aA
Kaune įvairią veiklą vykdantys žmonės šiomis dienomis dalinasi įvairiaspalve patirtimi: nuo labai teigiamų pavyzdžių iki visiško negatyvo. Patalpas nuomojančių parduotuvių, grožio salonų, kavinių savininkai neviltyje – ne visi nuomotojai sukalbami, o valstybė vis dar nepriima būtinų sprendimų dėl nuomos mokėjimo atidėjimų.
Kauno centras karantino metu
Kauno centras karantino metu
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Koronaviruso epidemijos pradžioje portalą „Kas vyksta Kaune“ pasiekė įkvepianti žinutė: Dubingių gatvelėje Kaune įsikūrusios grožio studijos „Irėja“ kolektyvas nuoširdžiai prašė padėkoti salono patalpų savininkams Vygandui Šarkai ir Jurgitai Šarkienei, kurie tik paskelbus apie karantino metu draudžiamą grožio salono veiklą, sustabdė neribotam laikui patalpų nuomos mokestį.

„Jūs neįsivaizduojate, kokios esame jiems dėkingos. Nesitikėjome tokio nuostabaus poelgio, visos kolektyvo moterys esame sujaudintos tokio supratingumo – tai mums didelė dovana šiuo sudėtingu momentu“, – rašė be darbo ir pajamų likusios darbuotojos, kurių dauguma dar ir augina mažamečius vaikus.

Tačiau tokių pavyzdžių Kaune, deja, mažuma. Dauguma verslo žinučių, pasiekiančių redakciją, negatyvios. Žmonės skundžiasi, kad nors negali vykdyti veiklos, nes ji uždrausta valstybės, bet patalpų nuomotojai vis tiek reikalauja mokėti nuomą.

Vienos prabangios batų parduotuvės Laisvės alėjoje savininkai išsitarė, kad nuomą sumažino vos 15 proc., nors aiškumo, kada galės atidaryti parduotuvę – nėra jokio. Parduotuvės valdytojai sutinka dengti komunalinius mokesčius, galimai patalpų įsigijimo banko įmokų palūkanas, bet reikalavimas mokėti tik simboliškai sumažintą nuomos mokestį už patalpas, kuriose įsikūrusi uždaryta parduotuvė – protu nesuvokiamas.

„Akivaizdu, kad patalpų nuomotojai nepatiria kažkokių papildomų kaštų, tiesiog nori ir toliau pelnytis iš situacijos. Cinizmui nėra ribų“, – rašo skaitytojai.

Situaciją iš teisinės pusės portalui „Kas vyksta Kaune“ pakomentavo „Advocatera“ advokatė Raimonda Lazauskienė:

„Pagal šiandien šalyje susiklosčiusią situaciją, kuriai nėra buvę precedentų ir dar nėra suformuotos teisminės praktikos, iš tiesų kyla daug klausimų. Labai dažnas iš jų, ar jie gali nutraukti nuomos sutartis pasinaudodami force majeure sąlyga ir būti atleisti nuo sutartinių įsipareigojimų, tokių kaip kelių mėnesių nuomos mokestis, sutarties nutraukimas, ir pan.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateikė išaiškinimą dėl sutartinių prievolių vykdymo ir nenugalimos jėgos (force majeure) sąlygų taikymo ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu:

„Norime atkreipti visų verslininkų dėmesį, kad paskelbta ekstremali situacija šalyje neatleidžia įmonių nuo sutartinių prievolių vykdymo. Bandymai kitų sąskaita spręsti savo problemas ir naudotis susiklosčiusia padėtimi yra netoleruotini ir prieštarauja solidarumo principui, kurio šiandien reikia visapusiškai laikytis.

Šiomis ypatingomis ir sudėtingomis aplinkybėmis būtina negriauti tarpusavio pasitikėjimo ir nekurti pavojingų precedentų. Todėl imamės prevencinių veiksmų ir kreipiamės į verslo bendruomenę, kad būtų laikomasi tų reikalavimų, kurie yra nustatyti teisės aktuose“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, laikinai einantis ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas.

Taigi, atsižvelgiant į tai, pirmiausiai reikia analizuoti sutartį ir įvertinti tai, ar šalis ėmėsi visų reikalingų priemonių įvykdyti savo sutartinius įsipareigojimus bei tai, ar koronaviruso protrūkį bei su juo susijusius apribojimus buvo galima numatyti iš anksto, nes prekybos draudimas nėra force majeure aplinkybė.

Tai reiškia, kad šalis atleidžiama nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą tik tuomet, jeigu ji įrodo, kad sutartis negali būti įvykdyta dėl aplinkybių, kurių negalėjo kontroliuoti ir numatyti sutarties sudarymo metu.

