aA
Kaune įvairią veiklą vykdantys žmonės šiomis dienomis dalinasi įvairiaspalve patirtimi: nuo labai teigiamų pavyzdžių iki visiško negatyvo. Patalpas nuomojančių parduotuvių, grožio salonų, kavinių savininkai neviltyje – ne visi nuomotojai sukalbami, o valstybė vis dar nepriima būtinų sprendimų dėl nuomos mokėjimo atidėjimų.
Kauno centras karantino metu
Kauno centras karantino metu
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Koronaviruso epidemijos pradžioje portalą „Kas vyksta Kaune“ pasiekė įkvepianti žinutė: Dubingių gatvelėje Kaune įsikūrusios grožio studijos „Irėja“ kolektyvas nuoširdžiai prašė padėkoti salono patalpų savininkams Vygandui Šarkai ir Jurgitai Šarkienei, kurie tik paskelbus apie karantino metu draudžiamą grožio salono veiklą, sustabdė neribotam laikui patalpų nuomos mokestį.

„Jūs neįsivaizduojate, kokios esame jiems dėkingos. Nesitikėjome tokio nuostabaus poelgio, visos kolektyvo moterys esame sujaudintos tokio supratingumo – tai mums didelė dovana šiuo sudėtingu momentu“, – rašė be darbo ir pajamų likusios darbuotojos, kurių dauguma dar ir augina mažamečius vaikus.

Tačiau tokių pavyzdžių Kaune, deja, mažuma. Dauguma verslo žinučių, pasiekiančių redakciją, negatyvios. Žmonės skundžiasi, kad nors negali vykdyti veiklos, nes ji uždrausta valstybės, bet patalpų nuomotojai vis tiek reikalauja mokėti nuomą.

Vienos prabangios batų parduotuvės Laisvės alėjoje savininkai išsitarė, kad nuomą sumažino vos 15 proc., nors aiškumo, kada galės atidaryti parduotuvę – nėra jokio. Parduotuvės valdytojai sutinka dengti komunalinius mokesčius, galimai patalpų įsigijimo banko įmokų palūkanas, bet reikalavimas mokėti tik simboliškai sumažintą nuomos mokestį už patalpas, kuriose įsikūrusi uždaryta parduotuvė – protu nesuvokiamas.

„Akivaizdu, kad patalpų nuomotojai nepatiria kažkokių papildomų kaštų, tiesiog nori ir toliau pelnytis iš situacijos. Cinizmui nėra ribų“, – rašo skaitytojai.

Situaciją iš teisinės pusės portalui „Kas vyksta Kaune“ pakomentavo „Advocatera“ advokatė Raimonda Lazauskienė:

„Pagal šiandien šalyje susiklosčiusią situaciją, kuriai nėra buvę precedentų ir dar nėra suformuotos teisminės praktikos, iš tiesų kyla daug klausimų. Labai dažnas iš jų, ar jie gali nutraukti nuomos sutartis pasinaudodami force majeure sąlyga ir būti atleisti nuo sutartinių įsipareigojimų, tokių kaip kelių mėnesių nuomos mokestis, sutarties nutraukimas, ir pan.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateikė išaiškinimą dėl sutartinių prievolių vykdymo ir nenugalimos jėgos (force majeure) sąlygų taikymo ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu:

„Norime atkreipti visų verslininkų dėmesį, kad paskelbta ekstremali situacija šalyje neatleidžia įmonių nuo sutartinių prievolių vykdymo. Bandymai kitų sąskaita spręsti savo problemas ir naudotis susiklosčiusia padėtimi yra netoleruotini ir prieštarauja solidarumo principui, kurio šiandien reikia visapusiškai laikytis.

Šiomis ypatingomis ir sudėtingomis aplinkybėmis būtina negriauti tarpusavio pasitikėjimo ir nekurti pavojingų precedentų. Todėl imamės prevencinių veiksmų ir kreipiamės į verslo bendruomenę, kad būtų laikomasi tų reikalavimų, kurie yra nustatyti teisės aktuose“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, laikinai einantis ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas.

Taigi, atsižvelgiant į tai, pirmiausiai reikia analizuoti sutartį ir įvertinti tai, ar šalis ėmėsi visų reikalingų priemonių įvykdyti savo sutartinius įsipareigojimus bei tai, ar koronaviruso protrūkį bei su juo susijusius apribojimus buvo galima numatyti iš anksto, nes prekybos draudimas nėra force majeure aplinkybė.

Tai reiškia, kad šalis atleidžiama nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą tik tuomet, jeigu ji įrodo, kad sutartis negali būti įvykdyta dėl aplinkybių, kurių negalėjo kontroliuoti ir numatyti sutarties sudarymo metu.

Kai vienai šaliai sutarties vykdymas tampa sudėtingesnis, ši sutarties šalis turi teisę kreiptis į kitą šalį, prašydama sutartį pakeisti (tartis dėl dalinio mokėjimo, mokėjimų grafiko pakeitimo, atidėjimo, nuomos sutarties atitinkamam laikui pratęsimo ir pan.).

