aA
Negaliu susilaikyti nepakomentavusi gegužės 6 dieną portale DELFI paskelbtos Valdo Sutkaus, Lietuvos verslo konfederacijos prezidento, pozicijos „Valdas Sutkus: specialistų rengimui švaistomi vėjais šimtai milijonų“. Stebėtis, aišku, gal ir nereiktų – verslą atstovaujantis asmuo peikia visus, išskyrus patį verslą.
Baldų gamykla "Freda"
© DELFI / Rafael Achmedov

Visgi, jei teisybė būtų svarbi, derėtų pažymėti, kad būtent verslas ir yra vienas iš didžiųjų sistemos stabdžių. Nusprendę, kad jų žodis yra visagalis, jie ne tik leidžia sau peikti visus aplink, duoti pylos ir pastabų, bet ir reikalauja gauti pačią brangiausią verslui grandį – mokinį – be investicijų.

Taigi, nuo pradžių. V. Sutkaus taip kritikuojamos mokymo programos atsiranda ne iš bet kur. Kiekviena profesinė veikla yra kuruojama Sektorinio profesinio komiteto, kuris yra „kolegiali, bendradarbiavimo pagrindu sudaryta patariamoji institucija, koordinuojanti kvalifikacijų klausimus konkrečiame ūkio sektoriuje – veiklų grupėje pagal jų ekonominę funkciją, produktus, paslaugas arba technologijas“.

O štai tame komitete ir yra specialistai, atstovaujantys darbdavius, darbuotojus ir švietimo teikėjus. Vadinasi, sakyti, kad, V. Sutkaus žodžiais, „belieka laukti valstybės žingsnio, kuris būtinas, norint suderinti neadekvačią rengiamų specialistų pasiūlą su darbo rinkoje egzistuojančia paklausa“, skamba neadekvačiai, nes šis žingsnis jau žengtas.

Be to, ir profesinio mokymo įstaigoms naujuoju Profesinio mokymo įstatymu yra įteisintas naujas valdymo organas – Taryba, kurią sudaro net 4/9 darbdavių atstovai – vėlgi verslui laukti valstybės žingsnio nebereikia, jis jau žengtas.

Panagrinėkime ir V. Sutkaus taip giriamą pameistrystę. Pagrindinis akcentas yra į bendradarbiavimą, t. y. sąlyga, kad praktinius mokymus vykdytų įmonė kartu su mokymo įstaiga. Cituoju V. Sutkų: „Verslininkai patys ima ugdyti reikalingus darbuotojus – kartais bendradarbiaudami su mokslo įstaigomis.“

Lina Triponienė
Lina Triponienė
© Asmeninio archyvo nuotr.


Pameistrystė išties yra girtinas procesas, tik jo kokybė ir rezultatai pasiekiami visiems bendradarbiaujant ne „kartais“, o nuolat. Panašu, kad verslininkai tikrai tik minimaliai bendradarbiauja su mokslo įstaigomis. Tą įrodo ir LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vykdomas 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos „Kompetencijų vaučeris“ projektas. Čia yra pasiskelbę 99 mokymų teikėjai, 718 mokymų programų, o suteiktų mokymų skaičius yra 44. Galima galvoti įvairiai, bet akivaizdu, jog patys darbdaviai vangiai reaguoja į įvairias iniciatyvas.

Taigi, verslas, dalyvaudamas mokinių ruošime nuo švietimo teikėjo valdymo iki programų kūrimo ir praktinio mokymo vykdymo bei nedalyvaudamas valstybės iniciuojamuose projektuose, kritikuoja pats save. Jie pameistriui turi mokėti ne mažesnį negu Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga arba minimalusis valandinis atlygis – įdomu, ar yra tokių, kurie moka daugiau? Nežinau, o ir neprivalau, tiesiog smalsauju, nes kai kritikuojami visi aplink, derėtų kartais ir į save pažiūrėti.

