aA
Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos vadovai prisidirbo rimčiau nei rimtai. Nemenka tikimybė, kad jiems su žmonėmis dėl tiesiogiai padarytos žalos gali tekti susitikti teisme.
© Rinkos aikštė

Miesto bei rajono gyventojai, gavę sąskaitas už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, švelniai tariant, pakraupo ir gulte apgulė savivaldybę.

Vyresnio amžiaus žmonėms net medikų pagalbos prireikė. Ir ne be pagrindo.

Sąskaitose nurodyta sumokėti už seniai mirusius žmones, kai kuriems nepagrįstai išpūstos mokėtinos sumos, net visiškai supainioti adresai. Žmones savivaldybė netyčia „priregistravo“ net ir įmonių patalpose.

Tačiau visa tai dar niekis palyginus su tuo, kad savivaldybė masiškai išviešino kraštiečių asmens duomenis – ant vokų surašyti asmens kodai. Ir įvardinti, kad tai – tiesiog savivaldybės darbuotojų klaida, pernelyg neatsakinga, nes asmens duomenų paviešinimas – rimtas įstatymo pažeidimas, užtraukiantis atsakomybę. Visų pirma – pačiai savivaldybei.

Sąskaita – už mirusį

„Aš vos šoko negavau. Mano vyras jau septynerius metus kaip yra po žeme, palaidojau aš jį. Gyvenu viena, dukrelė mano Vokietijoje dirba. Negi man mokėti už mirusį žmogų? Gal jiems toje savivaldybėje visai stogas pavažiavo? Visą laiką sąžiningai moku, o čia – tikra beprotybė, kaip taip galima?“ – verkė J. Basanavičiaus gatvės gyventoja, rodydama gautas sąskaitas.

„Prirašė“ nepažįstamąją

Kėdainių rajono savivaldybė
Kėdainių rajono savivaldybė
© DELFI / Karolina Pansevič


Šiek tiek nusiraminusi garbaus amžiaus moteris parodė ir kitą sąskaitą: joje buvo nurodytas jos daugiabučio namo numeris ir jos butas. Tačiau sąskaita išrašyta jai visiškai nepažįstamos moters vardu.

„Čia tokia išvis niekada negyveno, adresas juk mano. Kaip gali atsiųsti man sąskaitą svetimo žmogaus? Aš net nepažįstu šios moters.

Čia visiškas absurdas. O žinot, kiek dabar yra tų sukčių? Aš iš pradžių net galvojau, jog mane apgauti bando, galvojau, kad čia iš kalėjimo tie aferistai man laiškus siunčia. Ir kaip taip negalvoti, kai prieš metus mane buvo apgavę... Aš bijau dėl savo saugumo, bijau duris atidaryti, o čia tokį stresą man įvarė... Laukiu dukros, taip nėra sveikatos, reiks į ligoninę važiuoti“, – kūkčiodama kalbėjo senjora.

Išpūtė sąskaitą

Miesto centre gyvenantis vyriškis, išvydęs sąskaitą, dar labiau pakraupo – sąskaitoje nurodyta beveik 700 eurų skola.

„Čia sąskaita, išrašyta man, mano vardu. Bet iš kur tie 700 eurų, jei šiuos mokesčius moku kasmet? Negi man reiks iš tikrųjų mokėti tokią sumą? Už ką? Kaip taip galima apsižioplinti, neįsivaizduoju.

Aš jums dar galiu dešimt žmonių atvesti, kurių situacija panaši. Laimei, kai kurie žmonės yra išsaugoję kvitus, mat pernai dar mokėjome seniūnijoje, grynaisiais.

Tai dar kažkokių įrodymų žmonės turi, o ką man daryti? Aš tų kvitų nesaugoju. Nuėjau į savivaldybę ir ten sako, kad man vis tiek reiks mokėti! Kaip tai paaiškinti? Ką man daryti? Žinai, nervai ima, negaliu“, – pyko pusamžis vyras.

Apgyvendino įmonėje

Negana to, vyras, apžiūrėdamas sąskaitą, pastebėjo, kad adresas, kuris nurodytas sąskaitoje, yra visiškai ne tas, kuriuo jis gyvena.

„Čia nurodyta, kad aš gyvenu Žibuoklių gatvėje. Nors aš jau dešimtmetį gyvenu Kėdainių senamiestyje. Čia nuomojamės butą.

O ten nurodyta, kad aš gyvenu Žibuoklių gatvėje, įmonėje. Nuo kada žmonės įmonėse yra registruojami ir ten gyvena? Tuomet susimąsčiau, kad galbūt sąskaita skirta ne man, o tai įmonei. Bet kad nurodytas asmens kodas, mano vardas ir pavardė... Žinokit, atvirai pasakysiu, nieko nesuprantu, koks čia balaganas vyksta. O dar ir antstoliais grasina. Už ką?“ – niršo kėdainietis.

Prisiskambinti nepavyksta

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę
© DELFI / Šarūnas Mažeika


Vyriškis teigia, kad prisiskambinti sąskaitoje nurodytais telefono numeriais – neįmanoma. Signalas yra, bet ragelio niekas nekelia. Bergždžias reikalas.

„Skambinau, skambinau. Nu ir nieko. Tik pypt, pypt ir viskas. Pabandžiau per pietų pertrauką paskambinti, signalas yra, bet niekas nekelia, pietauja, matyt.

Gerai, kad aš dar dviračiu galiu atvažiuoti iki savivaldybės, ateiti galiu ir pėsčiomis, o ką daryti tiems, kurie jau negali nueiti tokio atstumo? Prisiskambinti nepavyksta, nueiti negali, kas žmogui lieka? Gerai, kad aš dar stiprių nervų žmogus, kitas jau seniai ligoninėj gulėtų tokią sąskaitą išvydęs“, – aiškino senamiesčio gyventojas.

Pažeistas įstatymas?

Daugiausia gyventojų pyko dėl paviešintų asmens duomenų: ne dėl asmens vardo, pavardės ir adreso, bet dėl asmens kodo. Bendrojo skyriaus vyr. specialistė Laura Čiteikė pripažino, kad savivaldybė sulaukia daug gyventojų skundų dėl asmens duomenų paviešinimo.

Taip, jūs neklystate, sąskaitose nurodytas asmens kodas ir jis yra puikiai matomas. Net ir neatplėšus voko, šalia nurodyto gavėjo adreso, matyti ir asmens kodas.

Jį pamatyti gali bet kas.
Ir savivaldybei nė motais, kad už neteisėtą asmens duomenų viešinimą numatyta nemenka atsakomybė.

„Aš skambinau į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją, viską paaiškinau, ir man pasakė, kad tai yra negerai. Labai negerai. Taip ir pasakė. Jei jau jie taip mano, tai kaip savivaldybė nieko nemato?“ – piktinosi į redakciją paskambinęs jaunas kraštietis.

Vyras pridūrė, kad palauks, pažiūrės, kaip ir kas čia bus, bet neatmeta galimybės kreiptis į teisėsaugos institucijas.

Kaip taip galima?

Į redakciją atvyko ir dar vienas kraštietis. Tiesą sakant, kiek pastarosiomis dienomis sulaukėme skambučių dėl šios problemos, sunku ir suskaičiuoti būtų.

„Šitas vokas perėjo per tris rankas. Vadinasi, mano duomenys buvo paviešinti. Nesuprantu, kaip taip aplaidžiai savivaldybėje žiūrima į tokius rimtus dalykus? Juk mano ir kitų žmonių asmens kodus matė savivaldybės, pašto darbuotojai ir – nieko? Niekas nieko nepastebėjo? Niekam neužkliuvo, kad matomas asmens kodas? Ir apskritai kam nurodytas tas asmens kodas, juk apmokant sąskaitą jo nereikia? Juk mes – privatūs žmonės, o ne įmonės. Man net galvoje netelpa, kaip taip galėjo įvykti. O dar baisiau, kad tai vyksta ir toliau. Toliau yra nešiojami šitie laiškai“, – atsistebėti negalėjo Respublikos gatvės gyventojas.

Kalba vienaip, daro kitaip

„Juk nuolat girdime sakant – neviešinkite asmens duomenų. Jais gali pasinaudoti sukčiai ir kitokio plauko nusikaltėliai. O čia paima ir paviešina! Gerai, gal dabar ir nieko nebus. Bet kas bus po metų? Jei mano duomenimis kas nors pasinaudos, kas už tai atsakys, kas prisiims atsakomybę?“ – klausė vyriškis.

Dovana sukčiams

Jis pridūrė, kad šiais laikais paimti kreditą yra labai paprasta, tad sukčiai gali lengvai tuo pasinaudoti.

