Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos vadovas Giedrius Bagušinskas naujienų agentūrai ELTA sakė, kad jeigu būtų realizuoti respublikonų prezidento protekcionistinės politikos pažadai, mūsų šalies verslas prarastų ne vien įdėtas pastangas, bet ir dalį darbo vietų.

„JAV mums buvo viena perspektyviųjų rinkų, buvo palankus dolerio kursas ir įdirbis padarytas nemažas. Todėl pesimistiniu atveju didžiausias praradimas būtų sugaištas laikas, investicijos, o galiausiai – ir atskiri, su Amerikos rinka dirbantys, specialistai“, – sakė G. Bagušinskas.

Pasak jo, dauguma produktų važiuodavo į vietines rinkas, Lietuvos emigrantams.

„Žvelgiant į įmonių apyvartą, prekyba siekdavo apie 1 proc. Tai nėra dideli kiekiai, bet viltys buvo sudėtos nemenkos. Didžiausias yra pienininkų indėlis, daug dirbo mėsininkai. Apskritai, ten vežama plačiai žinoma mūsų produkcija. Pastaruoju metu suaktyvėjo ir užkandžių, šokolado gamintojai, bet dabar šitai pradžiai lengva pakenkti“, – pridūrė Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos vadovas G. Bagušinskas.

Politikos ir ekonomikos ekspertas Vincentas Vobolevičius įsitikinęs, kad naujasis JAV prezidentas ir jo komanda vykdys nuoseklią ekonominę politiką, kuri Amerikos importuotojams gali būti nepalanki.

„Donaldas Trumpas bus pragmatiškas, skaičiuojantis politikas ir iššūkis nėra jo politikos nenuspėjamumas ar nestabilumas, o būtent toji orientacija „Pirmiausia Amerika“ (angl. „America first“) tiek gynybos srityje, tiek ir ekonomikoje. Sprendimas, kurį jis įdiegs, bus akcizų tarifo pakėlimas importuotoms prekėms. Tai reikš, kad importuoti į JAV taps sunkiau visam pasauliui. Juk vadinamųjų Japonijos ar Pietų Korėjos stebuklų prielaida buvo Amerikos sutikimas be muitų įsileisti tų šalių prekes, siekiant Šaltojo karo metu palaikyti sąjungininkus. Tad to savotiško ekonominio altruizmo iš Vašingtono pusės bus mažiau“, – naujienų agentūrai ELTA sakė V. Vobolevičius.

Pasak politologo, nors Lietuvos ir JAV kol kas nesieja ypač glaudūs prekybos ryšiai, mūsų šalis gali pajusti ir netiesioginį D. Trumpo politikos poveikį.

„Kiek neigiamą poveikį patirs pasaulis, tiek ir Lietuva, nes kitos šalys, su kuriomis prekiaujame, pavyzdžiui, Vokietija, jaus mažėjantį prekybos su Amerika mastą“, – kalbėjo ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytojas V. Vobolevičius.

ELTA primena, kad 45-uoju JAV-jų prezidentu penktadienį inauguruojamas D. Trumpas yra paskelbęs įvairių sensacingų savo ekonominės politikos planų.

Rinkimų kampanijos metu jis žadėjo pritaikyti drastiškus importo tarifus Kinijai ir Meksikai, taip esą siekdamas išsaugoti darbo vietas JAV.

Naujasis Amerikos lyderis yra kritiškai pasisakęs ir apie Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutartį; svarstęs, ar nevertėtų jo šaliai trauktis iš Pasaulio prekybos organizacijos (PPO).

Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės