aA
Prezidentas Gitanas Nausėda kaip vieną iš mokestinių siūlymų nurodė lengvatos dyzelinui ūkininkams sumažinimą, tačiau po pokalbių su Vyriausybe iš prezidentūros jau sklinda kitokios idėjos. Lengvata gali likti vietoje, tačiau mažėtų kvotos. Savo ruožtu Žemės ūkio ministerija nurodo, kad šios galimybės bus svarstomos tik kitąmet.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Teikiant mokestinius pasiūlymus prezidentas Gitanas Nausėda nurodė, kad papildomų pajamų būtų galima gauti sumažinus lengvatinį akcizą gazoliams, naudojamiems žemės ūkyje. Prezidento vyriausias patarėjas, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta tuomet teigė, kad lengvata ūkininkams gauti gerokai pigesnį dyzeliną biudžetui kainuoja 83 mln. eurų kasmet, todėl ją siūloma nurėžti maždaug perpus.

Tačiau trečiadienį prezidento Vidaus politikos grupės vadovas Povilas Mačiulis paklaustas žurnalistų, kas laukia dėl pasiūlymo kirpti lengvatas ūkininkų naudojamam dyzeliniam kurui, atsakė, kad viskas priklausys nuo Vyriausybės.

„Vyksta šiuo metu aktyvios diskusijos. Yra tokios užuomazgos, kad galbūt ne per pačią lengvatos mažinimą, bet per kvotų mažinimą būtų galima pasiekti panašaus rezultato. Bet viskas yra Vyriausybės rankose“, – kalbėjo P. Mačiulis.

Prezidentūra galutinių sprendimų tikisi iki 2020 metų

Prezidento atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis komentare DELFI nurodė, kad prezidentūra Seimo rudens sesijai teiks paketą įstatyminių siūlymų, kurių pagrindiniai yra skirti skurdo, socialinės atskirties ir pajamų nelygybės mažinimui. Tuo pačiu šiems tikslams bus numatomi ir finansiniai šaltiniai.

„Vienas jų yra iškastinio kuro subsidijavimo mažinimas. Subsidijų mažinimas galėtų būtų sprendžiamas arba atskirais Prezidentūros teikiamais įstatymų pakeitimais, arba kartu su Vyriausybės rengiamu biudžeto projektu.

Diskutuojant dėl biudžeto šiuo klausimu glaudžiai dirbo Prezidentūros ir Vyriausybės atstovai. Diskusijos metu Vyriausybė pasiūlė pirmiausiai visapusiškai peržiūrėti kvotas, susijusias su lengvatiniu akcizu. Galutiniai sprendimai turi išaiškėti iki 2020 m. biudžeto projekto parengimo, t.y., iki spalio mėnesio vidurio“, – komentare DELFI teigė A. Bubnelis.

Žemės ūkio ministerija galimybes įvertins kitąmet

Žemės ūkio ministerija DELFI patvirtino, kad Vyriausybė yra pavedusi Žemės ūkio ministerijai įvertinti akcizo lengvatos dyzeliniams degalams, skirtiems žemės ūkio veiklai vykdyti, mažinimo galimybes.

Tačiau, panašu, kad tokios galimybės bus įvertintos tik kitąmet.

„Dabar galiojančios lengvatinio gazolio normos apskaičiuotos naudojantis senomis technologinėmis kortelėmis ir atitinka pagal minėtas korteles apskaičiuotą minimalaus ir maksimalaus kiekio vidurkį.

Žemės ūkio ministerija, siekdama įvertinti pastaruoju laikotarpiu vykstančius žemės ūkio produkcijos gamybos technologinius pokyčius bei jų įtaką kuro sąnaudoms, tikisi pagalbos iš mokslininkų, kurie turės peržiūrėti technologines korteles, t. y. bus atnaujinta informacija, įvertinant šiuolaikines žemės ūkio technologijas pagal kiekvieną žemės ūkio sektorių.

Šis užsakomasis darbas turėtų būti atliktas iki 2020 m. gegužės mėn. Tada bus svarstomos galimos subsidijuojamo gazolio kiekių mažinimo alternatyvos bei jų poveikis žemės ūkio sektoriui“ – atsakyme DELFI komentuoja ministerija.

Drąsi Nausėdos idėja dėl akcizų ūkininkų dyzelinui slopsta: siūlo kitą variantą
© DELFI / Andrius Ufartas

Tad, panašu, kad su šių metų biudžetu konkrečių siūlymų pateikta dar nebus, o galimybė sumažinti leidžiamo įsigyti lengvatinio akcizo kiekį bus apgalvota kitąmet.

Dabar galiojanti tvarka

Finansų ministerijos puslapyje skelbiama, kad šiuo metu energiniams produktams (už 1000 litrų produkto) Lietuvoje taikomi tokie akcizų tarifai: 347 eurai gazoliams (dyzeliniams degalams), o gazoliams, skirtiems naudoti žemės ūkio ir žuvininkystės veikloje – 56 eurai.

Anksčiau VMI skelbė, kad 2018–2019 metais šalyje žymėtus degalus įsigijo apie 139 tūkst. vartotojų (t. y. ūkį įregistravę ūkininkai, žemės ūkio bendrovės, kooperatyvai ir kt.). Jie įsigijo 268 mln. litrus žymėto dyzelino. Naujiems 2019–2020 ūkiniams metams VMI parengė per 126 tūkst. leidimų. Skirtas lengvatinių degalų kiekis – 293 mln. litrų

VMI Akcizų administravimo departamento direktorius Žygintas Grekas paaiškina, kad pagal šiuo metu galiojančias nuostatas, leidžiamas įsigyti lengvatinių gazolių kiekis apskaičiuojamas pagal žemės ūkio produkcijos rūšį (ar rūšis) bei gazolio normą, taikomą tos produkcijos rūšies (ar rūšių) vienetui (tai gali būti 1 ha, 1 kv. m., 1 SG – sąlyginis gyvulys), sumuojant žemės ūkio valdos valdytojo ir valdos partnerių deklaruotus duomenis.

„Svarbu pažymėti, kad kai kuriais atvejais Vyriausybės nutarimu gali būti skiriamas papildomas žymėtų degalų kiekis. Pavyzdžiui, atsižvelgiant į pernai šalyje dėl sausros skelbtą ekstremalią situaciją, ūkininkams, kurie 2018–2019 ūkiniais metais deklaravo bent vieną iš šių žemės ūkio produktų rūšių: grūdinius, ankštinius ir kitus augalus, už kuriuos mokamos tiesioginės išmokos, rapsus, bulves, daržoves, cukrinius runkelius, pašarinius šakniavaisius, skirtas papildomas lengvatinių gazolių kiekis“, – nurodė VMI.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
2.6316

Neringoje pirmadienį kelias valandas nebus elektros

Rekonstruojant Nidos transformatorių pastotę, Neringoje pirmadienį kelias valandas bus nutrauktas...

Geologijos tarnyba ieško, kas Raseinių rajone gręš gręžinius arseno kilmei nustatyti (2)

Geologijos tarnyba kitą savaitę skelbs tarptautinį konkursą Raseinių rajone išgręžti kelis...

Kai kurių miško magnatų turtai – lyg po spyna: svarbūs duomenys slepiami nuo visuomenės (166)

Lietuvoje priskaičiuojama beveik 250 tūkst. miško savininkų, o vidutinė miško ūkio valda siekia...

Vilnietė rado būdą, kaip „Ikea“ apsipirkti per 30 minučių – tik yra viena sąlyga (139)

Vilnietė Aistė sako radusi būdą, kaip pasaulyje puikiai žinomoje ir klaidžiais koridoriais be...

Top naujienos

Po pragaro Pravieniškėse – šokiruojanti kalinio išpažintis: jie ten kone meldėsi, kad neišgyvenčiau (26)

Pasižiūrėję į Vytautą ir išgirdę jo balsu sunkiai tariamus žodžius nė neįtartumėte, kad...

Profesorius Stukas paaiškino, kodėl būtina valgyti pusryčius: ryte dažnai daroma klaida situaciją tik pablogina (3)

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Rimanto Stuko , sunku patikėti, bet...

Ką pasakytų Greta Thunberg Indijoje? Čia yra 150 mln. vairuotojų ir tik 8000 nori elektrinių automobilių (15)

Šią vasarą „ Hyundai Motor Co.“ pristatė pirmąjį Indijos elektrinį visureigį...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (7)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Istorinis pasiekimas: pirmą kartą kosmose buvo užauginta mėsa

Daugelis žino, kad maistas kosmose yra pakankamai blankus ir skurdus. Tačiau nauja technologija į...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (174)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (148)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (21)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...