aA
Netrukus bus metai, kai Lietuvoje galioja naujas Darbo kodeksas. Jame nustatyta kitokia kasmetinių atostogų suteikimo ir atsiskaitymo už jas tvarka. DELFI primena, kas žinotina atostogas planuojantiems darbuotojams ir darbdaviams, kurių daugelis dabar jų gali ir neišleisti.
© Mindaugas Milinis

Bene svarbiausias pakeitimas tas, kad dabar kasmetinės atostogos yra skaičiuojamos darbo dienomis, o ne kalendorinėmis, kaip buvo anksčiau.

Iki praėjusių metų liepos nepanaudotos atostogų dienos (įskaitant pailgintas ir papildomas atostogas), buvo perskaičiuotos darbo dienomis, už kiekvienas 7 kalendorines dienas suteikiant 5 darbo dienas.

Jei perskaičiuojant išėjo ne sveikas skaičius (su dalimi po kablelio), ne visa atostogų diena turėjo būti skaičiuojama kaip visa atostogų diena. Pvz., 10 kalendorinių dienų turėjo būti perskaičiuotos į 8 darbo dienas (10x5/7=7,14=8).

Svarbu žinoti, kad iki kodekso įsigaliojimo sukaupę nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už 3 darbo metus, turi teisę jas išnaudoti iki 2020 m. liepos 1 d.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad darbdaviams, kurie turi mažiau kaip 10 darbuotojų, nuostatos dėl atostogų suteikimo eilės, apskritai tokiose darbovietėse atostogos suteikiamos šalių susitarimu, o jų galima ir nesuteikti, jeigu žmogus dirba trumpiau negu 1 metus (tokiu atveju išmokama kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas).

„Sodros“ duomenimis, Lietuvoje yra beveik 80 tūkst. draudėjų (įmonių), kurie turi mažiau kaip 10 apdraustųjų (darbuotojų). Iš viso tokiose įmonėse dirba 236,8 tūkst. asmenų.

Kasmetinės atostogos arba laisvas nuo darbo laikas, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, mokant jam atostoginius. Darbuotojams suteikiamos ne mažiau kaip 20 (arba ne mažiau kaip 24 dirbant 6 darbo dienas per savaitę) darbo dienų kasmetinės atostogos.

Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos ne trumpesnės kaip 4 savaičių trukmės atostogos. Bet kokiu atveju švenčių dienos (pvz., liepos 6 d.) į atostogų trukmę neįskaičiuojamos.

Teisė pasinaudoti dalimi kasmetinių atostogų (arba gauti kompensaciją už jas) atsiranda, kai darbuotojas įgauna teisę į bent 1 darbo dienos atostogas. Paprastai kalbant, tokia teisė atsiranda išdirbus maždaug 13 darbo dienų. Grubiai skaičiuojant, pradirbus mėnesį galima gauti apie 1,7 dienos atostogų.

Teisė pasinaudoti visomis ar dalimi kasmetinių atostogų (arba gauti piniginę kompensaciją už jas) prarandama praėjus 3 metams nuo kalendorinių metų, kuriais buvo įgyta teisė į visos trukmės kasmetines atostogas, pabaigos. Atostogas pakeisti pinigine kompensacija draudžiama, išskyrus darbo santykių pasibaigimą.

Darbo kodekse nustatyta, kad atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus. Bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip 10 darbo dienų (12 jeigu dirbama 6 dienas per savaitę).

Už pirmuosius darbo metus visos kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos išdirbus bent pusę darbo metams tenkančių darbo dienų skaičiaus, tačiau kodeksas nedraudžia darbdaviui ir darbuotojui susitarti kitaip.

Nesuėjus 6 nepertraukiamo darbo mėnesiams, darbuotojo prašymu kasmetinės atostogos suteikiamos: nėščioms darbuotojoms prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų; tėvams jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, prieš tėvystės atostogas arba po jų; darbovietėje taikomų vasaros atostogų metu ir kt.

Už antrus ir paskesnius darbo metus atostogos suteikiamos bet kuriuo darbo metų laiku, pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę darbovietėje.

Ši sudaroma atsižvelgiant į šių darbuotojų pageidavimus (prioriteto tvarka): nėščios darbuotojos ir auginantys bent vieną vaiką iki 3 metų; auginantys bent 1 vaiką iki 14 metų ar neįgalų vaiką iki 18 metų; darbuotojai, auginantys 2 ir daugiau vaikų; darbuotojai, paskutiniais kalendoriniais metais atostogavę mažiau negu 10 darbo dienų; darbuotojai, turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų už praėjusius darbo metus.

Kasmetinių atostogų laiku darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis – atostoginiai. Jie išmokami ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš atostogų pradžią. Atostoginiai už atostogų dalį, viršijančią 20 darbo dienų mokami tomis dienomis, kaip įprastas atlyginimas.

Jeigu darbdavys uždelsė atsiskaityti už kasmetines atostogas, laikotarpis, kurį buvo uždelsta atsiskaityti, pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų, jeigu darbuotojas pateikė prašymą per pirmas tris darbo dienas po kasmetinių atostogų.

Darbuotojams iki 18 metų, tiems, kad augina vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, ir neįgaliems darbuotojams suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (arba 30 jeigu dirbama 6 dienas per savaitę).

Auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba 2 vaikus iki 12 metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę), o auginantiems 3 ir daugiau vaikų iki 12 metų, – 2 dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas keturiomis valandomis per savaitę), mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.

Papildomos atostogos taip pat suteikiamos už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje – darbuotojams, turintiems ilgesnį kaip 10 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje pačioje darbovietėje, – 3 darbo dienos, už kiekvienų paskesnių 5 metų nepertraukiamąjį darbo stažą toje pačioje darbovietėje – 1 darbo diena.

Darbuotojams, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa ir profesine rizika, taip pat kurių darbo sąlygos yra specifinės, suteikiamos iki 41 arba 50 darbo dienų atostogos. Atskiroms darbuotojų profesijoms konkretų pailgintų atostogų trukmę nustato Vyriausybė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Po popiežiaus vizito jaučiasi nuskriausti – skaičiuoja mažiausią pelną (8)

Pasibaigus popiežiaus Pranciškaus vizitui Lietuvoje verslas skaičiuoja pelną. Renginiuose...

Po „salvių“ prekybos konflikte - niūrios nuotaikos JAV rinkoje

Volstrito akcijos pirmadienio prekybos pradžioje smuko po naujausių „salvių“ Jungtinių...

Ekspertai: prezidentės pataisos dėl reklamos gali sumažinti konkurenciją (5)

Prezidentės siūlomos pataisos, numatančios didesnes baudas už klaidinančią reklamą, gali...

JAV „Sirius XM“ perka „Pandora“ už 3,5 mlrd. dolerių akcijomis

„Sirius XM“, dominuojanti palydovinio radijo ryšio įmonė Jungtinių Valstijų rinkoje ,...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (522)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (137)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (522)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (38)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (5)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (15)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (255)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (3)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (20)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...

Didelė audra: kur laivams saugiau – uoste ar atvirame vandenyje? (3)

Laivai audrų vengia. Jų krovinys yra brangus, įgula – neišmatuojamai vertinga, o laikas –...

Karšta kaip liepsna: Australijos ugniagesiai kalendoriui fotografavosi su gyvūnėliais (19)

Nuo 1993-ųjų Australija kiekvienais metais džiugina viso pasaulio moteris – šių metų leidinys...