aA
Karas Ukrainoje Lietuvos verslus vėl pajudino iš jau kurį laiką kiek ramiau stovėjusių vėžių – nenoromis prisiminta netolima praeitis, kai pasaulį užklupo COVID-19 pandemija. Vėl perskaičiuojami finansai, perdėliojamos investicijos ir kiti planai. Tik skausmingoji pandemija per porą metų davė tiek pamokų, jog verslai dabar geba reaguoti daug greičiau. Nors dar viena krizė su laiku smaugia vis stipriau ir lengva ateityje tikrai nebus, panašu, kad smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) sektorius, kuris sudaro net 90 proc. Lietuvos įmonių išmoko labiau prisitaikyti. Karas Ukrainoje SVV po truputį piešia naujas linijas ir jos tikrai bus svarbios ateityje.
Justinas Dedela
Justinas Dedela
© Asmeninio archyvo nuotr.

Verta prisiminti, kad nors koronavirusas smarkiai sukrėtė visą pasaulį, pirmojo karantino metu Lietuvos ekonomika buvo viena iš mažiausiai Europoje susitraukusiųjų, o antrojo karantino metu beveik visai nesitraukė. Kaip pastebėjo ekonomistai, 2021-ųjų pradžioje šalies ekonomika jau netgi siekė prieškrizinį 2019-jų lygį. Visa tai yra svarbu, nes parodo, kad Lietuvos verslai it geriausi studentai mokėsi priimti sprendimus įveikiančius krizę. Būtent tai leidžia jaustis ramiau ir dabar, nes juk visas praeityje gerai išmoktas pamokas galima sėkmingai pritaikyti.

Brangstančios žaliavos, energetika, sutrūkinėjusios tiekimo grandinės, pasikeitęs vartotojų požiūris ir t.t. – tai dalykai, kurie pastaruoju metu yra bene didžiausi galvos skausmai šalies įmonėms. Be to, ne itin smagiomis žiniomis dalijasi ir Pasaulio prekybos organizacija (PPO), kuri sumažino tarptautinės prekybos augimo 2022-aisiais prognozę iki 2,4 - 3 proc. nuo pernai spalį skelbtos 4,7 proc. Kita vertus, tokie ekonominiai iššūkiai nėra neįveikiami bei reikia pažvelgti iš teigiamos pusės, nes visi šie nauji išbandymai pasaulinių konfliktų fone yra ne kas kita, kaip savotiška kaina dėl geresnės ateities.

Remiantis ankstesnių pasaulyje vykusių neapibrėžtų situacijų tokių kaip pandemija ar 2007–2008 m. finansų krizė pavyzdžiais tenka pastebėti, jog tam tikri verslo sektoriai greitu metu vėl susidurs su apyvartinio kapitalo trūkumu. O dažnu atveju apyvartinis kapitalas naudojamas bene svarbiausiems dalykams įmonėje: įsigyti žaliavoms, atsargoms, išmokėti atlyginimus darbuotojams, sumokėti tiekėjams bei padengti kitas nenumatytas išlaidas.

Tačiau tiek per COVID-19, tiek dabar, mažesnės įmonės jaučiasi tarsi traumuotu krepšinio ar futbolo žaidėju – nori žengti į aikštę, bet negali. Ir viskas logiška: nors reiktų papildomo apyvartinio kapitalo, kas yra visiškai įprasta siekiant augimo, labai atsargiai žiūrima į bet kokius finansinius įsipareigojimus, kurie pakeltų apyvartinį kapitalą tiek iš įmonės, tiek iš finansų įstaigos pusės, nes baiminamasi, kad paprasčiausiai nepavyks jų įgyvendinti.

Vis tik kaip rodo neseniai pasibaigusios pandemijos pavyzdys, dauguma SVV, kurios galvojo apie sėkmingą vystymąsi ir išgyvenimą, net ir su kančios bei baimės prieskoniu drįso ieškoti ypač greitų sprendimų tokių kaip papildomas finansavimas. Na, o šis sprendimas ir padėjo tinkamai pasiruošti rinkoje atsiradusiems pokyčiams. Todėl didelė tikimybė, kad ir dabar SVV žengs panašiu keliu. Tik svarbu paminėti tai, kad prie to prisidės ne tik tradiciniai finansuotojai, bet ir Vyriausybė.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė jau pasidalijo žinia, kad galimai bus kuriama pagalbos verslui priemonė, skirta karo Ukrainoje paveiktoms įmonėms. Planuojama, kad dėl karo nukentėjusios bendrovės galės pretenduoti į paskolą apyvartinėms paskoloms gauti. Nenuošalyje lieka ir pagalbos ranką tiesia įvairios finansavimo alternatyvos, tokios kaip skaitmeniniai ir neobankai bei kitos fintech bendrovės. Naujieji rinkos žaidėjai dažnu atveju yra ryžtingesni ir suteikia geresnes bei palankesnes finansavimo sąlygas SVV nei senieji bankai.

