aA
Dėl to, kas su mumis atsitiko per pastaruosius du mėnesius, niekas nėra kaltas. Nes niekas negalėjo numatyti, kad iš Kinijos pakilęs koronaviruso debesis virs ekonomine bei socialine audra ir tiesioginiu išbandymu kiekvienam.
Mantas Zalatorius
Mantas Zalatorius
© DELFI / Josvydas Elinskas

Tačiau už tai, kaip elgėmės jau prasidėjus audrai, esame atsakingi visi: valdžia, verslas, žmonės. Nuo pirmos minutės, kai tik pamatėme štormą žadantį debesį.

Prieš plaukiant į jūrą, reikia pasiruošti planą, kaip ištversi audrą. Kai audra užklumpa, mažini bures, stipriai tvirtini bortą galinčius pramušti daiktus, pasirūpini įgulos saugumu, paskirstai užduotis ir bandai atsilaikyti. Dar galima bandyti nuo audros pabėgti. Tačiau šįkart buvo aišku kaip dieną – nuo COVID-19 nė vienas niekur nepabėgsime. Tiesiog nėra kur bėgti. Reikia prisitaikyti prie naujai užgriuvusių aplinkybių ir išgyventi.

Tokiomis aplinkybėmis kiekvienam tenka sava atsakomybė.

Valdžiai – nustatyti kursą, kitaip tariant priimti išmintingus sprendimus, kurie apsaugotų gyvybes, sveikatą ir, kiek įmanoma, ekonomiką. Laiku įvestas karantinas atrodė adekvačiai ir atsakingai, kaip ir operatyviai Vyriausybės paskelbtas ekonomikos skatinimo ir pagalbos verslui planas.

Deja, metai ne tik karantininiai, bet ir rinkiminiai. Tai, kas „piariškai“ gerai skamba, nebūtinai padeda valdyti krizę.
Mantas Zalatorius

Tačiau ilgainiui žodžiai ėmė skirtis nuo veiksmų. Nes, deja, metai ne tik karantininiai, bet ir rinkiminiai. Tai, kas „piariškai“ gerai skamba, nebūtinai padeda valdyti krizę. Ekonomikos stimuliavimas buksuoja. Pažadais ir skolintais pinigais borte pramuštos skylės neužlipdysi. Nebent trumpam „nupirksi“ laiko, tačiau pačios problemos tai neišspręs.

Kita bėda – nepasitikėjimo kirminas tarp verslo ir valdžios, prasigraužęs taip giliai, kad dabar susidaro vaizdas, jog šykšti valdžia remia verslą, kuriuo nepasitiki, per finansų ir kredito įstaigas, kurių nemėgsta. Kaip tai gali veikti sklandžiai?

Be to, paskolos verslui nėra panacėja. Tai ekonomikos neužkurs ir ateities darbo rinkos negelbės. Keičiasi modernios ekonomikos struktūra, todėl valdžios atsakomybės sričiai priklauso ne tik trumpalaikis gelbėjimo planas, bet ilgalaikė, kryptinga ekonomikos perorientavimo politika.

Paskolos verslui nėra panacėja.
Mantas Zalatorius

Verslo ir darbdavių atsakomybė – mažinti burių plotą, kad verslas prisitaikytų prie naujų sąlygų, išliktų tvarus pasikeitusioje aplinkoje, ir pasirūpinti savo žmonių saugumu. Net jeigu teks imtis skausmingų, kartais net kraštutinių priemonių.

Pasaulį ištikus ne finansinei, o sveikatos, socialinei ir ekonominei krizei, anksčiau suveikę antikriziniai vaistai netinka. Tvarios pajamos ir verslo modelis tapo itin svarbiais kriterijais finansavimui gauti. Nuolat primindami, kad prieš skolinantis būtina įvertinti galimybes skolą grąžinti, kruopščiai pasverdami visas rizikas, bankai elgiasi kitaip nei prieš dešimtmetį. Pasirašę moratoriumą dėl paskolų atidėjimo, bankai suteikė laiko susiorientuoti, persitvarkyti ir prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos. Suprasdami, kad žaibiškai to padaryti neįmanoma, verslui buvo suteiktos pusmečio, žmonėms – visų metų kredito atostogas. Tačiau kaip tas laikas bus išnaudotas – jau kiekvieno asmeninė atsakomybė.

Koronavirusas gali tapti sietu, kuris negailestingai atsijos atsakingus nuo neatsakingų, fundamentalius ir gyvybiškai svarbius nuo nereikšmingų, adekvačiai vertinusius rizikas, nuo pervertinusių savo galimybes. Nepasirengusieji prisiimti atsakomybę už nepavykusį verslą bandys permesti savo problemas valstybei, o tai reiškia – visiems mokesčių mokėtojams, ir paversti tai nacionaline problema. Matome ir godumo – žmonių, kurie užuot naudoję savo rezervus, pirmiausia pretenduoja į valstybinius. Sunkioje situacijoje yra ypač svarbu neprarasti padorumo, nes ši krizė kažkada baigsis, tačiau atmintis, kaip elgėmės jos akivaizdoje – išliks ilgam.

