim, kad Seimas kaltas, kad padidėjo išmokos iš biudžeto. Bet atsiprašau, kai kurie ministrai yra ir Seimo nariai. Ministrai Seimo nariai balsavo už šį projektą“, - DELFI sakė I. Degutienė.

Klausiama, kokių veiksmų siūlytų dabar Vyriausybei imtis, parlamentarė konkrečių receptų dalyti vengė, tačiau sakė, jog pirmiausia reikia žinoti, kokia yra reali „Sodros“ biudžeto padėtis.

„Reikia žinoti realią padėtį. O galimi variantai nebūtinai didinant įmoką, tai yra tartis su socialiniais partneriais ir didinti minimalią mėnesinę algą. Tokia situacija - čia ne vaikų žaidimai, reikia rimtai analizuoti turėti realią situaciją, kas yra tam „Sodros“ biudžete“, - svarstė I. Degutienė.

Ministrė neigė „Sodros“ problemas

Svarstant rudens sesijos darbų programą šių metų rugsėjo 10 d. socialinės apsaugos ir darbo ministrė V. Blinkevičiūtė išties iš konservatorių gretų sulaukė klausimų apie „Sodros“ padėtį. TS-LKD lyderis Andrius Kubilius tuomet klausė V. Blinkevičiūtės, kaip Vyriausybė planuoja „lopyti“ „Sodros“ biudžetą – esą jame žiojėja 500 mln. Lt „skylė“.

Tačiau ministrė siūlė konservatoriui negąsdinti žmonių ir tvirtino, jog per pirmąjį šių metų pusmetį „Sodros“ biudžeto surinkimas įvykdytas daugiau kaip 4 proc. – tai sudaro apie 300 mln. Lt daugiau įplaukų nei tikėtasi.

„Labai prašyčiau negąsdinti žmonių prieš rinkimus dėl „Sodros“ biudžeto. „Sodros“ biudžeto padėtis tikrai nėra tokia, kokia buvo 1990 ar 2000 m., kuriuos jūs labai gerai prisimenate, kai iš tikrųjų žmonėms nebuvo didinamos pensijos, o įšaldomos pensijos ir laiku nemokamos pensijos. Antras dalykas, aš noriu pasakyti, kad „Sodros“ įmokų surinkimų planas už pusmetį įvykdytas daugiau kaip 4 proc. Kitaip sakant, beveik 300 mln. įplaukų yra gauta daugiau“, - tuomet šnekėjo ministrė, o jos žodžiai užfiksuoti stenogramoje.

E.Masiulis: sprendimas didinti „Sodros“ įmokų tarifą – šokiruoja

Opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis teigia, kad Vyriausybės sprendimas 1 proc. padidinti “Sodros“ įmokų tarifą (iki 4 proc.) yra šokiruojantis, o teiginius, kad taip reikėję, nes Seimas priėmė Ligos ir motinystės socialinio draudimo bei kitų teisės aktų pataisas vadina „sakymu bet ką“.

“Šokiruoja tokie siūlymai. Tai absoliučiai prieštarauja susidariusiai ekonominei situacijai, kai matome, kad mažėja lėšų surinkimas dėl lėtėjančios ekonomikos. Mokesčių didinimas yra ne sprendimas: padidinus tarifą, nereiškia, kad bus surinkti mokesčiai. Vyriausybė turi pateikti Seimui siūlymus, kaip sumažinti lengvatas“, - susidariusią situaciją komentavo E. Masiulis.

Politiko nuomone, šiuo metu būtina atsigręžti į tuos, kurie dėl lengvatų moka tik minimalų socialinio draudimo mokestį arba išvis yra nuo jo atleidžiami. Be to, E. Masiulis siūlo peržiūrėti bedarbio pašalpų teikimo tvarką: „Nesam tikri, ar tikslingai ten pinigai naudojami“.

Tačiau E. Masiulis tvirtina, kad sprendimas ilginti motinystės/tėvystės pašalpų mokėjimo trukmę buvo teisingas sprendimas.

