Po poros metų meksikietis Arturo Soto švęs gyvenimo Lietuvoje 20-metį. Netikėtai iš Lotynų Amerikos į Lietuvą atsikraustęs meksikietis pasakoja apie tai, ką rado atvykęs į naujai besikuriančią rinką ir kaip per šiuos metus spėjo pasikeisti Lietuva.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šiuo metu verslo konsultavimo bendrovėje „CRC Consulting“ dirbantis A. Soto pripažįsta – įsitvirtinti Lietuvoje jam padėjo idealiai išmokta lietuvių kalba.

„Dar mokykloje teko susipažinti su visomis pasaulio kalbomis. Taip sužinojau, kad yra tokios kaip lietuvių, latvių ir estų kalbos. Tai buvo mano pirmos žinios apie lietuvius. Vėliau stebėjome kaip šalys pradėjo laisvintis iš Sovietų Sąjungos. Mane Lietuva sužavėjo kaip šalis, kuri pirmoji išdrįso atsisveikinti su Sovietų Sąjunga“, - prisiminė meksikietis.

Nors Meksikoje vyras įgijo inžinieriaus specialybę, savo karjerą jis vystė švietimo srityje. Pradėjus Baltijos šalyse steigti centrus, kuriuose jaunimas ugdytų savo charakterį, lyderystės savybes, A. Soto sulaukė pakvietimo dirbti Lietuvoje. Į Lotynų Amerikai tolimą šalį meksikietis atsikraustė 1997 m.

Mama nurimo po poros metų

„Supratau, kad projektas ilgalaikis ir verta išmokti kalbą. Kadangi ketinau likti čia, negalėjau tiesiog gyventi ir kalbėti angliškai. Turėjau išmokti kalbą, suprasti kultūrą. Dabar galiu pasakyti, kad čia gavau daugiau nei pats daviau“, - nuoširdžiai kalbėjo pašnekovas.

Nors vyras turėjo puikiausias galimybes ir toliau sėkmingai kurti gyvenimą Meksikoje, vis dėlto jo širdis norėjo kitokių iššūkių.

„Mane traukė šalis, kuri atgimsta iš pelenų. Norėjau matyti, koks bus tas procesas, ir turėti galimybę jame dalyvauti. Esu dėkingas lietuviams, kad mane priėmė ir niekada neatstūmė“, - teigė A. Soto.

18 metų Lietuvoje gyvenantis meksikietis - apie tai, ką rado atsikraustęs į Lietuvą
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Meksikiečio sprendimas šiltą šalį iškeisti į atšiauresnio klimato, naujai besikuriančią Lietuvą sukėlė abejonių tėvams. A. Soto pasakojo, kad 12 vaikų užauginusi mama žinojo, kad sūnus anksčiau ar vėliau išsikraustys į kitą šalį, tačiau Lietuvos pasirinkimas ją nustebino.

„Pirmuosius dvejus metus tėvai nerimavo, bet tik tol, kol atvyko į Lietuvą. Išvykdama oro uoste mama pasakė – „Arturo, gerai pasirinkai. Lietuva – gera šalis gyventi“. Nuo tada pasidarė ramu“, - teigė jis.

Paklaustas, ką rado Lietuvoje, kai 1997 m. atvyko, vyras teigė, kad jį sužavėjo lietuvių darbštumas.

„Taip pat pamačiau, kad čia labai greitai viskas priimama iš Vakarų. Kartais gal net labai naiviai, - pastebėjo meksikietis. - Mano tikslas čia buvo padėti žmonėms atrasti tas vertybes, kurias lietuviai turėjo tarpukaryje, kai šalis klestėjo. Reikia vėl tai atrasti ir susigrąžinti“.

Taip pat meksikiečiui lietuviai pasirodė šilti ir draugiški žmonės.

„Žinoma, kartais lietuviai nėra tokie atviri, bet, kai jie atsiveria, tai draugystė yra labai nuoširdi. O mes, meksikiečiai, labai greitai pradedame bendrauti, bet tas bendravimas gali būti ir paviršutiniškas“, - atviravo pašnekovas. A. Soto pripažino, kad daug kur Lietuvoje duris jam atvėrė išmokta lietuvių kalba.

Lyderio tikslas – paruošti įpėdinį

Vilniuje meksikietis dirba verslo konsultavimo bendrovėje, kuri įmonėms siūlo vadybos sistemas ir sprendimus. A. Soto tikina, kad sėkmingam įmonės valdymui yra būtina lyderyste paremta sistema, kurioje pavaldinys yra potencialus vadovas, o ne galimas konkurentas.

Meksikietis pastebėjo, kad kol kas Lietuvoje lyderystė dar dažnai suprantama techniškai.

„Galvojama, kad reikia išsiugdyti konkrečias savybes tam, kad galėtum įtikinti kitus daryti tai, ko pats nori. Jei lyderystės įgūdžiai šiek tiek pagerinami, rezultatai yra fantastiški ir greiti. Tačiau, deja, dažnai tai yra tik trumpalaikiai rezultatai, o vėliau grįžtama į pradinę situaciją“, - kalbėjo A. Soto.

Būtent supratimo, kad lyderis yra tas žmogus, kuris siekia ilgalaikių, o ne trumpalaikių rezultatų, pasak pašnekovo, ir trūksta Lietuvai.