Matome ir godumo – žmonių, kurie užuot naudoję savo rezervus, pirmiausia pretenduoja į valstybinius.
Mantas Zalatorius

Valstybė mokesčių mokėtojų pinigais bus pajėgi gelbėti tik ekonomikai gyvybiškai svarbius verslus. Fundamentalių problemų nesprendžiantys, iš investuotojų malonės gyvenantys, nesugebantys prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos, nesirūpinantys savo darbuotojų saugumu neišvengiamai „eis po vandeniu“, nes ekonomikos sukrėtimas privers atsisakyti nebūtino balasto. Tai yra labai nemaloni ir nepatogi tiesa, tačiau su tuo privalu susitaikyti. Ir kuo anksčiau, tuo geriau.

Tikrąją visuomenės brandą rodo gebėjimas prisiimti atsakomybę ne tik už save, bet ir už šalia esantį. Pastaraisiais mėnesiais matėme neįtikėtinų savanorystės ir savitarpio pagalbos reiškinių. Tačiau labai daug ir tokių, kuriems nuolat reikia priminti: „Aš dėviu kaukę, saugodamas tave, būk geras, užsidėk ją dėl manęs.“ Nuo to priklauso ir kito gyvybė, ir mūsų visų finansinė sveikata.

Ne valdžia, įvedusi karantiną, ir ne pats karantinas, o virusas yra šios sumaišties priežastis. Kol virusas bus gyvas, nežinia tęsis, pasmerkdama visus dreifuoti ir neleisdama grįžti į normalų gyvenimą. Jam įveikti ir turi būti sutelktos didžiausios pastangos: valdžios, mokslininkų, epidemiologų, verslo ir kiekvieno iš mūsų. Visa kita yra įveikiamos pasekmės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.8667

Raminta Stravinskaitė. Ar tinkamai užtikrinama nepilnamečių asmens duomenų apsauga teikiant jiems prekes ar paslaugas internete? (1)

Akivaizdu, kad internetinė erdvė kelia vis daugiau iššūkių, susijusių su asmens duomenų...

Ilja Laurs. Technologijų sektoriaus rodikliai – po laikinos stagnacijos pasaulis ruošiasi augimui

Aukščiausią tašką per pastaruosius metus pasiekęs vartotojų pasitikėjimo lygio indeksas...

Audrius Granickas. Kaip programėlės pasiekia mūsų kišenes: 5 jų kūrimo etapai

Be išmaniųjų programėlių savo gyvenimo šiandien neįsivaizduoja daugelis – praėjusiais...

Viktorija Katilienė. Pandemijos įtaka: abipusis pasitikėjimas tampa draudimo verslo ašimi

Pandemija įnešė pokyčių į draudikų ir klientų santykius. Apribojus judėjimo galimybes ir...

Natalja Kobzevienė. Biudžetinių įstaigų nuotolinio darbo išlaidų kompensavimas – apie ką nepagalvota? (1)

Darbo kodekso 52 straipsnyje nurodyta, kad darbuotojas, susitarus su darbdaviu, gali atlikti darbo...

Top naujienos

Dėl kinų virusologo ištartos frazės nerimo signalai nuaidėjo per visą pasaulį (9)

Auga susirūpinimas, kad Kinijos sukurtos vakcinos nuo COVID-19 yra mažiau veiksmingos kovoje...

Naujas reikalavimas gali tapti dar vienu iššūkiu abiturientams: jeigu jo neįvykdys, nebus prileisti prie egzaminų (92)

Šių metų abiturientai beveik visus mokslo metus mokėsi nuotoliniu būdu, bet tai ne vienintelis...

Šioje šalyje apie pandemiją jau primena tik kaukės: tai vienintelis kelias išspręsti tą baisią situaciją (363)

Vakcinacijos apimtimis pasaulyje lyderiaujantis Izraelis grįžta į normalų gyvenimą. Lietuvos...

Per praėjusią parą nustatyti 726 nauji koronaviruso atvejai, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės ligoninėse šiuo metu gydomas 1101 COVID-19 pacientas (189)

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 726 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Kritiškai įvertino „valstiečių“ svarstymus trauktis iš derybų rengiant susitarimą dėl švietimo: trūksta argumentų ir kantrybės (64)

Nacionalinio susitarimo dėl švietimo projektą rengiančių partijų atstovai kritiškai vertina...

Baisus įvykis Elektrėnuose: moteris nužudyta, jos sugyventinis irgi negyvas (30)

Sekmadienį, apie 9.10 val., Elektrėnuose , Sodų g. esančiame bute, rasti negyvų sugyventinių...

„Youtube“ asmenybė per 2 minutes pasiuntė UFC kovotoją į nokautą – nori pamokyti ir McGregorą (26)

„Youtube“ asmenybė ir aktorius Jake'as Paulas savo ambicijas susigrumti su UFC žvaigžde Conoru...

Vyriausybė veiklą atnaujinti leido, bet kino teatrai durų dar neatvers kelias savaites (44)

Vyriausybė nuo pirmadienio leido atnaujinti kino teatrų paslaugas, tačiau bilietų dar galima...

Transliacija / Šv. Mišių iš Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčios transliacija

Balandžio 18 d. sekmadienis Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo)...