Verslas mielai ir toliau nemokamai samdytų mokinius, nes juk jie praktiškai taip ir daro. Minimali alga – rimtai? O iš tiesų, koks yra verslo indėlis į mokymą? Skaudu sakyti, bet indėlis į sistemos tobulinimą yra nulinis finansine prasme. Verslininkas turėtų žinoti verslo pagrindus, neįdėjus nieko, nieko ir negausi!

Artėja stojimas į mokslo įstaigas. Mokiniai renkasi, todėl ne kritikuoti, o skatinti, raginti, siūlyti dera visoms pusėms. Profesinis mokymas kviečia įgyti amatą ir norisi tikėti, kad darbdaviai bus sąžiningi bei prisidės prie mokymo ne tik praktiniu mokymu bei „kartais“ vykstančiu bendradarbiavimu, bet ir svariu atlygiu savo darbuotojams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
4.0000

Tadas Povilauskas. Kodėl metų pabaigoje gali pabrangti dyzelinas (4)

Veikiausiai atsimenate, kad praėjusių metų kelias lapkričio savaites dyzelino kaina degalinėse...

Egidijus Langys. Permainos nemokumo procese: kreditorius ir skolininkas privalės tartis

Nemokumo proceso reforma įgauna pagreitį – po balandžio mėn. Seime vykusių aktyvių klausymų...

Justinas Juozaitis. Ar Baltijos šalių elektros tinklai atlaikys artėjančią geopolitinę audrą? (6)

Kol Lietuvos politikai džiaugiasi pasiektu susitarimu dėl sinchronizacijos su kontinentinės Europos...

Lina Aleknaitė-van der Molen. Pokyčiai kapitalo rinkų reguliavime – Prospekto Reglamentas atveria galimybes smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms

Š. m. liepos 21 d. įsigalioja Prospekto Reglamentas, kuris pakeis iki šiol galiojusią Prospekto...

Mantas Andriuškevičius. Dėl transporto priemonių apžiūros centrų veiklos (3)

Vidaus reikalų ministrui Eimučiui Misiūnui pasiūlius koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais...

Top naujienos

Lietuva rinko Prezidentą: kurį iš kandidatų rinkosi Lietuvos žmonės vyrų ir moterų balsai ryškiai išsiskyrė (13)

Racionalumas, profesionalumas, loginis mąstymas ir patirtis – tokias kandidatų į Prezidentus...

Norvegijoje nepamiršo panevėžietiškos tarmės (1)

Norvegijos sostinėje Osle 32-ejų panevėžietis Mantas Simaitis skaičiuoja jau šeštus metus....

Stebuklui prilygusi išsigelbėjimo jūroje istorija įgavo kraupių detalių (5)

Kai ant plausto plaukęs Nathanas Carmanas buvo rastas jūroje, visi jo gailėjo. Tačiau dabar tikros...

Lietuvoje – lemtinga diena: Lietuvos prezidento ir EP rinkimai baigėsi balsą atidavęs Gabrielius Landsbergis: daug dalykų keisis, bus įdomu; nuolat atnaujinama (1820)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių....

Išskirtinis Godos Alijevos interviu jos naujuose namuose: atėjo laikas išgirsti tikrąją skyrybų istoriją (79)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

„Lietuvos talentų“ superfinalas: dėl pagrindinio prizo kovoja dešimt geriausių nuolat atnaujinama

Sekmadienio vakarą, kai šalyje vyksta prezidento rinkimai, laukia ir finalinė „Lietuvos...

25 metai po Kurto Cobaino mirties – pilni sąmokslo teorijų ir baisių sutapimų (4)

Sunku patikėti, tačiau prabėgo jau 25 metai nuo tada, kai būdamas 27-erių Sietle šį pasaulį...

Nuo pyragų – iki gurmaniškų austrių: profesionalai pademonstravo, kaip išnaudoti visas griliaus galimybes (2)

Sekmadienį visi, kas neabejingi griliuje ruoštam maistui , rinkosi į Verkių dvaro parke Vilniuje...

Hipnozės specialistas: kiekviena didžiulė korporacija naudoja neurolingvistinį programavimą

Etiškas ir tinkamas neurolingvistinio programavimo ( NLP ) naudojimas rinkodaroje – labai...