aA
Vykstant pajamų deklaravimui, gyventojams nuolat primenama, kad jie gali susigrąžinti dalį mokesčių jei turi gyvybės draudimą ar anksčiau paimtą būsto kreditą. Tačiau ar žinote, kad susigrąžinti dalį mokesčių galite ir tada, jei kurį laiką nedirbote? O kad galite būti skolingi mokesčių, jei sirgote ir gavote ligos pašalpą?
Kaetana Leontjeva
© DELFI / Tomas Vinickas

Dažnas mano, kad jei dirba pagal darbo sutartį – visus mokesčius už jį moka darbdavys, tad nėra ko tikrinti preliminarios pajamų deklaracijos. Tačiau net jei mokesčius perveda darbdavys, žmogus vis tiek gali tapti skolingas mokesčių. Priežastis – sudėtinga neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymo tvarka. Ji tokia paini, kad ją galima vadinti „tvarka” tik kabutėse.

NPD dydis priklauso nuo atlyginimo dydžio, o metinį NPD reikia perskaičiuoti įvertinant ir kitas apmokestinamas pajamas, ne tik algą. Tuomet paaiškėja, kad per metus buvo pritaikytas „per didelis” NPD ir žmogus yra skolingas mokesčių.

Pernai net 280 tūkst. dirbančių žmonių buvo pritaikytas „per didelis” NPD, dėl to jie visi privalo deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčių skirtumą. Didžiajai jų daliai (230 tūkst.) „per didelis” NPD – vienintelė priežastis deklaruoti pajamas (!). Nors apie tai ne kartą rašyta, tenka rašyti ir vėl, nes valdžia sudėtingos „tvarkos” neatšaukia, o dešimtys tūkstančių žmonių taip ir lieka skolingi patys to nežinodami – už 2014 metus skolingi liko daugiau nei 60 tūkst. gyventojų, už 2013 metus – daugiau nei 80 tūkstančių. Kasmet skolininkams siunčiami priminimai, gresia baudos ir delspinigiai.

Taigi šią savaitę būtinai patikrinkite preliminarią pajamų deklaraciją. Galite būti skolingas mokesčių, jei dirbate pagal darbo sutartį ir pernai jums nutiko bent vienas šių atvejų:

1. Sirgote ir gavote ligos pašalpą. Tą mėnesį, kai sirgote ir turėjote nedarbingumo pažymėjimą, darbdavys jums išmokėjo mažesnį atlyginimą. Skaičiuodama jums priklausantį NPD, apskaitininkė atsižvelgė tik į algą, bet ne ligos pašalpą (nes nežino, kada ji jums buvo išmokėta). Todėl jums buvo pritaikytas „per didelis” NPD ir metų pabaigoje atsiranda skola. Dažnai darbuotojai dėl to kaltina darbdavį, tačiau tikrasis kaltininkas – paini NPD „tvarka”.

2. Keitėte darbą. Jei darbą keitėte mėnesio viduryje (o ne nuo mėnesio pradžios), tikėtina, kad tą mėnesį NPD jums buvo pritaikytas ir buvusioje, ir naujoje darbovietėje. Pasekmė – skola biudžetui.

3. Dirbote keliose darbovietėse. Pateikti prašymą taikyti NPD yra darbuotojo atsakomybė. Jei tokį prašymą, nežinodamas visų šios „tvarkos” subtilybių, pateikėte dviejose darbovietėse, jums buvo pritaikytas „per didelis” NPD ir pats to nežinodamas tapote skolingas mokesčių.

4. Nesate tikras, ar konkrečioms pajamoms buvo pritaikytas NPD. Gali būti, kad pernai ne iš darbdavio gavote pajamų, kurioms buvo pritaikytas NPD, o jūs to nežinote. Pvz., gal „Sodra” jums moka motinystės (tėvystės) pašalpas, ir anksčiau pateikėte (bet jau nepamenate) prašymą taikyti NPD.

