aA
2021-uosius pasitinkame sudėtingomis sąlygomis, tačiau dabartiniam etapui esame pasiruošę kur kas geriau, nei pirmajai pandemijos bangai. Nedarbo lygis viršijo pernykštes prognozes: šiuo metu jau yra daugiau nei 16 procentų, skaičiuojant nuo visų darbingo amžiaus gyventojų. Darbo rinkoje pastebime stabilizacijos ženklų: nedarbo lygis auga gerokai lėčiau, nei pirmojo karantino metu pavasarį. Tiesa, šis rodiklis kol kas išlieka ganėtinai aukštas.
Inga Balnanosienė.
Inga Balnanosienė.
© Organizacijos nuotr.

Didžiausias dėmesys dabar – darbo vietų išsaugojimui ir tvarumui darbo rinkoje užtikrinti. Sakydama, kad esame geriau pasirengę, kalbu ne tik jau apie įgytą patirtį, bet ir naujas pagalbos verslui priemones, kurios bus taiklesnės ir, tikiu, efektyvesnės. Jos parengtos vertinant sugriežtinto karantino ribojimus, jų pasekmes. Baigiantis metams buvo peržiūrėtas visas priemonių spektras, jų tikslingumas ir nauda.

Prieita išvados, kad prastovų kompensavimo mechanizmas buvo taikli priemonė. Tai, kad tik 16 proc. visų buvusių prastovose darbuotojų kreipėsi į Užimtumo tarnybą ieškodami darbo, rodo jos efektyvumą. Juk išlaikyti žmogų darbo rinkoje yra gerokai pigiau, nei jį vėl integruoti.

Kita išvada: valstybei prisidėti prie išlaikymo 90 procentų yra sveikintina ir solidaru, tačiau verslui, kuris yra visiškai uždarytas, tie 10 proc. tampa nepakeliama našta. Todėl pakeistas kompensavimo principas sudarant sąlygas gauti subsidijų 100 proc. ir jas didinant iki pusantros minimalios algos.

Viena vertus, tai yra paskata verslui. Tuo pačiu – ir labai didelė atsakomybė, nes bus vertinama: ar tikrai ta parama reikalinga, ar nėra piktnaudžiavimų siekiant gauti maksimalų finansavimą padengiant darbo užmokesčio išlaidas.

Tikimės tokio paties verslo solidarumo, kokį matėme pirmojo karantino metu. Kalbu ne apie finansus, bet sąžiningą klausimų kėlimą sau patiems: ar aš tikrai viską padariau pagal galimybes, ar tikrai turiu išleisti darbuotoją į prastovas, o gal išeitų derinti darbo laiką ir išlaikyti tvarią darbo vietą be prastovų kompensacijos?

Pirmieji signalai nuteikia pozityviai: Lietuvos verslas gana sėkmingai tvarkosi su pandemija, prisitaiko, randa naujų galimybių generuoti pajamas ir pelną išvengiant prastovų ir subsidijų.

Žinoma, suvaržius tam tikras veiklas registracija vėl padidėjo: iki gruodžio besikreipiančių buvo likę keli šimtai, vėliau skaičius išaugo iki kelių tūkstančių verslo subjektų. Gruodį kompensavome darbo užmokestį už 34 tūkst. darbuotojų prastovas, o finansuojama suma išaugo nuo 4 mln. iki 11.5 mln. eurų.

Vis dėlto gruodis dar nebuvo didžiausių skaičių mėnuo, artimiausiu metu situacija pareikalaus dar didesnių sumų ir pastangų. Dabar jau daugiau nei 85 tūkst. darbuotojų yra pranešę apie prastovas, jiems reikės kompensacijų. Mūsų uždavinys – kad parama verslą pasiektų laiku tuo pačiu tikintis įmonių gero pasirengimo teikiant dokumentus ir bendradarbiaujant.

Ką turi žinoti įmonės? Jokių papildomų sąlygų paramai gauti nėra, tačiau reikia suvokti, kad ji nebus dalijama lengva ranka. Pateikiamus dokumentus vertins specialistai. Sumos ir finansavimo intensyvumas didėja, tačiau sąlygų piktnaudžiauti nesudaryta.

Nei didinti atlyginimų valstybės paramos sąskaita, nei sudaryti naujų darbo sutarčių ir iškart išleisti į prastovas, nei kitų galimai neskaidrių schemų nereikėtų planuoti. Bus vertinamas užmokestis iki karantino – pagal „Sodrai“ pateikiamus istorinius duomenis.

Išlieka sąlyga išlaikyti darbo vietas, kurios buvo remiamos valstybės: bent 50 procentų. Taip pat – prašymas Užimtumo tarnybai pateikti tvarkingus dokumentus. Pastebime, kad kai kurios įmonės, dėl vienų ar kitų priežasčių netekusios banko sąskaitų, sudaro sutartis su kitomis bendrovėmis, kad per jas gautų paramą. Tai – netinkamas būdas, nes darbdavys pats atsako už darbo užmokestį savo darbuotojams.