„Lyderis – žmogus, kuris svajoja apie didelius darbus. O didelis darbas yra ugdyti save bei kartu ir kitus“, - kalbėjo meksikietis.

Pašnekovas džiaugėsi, kad tokių vadovų Lietuvoje vis daugėja.

„Pirmas ženklas, kad vadovas yra lyderis, tai, jog jo pirmas darbas – išsiugdyti savo įpėdinį. Reikia galvoti, kas tave pakeis įmonėje. Tai parodo, jog supranti, kad nesi pats geriausias, bet daugiausia įmonei padarytum, jei išugdytum kitą, geresnį už save patį“, - kalbėjo pašnekovas.

Ką pasako baimė kurti šeimą?

Bandydamas padėti įmonėms įsisavinti lyderystės koncepciją A. Soto kartu dirba ir su šalies ateitimi – vaikais. „Šeimų universitete“ meksikietis padeda ugdyti ateities lyderius.

„Šeima ir verslas – labai susiję dalykai. Tiek šeimoje, tiek versle atsiskleidžia žmogaus lyderystė. Jei ji šlubuoja vienoje srityje, tai ir kitoje“, - kalbėjo pašnekovas.

Kaip aiškino jau beveik dvidešimt metų Lietuvoje gyvenantis vyras, lyderis – tai asmuo, kuris svajoja ir kartu įsipareigoja savo svajonėms.

18 metų Lietuvoje gyvenantis meksikietis - apie tai, ką rado atsikraustęs į Lietuvą
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Kodėl žmonės bijo tuoktis? Nes bijo įsipareigoti. Tai rodo, kad žmogui trūksta lyderystės įgūdžių. Jis save mato menką, galvoja, kad nesugebės įgyvendinti įsipareigojimų. Dėl tų pačių priežasčių bijo turėti vaikų. Ir kas tada lieka? Lieka bėgti kažkur, skubėti užsidirbti kuo daugiau pinigų. Tai labai didelė liga ir ne tik Lietuvoje“, - kalbėjo pašnekovas.

Paklaustas, kuo lyderystės trūkumas pasireiškia versle, A. Soto teigė, kad lyderio savybių neturintis vadovas viską sprendžia pats ir nepasitiki aplinkiniais.

„Jis pasitiki tik sistema. Toks vadovas susikuria sistemą, kad valdytų žmones, nes iš tiesų pats neturi autoriteto. Autoritetą turintis žmogus neturi kitų kontroliuoti. Jis įkvepia kitus. Žinoma, įvesti lyderystę į įmonę yra rizikinga vadovui. Jei jis jaučiasi silpnas, tikriausiai to nedarys“, - konstatavo pašnekovas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Didžiausio JAV prekybos centro atidarymo „Juodąjį penktadienį“ laukė 2,5 tūkst. žmonių (1)

Minesotoje esantis didžiausias JAV prekybos centras „Mall of America“ pranešė, kad...

Kredito unijai vadovavę sutuoktiniai nuteisti už pasisavintus pinigus (16)

Buvęs Panevėžyje veikiančios kredito unijos „ Panevėžio regiono taupomoji kasa“...

Išaiškino, kodėl Lietuvoje algos auga lėčiau (142)

Vidutinis darbo užmokesčio augimas trečiąjį šių metų ketvirtį sulėtėjo, o tam daugiausiai...

„Juodasis penktadienis“ visu gražumu – pirkėjai laužėsi į parduotuvę (54)

„Juodasis penktadienis“, dar geriau žinomas kaip išpardavimų penktadienis, kuomet visos...

Pirkėjams iš Lietuvos — bloga naujiena dėl Lenkijos parduotuvių (207)

Penktadienį Lenkijos Seimas - parlamento žemieji rūmai - priėmė įstatymą, pagal kurį...

Top naujienos

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (23)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Apie metro, „Hyperloop“ galime tik pasvajoti, bet laukia šis tas įdomaus (25)

Nors Lietuvoje apie itin greitą susisiekimo priemonę „Hyperloop“ ar metro kol kas galime tik...

Savaitgalio orai: nedidelė paguoda – bent jau nesušalsime (3)

Savaitgalį tikrai nesušalsime, tačiau sušlapti visgi teks, mat saulėtas dangus nelepins,...

Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (82)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...

Planuojantiems namo renovaciją – nauji reikalavimai (69)

Nuo lapkričio 1-osios įsigaliojo keletas Valstybės paramos daugiabučiams namams modernizuoti...

Rūbinėje Adomaitis pasiekė savo: ėmėme žaisti žymiai protingiau specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos (26)

Įsivažiavo sunkiai, laimėjo lengvai. Lietuvos krepšinio rinktinė naująsias pasaulio čempionato...

Įvardijo jautriausias Gedimino kalno vietas: taip palikti per žiemą negalima (135)

Lankytojams užvertas Gedimino kalnas virto viena didele statybų aikštele. Ant jo zuja darbininkai...

Atsistatydino Luhansko separatistų lyderis Igoris Plotnickis (194)

Prorusiškų Ukrainos separatistų paskelbtos vadinamosios Luhansko liaudies respublikos (LNR)...

Santūrus Sabonis: sunku vertinti žaidimą, kai varžovai neturi keitimų specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos

Nors Kosovo krepšininkai antroje rungtynių dalyje nebesipriešino Lietuvos rinktinei, daryti...

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdama negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (165)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...