aA
Vyriausybei atidėjus Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijų jungimą, valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tikisi dar sugrįžti prie šio plano. Tuo metu šias ministerijas atskyręs Dainius Kreivys sveikina dabartinę įvykių raidą.
Atidėjus ministerijų jungimą, kartojasi kraustymosi į Kauną scenarijus
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Apie ministerijų sujungimą kalbama Vyriausybės programoje. „Vykdydami valstybės administravimo sistemos pertvarką, mažinsime ministerijų skaičių, panaikindami dirbtinai sukurtas ir perteklines valdymo sritis, kurios dubliuojasi, ir jas įgyvendinančias institucijas“, – rašoma joje.

Sprendimą dėl naujo pavadinimo – Darnios ekonomikos, energetikos ir klimato – ministerijos Vyriausybė turėjo priimti trečiadienį, tačiau kaip pranešė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, klausimas iš posėdžio darbotvarkės išbrauktas.

„Atsižvelgiant į tai, kad didžiulis krūvis ir dėmesys yra kreipiamas į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją. Šiai ministerijai turbūt artimiausioje perspektyvoje teks priimti labai daug sprendimų. Todėl manau, kad tos diskusijos vis dar vyksta. Tikėkimės, kad tie sprendimai bus priimti racionalūs ir patys geriausi“, – aiškino jis.

Įstatymo projektuose numatoma, kad jungtinė ministerija veiklą pradėtų nuo spalio 1 dienos, tačiau K. Mažeika nepatikslino, kuriam laikui klausimas atidedamas.

Vyriausybė anksčiau dar planavo į Kauną perkelti Žemės ūkio ministeriją, tačiau ministru tapus Andriui Palioniui, klausimas iš pradžių atidėtas, o 2019 metų pabaigoje jo išvis atsisakyta.

Beje, kaip pastebėjo ministerijų jungimui prieštaravę Aplinkos ministerijos specialistai, Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną praktika parodė, kas atsitinka vykstant reorganizacijai ir nesuvaldžius proceso.

„Visų pirma prarandami žmogiškieji ištekliai, kurie yra sukaupę didžiausią patirtį ir turi geriausiais kompetencijas“, – rašoma įstatymų projektų derinimo pažymoje.

Užsiimtų klimato kaita

Vyriausybės nutarimą dėl ministerijų jungimo lydi trys įstatymų projektai. Pirmame numatoma, kad Lietuvoje liktų 13 ministerijų. Antrasis projektas – naujas, jame aprašyta, kaip turėtų būti panaikinta Ekonomikos ir inovacijų ministerija, o trečiajame klimato kaitos politikos formavimas perimamas iš aplinkos ministro ir perduodamas Vyriausybės žinion.

„T. y. klimato kaitos valdymo finansinių instrumentų įstatyme numatytas funkcijas, įskaitant ir apyvartinių taršos leidimų politiką bei klimato kaitos programos valdymą, klimato kaitos valdymo politikos strategijos rengimą, žiedinės ekonomikos politikos formavimą bei klimato kaitos ir pastatų atnaujinimo programų valdymą“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Tuo metu Aplinkos ministerija liktų atsakinga už žemės ir miškų politiką, atliekų tvarkymą ir statybų sektorių.

„Po reorganizavimo veiksiančią ministeriją pavadinus Darnios ekonomikos, energetikos ir klimato ministerija, tokiu būdu būtų pabrėžiamas šiuolaikiškas požiūris į darnaus ekonominių, energetinių ir klimato procesų vystymo svarbą“, – teigia projektus parengę Energetikos ministerijos Teisės skyriaus specialistai.

Konsolidavus ministerijas ir dalį Aplinkos ministerijos funkcijų, planuojamas iki 10 proc. darbuotojų skaičiaus sumažėjimas (bendrąsias funkcijas atliekančių darbuotojų, vadovybės).

Planuojama, kad dėl šios priežasties nuo 2021 metų kasmet galėtų būti sutaupoma iki 900 tūkst. eurų biudžeto lėšų, skirtų darbo užmokesčiui.

Tačiau biudžeto lėšos būtų reikalingos iškaboms, dokumentų blankams, antspaudams, spaudams, kuriuose nurodomi pareigų pavadinimai, valstybės tarnautojų pažymėjimams pakeisti, tinklalapiams ir informacinėms sistemoms patikslinti.

„Planuojama, kad šios išlaidos gali siekti iki 100 tūkst. eurų. Planuojama, kad reorganizavimo kaštai bus dengiami ministerijų, dalyvaujančių reorganizavime, lėšomis“, – rašoma dokumente.

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Logiška, bet tikisi sugrįžti

R. Karbauskis sakė, kad koronaviruso krizės metu Vyriausybės priimtas sprendimas yra logiškas.

„Tokiomis aplinkybėmis, kai turime dirbti karantino sąlygomis, manau, sprendimas atidėti kažkuriam laikui yra logiškas. Visa tai reikalauja ne tik pokalbių virtualiose konferencijose. Tai ir techniniai, ir fiziniai sprendimai“, – sakė jis.

Valdančiųjų lyderis pastebėjo, kad šiuo metu COVID-19 situacija Lietuvoje yra valdoma.

„Jei tai tęsis, bus galima kalbėti apie kai kurių karantino formų palengvinimą. Galbūt atidarymą verslų, kurie šiandien yra uždaryti. Gal karantinas nebus 3 ar 4 mėnesių klausimas. Tokiu atveju niekas nepavėluos, o jei prireiks, tada pakeisime įstatymą“, – sakė R. Karbauskis.

Pasiteiravus, ar su ministerijų jungimu gali pasikartoti kraustymosi į Kauną scenarijus, R. Karbauskis nurodė į kitą Vyriausybės sprendimą.

„Dėl Žemės ūkio ministerijos dar prieš krizę buvo kalbama, kad turi būti Vyriausybės sprendimas dėl Žemės ūkio akademijos bazės Noreikiškėse. Tačiau prasidėjus krizei, tas klausimas nėra aktualiausias. Būtų keista, jei apie tai kas nors šnekėtų“, – sakė jis.

Dainius Kreivys
Dainius Kreivys
© DELFI / Domantas Pipas

Siūlo kitokį sprendimą

2008–2011 metais ūkio ministru dirbęs D. Kreivys sakė, kad šiuo metu ministerijų jungti negalima.

„Džiaugiuosi, kad Vyriausybė galbūt atsižvelgė į tokį Ekonomikos komiteto pasiūlymą. Dar reiktų kuo greičiau skirti ministrą, kuris galėtų vadovauti besiklostančiai situacijai.

Matome, kad pinigai, kurie turi pradėti lietis į ekonomiką ir verslą, dar sunkokai juda. Ministro paskyrimas būtų kaip vado, kuris būtų atsakingas už visus procesus. Gerai, kad jungimas sustabdytas, o aš asmeniškai manau, kad jis apskritai nereikalingas“, – sakė jis.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys priminė, kad jam pačiam teko Ūkio ir Energetikos ministerijas „atskirti“.

„Galiu pasakyti, kad iki tol ministras užsiiminėjo tik energetika. Ūkio ministerijoje buvo tik energetikos klausimas, nes jis buvo dominuojantis. Ekonomikos klausimams laiko skiriama nebuvo. Tai galime grįžti ten pat, kur buvome“, – „Delfi“ sakė jis.

D. Kreivys siūlė vietoje ministerijų jungimo rinktis kitą kelią. „Geriau iš Vidaus reikalų ministerijos paimti visą regioninę politiką ir ir prijungti prie Ekonomikos“, – svarstė jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
2.7143

„Paysera“ plėtra užsienyje rūpinsis Marius Pareščius (1)

Už „ Paysera “ grupės plėtrą užsienyje nuo birželio 1 d. atsakingas Marius Pareščius ,...

„Decathlon“ plečiasi Baltijos šalyse

Didžiausias pasaulyje sporto prekių tinklas „ Decathlon “ plečia veiklą Baltijos šalyse bei...

STT tikrino Žuvininkystės tarnybą dėl dokumentų klastojimo (3)

Gavus informacijos apie galbūt suklastotus žuvų apskaitos dokumentus, Specialiųjų tyrimų...

Aurimas Kačinskas tapo „Creditinfo Lietuva“ vadovu (2)

Nuo trečiadienio „ Creditinfo Lietuva “ vadovo pareigas pradeda eiti Aurimas Kačinskas ....

Renginių industrijos asociacija: nustatyti ribojimai žmonių skaičiui neatliepia sektoriaus poreikių

Vyriausybei nusprendus, kad nuo pirmadienio atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose gali rinktis...

Top naujienos

Pasiūlymas dėl vienkartinių išmokų visiems vaikams skinasi kelią: tikisi, kad iš karto neišleis (4)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pirmadienį svarstė prezidento Gitano Nausėdos pasiūlytas...

Tragiška kinologo žūtis priminė visą Lietuvą sukrėtusius įvykius: iš darbo namo taip ir nesugrįžo dešimtys pareigūnų 13 iš jų nužudė nusikaltėliai (38)

Pirmadienį palaidotas Mažeikių r. policijos kinologas Saulius Žymantas – 35-asis žuvęs...

Kas Lietuvos laukia po karantino: kai kurių išmokų palaipsniui nebeliks (25)

Prieš kelis mėnesius visi turėjome prisitaikyti prie pokyčių, kuriuos atnešė karantinas....

Paskelbė rajonus, kuriuose planuojama daugiau testuoti: sergamumas viršija Lietuvos vidurkį papildyta 15.02; pirmadienį į Lietuvą lėktuvais atvyksta apie 400 keleivių (83)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus...

Lukašenka prakalbo apie politinę krizę (2)

Baltarusijoje koronaviruso pandemija pagal laiką sutapo su politine, ekonomine ir kitomis...

Šią ligą nesunku supainioti su koronavirusu: gydytojos įvardijo pagrindinius simptomus (3)

Kiekvieną pavasarį pradedate sloga , čiaudėjimu, kosuliu, o kartais net neaukštai pakylančia...

Veryga: Vyriausybė nebūtinai turi vadovautis karantino atšaukimo kriterijais (12)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga akcentuoja, kad Vyriausybės nustatyti kriterijai,...

Žiniasklaida: Požėla atskleidė, kad nušautas pareigūnas ir jo žudikas buvo pažįstami (104)

Penktadienį tarnybos metu nužudyto pareigūno Sauliaus Žymanto tragedija įgauna daugiau aiškumo...

JK pasiryžusi blokuoti Rusijos grąžinimą į G-7 (43)

Jungtinė Karalystė yra pasiruošusi vetuoti Rusijos sugražinimą į didžiojo septyneto formato...

|Maža didelių žinių kaina