aA
Naujasis socialinis modelis numato pokyčius darbo teisėje, pensijų sistemoje bei kitose socialinėse srityse. Tačiau dirbantieji nerimauja: kuo jis bus naudingas dirbantiems, kaip pasikeis darbo sąlygos?
Algirdas Butkevičius
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Modelis kritikuojamas profesinių sąjungų, daugiausiai kritikos sulaukė siūlymai mažinti išeitines kompensacijas ir trumpinti įspėjimo dėl atleidimo iš darbo laikotarpį.

Taip pat siūloma karpyti darbdavio mokamas išeitines kompensacijas, nors socialinė išmoka bedarbiams padidėtų, o ją galėtų gauti mažesnį darbo stažą turėjęs darbuotojas.

DELFI konferencijoje dalyvaujantis Valstybės pažangos tarybos, vertinančios 2014–2020 metų nacionalinės pažangos programos įgyvendinimo rezultatus, pirmininkas, premjeras Algirdas Butkevičius patikino, kad dėl išeitinių kompensacijų jaudintis nederėtų, nes jų nemokantiems darbdaviams grės sankcijos.

Naujajame Darbo kodekso projekte žadama, kad metus įmonėje pradirbusiems žmonėms bus garantuotas dviejų mėnesių vidutinio užmokesčio išeitinė kompensacija.

Šiuo metu išeitinės kompensacijos gali sudaryti iki šešių atlyginimų dydžių, priklausomai nuo darbuotojo stažo įmonėje.

Tačiau, neaišku, kas tai užtikrins, nes profesinių sąjungų ir darbdavių atstovai vis dar derasi dėl naujo specialaus fondo, kuris ateityje turėtų padengti dalį išeitinių kompensacijų atleistiems darbuotojams.

„Šiandien turi būti galutinis sprendimas, ar bus sudarytas fondas, kurio dalį lėšų padengs privatininkai. Jeigu bus nuspręsta taip, kad išeitinės kompensacijos bus paliktos darbdavio rankose, jeigu įmonė nebankrutuoja, ji bus įpareigota išmokėti išeitinę kompensaciją, kitu atveju – jai bus taikomos didžiulės baudos. Tai nauja prievolė. Jeigu įmonė bankrutuoja, tada tuo žmogumi pasirūpins valstybė“, - DELFI konferencijoje sakė A. Butkevičius.

Šiuo metu Darbo kodekse numatyta, kad iki dvylikos mėnesių dirbančiajam priklauso vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė kompensacija, jei jis atleidžiamas nesant jo kaltei. Dirbantys 1-3 metus jau turi teisę į 2 mėnesių išeitinę kompensaciją, 3-5 metus - 3 mėnesių.

Ilgėjant stažui, didėja ir išeitinės kompensacijos. Didžiausia išeitinė kompensacija priklauso daugiau nei 20 metų įmonėje išdirbusiam žmonui - už 6 mėnesius.

DELFI skelbė, kad ruošiant naująjį Darbo kodeksą siūloma sutrumpinti įspėjimo terminą iki 2 savaičių – 3 mėnesių, priklausomai nuo to, kiek žmogus dirba, kiek jam liko iki išėjimo į pensiją, ar augina vaikus, slaugo neįgalius artimuosius.

Atitinkamai naujai kuriamas fondas galėtų mokėti 1-3 atlyginimų dydžio išeitines kompensacijas priklausomai nuo darbuotojo stažo.

Be to, premjeras prognozuoja, kad priėmus naują Darbo kodeksą didės ir darbuotojų algos. Esą atsisakius socialinio modelio pokyčių Lietuva taptų visai nekonkurencinga šalimi palyginus su kitomis Europos valstybėmis.

Premjero asmenine prognoze, ateinančiais metais darbo užmokestis augs 6 procentais.

Vyriausybės parengtas socialinis modelis siūlo liberalizuoti darbo santykius bei pertvarkyti „Sodros“ pensijų sistemą.

Atlygis už lojalumą - kolektyvinėmis sutartimis

Premjeras, paklaustas, kodėl lojalūs darbuotojai, įmonėje pradirbę keliolika ar keliasdešimt metų, turės tenkintis tokio pat dydžio išeitinėmis kompensacijomis kaip kelis metus pradirbę darbuotojai, A. Butkevičius tikina, kad tokius darbuotojai galės sudaryti kolektyvines sutartis, kurių dėka būtų ir atitinkama išeitinė kompensacija.

„Manau, kad lojaliems darbuotojams pagal naują darbo kodeksą bus galima sudaryti kolektyvines sutartis už lojalumą. Ir tokiu atveju išeitinė kompensacija būtų didesnė. Ir kolektyvinėje sutartyje gali būti pasirašyta, kad jeigu jis atidirba penkerius metus ar tam tikrą laikotarpį, jam pavyzdžiui netgi duodamas akcijų paketas“, - sakė A. Butkevičius.

Jo teigimu, diferencijuotų išeitinių kompensacijų iki šiol darbdaviai beveik nebuvo linkę mokėti. Per 2014 metus, A. Butkevičiaus teigimu, išeitines kompensacijas gavo 0,9 proc. darbuotojų.

Anot jo, dauguma šių kompensacijų buvo išmokėta valstybiniame sektoriuje ir įmonėse. Tuo tarpu privačiame sektoriuje tokias kompensacijas gavo vos 0,1 proc. žmonių.

„Manau, kad svarbu užtikrinti, dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio išeitinę kompensaciją, o ne optimistinę 6 mėnesių ar daugiau, kuri praktiškai nebuvo mokama“, - teigė premjeras.

