aA
Argentinos, Urugvajaus ir Paragvajaus energetikai vis dar aiškinasi, kodėl birželio 16 d. dešimtys milijonų šių valstybių gyventojų liko be elektros. Gedimų, tikėtina, bus rasta įvairių, tačiau dar ir nepasibaigus tyrimui aiškėja viena svarbiausių avarijos priežasčių – Argentinos elektros tinklų būklė buvo prasta, o į gyvybiškai svarbios sistemos patikimumą nebuvo pakankamai investuojama jau daugelį metų.
Kęstutis Jauniškis
© DELFI / Domantas Pipas

Kodėl nebuvo atnaujinami elektros tinklai? Paaiškinimas paprastas ir jau kažkur girdėtas – todėl, kad gyventojams nekiltų energijos kainos. Toks trumpalaikis populistinis rinkėjų pamaloninimas valstybėms gali atnešti ilgalaikių ir net labai sunkių pasekmių. Politikai tai lyg ir supranta, bando subalansuoti, suderinti šiuos nesuderinamus dalykus, bet kartais rizika paima viršų – o gal gi nieko blogo neįvyks. Įvyko. Šįkart iškart net trijose valstybėse.

O prie ko čia Lietuva? Ar mes irgi einame tuo pačiu pavojingai slidžiu keliu? Deja, taip. Ir netgi slystam nuo kalniuko, ir vis didėjančiu greičiu.

Štai skaičiai, faktai ir pagrindimas.

Skirstomojo elektros tinklo, kurį prižiūri strateginė Lietuvos įmonė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), atstatomoji vertė yra apie 4,5 mlrd. eurų. Tai reiškia, kad tiek pinigų reikėtų, kad visą 120 tūkst. kilometrų ilgio skirstomąjį elektros tinklą pakeistume nauju. Tokio uždavinio, suprantama, niekas sau nekelia.

Elektros tinklo ir jo komponentų nusidėvėjimo laikas – 30–40 metų. Dabartinis tinklo nusidėvėjimas siekia apie 50 proc. Tai reiškia, kad tinklas nei naujas, nei labai senas – kaip ir Lietuvos automobilių parkas. Su tokiais skaičiais galime gyventi. Tačiau, kad rodikliai neprastėtų, yra viena privaloma sąlyga – kasmet į tinklo atnaujinimą reikia investuoti apie 110 mln. eurų.

Tačiau pinigų investicijoms valstybė neranda. Šiemet investicijos į skirstomojo tinklo rekonstrukciją mažesnės kone 3 kartus. Raudona pavojaus lemputė įsijungė. Tai reiškia, kad tinklo nusidėvėjimo lygis augs ir nebus pakeista daugybė pasenusių ir pavojingų atramų, kurios pastatytos dar 1965–1980 m. Net 62 proc. transformatorių yra pagaminti Sovietų sąjungoje ir neatitinka šiuolaikinių techninių reikalavimų, o 22 proc. jų yra visiškai susidėvėję. Juos būtina keisti. Tačiau nepavyks, nes nėra pinigų.

Tai kur dingsta pinigai investicijoms? Štai čia ir prasideda įdomiausia ir pavojingiausia slydimo link Argentinos scenarijaus dalis.

Politikai kažkada nusprendė remti turtingiausią visuomenės dalį – sklypus perkančius ir namus statančius verslininkus bei privačius asmenis. Jiems už įvestą elektrą tenka mokėti tik 20 proc. projekto vertės, likusias 80 proc. išlaidų dengia valstybės įmonė ESO, t. y. mes visi, mokesčių mokėtojai.

Paremiame tuos, kurie neskursta. Ir paremiame nemenkai. Naujo kliento pajungimas privačių namų kvartale vidutiniškai kainuoja apie 1500 eurų. Klientas sumoka 300 eurų, mes susimetame likusius 1200 eurų. Bet čia dar smulkmė. Kur kas rimčiau yra tai, kad sklypo, kuriame yra atvesta elektra, vertė pakyla mažiausiai dešimtadaliu. O dešimtadalis, tarkim, Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos pašonėje yra nemenka suma.

Be to, elektros įvado spinta tuščiame sklype dažnai dar metų metus stovi nenaudojama, lyg paminklas visų mūsų pinigus taškantiems politikams.

Privačių namų statytojams ESO kasmet atseikėja 50–60 mln. eurų. Nei prasmės, nei logikos, nei socialinio teisingumo. Ir politinio intereso nematyti. Net žiūrint iš už kampo.