Vyriausybei kritikos negaili ir kitos opozicinės jėgos. „Darbietė“ Virginija Baltraitienė taip pat sako, jog Seimo posėdžių salėje socialinės apsaugos ir darbo ministrė visuomet teigdavo, kad problemų su „Sodra“ nėra, todėl staigų paskelbimą apie socialinio draudimo įmokų didinimą politikė laiko rinkėjų apgaudinėjimu.

Jos nuomone, reikia ne didinti mokesčius, o plėsti mokesčius mokančių subjektų ratą.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis irgi negailėjo karčių žodžių ministrų kabinetui, ypač socialdemokratams: „Ministras pirmininkas G. Kirkilas kalbėjo apie investicijų skatinimą, ministrė V. Blinkevičiūtė aiškino, kad „Sodra" turi sukaupusi didžiulį, vos ne pusės milijardo litų rezervą - tad kur gi dingo ne tik pažadai, bet ir tas rezervas?".

Ministerija skundžiasi Seimo sprendimais

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ketvirtadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigia, jog kalbėti apie 1 mlrd. dydžio „skylę“ „Sodros“ biudžete nėra teisinga, nors pripažįsta, kad šiais metais dėl esą nepamatuotų kai kurių Seimo sprendimų iš viso „Sodrai“ teko prisiimti 550 mln. Lt didesnę naštą nei buvo suplanuota.

Apie tai, kad šiųmetis „Sodros“ biudžetas gali patirti milijardinį nuostolį prakalbo Europos Komisijos (EK) komisarė Dalia Grybauskaitė, ketvirtadienį susitikusi su finansų ministru Rimantu Šadžiumi. Pasak jos, tai yra viena iš didžiausių Lietuvos finansų sistemos nestabilumo rizikų.

Tuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dėl ryškėjančios „skylės“ kaltina Seimą, mat šis esą priėmė keletą ne itin finansiškai pamatuotų sprendimų, kurie ypač skyrėsi nuo ministrų kabineto siūlymų.

„Šiemet buvo priimta nemažai Seimo sprendimų, kurie žymiai skyrėsi nuo finansiškai pagrįstų Vyriausybės siūlymų. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl išlaidos tapo didesnės nei numatyta. Pavyzdžiui, Vyriausybės teikiamame projekte buvo numatyta motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas mokėti iki vaikui sukaks 1,5 metų, tačiau Seimo sprendimu šis laikotarpis pratęstas iki vaikui sukaks 2 metai“, - rašoma ketvirtadienį išplatintame ministerijos pranešime.

Dar pridedama, kad „Seimas nusprendė 3 proc. už kiekvienus pilnus stažo metus virš 30 metų, mokėti priedą prie pensijos, kai tuo tarpu Vyriausybės siūlymas buvo – 2 proc. (tai papildomai kainavo 162 mln. Lt); dirbusiems pensininkams skirtų išmokų suma po Seimo narių siūlymų padidėjo beveik trečdaliu (nuo Vyriausybės planuotų 200 mln. Lt iki 491 mln. Lt), nes nuspręsta pensijų dalį dirbusiems pensininkams išmokėti nuo 1995 iki 2002 m., nors Vyriausybė siūlė pensijų dalį grąžinti dirbusiems tik 2001-2002 m.“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad kitąmet išlaidos taip pat labiausiai augs dėl motinystės (tėvystės) pašalpų. Lyginant su 2008 metais, jos, kaip rašoma pranešime, turėtų didėti 495,3 mln. Lt., arba 6,9 proc. daugiau nei laukiama šiemet.

„Sparčiai padidėjus išlaidoms, tenka galvoti apie tai, kad būtų minimaliai padidintas būtent ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokų tarifas. Siekiant užtikrinti lėšų šaltinį šių išmokų mokėjimui, siūloma 2009 m. apdraustųjų mokamų socialinio draudimo įmokų tarifą padidinti 1,0 procentiniu punktu“, - teigia ministerija.

Pranešime, be kita ko, teigiama, kad šiuo metu susidariusiam skirtumui padengti „Sodra“ naudoja ankstesniais metais sukauptą rezervą, išmokos nevėluoja, tad kalbėti apie 1 mlrd. litų skylę jos biudžete nėra teisinga.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją