Pasaulio finansų rinkose nuotaikos išlieka geros. Optimizmas padidėjo po žinių, kad Tarptautinis valiutos fondas sieks pritraukti papildomų lėšų, kad padėtų Europai, o Kinija skatins skolinimą, kad išvengtų augimo lėtėjimo. Vakar JAV akcijų indeksai padidėjo 1–1,5 proc., šįryt Azijos – 1–2 procentais.
Tarptautinis valiutos fondas
© Reuters/Scanpix

Tarptautinis valiutos fondas siūlo padidinti skolinimo fondą 500 mlrd. JAV dolerių. Pinigai reikalingi tam, kad padėti Europai tvarkytis su finansų krize. 192 mlrd. dolerių gruodį žadėjo suteikti Europos šalys. Kaip bus pritraukti likę pinigai taps aišku po TVF konsultacijų su šalimis narėmis. JAV ir Kanadą jau pareiškė, kad neketina didinti įnašų. Panašu, kad, galbūt, daugiau pinigų sulauksime iš BRIC ir kitų besivystančių šalių mainais už svaresnį balsą TVF organizacijoje.

Šių metų pradžia pasaulio akcijų rinkoms sėkminga. JAV indeksai nuo metų pradžios padidėjo 3–6 proc. , o pagrindiniai Azijos šalių indeksai padidėjo net 4–8 procentais. Nors vis daugiau ženklų, kad ūkio nuosmukis euro zonoje jau prasidėjo, tačiau kartu tampa vis labiau panašu, kad sunkmetis Europoje netaps pasaulio sunkmečiu. JAV ir Azijos rinkos atsispiria Europos problemoms, o ir pačioje euro zonoje sunkmetis, panašu, nėra toks gilus, kaip nuogąstauta. Kinija pradeda ūkio skatinimą. Pasak neoficialios „Bloomberg“ informacijos, šalis skatina didžiuosius šalies valstybinius bankus skolinti gausiau ir ketina sumažinti kapitalo reikalavimus komerciniams bankams. Šalis skatina skolinimą, kad išvengti ūkio augimo lėtėjimo.

„Kodak“ paskelbė apie bankrotą. „Eastman Kodak Co“, pasaulyje žymus fotoaparatų gamintojas, prieš daugiau negu šimtmetį pradėjęs gaminti itin išpopuliarėjusius juostinius fotoaparatus, pateikė paraišką dėl bankroto. Kaip taikliai pasakė Toronto universiteto profesorius R. Burley, „Kodak“ praeities sėkmės istorija tapo jų pačių įsipareigojimu“. Prie senų produktų ir darbo metodų pernelyg prisirišusi bendrovė per vėlai įsitraukė į skaitmeninių fotoaparatų rinką, o į rinką įsiveržus išmaniesiems telefonams tapo nebegyvybinga. Paradoksalu, bet būtent „Kodak“ pirmoji sukūrė skaitmeninį fotoaparatą dar 1975, tačiau prekę paslėpė, nes bijojo, kad dėl naujojo produkto sumažės tuomet itin sėkmingas juostinių fotoaparatų pardavimas.

Vilniaus biržoje dominuoja pirkėjai, Taline ir Rygoje – pardavėjai

Vakar Baltijos biržose investuotojų nuotaikos išsiskyrė – Vilniaus biržos indekso OMXV (+1,01 proc.) vertė kilo ketvirtą prekybos sesiją iš paskutinių penkių ir antrą dieną iš eilės, tuo arpu Taline ir Rygoje dominavo pardavėjai – OMXT ir OMXR sumažėjo atitinkamai 0,33 ir 0,18 procento. Vilniuje brango 20 akcijų, o pigo tik dvi, tačiau pagrindine problema išlieka likvidumas – bendra regiono biržų apyvarta buvo tik 592 tūkst. eurų, sudarytas 591 sandoris. Vis dėlto reikia pažymėti, kad OMXV vertė nuo metų pradžios jau padidėjo 5,4 proc. – daugiausiai iš Baltijos biržų indeksų. Belaukdami metinių bendrovių rezultatų investuotojai ir toliau daugiausiai dėmesio skiria dividendus galinčių mokėti bendrovių akcijoms. Taline aktyviausiai prekiauta „Silvano Fashion Group“ (-0,33 proc.), „Olympic Entertainment Group“(-0,77 proc.) ir „Tallinnk Grupp“ (0 proc.) akcijomis. Vilniuje TEO LT (+1,45 proc.) akcijos brango antrą dieną iš eilės ir šiuo metu jų kaina yra didžiausia nuo praėjusių metų liepos mėnesio 22 dienos. Toks neblogas rinkos flagmanu vadinamų akcijų rezultatas yra ženklas, kad investuotojų pasitikėjimas akcijų rinka vis didėja, ir jei situacija nepradės blogėti pasauliniu mastu, prarastąsias vertes po truputi turėtų atgauti ir kitų gerus veiklos rezultatus demonstruojančių bendrovių akcijos. Nepaisant to, kad užsienio investuotojai vis dar yra linkę mažinti savo investicijas, rinkoje vis labiau aktyvėja vietos investuojančios institucijos bei smulkieji investuotojai. Nemažą dalį šio suaktyvėjimo galima paaiškinti pagaliau į rinką sugrįžtančiomis lėšomis, gautomis už „Sanito“ ir „Lifosos“ akcijų pardavimą. Tuo tarpu šiandien teigiamos nuotaikos ir toliau turėtų dominuoti Vilniaus biržoje bei sugrįžti į Talino ir Rygos biržas – vietos rinkos dalyviai turėtų sureaguoti pakilusius akcijų indeksus už Atlanto. Teigiami Europos biržų ateities sandorių pokyčiai taip pat parodo didesnį rinkos dalyvių nusiteikimą rizikuoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prognozuoja didesnę pasaulinę prekybą

Pasaulio prekybos organizacija (PPO) padidino pasaulinės prekybos prieaugio 2017 metų prognozę...

„Biržos laikmatis“: FED mažins balansą, planuoja dar kartą kelti palūkanas

Po FED posėdžio šoktelėjo JAV dolerio kursas. Bazinių palūkanų normų intervalas (1-1,25...

Šaltiniai: ECB gali išsaugoti teisę pratęsti aktyvų pirkimo programą 2018 metais (1)

Europos centrinio banko ( ECB ) vadovų nuomonės skiriasi dėl to, ar vertėtų nustatyti aktyvų...

Europos akcijų rinka šoktelėjo, bet „Ryanair“ atpigo

Pirmadienį prekybos pradžioje Europos akcijų indeksai išaugo iki aukščiausio lygio per...

ECB: euro zonos infliacija gali smukti žemiau 1 proc. lygio (3)

Infliacijos lygis euro zonoje kitų metų pradžioje greičiausiai sumažės žemiau 1 proc. ribos,...

Top naujienos

Pavyko apžiūrėti iš arti: būstas Vilniuje, kuris tekainuoja 42 eurus per mėnesį (3)

Socialiniai būstai ir jame gyvenantys asmenys – daug diskusijų ir dažnai neigiamų atsiliepimų...

Pigių oro linijų spąstai: teko sumokėti dvigubai (34)

Už populiarią paslaugą didžiulę kainą sumokėjusi keleivė jaučiasi apgauta, dėl to nori...

Lietuvą merkia gausus lietus: skelbia ekstremalią situaciją (126)

Lietuvai, ypač šiauriniam ir šiaurės rytų regionui, kenčiant nuo stiprių liūčių, jau kelios...

Kareivių - Kalvarijų gatvių sankryžoje susidūrė du automobiliai, dvi merginos išvežtos į ligoninę formuojasi milžiniškos spūstys (7)

Penktadienio vakarą Vilniuje susidūrė „Audi“ ir „Škoda“ automobiliai. Įvykio metu buvo...

Gudrios gydymosi atostogos: sumoki dešimtis eurų – paslaugų gauni už tūkstančius (197)

Už keliasdešimt eurų – paslaugų už tūkstančius. Gudrūs emigrantai surado landą Lietuvos...

Iš atostogų grįžę lietuviai negali atsigauti: dėl gąsdinančių sekso pasiūlymų vengėme atokių vietų (14)

Kelionė į Taitį, be jokios abejonės, paryškintomis raidėmis įsirašys į egzotiškiausių...

„Žalgirio“ vadovas FIBA siūlymus keisti Eurolygos tvarkaraštį laiko absurdiškais (2)

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas nelogiškais vadina Tarptautinės krepšinio...

Bėda viena nevaikšto: liberalams ruošia naują smūgį (459)

Valdančioji Vilniaus miesto koalicija pakibo ant plauko po to, kai Liberalų sąjūdžiui pareikšti...

JAV: Pchenjano vandenilinės bombos bandymas Ramiajame vandenyne pakeistų viską (28)

Jungtinės Valstijos , vyriausybės šaltinių duomenimis, rimtai vertina Šiaurės Korėjos...

Už 260 mln. dolerių parduodama trečdalis salos Havajuose (2)

Už 260 mln. JAV dolerių parduodamas trečdalis Molokajo salos, penktos didžiausios Havajų salyne,...