5. Dirbote ir uždirbote kitų neišvardytų pajamų. Šis atvejis yra labiau žinomas nei kiti, tačiau ir jį būtina paminėti. Dauguma apmokestinamų pajamų įtraukiama apskaičiuojant metinį NPD. Tad jei pernai, tarkime, pardavėte automobilį ar gavote dovaną, tikėtina, kad jums buvo pritaikytas „per didelis” NPD ir teks sumokėti mokesčių skirtumą.

Gali nutikti ir taip, kad permokėjote GPM ir galite susigrąžinti mokesčių, jei:

1. Kurį laiką nedirbote. Tarkime, metų pradžioje neturėjote darbo, o kovą pradėjote dirbti. Tokiu atveju jums buvo pritaikytas mažesnis NPD, nei galioja atsižvelgiant į visas metines pajamas.

2. Nepateikėte prašymo, kad darbdavys jums taikytų NPD. Galbūt nieko nežinote apie NPD, o gal apskaitininkas patarė dėl painaus NPD jo tiesiog netaikyti ir verčiau susigrąžinti permokėtus mokesčius deklaravimo metu, nei tapti skolingam. Permokėti mokesčiai lieka biudžete.

Kai proporcinio (t.y. vieno) pajamų mokesčių tarifo idėjos autoriai, JAV ekonomistai Robertas Hallas ir Alvinas Rabushka 1981 metais pasiūlė naikinti progresinį mokesčių tarifą ir taikyti vieną tarifą, kaip pagrindinis tokios sistemos pranašumas buvo įvardytas jos paprastumas. Mokslininkai įsivaizdavo, kad mokesčius galima būtų mokėti itin paprastai – atvirlaiškiu, o jų sukurtos sistemos paprastumą užtikrintų fiksuotas NPD.

Deja, nors Lietuva ir turi JAV mokslininkų pasiūlytą vieno tarifo sistemą, ją gerokai apsunkina mūsų valdžios pramanas – painus, nuo algos dydžio priklausantis NPD. Algai pasikeitus kad ir euru, NPD tenka perskaičiuoti. NPD taikymą paaiškinanti GPM įstatymo komentaro dalis sudaro daugiau nei 20 puslapių.

Kaip jau minėta, dėl šios „tvarkos” apie 280 tūkst. žmonių tampa skolingi mokesčių. Tad dėl sudėtingos NPD „tvarkos” Lietuva neįgyja vieno iš pagrindinių vienodo tarifo pranašumų – mokesčių paprastumo. Žinoma, atlyginimo apmokestinimas Lietuvoje sudėtingas ir dėl to, kad nuo jo mokami net keturi mokesčiai (GPM, PSD, „Sodros” ir Garantinio fondo įmokos), kurių mokėjimo ir deklaravimo tvarka skirtinga, jie dirbtinai padalyti į darbuotojo ir darbdavio mokesčius, o mokama net ne vienai, o dviem institucijoms.

Prie paprastesnės sistemos mielai pereitų ir mokesčių mokėtojai, ir VMI. Tačiau valdžia atsisako keisti šią aštuntus metus galiojančią NPD „tvarką”. Kai pernai LLRI pasiūlė Finansų ministerijai (FM) taikyti fiksuotą NPD, FM atsakė, jog esamas NPD sumažina mokesčius, bet kartu užtikrina, kad mokesčiai nėra sumažinami „daugiau nei priklauso”. Tačiau norint ištirti, ar pasiteisina esama sistema, reikia atsižvelgti ne tik į teigiamus rezultatus – sumažintus mokesčius, bet ir neigiamas pasekmes – tai, kad apie 280 tūkst. žmonių kasmet paverčiami biudžeto skolininkais, o VMI sudėtinga administruoti šią painią „tvarką”.