Trišalė taryba toliau svarsto naujus Darbo kodekso pasiūlymus

Trečiadienį naujo Darbo kodekso projektą svarstanti Trišalė taryba toliau tarsis dėl nesutarimus keliančių nuostatų. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovas Artūras Černiauskas sakė, kad liko nemažai ginčytinų klausimų.

„Darbo laukia nemažai - tai ir darbo laiko apskaita, žalos atlyginimas, Profesinių sąjungų įstatymas, streikų klausimai“, - sakė A. Černiauskas.

Prieš savaitę tiek darbuotojų, tiek darbdavių atstovai pripažino, kad Trišalė taryba atsidūrė aklavietėje. Darbdavių atstovai tvirtino, kad į procesą galėtų aktyviau įsijungti Vyriausybė.

Seimo teisininkai vien Darbo kodekso projektui pateikė 152 pastabas ir tvirtina, kad yra nerealu jį priimti iki metų pabaigos.

Darbdaviai teigia laukiantys liberalesnio darbo santykių reglamentavimo, nes tai paskatintų ekonomiką ir leistų sukurti apie 85 tūkst. naujų darbo vietų. Tuo tarpu profesinės sąjungos prieštarauja, kad garantijų darbuotojams mažėtų.

Vyriausybės parengtas socialinis modelis siūlo liberalizuoti darbo santykius bei pertvarkyti „Sodros“ pensijų sistemą. Iš viso planuojama pakeisti daugiau kaip 40 teisės aktų.

Vyriausybė yra patvirtinusi Nacionalinės pažangos programą (NPP), kuri nubrėžia valstybės vystymosi žingsnius 2014–2020 metams. Vienas iš NPP programos tikslų – gerinti gyvenimo kokybę, didinti piliečių kokybišką užimtumą, skatinti darbo jėgos paklausą kokybiškoms darbo vietoms, užtikrinti darbo rinkos dinamiką ir įtrauktį į ją, stiprinti socialinę sanglaudą ir užtikrinti visiems lygias galimybes.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skvernelis turi kainų tramdymo planą

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad rengiamas planas, kaip pažaboti kainų augimą ir...

Skvernelis: Konkurencijos tarybos pozicija dėl kainų – keista (1)

Didinti konkurenciją prekyboje ir stabilizuoti kainų augimą žadantis premjeras sako pasigendantis...

Kelionių rinką turėjęs sudrebinti TUI užtruko: sklando gandai dėl būsimo vadovo

Vasarą pasigirdus žinioms, jog į Baltijos šalis žengs didžiausias kelionių operatorius TUI,...

Ukrainos augintinių pašarų gamintojas atidarys gamyklą Kėdainiuose: bus 70 darbo vietų

Trečdalį Ukrainos augintinių pašarų rinkos kontroliuojanti bendrovė „Kormotech“ ką tik...

Smulkusis verslas nepasimoko: itin svarbią veiklos dalį atiduoda atsitiktiniams darbuotojams (4)

Smulkiose Lietuvos įmonėse kompiuterine ir IT įranga dažniausiai rūpinasi ne patyrę šios...

Top naujienos

Kelionių rinką turėjęs sudrebinti TUI užtruko: sklando gandai dėl būsimo vadovo

Vasarą pasigirdus žinioms, jog į Baltijos šalis žengs didžiausias kelionių operatorius TUI,...

Vis blogiau ir blogiau: rytoj laukiama krušos, poryt – šalnų talžys stiprus vėjas (32)

Smarkūs vėjai, įkyrūs lietūs, žema oro temperatūra dieną ir šalnos naktį – taip trumpai...

Ramūnas Bogdanas. Kolaborantas. Kolaborantas? (9)

Žmogų apkaltinti lengva. Ypač tada, kai jis negali atsakyti. Ypač tada, kai jo nebėra tarp...

Džiaugsmą dėl popiežiaus vizito temdė nemalonūs poelgiai: vilniečiai dalinasi nuoskaudomis papildyta (228)

Nors policijos atstovas teigia, kad popiežiaus Pranciškaus vizitas buvo itin sklandus, vilniečiai...

Vilnietis pasipiktino: jau vairavimo mokyklose moko, kaip važiuoti A juosta (29)

Būsimas vairuotojas, važiuojantis vairavimo mokyklos automobiliu viešajam transportui skirta eismo...

Puola vilkai – žmonės nebeturi kaip gintis (58)

Vi­są Lie­tu­vą su­krė­tė Ra­sei­nių ra­jo­ne, Aks­ti­nų apy­lin­kė­se,...

Lina Kairytė į darbą grįžo prabėgus keturiems mėnesiams po gimdymo: net artimieji sakė, kad mane visi dėl to suės (37)

LNK žinių vedėja Lina Kairytė (33) – viena iš nedaugelio moterų Lietuvoje, kuri praėjus...

Nustebsite sužinoję, iš kur ir kaip mūsų parduotuvėse atsiranda medvilniniai marškinėliai (2)

Ar kada nors susimąstėte, kiek laiko ir gamtos, transporto bei žmogiškųjų išteklių prireikia...

Maldeikienė nesitraukia: kliuvo ir Šimonytei, ir konservatoriams (272)

Praėjusių metų gale sakiusi, kad į prezidentus kandidatuos, jei rinkimuose nedalyvaus Ingrida...

Naujausią kolekciją pristatę „Versace“ mados namai parduodami už 2 mlrd. dolerių

Italijos mados namus „ Versace “, įkurtus prieš 40 metų, ruošiasi įsigyti JAV prabangos...