aA
Dėl to, kas su mumis atsitiko per pastaruosius du mėnesius, niekas nėra kaltas. Nes niekas negalėjo numatyti, kad iš Kinijos pakilęs koronaviruso debesis virs ekonomine bei socialine audra ir tiesioginiu išbandymu kiekvienam.
Mantas Zalatorius
Mantas Zalatorius
© DELFI / Josvydas Elinskas

Tačiau už tai, kaip elgėmės jau prasidėjus audrai, esame atsakingi visi: valdžia, verslas, žmonės. Nuo pirmos minutės, kai tik pamatėme štormą žadantį debesį.

Prieš plaukiant į jūrą, reikia pasiruošti planą, kaip ištversi audrą. Kai audra užklumpa, mažini bures, stipriai tvirtini bortą galinčius pramušti daiktus, pasirūpini įgulos saugumu, paskirstai užduotis ir bandai atsilaikyti. Dar galima bandyti nuo audros pabėgti. Tačiau šįkart buvo aišku kaip dieną – nuo COVID-19 nė vienas niekur nepabėgsime. Tiesiog nėra kur bėgti. Reikia prisitaikyti prie naujai užgriuvusių aplinkybių ir išgyventi.

Tokiomis aplinkybėmis kiekvienam tenka sava atsakomybė.

Valdžiai – nustatyti kursą, kitaip tariant priimti išmintingus sprendimus, kurie apsaugotų gyvybes, sveikatą ir, kiek įmanoma, ekonomiką. Laiku įvestas karantinas atrodė adekvačiai ir atsakingai, kaip ir operatyviai Vyriausybės paskelbtas ekonomikos skatinimo ir pagalbos verslui planas.

Deja, metai ne tik karantininiai, bet ir rinkiminiai. Tai, kas „piariškai“ gerai skamba, nebūtinai padeda valdyti krizę.
Mantas Zalatorius

Tačiau ilgainiui žodžiai ėmė skirtis nuo veiksmų. Nes, deja, metai ne tik karantininiai, bet ir rinkiminiai. Tai, kas „piariškai“ gerai skamba, nebūtinai padeda valdyti krizę. Ekonomikos stimuliavimas buksuoja. Pažadais ir skolintais pinigais borte pramuštos skylės neužlipdysi. Nebent trumpam „nupirksi“ laiko, tačiau pačios problemos tai neišspręs.

Kita bėda – nepasitikėjimo kirminas tarp verslo ir valdžios, prasigraužęs taip giliai, kad dabar susidaro vaizdas, jog šykšti valdžia remia verslą, kuriuo nepasitiki, per finansų ir kredito įstaigas, kurių nemėgsta. Kaip tai gali veikti sklandžiai?

Be to, paskolos verslui nėra panacėja. Tai ekonomikos neužkurs ir ateities darbo rinkos negelbės. Keičiasi modernios ekonomikos struktūra, todėl valdžios atsakomybės sričiai priklauso ne tik trumpalaikis gelbėjimo planas, bet ilgalaikė, kryptinga ekonomikos perorientavimo politika.

Paskolos verslui nėra panacėja.
Mantas Zalatorius

Verslo ir darbdavių atsakomybė – mažinti burių plotą, kad verslas prisitaikytų prie naujų sąlygų, išliktų tvarus pasikeitusioje aplinkoje, ir pasirūpinti savo žmonių saugumu. Net jeigu teks imtis skausmingų, kartais net kraštutinių priemonių.

Pasaulį ištikus ne finansinei, o sveikatos, socialinei ir ekonominei krizei, anksčiau suveikę antikriziniai vaistai netinka. Tvarios pajamos ir verslo modelis tapo itin svarbiais kriterijais finansavimui gauti. Nuolat primindami, kad prieš skolinantis būtina įvertinti galimybes skolą grąžinti, kruopščiai pasverdami visas rizikas, bankai elgiasi kitaip nei prieš dešimtmetį. Pasirašę moratoriumą dėl paskolų atidėjimo, bankai suteikė laiko susiorientuoti, persitvarkyti ir prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos. Suprasdami, kad žaibiškai to padaryti neįmanoma, verslui buvo suteiktos pusmečio, žmonėms – visų metų kredito atostogas. Tačiau kaip tas laikas bus išnaudotas – jau kiekvieno asmeninė atsakomybė.

Koronavirusas gali tapti sietu, kuris negailestingai atsijos atsakingus nuo neatsakingų, fundamentalius ir gyvybiškai svarbius nuo nereikšmingų, adekvačiai vertinusius rizikas, nuo pervertinusių savo galimybes. Nepasirengusieji prisiimti atsakomybę už nepavykusį verslą bandys permesti savo problemas valstybei, o tai reiškia – visiems mokesčių mokėtojams, ir paversti tai nacionaline problema. Matome ir godumo – žmonių, kurie užuot naudoję savo rezervus, pirmiausia pretenduoja į valstybinius. Sunkioje situacijoje yra ypač svarbu neprarasti padorumo, nes ši krizė kažkada baigsis, tačiau atmintis, kaip elgėmės jos akivaizdoje – išliks ilgam.