Svarbiausia tai, kad išmokę daug svarbių pamokų ir suvokdami kas būna, kai per krizę lauki per ilgai, dalis SVV jau dabar nieko nelaukdami nėrė į naujus eksporto vandenis bei pradėjo atrasti Azijos ar kitų Artimųjų rytų bei Vakarų Europos rinkas. Tokie sprendimai tikrai džiugina, tačiau importas iš naujų rinkų SVV sukelia ir naujų laikinų iššūkių, tokių kaip neįprastos atsiskaitymo sąlygos, darbo patirties ir pasitikėjimo su atitinkamais tiekėjais nebuvimas.

Svarbu pastebėti, kad dar ganėtinai šviežia pandemijos patirtis visiems verslams aiškiai parodė, jog reikia imtis brėžti naujas linijas. Krizės metu būtina kuo daugiau dėmesio skirti rizikos valdymui, kur kas dažniau bendrauti su klientais bei partneriais ieškant kompromisų dėl augančių žaliavų ir energetikos kainų, pasvarstyti apie alternatyvas tokias kaip švariąją energetiką (saulės elektrinės ir pan.).

Apskritai, krizė po krizės atverčia visiškai naujus puslapius SVV gyvenime ir į savo aplinką ragina pažvelgti daug atidžiau. Bet esminis momentas, kad viena po kitos kylančios krizės dalija naujas pamokas, o būtent tai prieš ateities iššūkius geriausiai ir užgrūdina SVV.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Inga Ruginienė. Neatskaitinga darbuotojų stebėsena negali tapti norma

Per pandemiją daugelis mūsų priprato naudoti „ Zoom “. Tikriausiai puikiai žinote tą...

Laura Tunkevičiūtė. Papildomos lengvatos darbuotojams derinti šeiminius ir darbo įsipareigojimus – kas keičiasi?

2022 m. birželio 28 d. Seimas pritarė Darbo kodekso bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo...

Natalja Kobzevienė. Finansinė analizė viešajame sektoriuje

Planuojant lėšas kitiems metams, vadovai visuomet turėtų įvertinti, kiek investicijų reikės...

Justina Bagdanavičiūtė. Vaikų darbas – naudinga patirtis ar katino dienelių gadinimas?

Baigę studijas turės užtektinai laiko iki pensijos padirbėti, todėl nereikėtų iš vaikų...

Vaiva Mašidlauskienė. Apie prekių tranzito į Kaliningradą sankcijas: jos privalomos visoms ES šalims

Viešojoje erdvėje vykstant diskusijoms apie prekių tranzito į Kaliningradą sankcijas, vertėtų...

Top naujienos

Bedarbių nuo liepos mėnesio laukia nauji iššūkiai: gali netekti išmokos ir net sveikatos draudimo (16)

Du kartus tinkamo darbo atsisakę ilgalaikiai bedarbiai praras statusą, neteks išmokos ir turės...

Siaubingas įvykis Šiauliuose: prie konteinerių rastas į kilimą suvyniotas žmogaus kūnas

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22 val., buvo gautas kraupus pranešimas – rastas negyvo žmogaus...

Rusija rezervų dar tikrai turi: vyksta mobilizacija, bet slapta ir ne visur

Rusija kare Ukrainoje naudoja pasenusią ir netikslią ginkluotę, dėl ko naikinama civilinė...

Rinktinės sudėtimi nusivylęs Maksvytis pranešė apie dar dvi netektis prieš Europos čempionatą (1)

„Keista sistema, jei žiemą suburiame ko gero net stipresnę rinktinę nei vasarą“, –...

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ klientų duomenis (1)

Programišiai nutekino apie 50 tūkst. „Švaros brolių“ automobilių švaros centrų rezervacijos...

Vilniuje į avariją pateko „Bolt“: abu automobiliai sumaitoti, pranešta apie sužalotus žmones „Volvo“ vairuotojas girtas

Vėlų pirmadienio vakarą Vilniuje , S. Stanevičiaus gatvėje, įvyko didelė avarija .

Orų permainos artėja: nusistovės vėsesni orai, vyraus trumpalaikis lietus

Antradienio dieną šalyje vyraus mažai debesuoti ir sausi orai.

Karas Ukrainoje. Iš Lysyčansko atsitraukę ukrainiečiai: netrukus pasaulis pamatys pirmąsias mūsų pergales Rusijos pajėgos jau nusitaikė į kitą miestą (4)

JAV Karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje rašoma, kad užėmę Lysyčanską Rusijos kariai ,...

Aiškios visos antro atrankos etapo dalyvės: Prancūzija pasiuntė skambią žinutę suformuotos naujos grupės

Pirmadienio vakarą paaiškėjo visos į antrąjį 2023-ųjų pasaulio krepšinio čempionato atrankos...

Pergalingą lietuvių atrankos maršą Klaipėdoje nutraukė čekai (14)

Lietuvos krepšinio rinktinė nepasinaudojo proga tapti vienintele nacionaline komanda, pirmąjį...