aA
Nuo sausio mėnesio įsigalios pusmečio trukmės mokesčių amnestija – laikina galimybė deklaruoti „pamirštus“ sumokėti mokesčius. Idėjos intencija aiški – ištraukti iš šešėlio žmones, kurie turi nedeklaruotų pinigų. Vis dėlto, dėl jos įgyvendinimo trūksta aiškumo.
Rolandas Mištautas
Rolandas Mištautas
© Asmeninio albumo nuotr.

Mokestinių įstatymų aiškumo stoka – pastaruoju metu verslininkus varginantis jausmas. Dažnai yra priimami teisės aktai, kurių paskirtis ir taikymas visuomenei bei verslui nėra paaiškinami. Dėl to priimta norma lieka nesuprasta, o įstatyme numatytomis lengvatomis žmonės nesinaudoja.

Ne išimtis ir šiuo metu vis dažniau aptarinėjama vadinamoji „mokesčių amnestija“, nustatyta mokesčių administravimo įstatymo pakeitimais, kurie įsigalios nuo 2019 m. pradžios. Pagal jas fiziniai ir juridiniai asmenys be delspinigių galės deklaruoti pajamas, nenurodant tikslių pajamų šaltinių. Tačiau įvertinus šios įstatymo įgyvendinimo dvasią ir tylą iš mokesčių administravimą ar baudžiamąjį persekiojimą vykdančių valstybės institucijų, šių nuostatų įvedimas nieko neamnestuos.

Uždeklaravusiems pajamas asmenims valstybė negarantuoja, kad jų atžvilgiu atliekami mokestiniai tyrimai bei patikrinimai bus nutraukti be mokesčių administravime numatytų baudų. Nebus nutrauktas ir baudžiamasis persekiojimas, vykdomas dėl faktų, susijusių su pajamų nedeklaravimu ir neteisingu deklaravimu.

Nėra aišku ir tai, ar dėl papildomo tokių pajamų deklaravimo nebus pradėti nauji tyrimai ir ar asmenys nebus persekiojami ikiteisminiuose tyrimuose. Didžioji dalis žmonių to nežino, todėl atsitiktiniam įmonės direktoriui gali būti staigmena, kai deklaravus pinigus, netikėtai pas jį į duris pasibels teisėsaugos pareigūnai ir paklaus, kokia deklaruotų pinigų kilmė.

Viešoje erdvėje Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovai tikino, kad iš esmės šis įstatymo pakeitimas nieko nereiškia – net jeigu jūs deklaruosite pinigus, mes vis tiek galime atlikti kontrolės veiksmus ir patikrinti jūsų pinigų kilmę. Tokiu atveju, koks šios amnestijos tikslas? Jeigu valstybės institucijos aiškiai nepasakys, kad žmonės, deklaravę pinigus, nebus persekiojami, šis įstatymo pakeitimas neteks prasmės – žmonės paprasčiausiai to nedarys.

Mokesčių amnestija iš esmės būtų logiškas ir teisingas žingsnis siekiant pagrindinio tikslo – mažinti „šešėlį“ ir pereiti prie skaidrios rinkos. Jei pinigai jau yra „šešėlyje“, jie ten ir liks ir toliau kraipys visą rinką, sandorių kainodarą, lėtins oficialios veiklos mastą. Todėl ekonominiu požiūriu būtų sveikintinas veiksmas jei žmonėms būtų suteiktas „šansas“ reabilituotis prieš valstybę, vykdyti veiklą sąžiningai ir toliau siekti skaidrumo valstybėje.

Kitas svarbus ir sveikintinas valstybės veiksmas pinigų amnestijos atvejų būtų valstybės požiūrio į mokesčių mokėtoją lūžis. Mokesčių administravimo srityje pasigendama pozityvumo ir paramos iš valstybės. Matomas tik siekis nubausti, nuo neteisėtų veiksmų bandoma atgrasyti baime. Mūsų jaunai demokratijai reikėtų semtis daugiau patirties iš kitų ES valstybių, kuriuose mokesčių mokėtojų akimis valstybinės institucijos, administruojančios mokesčius, yra tapatinamos su pagalba mokesčių mokėtojams, o ne su bausmėmis ar baudžiamuoju persekiojimu.

Tad kovojant su šešėliu, amnestija – svarbus žingsnis, galintis atnešti valstybei daug naudos. Tačiau teisiškai mechanizmas yra visiškai nesureguliuotas. Nei vyriausybė, nei kitos valstybės institucijos nėra apmąsčiusios nei praktinės šio įstatymo įgyvendinimo pusės, nei kokios gali kilti teisinės dilemos žmonėms deklaravus savo pajamas.