Šiame kontekste akcentuotina, kad vienašališkai nutraukti tam tikrų sutartinių įsipareigojimų vykdymo negalima.

Kadangi, kaip jau minėjau, teisminės praktikos analogiškais atvejais nėra, o jeigu atsitiktų taip, kad dėl ginčo reiktų kreiptis į teismą, siūlau iš anksto pasirūpinti rašytiniais įrodymais kreipiantis į Kauno Prekybos, pramonės ir amatų rūmus, tikslu gauti nenugalimos jėgos aplinkybes liudijančią pažymą, kas prireikus palengvintų nenugalimos jėgos įrodinėjimą teisme.

Bet kokiu atveju rekomenduoju gauti individualią konsultaciją, kurios pagrindu Jums reiktų skubiai kreiptis į kitą sutarties šalį su prašymu pakeisti sutartį ar sudaryti susitarimą dėl sutarties pakeitimo“.

Ketvirtadienį Seimo Ekonomikos komitete šio ir kitų klausimų sprendimui įkurta darbo grupė planuoja parengti taip vadinamųjų nuomos ir kredito atostogų sprendimą dėl karantino su sunkumais susiduriančiam verslui.

Kas vyksta Kaune
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
2.6800

INVEGA atsako: dažniausiai verslams kylantys klausimai dėl nuomos mokesčio kompensavimo (8)

Įmonėms, kurios dėl pandemijos buvo priverstos stabdyti veiklą, valstybė kompensuoja dalį...

Vilniaus centrinio pašto pardavimo sandorį tikimasi baigti netrukus (8)

Vilniaus centrinio pašto pastato pardavimo procesas užsitęsė dėl karantino, teigia Lietuvos...

Nuomos subsidija sunkiai pasiekia verslą (1)

Valstybei pažadėjus nekilnojamojo turto nuomos subsidiją verslui, ši parama įmonių iš esmės...

Daugiabučius pritaikyti neįgaliesiems siūloma be savininkų sutikimo (9)

Seimas spręs, ar supaprastinti bendro naudojimo patalpų senuose ir nerenovuotuose daugiabučiuose...

Dėl dalinio nuomos mokesčio kompensavimo kreipėsi daugiau nei 2 tūkst. šalies įmonių (1)

Nacionalinė plėtros įstaiga „ Investicijų ir verslo garantijos “ (INVEGA) iki pirmadienio...

Top naujienos

Sutkaus ir Zalatoriaus bylos esmė: veikė kaip konfederacijos vadovas, o pinigus gavo sau (132)

Teisėsauga sulaikė Lietuvos verslo konfederacijos prezidentą Valdą Sutkų ir Lietuvos bankų...

Vasaros atostogų sezonas prasideda: kurios Europos šalys atveria sienas lietuviams (28)

Nors šalių vyriausybės vis dar pataria vengti būtinų tarptautinių kelionių, dauguma Europos...

Klaipėdos policija skubiai kreipiasi į visuomenę: į automobilį jėga įsodinta mergina šaukėsi pagalbos ieškomas užfiksuotas automobilis (116)

Klaipėdos policija informavo, kad ieškomas vaizdo kameromis užfiksuotas automobilis. Pranešama,...

Anapilin iškeliavo geriausias XX a. Lietuvos rankinio vartininkas (9)

Eidamas 79-uosius mirė garsus Lietuvos rankininkas, treneris, sporto vadovas Kęstutis Edmundas...

Pirmas išsiskyrusios moters pasimatymas įsimins ilgam: po karantino išlįs visi maušai (504)

Išskyrusiai moteriai susitikinėjant su vyrais yra dvi pusės. Viena: pajunti, kad sulauki daug...

Alkoholis siejamas su 60 ūmių ir lėtinių ligų: gydytoja įvardijo gėrimų grupę, kuri situaciją tik pablogina (144)

Vasara – atostogų metas, kai norisi atsipalaiduoti, daugiau laiko praleisti gamtoje. Tai laikas,...

Atslinkus ciklonui oras įšils iki 19 laipsnių (2)

Artimiausią parą per Lietuvą slinks atmosferos frontas. Jau trečiadienio naktį dangumi plauks vis...

Laura Dzervė

Rūkyti nemokamai ir sutaupyti: iš daug žadančio sportininko staiga pavirto į nusikaltėlį (1)

Prieš savaitę buvo mokyklos išleistuvės, iki Joninių liko keletas dienų, vasara buvo vos...

Jau birželio pabaigoje Kuršių nerija bus tik turtuoliams: trečdaliu pakeltą „ekologinį“ mokestį vadina visišku nesusipratimu (220)

Šią vasarą važiuojantieji į Neringą turės gerokai pakratyti piniginę. Nuo birželio 20 dienos...

Nepasitiki valdžios sprendimu dėl vienkartinės 200 eurų išmokos: ar tai netaps meškos paslauga? (248)

Lietuvos vyriausybė priėmė sprendimą išmokėti rugpjūčio mėnesį visiems šalies pensininkams...

|Maža didelių žinių kaina