aA
Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Juridinių asmenų nemokumo įstatymą (JANĮ), kuris nuo 2020 metų sausio 1 d. reglamentuos juridinių asmenų bankroto bei restruktūrizavimo procedūras. Įstatymu po daugelio metų reformuojama bendrovių nemokumo sistema, tačiau tyčinio bankroto institutas iš esmės keičiamas nebus.
Tomas Bairašauskas
Tomas Bairašauskas
© Asmeninio albumo nuotr.

Pagal Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos 2019 m. birželio 28 d. datai skelbiamus duomenis, per pirmąjį 2019 metų pusmetį tyčiniais pripažinti iš viso 16 bankrotų šalyje, 2018 metais tokių atvejų buvo 86. Asmenų, nuteistų už nusikalstamą bankrotą per paskutinius pusantrų metų buvo tik vienas, o asmenų, kuriems jau 2019 metais buvo uždrausta veikti bendrovių valdymo organuose – iš viso 13, 2018 metais tokių buvo 34 atvejai.

Taigi, kaip verslas gali geriau ginti savo teises nuo nesąžiningų skolininkų, jiems nusprendus tyčia bankrutuoti?

Tyčinio bankroto požymiai

Naujajame JANĮ kaip ir anksčiau nurodoma, kad tyčinis bankrotas gali būti pripažįstamas, jei bendrovės vadovybė privedė įmonę prie bankroto sąmoningai blogai ją valdydama, nenaudingais ar ne rinkos kaina sudarytais sandoriais išvesdama turtą, sukurdama „fenikso“ įmones ir į jas perkeldama verslą iš nemokios įmonės, ją paliekant „nuskęsti“ su visais esamais kreditoriais, taip pat prioretizuojant pasirinktus kreditorius, aplaidžiai ar apgaulingai tvarkant apskaitą.

Reikia žinoti, kad teisme kreditoriui ar bankroto administratoriui įrodžius buvus porą ar kelis iš nurodytų požymių, yra galimybės pripažinti įmonės bankrotą tyčiniu. Kaip matyti iš pateikiamos statistikos, tai nėra retas atvejis praktikoje. Svarbu suprasti ir tai, kad tyčinio bankroto bylos yra sudėtingos, byloje atliekamas retrospektyvinis pakankamai ilgo bendrovės veiklos laikotarpio teisinis bei ekonominis įvertinimas, o tai pareikalauja nemažų laiko bei finansinių kaštų.

Tyčinio bankroto nauda kreditoriui

Bankroto pripažinimas tyčiniu kreditoriui ir bankroto administratoriui suteikia daugiau galimybių prisiteisti žalos atlyginimą iš atsakingų už tyčinį bankrotą asmenų, taip pat, pripažinus bankrotą tyčiniu, yra lengviau nuginčyti sandorius, sąlygojusius tokį bankrotą. Tokiu būdu sudaromos prielaidos susigrąžinti į bankrutavusią bendrovę turto ir jį skirti kreditorių reikalavimų dengimui. Tačiau ne visais atvejais nesąžiningi skolininkai turi turto, į kurį realiai būtų galima nukreipti išieškojimą.

JANĮ išliko pareiga bankroto administratoriui įmonės bankrotą pripažinus tyčiniu, ginčyti įmonei nenaudingus ir kreditorių teises pažeidžiančius sandorius. Kita vertus, pareiga ginčyti nenaudingus ir kreditorių teises pažeidžiančius sandorius egzistuoja nepriklausomai nuo bankroto pripažinimo tyčiniu fakto.

Iš įstatymo buvo pašalintos šiuo metu galiojančios nuostatos, kurios leido po bankroto pripažinimo tyčiniu kreditoriams, pasinaudojant lengvesne įrodinėjimo našta, prisiteisti žalą iš bankrutavusios įmonės oficialiosios ar faktinės buvusios vadovybės. Visgi, galima tikėtis, kad teismai ir toliau laikysis jau suformuotos praktikos šiuo klausimu.

Dėl bankroto pripažinimo tyčiniu atsakingiems asmenims gali būti terminuotai apribotos teisės eiti vadovo pareigas ar grėsti baudžiamoji atsakomybė, visgi, kaip matyti iš pateikiamos statistikos, praktikoje tai būna pakankamai retai.

Bankroto pripažinimo tyčiniu nauda savaime yra sunkiai ekonomiškai pamatuojama. Viena vertus, kreditoriui tai gali būti moralinė satisfakcija, „nubaudus“ nesąžiningą skolininką. Valstybės mastu atsakingas asmuo gali kurį laiką būti apribotas nuo veikimo kitose įmonėse bei institucijose ar patirti kitų apribojimų pilnai naudotis įstatymų suteikiamomis galimybėmis bei teisėmis. Kita vertus, kreditoriui svarbu atgauti iš bankrutavusios bendrovės savo lėšas. Bankroto pripažinimas tyčiniu gali pasitarnauti kaip puiki kelio tai padaryti pradžia.

Kiti įrankiai, galintys padėti atgauti lėšas kreditoriams

Verslas turėtų elgtis rūpestingai ir atidžiai stebėti savo skolininkus, nuolatos atlikti jų finansinės bei teisinės padėties monitoringą. Įžvelgus savo skolininko veiksmuose tyčinio bankroto požymių – sudaromi nenaudingi sandoriai, mažėja turto masė ar vyksta verslo perkėlimas, reikia nedelsiant imtis visų įmanomų priemonių, kurios padidintų tikimybę nedelsiant ar bankroto byloje kuo didesne apimti atgauti savo lėšas. Tokie įrankiai galėtų būti lėšų prisiteisimo inicijavimas bei turto areštų pritaikymas atsakingiems asmenims, skubiai keliama bankroto byla, nenaudingų sandorių ginčijimas ar net baudžiamojo persekiojimo inicijavimas.