„Savivaldybės išviešinti asmens kodai su žmonių adresais ir pavardėmis – puiki dovana sukčiams. Aišku, gal paprasti vagys to nesupranta, bet tie gudresni, kurie užsiima didesniais nusikaltimais, jie tikrai supras. Turės ką veikti ir kalėjime sėdintieji...“ – pyko vyriškis.

Jis, kaip ir kiti kėdainiečiai, nuogąstauja, kad laiškai pašto dėžutėse prieinami bet kam, net jei šios rakinamos. Išplėšti pašto dėžutę – vieni niekai, o pasinaudojus žmogaus pavarde ir asmens kodu, kaip jau ir minėta, ir greitųjų kreditų galima pasiimti. Tokius duomenis žinant, užtenka skambučio telefonu, ir kredito bendrovės pinigus perveda. Policijoje jau ne vienus metus tokių atvejų yra užregistruojama.

Savivaldybėje – šturmas

Kartu su Respublikos gatvėje gyvenančiu kėdainiečiu nuvykstame aiškintis situacijos į rajono savivaldybę.

Trečiame aukšte išvystame būrį žmonių. Savivaldybėje – tikras chaosas. Tokio, ko gero, čia dar nėra buvę. Čia daugybė pasipiktinusių žmonių. Gyventojai praradę kantrybę, garsiai reiškia savo nepasitenkinimą.

„Kodėl mes dėl jų klaidų turime gadinti savo laiką ir sveikatą? Kodėl sąskaitose prirašyta nesąmonių? Nieko nesuprantu, kas čia tam lape prirašyta. Kodėl neatsiliepiama telefonu? O žuvis tai pūva nuo galvos!“ – koridoriuje laukdami savo eilės ir praradę kantrybę šūkauja žmonės.

Tačiau niekas iš savivaldybės valdininkų į juos dėmesio nekreipia. Dvi specialistės ir viena vyr. specialistė pluša kaip reikiant. Panašu, kad ir šioms moterims tai – nemenkas smūgis. Tačiau jų „galvos“ – vadovai – kažkodėl slepiasi kabinetuose ir neišeina pasikalbėti su pasipiktinusiais gyventojais.

Pripažino, kad neteisėta

Kėdainių rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas šiuo metu turi nedarbingumo pažymėjimą, todėl mūsų lydimą kėdainiškį priėmė šio skyriaus vyr. specialistė Laura Čiteikė.

Ji pripažino, kad savivaldybė sulaukia daug gyventojų skundų dėl asmens duomenų paviešinimo. Pripažįsta, kad žmonių skundai – pagrįsti.

Specialistės teigimu, rajono savivaldybė yra parašiusi pretenziją įmonei, ruošusiai vokus siųsti, nes esą pagal sutarties sąlygas ši turėjo užtikrinti asmens duomenų apsaugą.

Spręs, ką daryti


Tačiau vyriškio pasipiktinimo specialistės paaiškinimai nesumažino.

Šis patikino, kad to taip nepaliks, kad kovos už teisybę, reikalaus atsakomybės.

„Supraskit, viskas jau po fakto. Kažkas turi atsakyti už jau padarytą klaidą. Juk negali būti, kad taip ir toliau darysime. Negi visi tylėsime? Aš tylėti nesiruošiu ir žiūrėsiu, kaip bus toliau. Šito tikrai taip nepaliksime“, – pasiryžęs nenuleisti rankų ir toliau ieškoti teisybės kalbėjo kėdainietis.
Nemažai Kėdainių rajono gyventojų svarsto galimybę savivaldybę paduoti į teismą dėl paviešintų asmens duomenų.

Raminta SINKEVIČIŪTĖ-ŠEČKUVIENĖ, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos Informacijos ir technologijų skyriaus vyriausioji specialistė:

„Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme (ADTAĮ) nustatyti konkretūs reikalavimai, kaip teikti pranešimus duomenų subjektams (fiziniams asmenims), t. y. siunčiami ar pateikiami spausdintiniai rašytiniai informacinio pobūdžio pranešimai apie duomenų subjektams (fiziniams asmenims) suteiktas paslaugas, duomenų subjektų (fizinių asmenų) prievoles, sutarčių su duomenų subjektais (fiziniais asmenimis) vykdymą, sąskaitos, darbdavio darbuotojui skirti atsiskaitymo lapeliai, individualūs komercinio pobūdžio pasiūlymai duomenų subjektams (fiziniams asmenims), kurių turinyje yra nurodomi duomenų subjektų (fizinių asmenų) asmens duomenys, įskaitant, tačiau neapsiribojant, duomenis apie asmens vardą ir pavardę, gyvenamąją vietą, sumokėtus ar nesumokėtus mokesčius, mokėtojo kodą ar numerį, atsiskaitomosios knygelės numerį, privalo būti pateikiami uždaru pavidalu, ant kurio gali būti tik pašto paslaugoms būtina informacija, ir tokių pranešimų turinys gali būti matomas tik duomenų subjektui (fiziniam asmeniui), kuriam adresuojamas pranešimas, ar jo sutikimu trečiajam asmeniui, atidarius ar išpakavus pateiktą pranešimą. Šios nuostatos netaikomos, jeigu minėti pranešimai įteikiami asmens duomenų subjektams (fiziniams asmenims) asmeniškai ir konfidencialiai.

Taigi, gyventojams teikiami mokėjimo ar kitokio pobūdžio informaciniai pranešimai atitiks ADTAĮ reikalavimus, jeigu duomenų subjektams arba jų įgaliotiems tretiesiems asmenims bus teikiami uždaru pavidalu, pavyzdžiui, suklijuotais ar susegtais kraštais, vokuose ar kitu būdu supakuoti, nesudarant galimybių pranešimų turinio matyti kitiems asmenims (kurjeriui, kaimynui ir pan.). Ant pranešimo gali būti pateikta tik pašto paslaugoms būtina informacija, pavyzdžiui, vardas, pavardė, adresas, pašto indeksas.

Norėtume atkreipti dėmesį, vadovaujantis ADTAĮ, duomenų valdytojas ir duomenų tvarkytojas privalo įgyvendinti tinkamas organizacines ir technines priemones, skirtas asmens duomenims apsaugoti nuo atsitiktinio ar neteisėto sunaikinimo, pakeitimo, atskleidimo, taip pat nuo bet kokio kito neteisėto tvarkymo. Minėtos priemonės turi užtikrinti tokį saugumo lygį, kuris atitiktų saugotinų asmens duomenų pobūdį ir jų tvarkymo keliamą riziką, ir turi būti išdėstytos rašytinės formos dokumente (duomenų valdytojo patvirtintose asmens duomenų tvarkymo taisyklėse, duomenų valdytojo ir duomenų tvarkytojo sudarytoje sutartyje ir pan.).

Atsižvelgiant į tai, darytina išvada, kad šiuo atveju Kėdainių rajono savivaldybė, išsiuntusi gyventojams laiškus vokuose, kurių langelyje matomi asmens kodai, neužtikrino šių asmens duomenų saugumo, kaip to reikalauja ADTAĮ.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Techninės problemos kamuoja ir kitą lėktuvų gamintoją: oro bendrovė laikinai nutraukė orlaivių „Airbus A220“ skrydžius (1)

Šveicarijos pagrindinė oro linijų bendrovė antradienį pranešė, kad skubos tvarka laikinai...

Muzikevičius pradėjo vadovauti NMA (1)

Europos Sąjungos (ES) paramą skirstančiai Nacionalinei mokėjimo agentūrai ( NMA ) nuo antradienio...

„Eurovaistinei“ už klaidinančią reklamą skirta 6,5 tūkst. eurų bauda (1)

Vieną didžiausių vaistinių tinklų Lietuvoje valdančios „Vilniaus prekybos“ grupės įmonei...

Karbauskis bankams išsiuntė laišką: ar „grasinimas“ kelti palūkanas buvo suderintas? (147)

Į valdžios planus apmokestinti komercinių bankų aktyvus sureagavus Lietuvos banko asociacijos...

Seimas spręs, ar drausti alkoholio produktų pasaugojimo veiklą (6)

Seimas pradėjo svarstyti Seimo nario Pauliaus Saudargo pristatytas Alkoholio kontrolės įstatymo...

Top naujienos

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (293)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (837)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (6)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (17)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (99)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (467)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (53)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...

Echodą dar kartą išbaręs Adomaitis: protu nesuvokiama (36)

Gynybos dominavimas, įtampa visas 40 minučių ir nelaiminga pabaiga – Vilniaus „Rytas“...