Matome ir godumo – žmonių, kurie užuot naudoję savo rezervus, pirmiausia pretenduoja į valstybinius.
Mantas Zalatorius

Valstybė mokesčių mokėtojų pinigais bus pajėgi gelbėti tik ekonomikai gyvybiškai svarbius verslus. Fundamentalių problemų nesprendžiantys, iš investuotojų malonės gyvenantys, nesugebantys prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos, nesirūpinantys savo darbuotojų saugumu neišvengiamai „eis po vandeniu“, nes ekonomikos sukrėtimas privers atsisakyti nebūtino balasto. Tai yra labai nemaloni ir nepatogi tiesa, tačiau su tuo privalu susitaikyti. Ir kuo anksčiau, tuo geriau.

Tikrąją visuomenės brandą rodo gebėjimas prisiimti atsakomybę ne tik už save, bet ir už šalia esantį. Pastaraisiais mėnesiais matėme neįtikėtinų savanorystės ir savitarpio pagalbos reiškinių. Tačiau labai daug ir tokių, kuriems nuolat reikia priminti: „Aš dėviu kaukę, saugodamas tave, būk geras, užsidėk ją dėl manęs.“ Nuo to priklauso ir kito gyvybė, ir mūsų visų finansinė sveikata.

Ne valdžia, įvedusi karantiną, ir ne pats karantinas, o virusas yra šios sumaišties priežastis. Kol virusas bus gyvas, nežinia tęsis, pasmerkdama visus dreifuoti ir neleisdama grįžti į normalų gyvenimą. Jam įveikti ir turi būti sutelktos didžiausios pastangos: valdžios, mokslininkų, epidemiologų, verslo ir kiekvieno iš mūsų. Visa kita yra įveikiamos pasekmės.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.8667

Jurgita Bieliūnienė. Ar tikrai mažieji akcininkai negali daryti įtakos didžiųjų akcininkų sprendimams?

Įprastai mažieji akcininkai savo teises siekia apsaugoti pasirašydami akcininkų susitarimus su...

Remigijus Lapinskas. Energetikos ministerijai laikas grįžti iš atostogų

Vakar rekordus mušanti elektros kaina. Šiandien – stabdoma „ Perlas Energija “ veikla....

Kęstutis Jauniškis. 5 punktai, kaip sumažinti elektros kainą, kad nebesigąsdintume

Baisioji elektros valanda už 400 eur/kWh praslinko. Tačiau karštos diskusijos dėl beprotiškų...

Sigita Strockytė-Varnė. Kaip nuspėti savo investicijų ateitį?

Įsivaizduokite, jei pasaulyje egzistuotų stebuklingas rutulys, kuris leistų nuspėti rytojų:...

Jūratė Cvilikienė. Finansiniai rugsėjo išbandymai: kiek tėvams kainuos išleisti vaikus į mokyklą

Liniuotė , rašiklis, keli sąsiuviniai ir pratybos – vaiko suruošimas į mokyklą prieš...

Top naujienos

Mykolas Alekna laukia užplūstant dar didesnės emocijų bangos: sunku patikėti tuo, kas įvyko specialiai Delfi iš Miuncheno

„Sunku patikėti tuo, kas įvyko. Labai jaudinausi, kai buvo šeštas bandymas. Kai Kristjanas...

Kumščiu į krūtinę: rekordą priešpaskutiniu metimu sudaužęs Alekna – Europos čempionas Gudžius finale „sudegė“  (1)

Sezono lyderis ir absoliutus rungties favoritas Kristjanas Čehas – įveiktas. Europos lengvosios...

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Ukrainos karį kastravusio ir nužudžiusio sadisto medžioklė kaip „Bellingcat“ tyrėjams pavyko surasti karo nusikaltėlį

Tarptautinė nepriklausomų tyrėjų grupė „ Bellingcat “ nustatė karo nusikaltimą...

Verslas PliusGreta Klimkaitė, laida „Iš esmės“

Tragedija ir šokas – tokiais žodžiais situaciją vertina verslas: gali būti, kad laukia gana juodas scenarijus (2)

Šią savaitę Lietuvoje elektros kaina biržoje siekė visų laikų rekordą. Jos kaina šį...

Savaitgaliui – gaivesni orai: kai kur nušniokš smarkios liūtys

Šeštadienį didesnėje šalies dalyje orus lems anticiklono pietvakarinis pakraštys, o antroje...

Karas Ukrainoje. Vakarų žvalgyba: Rusijos pajėgos išgyvena sunkius laikus Rusija pirmą kartą nuo liepos nepasiekė jokių teritorinių laimėjimų (2)

Vienas Vakarų žvalgybos pareigūnas pareiškė, kad rusams Ukrainoje baigiasi šaudmenys, o tai...

Po dvikovos su Nyderlandais Maksvytis sutrumpino rinktinės kandidatų sąrašą

Septinta pergalė iš 7-ių: formaliai po akistatos su Nyderlandais baigėsi kontrolinių susitikimų...

Lietuvos vaikinai pranoko Graikijos rinktinę ir iškopė į Europos čempionato finalą

Europos jaunučių vaikinų ( U-16 ) krepšinio čempionato pusfinalyje Lietuvos rinktinė 77:61...

Kuzminskas grįžo į aikštę – rinktinė pasirengimo ciklą užbaigė triuškinama pergale

Europos vyrų krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė kontrolinių rungtynių ciklą...

Delfi Plius DELFI

Ekspertas apie Šoigu: niekur pasaulyje tokių dalykų nebėra (4)

Rusijos Federacija aktyviai ieško kaltųjų dėl nesėkmių kare Ukrainoje , nors tikrieji...