Savalaikiškai panaudoti įrankiai, net ir priėjus skolininko bankroto stadiją, gali užtikrinti didesnės turto masės išsaugojimą, iš kurios būtų galima atgauti bent dalį lėšų. Aktyvus kreditoriaus elgesys prisidėtų ir prie to, kad bankroto pripažinimas tyčiniu ir po jo einantys veiksmai netaptų ilgu bei neveiksmingu procesu.

Be abejo, tyčinio bankroto atvejus praktikoje atpažinti bei imtis skubių veiksmų jiems užkardyti, gali būti pakankamai sudėtinga.

Praktikoje būna net ir tokių atvejų, kai, pavyzdžiui, restruktūrizuojamos įmonės, prižiūrimos administratoriaus bei teismo, perkelia savo veiklą bei sudaro nenaudingus sandorius ir taip tyčia bankrutuoja.

Kitas atvejis – net jei jau nemokios įmonės vadovas ir atlieka tam tikrus veiksmus, kurie formaliai galėtų būti pripažinti tyčinio bankroto požymiu, pavyzdžiui, atsiskaito tik su pasirinktais kreditoriais ar laiku nekelia bankroto bylos įmonei, tai nebūtinai reiškia, kad vadovas sąmoningai siekia privesti įmonę prie bankroto. Nereti atvejai, kai vadovai prisiima riziką bei siekia atkurti mokumo problemų turinčios įmonės veiklą ir išvengti bankroto. Tokiais atvejais siekiama užbaigti tam tikrus projektus, gauti lėšas, bet tam reikia atsiskaityti su tam tikrais tiekėjais ar rangovas, kas ir yra padaroma.

Taigi kiekvieną atvejį visgi reikėtų spręsti individualiai, vertinant ir skolininko reputaciją, verslininko sąžiningumą.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Marius Švaikauskas. Verslų tikslai dešimtmečiais keitėsi nuo pelno iki tvarumo, šiemet aktualus visiškai naujas rodiklis (1)

Didelė dalis verslų šiuo metu kitų metų planuose dėlioja paskutinius štrichus ir peržiūri...

Mantas Zakarka. VMI duomenys rodo, kad alaus vartojimas šalyje toliau auga, o stipriojo alkoholio ir vyno – krinta

Sulaukę Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenų matome, kad per šių metų pirmus...

Jurgita Navikienė. Darbuotojų edukacija gali padėti išvengti darbo ginčų

Anksčiau ar vėliau kiekvienas darbdavys susiduria su tam tikrais darbuotojų klausimais....

Nerijus Mačiulis. Ar jau baigėsi finansų rinkų griūtis?

Juodasis penktadienis ir juodos nuolaidos baigėsi, o kaip su nuolaidomis finansų rinkose? Šiemet...

Rokas Subačius. Esmė ne skaičiuose: ką išnaudota paslaugų sektoriaus kvota sako apie Lietuvos migracijos sistemą

Nustatyta paslaugų sektoriaus darbuotojų, esančių trūkstamų profesijų sąraše, kvota – 16...

Top naujienos

Baigėsi dalies į Kaliningradą gabenamų prekių kvotos: ko laukti iš Rusijos

Dar neatėjus gruodžiui Kaliningradas spėjo išeikvoti kai kurių statybinių prekių kvotas, o...

Aiškėja, kaip atrodys pokyčiai rūkantiesiems: parduotuvėse gali atsirasti sąrašai, nauji skyriai (1)

Kiek daugiau nei už poros metų tabako gaminių prekyboje laukia didžiuliai pokyčiai, kurie palies...

Verslas PliusElizabeth Low, Chunzi Xu

Dėl Putino karo Vakarai tampa kaip niekad priklausomi nuo Azijos

Karas Ukrainoje stiprina Azijos ir Artimųjų Rytų, kaip pagrindinių tokio kuro kaip dyzelinas ir...

Prieš metus sunkią ligą įveikusi Gustė vėl su ja kovoja: moteris ragina laiku tikrintis ir nepalūžti

„Nepasiduosiu, kovosiu ir nugalėsiu“, – sako antrą kartą vėžiu susirgusi 37-erių Gustė....

Kalėdinių dovanų karštinė: kaip elgtis, kad jūsų staigmena nenukeliautų į šiukšliadėžę

Artėjantis šventinis laikotarpis – darbymetis ne tik prekybininkams ar švenčių organizatoriams,...

Žurnalas „Jana“

Kaip įprasti pusryčiauti, kai ryte valgyti nesinori: mitybos ekspertė atskleidė keletą triukų

Pusryčiai yra svarbiausias dienos valgis. Tai žinome dar nuo vaikystės, tačiau įgusti reguliariai...

Skalbimas be įprastų miltelių: išbandome įvairias alternatyvas

Praktiškai visose šiuolaikinės chemijos pramonės siūlomuose skalbimo priemonėse netrūksta...

Mitybos įpročiai atsispindi veide: gydytoja patarė ką valgyti, kad oda būtų sveika ir graži

Nuo seno žinoma, kad odos būklei ir išvaizdai įtakos turi ne tik kasdienė jos priežiūra, bet ir...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvertino Putino užmojus užpulti Japoniją: tai – ne kliedesiai (25)

Pastarosiomis dienomis pasirodžiusios naujienos apie Rusijos puoselėtus planus užpulti Japoniją...