Juk tą patį – mažesnių mokesčių – tikslą pasiekti galima ir žymiai paprastesniu būdu. Kai norima pakelti mokesčius, tiesiog padidinamas tarifas, o štai mokesčiams sumažinti sukuriama gremėzdiška ir neaiški „tvarka”, į mokesčių subtilybes įpainiojanti ir skolingais paverčianti daugumą mažiausiai uždirbančių šalies gyventojų. Negana to, ši tvarka brangiai kainuoja tiems patiems mokesčių mokėtojams, kurių lėšomis VMI privalo informuoti ir ieškoti tų, kas dėl šios „tvarkos” liko skolingi mokesčių. Tuomet mažesni mokesčiai apkarsta visiems mokesčių mokėtojams.

Paprasčiausias būdas užtikrinti, kad mažesni mokesčiai nebūtų tokie kartūs, būtų taikyti fiksuoto dydžio NPD, kaip kad daryta iki 2009 m. Ir nors iki paprastos mokesčių sistemos Lietuvai, deja, dar toli, tai būtų visų laukiamas pirmas žingsnis ta linkme.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kristina Ivanovė. Nuo 2019 m. balandžio – nauja tvarka: kada tiekėjai galės būti įrašyti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą (1)

2018 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Respublikos Seime registruotame Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ)...

Jūratė Cvilikienė. Kaip nepermokėti už šventes?

Dažnas gyventojas prieš žiemos šventes duoda sau pažadą neišlaidauti ir laikytis biudžeto,...

Vaidas Žagūnis. Koks finansinis įgūdis jaunajai kartai padėtų svajones paversti tikrove?

Nors jaunosios kartos lūkesčiai ir ambicijos įkvepia, kyla klausimas, kiek jos pagrįstos? Ir ar...

Vytautas Ašeris. Trys ingredientai naujos kartos komandai: mokslas, emocijos ir laisvė (2)

Visos – tradicinės, didelės, jaunos ar startuoliškais principais paremtos kompanijos – nuolat...

Vytenis Šimkus. Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai? (5)

Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido....

Top naujienos

Stebi Rusijos samdinių veiksmus: „Vagner“ nuo kitų skiriasi kardinaliai (162)

Spalio mėn. pradžioje Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) paskelbė naują sąrašą Rusijos ir kitų...

JAV šokiravo demaskuotas „Google“ duomenų rinkimo tinklas: jie žino per daug (8)

Antradienį, įpusėjus Kongreso posėdžiui „ Google “ klausimais, Atstovų rūmų narys Tedas...

Naujausiuose prezidentiniuose reitinguose – nemaloni staigmena vienam iš lyderių (558)

Kelis mėnesius vis augęs konservatorių kandidatės į prezidentus Ingridos Šimonytės reitingas...

Sinoptikai perspėja iš anksto: siaus pūga (15)

Artimiausias kelias dienas Lietuvą nuklos sniegas, o temperatūra laikysis ties keliais laipsniais...

Užkalnis: kvepiu geru gyvenimu ir oro uostais (39)

Ermenegildo Zegna Uomo. Būna kvepalai, kurie taip tampriai susiję su kokia nors vieta arba sistema,...

Kalėdų stalas. Tikros šventės receptas – kepta žuvis po daržovių apklotu

Nuo seno laikomasi papročio, kad ant Kūčių stalo turi nugulti 12 patiekalų. Artėjant šventėms,...

Egzotines keliones mėgstanti mokytoja Veronika atvira: gyventi tik iš atlyginimo būtų sunku (1289)

Jau daugiau nei dvi savaites Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) budinti mokytoja Veronika...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (216)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Klaipėda jau aplenkė Vilnių ir šiuo metu turi dar ambicingesnį planą (36)

Besitęsiančia plėtra ir ekonomikos augimu susirūpinusi Klaipėda ir toliau deda pastangas, kad...

Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas (29)

Inernete jau galima pamatyti prieš 22 metu kurtą laidą „Xklanas“ (aut. Ligita Juknevičiūtė...