aA
Kuo dažniau žmonės vartoja alkoholį, tuo dažniau renkasi degtinę plastikiniame indelyje su nuplėšiamu dangteliu, parodė antrus metus iš eilės Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų atliktas Alkoholio vartojimo Lietuvoje tyrimas.
© DELFI

Lietuvos verslo konfederacijos užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, progomis alkoholį vartojantiems Lietuvos gyventojams degtinė plastikiniame indelyje su nuplėšiamu dangteliu - neaktuali. Į klausimą, ar yra gėrę stipraus alkoholio iš tokios pakuotės, teigiamai atsakė tik 0,2 proc. progomis alkoholio vartojančių respondentų.

Teigiamai į šį klausimą atsakė 12 proc. reguliariai, bet nedideliais kiekiais vartojančiųjų alkoholio. Tarp girtaujančiųjų - alkoholio vartojančių dažnai ir daug - plastikinis degtinės indelis su nuplėšiamu dangteliu įprastas jau 33 proc.

Galima sakyti, kas trečias girtaujantis žmogus degtinę geria iš taros, kurią Seimo narys Vytautas Kernagis vadino keliančia pasišlykštėjimą.

„Kiek man teko susidurti ir klausinėti, jokioje kitoje šalyje neteko matyti tokios alkoholio pakuotės. Lietuviai be galo išradingi. Degtinė plastikiniame indelyje su nuplėšiamu dangteliu - irgi išradimas, bet man asmeniškai jis kelia šleikštulį“, - sakė konservatorius.

V. Kernagis supranta prekybininkus, kurie prisitaiko prie rinkos. „Tačiau čia jau visuomenės apsisprendimo reikalas, ką mes toleruojame. Galima būtų prisigalvoti įvairiausių dalykų, bet mes jų nedarome. Pirkti ir gerti alkoholio iš plastikinių indelių - kur kas blogiau, nei rinktis „rašalą“ plastikiniuose buteliuose.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Paulius Saudargas ir Vytautas Kernagis siūlė uždrausti parduoti alkoholį puodelio tipo pakuotėse.

„Įstatymo pataisa buvo atmesta. Bet dabar lyg ir girdėjau, kad premjeras būtų už tai, jog neliktų jogurto indelių su degtine. Man net nesvarbu, kas tokią įstatymo pataisą inicijuos - mes su Saudargu, ar valstiečiai, tikiuosi, kad prie logiško siūlymo bus grįžtama“, - viliasi V. Kernagis.

Eltos pašnekovas supranta, kad žmonėms, kurie vartoja alkoholio, toks stiprių gėrimų įsigijimo būdas patogus, nes nereikia mokėti už tarą.

„Nusipirkai pora indelių, atsiplėšei, išgėrei prie parduotuvės ir viskas. Viešoje vietoje vartoti alkoholio negalima, bet kas ten pamatys, kad tu iš jogurto buteliuko vienu gurkšniu kažką susiverti. Man tai nesuvokiama. Akmens amžius. Kažkaip turime išmokti saikingai vartoti alkoholį. Jis turėtų būti kaip priedas, o ne esmė. Pas mus dar daug kam esmė“, - konstatavo V. Kernagis.

Kaip parodė „Nielsen“ 2016 metais atlikti rinkos tyrimai, prekyboje apstu alkoholinių gėrimų, skirtų išimtinai girtaujančių asmenų grupei. Tai stiprus alus, spirituotas vynas, degtinė vienkartiniuose indeliuose nuplėšiamu dangteliu.

„41,5 proc. visos alaus rinkos sudaro 6 laipsnių ir stipresnis alus, o kaimiškose vietovėse jis siekia net 57,5 proc. visos alaus rinkos. „Nielsen“ skaičiuoja, kad spirituotas vynas, stiprus alus ir degtinė vienkartiniuose indeliuose nuplėšiamu dangteliu sudaro apie 25 proc. viso Lietuvoje suvartojamo grynojo alkoholio“, - teikdami įstatymo pataisą konstatavo Seimo nariai P. Saudargas ir V. Kernagis.

Alkoholio vartojimo Lietuvoje tyrimo duomenimis, mūsų šalyje vyrauja buitinis alkoholizmas, geriame rečiau nei kitų šalių žmonės, bet nesaikingai.

Pasak Lietuvos statistikos departamento, alkoholio vartojimas mūsų šalyje mažėja jau šeštus metus iš eilės. Vis dėlto tyrimas atskleidžia, kad labai nedidelis girtaujančiųjų skaičius išgeria didžiulius kiekius alkoholio.

Alkoholio vartojimo Lietuvoje tyrimui vadovavusi Vilniaus universiteto docentė Vita Karpuškienė mano, kad problemos esmei atskleisti tikslinga vidutinius rodiklius papildyti pasiskirstymo rodikliais. „Nedidelis procentas išskirtinių atvejų labai veikia vidurkį. Antrą kartą atliktas tyrimas patvirtino, kad dažnai ir gausiai girtauja šiek tiek daugiau nei 4 proc. lietuvių. Pagal tyrimo duomenis, šie asmenys išgeria 26 proc. viso suvartojamo alkoholio“, - pabrėžė mokslininkė.

Lyginant 2016 ir 2017 metų apklausų rezultatus, girtaujančiųjų dalis sumažėjo nuo 4,9 proc. iki 4,2 proc., tačiau išlieka didelė. Nuolat girtaujantys sukelia daugiausiai socialinių problemų.

Tyrimo duomenimis, beveik pusė girtaujančių asmenų per pastaruosius 12 mėnesių buvo įsivėlę į muštynes ar kitas smurtines situacijas.

Statistinis girtaujančio asmens portretas mažai pakito. Dažniausiai tai yra vyras (87 proc.), vyresnis nei 50 metų (49 proc.), turintis vidurinį (61 proc.) arba nebaigtą vidurinį (17 proc.) išsilavinimą, neretai neturintis darbo (bedarbis - 35 proc.), pajamos mažesnės nei 600 eurų per mėnesį (38 proc.), 32 proc. jų yra išsiskyrę, dauguma (59 proc.) savo finansinę padėtį apibūdina kaip blogą.

Tyrimo duomenimis, kaimo vietovėse girtaujančių asmenų kone dvigubai daugiau nei miestuose: kaime - 5,7 proc. (2016 m. - 8,5 proc.), mieste - 4,1 proc. (4,6 proc.), didmiestyje - 3,2 proc. (4,2 proc.).

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje (14)

Lietuvą kaip patrauklią turizmui šalį kinams reklamuos Kinijos kelionių agentūra „Shanghai...

Perspėjimas: bankų padaliniai per Kalėdas pasitiks uždarytomis durimis (11)

Lietuvoje veikiančių bankų padaliniai Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, pasitiks uždarytomis...

Conte tikisi greitai susitarti su EK dėl Italijos biudžeto

Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte penktadienį pareiškė besitikintis dėl kitų metų...

Vyriausybę šturmavo inovatyvios moksleivių verslo idėjos (1)

Penktadienį Vilniuje, LR Vyriausybėje, 196 mokiniai iš visos Lietuvos kalėdinėje mokinių...

ES vadovai susitarė dėl mažesnio euro zonos biudžeto projekto (7)

Europos Sąjungos ( ES ) vadovai penktadienį susitarė dėl virtinės euro zonos reformų, įskaitant...

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (159)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (8)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (52)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (49)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (216)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (35)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2532)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (25)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...