Valstybė turi aiškiai pasakyti, kad žmonėms jokia baudžiamoji atsakomybė deklaravus pajamas amnestijos laikotarpiu nebus taikoma. Tai turi padaryti visos institucijos – nuo VMI iki generalinės prokuratūros. Tik taip galima įgyti piliečių pasitikėjimą valstybe.

Amnestija ne tik padėtų sutaupyti daug valstybės lėšų, kurios kitu atveju būtų eikvojamos žmonių mokesčių išieškojimui, bet ir svariai prisidėtų prie šešėlio mažinimo bei padėtų iš jo išlįsti žmonėms, tapusiems situacijos įkaitais. Tai būtų išties progresyvus žingsnis, bet jį reikia žengti aiškiai ir padaryti pradėtą darbą iki galo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dalia Foigt-Norvaišienė. Kaip nediskriminuoti darbuotojų, dirbančių namuose? (1)

Nuotolinis darbas yra nauja šiandienos realybė. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, ši darbo...

Jurgita Navikienė. Ar tikrai jūsų įmonė nėra laikoma sunkumų patiriančia įmone?

Vadinamasis „blogas“ nuosavas kapitalas – dažnai pasitaikantis aplaidumas. Jeigu jums...

Agnė Gaižauskienė. Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas? (8)

Seime darbą jau pradėjo neseniai išrinkta valdžia, kurios profesionalus požiūris bus...

Jūratė Liauksminaitė. Komercinė paslaptis ir darbuotojo sąžiningai įgyta patirtis, įgūdžiai, gebėjimai ar žinios – kur brėžti ribą? (1)

Pastaraisiais metais stebimas teisinių ginčų dėl neteisėto komercinių paslapčių atskleidimo ir...

Jūratė Cvilikienė. Išpardavimai artėja: kaip nepasiduoti nuolaidų pagundoms (1)

Gyventojų apklausos rodo, kad apie pusė pirkėjų gailisi dėl pirkinių, įsigytų su...

Top naujienos

Verygos atsakas valdantiesiems: situacija nejuokinga, prašome nesusireikšminti (283)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad situacija Seime jau yra...

Lietuvoje galėtų atsirasti nauja universali pagalbos priemonė verslui (22)

Dėl Covid-19 protrūkio veiklą sustabdžiusios arba apribojusios įmonės Lietuvoje galėtų...

Ant kilimėlio pas Nausėdą – pirmoji kandidatė į ministrus: svarstyti vaiko pinigų ir pensijų indeksavimo klausimai (80)

Paskyręs Ingridą Šimonytę premjere prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo susitikimus su...

Bliūkšta pagrindinė Švedijos teorija apie koronavirusą? (130)

Beveik nėra duomenų, kad kolektyvinis imunitetas („herd immunity“ – angl.) padėtų Švedijai...

Liudas Dapkus. Kaip rusai išpranašavo Amerikos subyrėjimą

Pilietinis karas Amerikoje. Tam tikros pakraipos leidiniuose ir forumuose ši tema pastaruoju metu...

Veryga: karantinas veikia nepakankamai, gali prireikti kitų priemonių (52)

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį žurnalistams žadėjo, kad...

The Economist | D+ nariams

Kinija prieš JAV: branduoliniai ginklai čia nebesvarbūs, yra kai kas vertingesnio

Prezidentas Joe Bidenas turėtų siekti rimčiau bendradarbiauti su demokratiškomis JAV...

Į Merkel kanceliarijos vartus rėžėsi įžeidimais aprašinėtas automobilis (6)

Trečiadienį Berlyne į Vokietijos federalinės kanceliarijos vartus rėžė automobilis, patvirtino...

Naujų koronaviruso atvejų ir mirčių šuolis: Klaipėdoje per parą mirė 7 žmonės, masiniai protrūkiai globos namuose fiksuojami protrūkiai šeimose (556)

Per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 2289 nauji COVID-19 ligos atvejai, nuo koronaviruso mirė...

Lietuvos konsulato darbuotojas Sankt-Peterburge automobiliu partrenkė pėsčiąją nuo smūgio ji perskrido per kapotą

Paaiškėjo avarijos, kurioje dalyvavo Lietuvos Respublikos generalinio konsulato automobilis,...

|Maža didelių žinių kaina