Neapsižiūrėjimas? Klaida? Kaip bepavadintume šią situaciją, esmė lieka ta pati – pusė investicijoms į elektros tinklo patikimumą reikalingos sumos valstybė lengva ranka išdalija namų statytojams. Kodėl taip yra? Niekas dorai turbūt ir nepaaiškintų.

Todėl gal jau metas pradėti diskutuoti, kokiu protingu santykiu namų statytojams ir visuomenei pasidalinti šiuos kaštus? Ir ar išvis reikia dalintis tokias išlaidas? Pasirinkimas juk aiškus – arba remiame namų statytojus ir verslininkus, arba atnaujiname tinklus. Alternatyva – turime daug pinigų ir tiems, ir aniems. Kaip gerovės valstybėje, apie kurią dabar daug kalbama.

Bet pinigų nėra. Dešimtys milijonų eurų išgaravo ir praėjusių metų pabaigoje, kai valdžia populistiškai nusprendė prieš artėjančius rinkimus gyventojams amortizuoti elektros kainų padidėjimą. Nuo 2019 m. sausio 1 d. elektra pabrango tik 15 proc., nors kainos rinkoje išaugo dvigubai daugiau. „Radome apie 80 mln. eurų rezervą, kas leido drastiškai nedidinti elektros kainų“ – taip tokią (ne)sėkmę tuomet įvardijo energetikos ministras. Išverskime į žmonių kalbą. Ministras pasakė, kad į elektros tinklus nebus investuota 80 mln. eurų, jie bus patrupinti visiems namų ūkiams, kad keliais eurais tektų mažiau mokėti už elektrą.

Rinkimai praėjo. Rinkėjai ačiū nepasakė. Ir vargu ar jau pasakys. Greičiau primins, kad per dažnai pradėjo dingti elektra, kad naivios politikų viltys dūžta tiek Argentinoje, tiek Lietuvoje. Ir pagrūmos – pagaliau imkitės ūkiško darbo, juk tam esate pasamdyti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.4444

Ūkininkas – trumpas keleto „Gyvulių ūkio“ sąvokų ir stereotipų paaiškinimas (27)

Tenka konstatuoti, kad mes, ūkininkai, pralaimime informacinį „karą“, visais frontais, turbūt...

Šarūnas Keserauskas. Konkurencijos tarybos baudos turi atgrasyti verslą nuo itin žalingų pažeidimų atsakymas advokatui M. Juoniui (2)

Savo atsakymą , kad Konkurencijos taryba nėra tokia baisi, kaip kartais piešiama, pradėsiu nuo...

Jūratė Cvilikienė. Vasara praėjo, žiemos švenčių dar nematyti – gal „pasišopinam“? (3)

Vartojimas Lietuvoje sparčiai vejasi europietiškąjį vidurkį − pernai vieno šalies...

Vaidotas Dauskurdas. Darbuotojo atleidimas iš darbo už „antrą tokį patį“ darbo pareigų pažeidimą

Ne kartą savaitraštyje esame aptarę galimus darbo santykių nutraukimo pagrindus, taip pat ir darbo...

Laura Duksaitė-Iškauskienė. Paklausus vadovas visą gyvenimą – kaip išsilaikyti karjeros viršūnėje?

Vadovo postas daug kam yra aukščiausias karjeros taškas ir siekiamybė. Vis tik neretai nutinka,...

Top naujienos

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (366)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis (1)

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (308)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (33)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (48)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Vijūnėlės dvaras jau nugriautas, bet bauda jo savininkui tebeskaičiuojama (89)

Paskutinę šios savaitės darbo dieną Druskininkuose, Vijunėlės tvenkinio pakrantėje, kur...

Įdomiausi vandens parkai kaimyninėse šalyse

Smagiausias akimirkas vasarą patiriame prie vandens telkinių, o žiemą šiuos patyrimus galima...

Matijošaičio patarėja tapusi Meilutytė: negalvojau labai ilgai (256)

„Labai simpatiška, daug pasiekusi, žinoma plaukikė“, – atsakydamas į klausimą, kodėl į...

Bus kuo pasidžiaugti: laukia išskirtinis savaitgalis ir kitos geros naujienos (2)

Sinoptikai skelbia, kad šis rudens savaitgalis numatomas itin gražus – kai kur temperatūra kils...

Proveržis vėžio gydyme: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...