Kad visa tai veiktų sklandžiai, pajėgas sutelkėme kartu su Valstybine darbo inspekcija, Valstybine mokesčių inspekcija, kitomis tarnybomis. Piktybinių pažeidimų atveju, pritaikius sankcijas, įmonė turės grąžinti visą gautą subsidiją, o ateityje negalės pretenduoti į valstybės paramą.

Mūsų darbų sąraše 2021 metais nelieka vienos priemonių grupės, kuriai Užimtumo tarnyba pernai skyrė daug laiko ir pastangų: subsidijų po prastovų, kurių suma siekė pusę milijardo eurų. Tuo rūpinsis kitos institucijos. Mes pamažu grįžtame prie savo esminės veiklos: tarpininkavimo įdarbinant, perkvalifikavimo, darbo ieškančių žmonių mokymų. Kai tik baigsis karantinas, jie vyks visu pajėgumu.

Grįžtame prie savarankiškai dirbančių žmonių rėmimo, administruojame paraiškas ir paramą – kaip tik dabar vyksta dokumentų teikimas, vasarį jas vertinsime ir skirsime finansavimą. Vėl galime skirti daugiau dėmesio aktyvios darbo rinkos politikos tiems, kam reikia papildomo rėmimo integracijai į darbo rinką.

Užimtumo tarnybai 2021-ieji bus veiklos procesų išgryninimo, paslaugų kokybės ir funkcijų peržiūrėjimo metai. Tikiu, kad šiemet susitelkę įveiksime didžiuosius iššūkis ir pamažu grįšime prie įprastos veiklos.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Gytis Pikčilingis, Rūta Trainytė. Ką bendro bankai turi su gyvūnų gerove?

Visai neseniai Lietuvoje veikiantiems bankams vartotojai parašė „pažymius“ už tai, kaip...

Kazimieras Karpickis. Įmonių vadovai gali lengviau atsipūsti – teismas paneigė jų pareigą sumokėti atlyginimą nemokumo administratoriams

Vadovams laiku neinicijavus jų vadovaujamų įmonių bankroto bylos, juos vėliau gali pasivyti...

Jūratė Cimanavičienė. Į įprastas vėžes logistika 2022 m. dar negrįš: būtinos sisteminės permainos

Pastarieji pora metų logistikos sektoriui buvo kupini iššūkių ir sukrėtimų, o logistikos...

Vilius Juzikis. Daugiau negu saulė ir vėjas: ko reikėtų, siekiant lūžio kovoje su klimato kaita? (2)

„Sustabdykite iškastinio kuro naudojimą! Veikite dabar pat!“ Tokie ir panašūs šūkiai...

Top naujienos

Po kelių skambučių, kurie netenkins Putino, galime turėti bet kurį scenarijų: karinei operacijai Rusijoje jau pasiruošta (6)

Rusija neatsitrauks tuščiomis: arba pradės karą, arba lauks nuolaidų iš Vakarų, tikina...

D+Joana Balčiuvienė

Serijinis žudikas angelo veidu: duodamas parodymus lietuvis prisiminė, kaip po senolės egzekucijos gėrė šampaną

Antanas Varnelis – Lietuvos serijinis žudikas, nužudęs septynis žmones ir dar tris bandęs...

D+Roma Macijauskaitė

Investuojate į nekilnojamajį turtą ar kaupiate indėlius banke? Pasakė, kaip tradicinės lietuvio investicijos pasikeis per 5 metus

Nedideliam – 14 žmonių – kolektyvui vadovaujantis elektroninių pinigų įstaigos „Guru Pay“...

Ar Kremlius dar gali pasirinkti kitokią galimybę nei karas: tai gali būti nelengvas sprendimas Vakarams (230)

Situacijai regione išliekant sudėtingai, kyla klausimas, ar Rusija turi galimybę išeiti iš tos...

Vilnietė net neįtarė, ką reiškia tokia jos šuns poza: laiku nesureagavus, vaistai nuo skausmo tampa kasdienybe (10)

Šuo tapo vangus, nežaidžia ir neėda – klasikinis pavyzdys, kad šuns šeimininkui metas kreiptis...

Šalia Vilniaus susidūrė BMW ir „Opel“, paaiškėjo, kad viena vairuotoja visiškai girta (4)

Antradienio vakarą, apie 20 val., šalia Vilniaus, prie Minsko pl. ir kelio Naujoji Vilnia-Rudamina...

Daugelyje vietovių sniegą keis šlapdriba, o ją – lietus

Antradienio dieną sulaukėme teigiamų temperatūrų ir atodrėkio, o trečiadienio naktį orus lemia...

Kibinų ir vestuvinių fotosesijų stotele tituluoti Trakai nori drastiškai keistis: tai seniai lauktas žingsnis (8)

Ilga laiką kibinų ir vestuvinių nuotraukų trumpalaike stotele tituluoti Trakai drastiškai nori...

Eurolygoje karaliaujantis „Real“ užsmaugė ir UNIKS klubą (2)

Antradienio vakarą buvo sužaistos trejos atidėtos Eurolygos rungtynės. Visose jose pergales...

Vykdydami ministerijos nurodymus susiduria su karčia realybe: dėl smulkmenos tenka blaškytis po miestą (12)

Išaugęs sergamumas COVID-19 liga ir nauji Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimai dėl asmens...