Kai vienai šaliai sutarties vykdymas tampa sudėtingesnis, ši sutarties šalis turi teisę kreiptis į kitą šalį, prašydama sutartį pakeisti (tartis dėl dalinio mokėjimo, mokėjimų grafiko pakeitimo, atidėjimo, nuomos sutarties atitinkamam laikui pratęsimo ir pan.).

Šiame kontekste akcentuotina, kad vienašališkai nutraukti tam tikrų sutartinių įsipareigojimų vykdymo negalima.

Kadangi, kaip jau minėjau, teisminės praktikos analogiškais atvejais nėra, o jeigu atsitiktų taip, kad dėl ginčo reiktų kreiptis į teismą, siūlau iš anksto pasirūpinti rašytiniais įrodymais kreipiantis į Kauno Prekybos, pramonės ir amatų rūmus, tikslu gauti nenugalimos jėgos aplinkybes liudijančią pažymą, kas prireikus palengvintų nenugalimos jėgos įrodinėjimą teisme.

Bet kokiu atveju rekomenduoju gauti individualią konsultaciją, kurios pagrindu Jums reiktų skubiai kreiptis į kitą sutarties šalį su prašymu pakeisti sutartį ar sudaryti susitarimą dėl sutarties pakeitimo“.

Ketvirtadienį Seimo Ekonomikos komitete šio ir kitų klausimų sprendimui įkurta darbo grupė planuoja parengti taip vadinamųjų nuomos ir kredito atostogų sprendimą dėl karantino su sunkumais susiduriančiam verslui.

Kas vyksta Kaune
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
2.6800

„Citadele“ suteikė 5 mln. eurų finansavimą daugiabučių kvartalo „Nemunaičiai“ statyboms Kaune (2)

„ Citadele “ bankas su SBA grupės valdoma nekilnojamojo turto (NT) plėtros įmone „SBA...

„EfTEN“ įsteigtas naujas NT fondas įsigijo „Danske Bank“ biurų pastatą Vilniuje

„ EfTEN Capital“ įkūrė naują komercinio nekilnojamojo turto fondą, kuris vadovausis...

Prezidentūra: dėl NT mokesčio reikia išsamios diskusijos (9)

Finansų ministerijai baigiant analizuoti naujo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio alternatyvas,...

„Swedbank“: būstą šiuo metu norėtų pakeisti 2 iš 5 šalies gyventojų

Savo būstą šiuo metu norėtų pakeisti 42 proc. šalies gyventojų, rodo „Swedbank“ užsakymu...

„Vingės logistika“ už daugiau nei 4 mln. eurų išplėtė sandėlius

Klaipėdos LEZ veikianti sandėliavimo ir krovinių tvarkymo paslaugų kompanija UAB „Vingės...

Top naujienos

Prezidentūra raštu kreipėsi dėl Pavilionio veiksmų: galėjo būti sulaužyta Seimo nario priesaika (4)

Įtampa tarp Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio ir prezidento...

Sinkevičius: atkalbėti kolegas nuo išėjimo iš LVŽS nebematau prasmės (27)

„Esu ne kartą atkalbėjęs kolegas, norėjusius palikti „valstiečių“ frakciją, tiek šią,...

Seimo komitete – kaltinimai „Lietuvos geležinkeliams“: avansas už baltarusiškas trąšas gautas jau žinant apie sankcijas ministerijos buvo apie tai informuotos  (25)

Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK) į darbotvarkę netikėtai įtrauktas klausimas dėl JAV...

Dulkio pateiktuose atsakymuose – vakcinavimo proceso užkulisiai kaip ant delno (14)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys interpeliacijos jam autoriams pateikė atsakymus į...

Prabilo apie naujus duomenis: omikron plinta greičiau nei delta ir vakcinos prieš ją yra mažiau efektyvios (108)

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys–Balevičius trečiadienio rytą feisbuke prognozavo, kokią...

Ivanauską užsieniečiu pakeisti norėjęs Stankevičius: konkrečių variantų rinkoje nebuvo

Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) vykdomasis komitetas antradienį vienbalsiai patvirtino Valdą...

Premjerė sako nematanti galimybės ilgai tęstis baltarusiškų trąšų tranzitui per Lietuvą „Lietuvos geležinkelių“ sutartį vertins vyriausybinė komisija (63)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad įsigaliojus Jungtinių Valstijų sankcijoms...

Gimnazijų reitingas: prabangios Vilniaus gimnazijos sunkiai skinasi kelią į pirmas vietas papildyta (26)

Trečiadienį „Reitingų“ žurnalo vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas ir žurnalistė Jonė...

Krauju paženklintas vakarėlis Marijampolėje: trijų vyrų linksmybės su narkotikais baigėsi žmogžudyste (38)

Marijampolėje vykęs vakarėlis baigėsi tragiškai: bute peiliu sužalota moteris buvo skubiai...