aA
Prieš penkerius metus Panevėžyje dar buvo galima butą išsinuomoti tik už jo komunalinius mokesčius, o dabar būsto nuoma vietiniams tapo verslu. Ne tik auga bei didžiųjų miestų lygį vejasi šių paslaugų kainos, bet ir atsiranda pasiūlymų dėl ilgalaikio ar trumpalaikio apgyvendinimo. Neretai į šią rinką įsisuka ir sukčiai. Visgi rimti nuomotojai tvirtina, kad sąžinės trūksta ir jų klientams.
Būstą nuomojantis vyriškis apie nuomininkus: pateikia krūvą pageidavimų, patys neturėdami nė šakutės
© Panevėžio savivaldybės nuotr.

Panevėžietis Jaronimas, pageidavęs neviešinti pavardės, jau daug metų užsiima butų ir namų nuoma. Tokio nekilnojamojo turto pensinio amžiaus vyras turi tiek Aukštaitijos sostinėje, tiek Rokiškyje, tiek Druskininkuose ir dar kitur.

„Būstą nuomoju visą gyvenimą, dabar tai man padeda prisidurti prie pensijos“, – sako pašnekovas, bet priduria, kad lobių šiame versle vis dėlto taip ir neatrado.

Ne vieną butą, namą ir net komercinės paskirties pastatą nuomojantis Jaronimas tvirtina, kad gaunamas pelnas vos padengia nuostolius.

Būsto nuomos rinka nuolat svyruoja, ir nė nesuprasi, nuo ko tie svyravimai priklauso. Nuomos kainos Panevėžyje, aišku, auga – kaip ir viso kito. Bet „terbelninkai“ (taip Jaronimas vadina nepatikimus nuomininkus – aut. pastaba) nori visko už dyka, be depozito, kol neišvarai jų su policija ar net prokuratūra“, – kalba nekilnojamojo turto nuomotojas.

Auksinis jaunimas

Jaronimas savo paslaugas paprastai siūlo per skelbimus internete ir spaudoje. Šiuo metu panevėžietis ieško nuomininkų 1 kambario butui Staniūnų gatvėje. Už 32 kv. m būsto 5-ame aukšte nuomą prašo 150 eurų.

Skelbimu susidomėjo jau keletas, bet nė vienas nuomotojui nepasirodė rimtas.

„Galiu tvirtai pasakyti, kad didžioji dalis nuomininkų – prasti klientai. Anksčiau ant tokių užšokdavau nuolat, per ilgus nuomos metus jau moku atpažinti būsimą savo buto ar namo gyventoją, todėl nuostolingų sandorių sudarau kiek mažiau, bet jų vis tiek būna. Stengiuosi su būsimu nuomininku kuo geriau susipažinti, kad ateityje neturėčiau bėdų. Žmonės dėl to ant manęs pyksta, mano, kad tardau, bet ką daryti – tiek pamokų jau turėjau“, – apie gana spalvingą patirtį nuomos versle pasakojo pensininkas.

Į šiuo metu siūlomą butą Staniūnų gatvėje šeimininkas prieš pusmetį įsileido moterį su penkiais vaikais. Galiausiai ši, palikusi 1500 eurų skolą, išėjo. Daugiavaikę mamą Jaronimas sutiko priimti prašant jai atstovaujantiems vaiko apsaugos teisių specialistams. Mat jų klientė buvo netekusi teisės auginti savo atžalas ir vaikus susigrąžino tik radusi nuolatinę vietą gyventi.

„Susigrąžino vaikus, pirmą mėnesį už juos gavo pinigų, o paskui man nieko nebemokėjo. Po pusmečio vieną dieną jos ten paprasčiausiai neberadau. Liko nesumokėta kelių mėnesių nuoma, komunaliniai ir kiti buto mokesčiai. Galėčiau ieškot tų pinigų, bet ką iš tokios moters gausi“, – mano nuomotojas.

Panašiai, anot jo, yra pasielgę ir jauni žmonės. Šie, pasak Jaronimo, pateikia krūvą pageidavimų, patys esą neturėdami nė šakutės, o išeina būstą apvertę ir dar nesumokėję.

„Grįžta iš užsienio, išsinuomoja butą, paskui dingsta nesumokėję, ir gaudyk vėją laukuose. Jų ieškodamas kitose šalyse antstoliams daug paklosi, bet iš to jokios naudos. Taip pat nutinka ir su studentais. Žiūrėk, jeigu jau pažada pats mokėti mokesčius, tai žinok, kad greit liksi su nosim. O kitas išeidamas, nors ir turėdamas tūkstantinę skolą, dar pasako, kad aš brangininkas ir plėšikas“, – pasakojo Jaronimas.

Kainos nestovi vietoje

Nekilnojamojo turto nuomotojas rimčiau vertina tik vyresnio amžiaus klientus, po skyrybų šeimas palikusius, kitų nelaimių prispaustus nuomininkus ar tėvus, mokančius už studijuojančių vaikų nuomą.

„Kai suskaičiuoji, kiek nuostolio man pridaro šitas užsiėmimas, tai vos ne nuliui dirbu“, – tvirtina Jaronimas.

Anot jo, būsto nuomos kainos Panevėžyje jau vejasi tokius didžiuosius miestus kaip Šiauliai, Klaipėda ar net Kaunas. Vilniuje įkainiai kiti, kitokie ir klientai. Sostinėje, panevėžiečio nuomone, „terbelninkai“ seniai vietos nebeturi.

„Palyginti su mažesniais miestai, Panevėžyje nuomotis brangu. Rokiškyje toks pat būstas per mėnesį pigesnis 50 eurų“, – paaiškino įvairiuose Lietuvos kampeliuose nuoma užsiimantis panevėžietis.

Aukštaitijos sostinėje, anot jo, išsinuomoti dažniausiai ieškoma mažesnio buto. Dviejų kambarių ir didesnių būstų prašo nebent emigrantai.

Graibstomiausi pigesni

Nekilnojamojo turto (NT) agentūros „Ober-Haus“ Panevėžio biuro vadovas nekilnojamojo turto ekspertas Romualdas Paulauskas pažymi, kad būsto nuoma Panevėžyje iš tiesų tampa verslu.

Pasak specialisto, skirtingai nei prieš penkerius metus, dabar jau atsiranda nemažai investuojančiųjų į butus. Toks nekilnojamasis turtas atitinkamai paruošiamas ir vėliau siūlomas nuomoti.

„Dažnai tai yra dviejų trijų kambarių butai“, – sakė R. Paulauskas.

Biuro vadovas apžvelgė bendras NT rinkos tendencijas ir teigė, kad jo atstovaujamos įmonės internetiniame portale dabar siūloma išsinuomoti 20 butų Panevėžyje. Tokių paslaugų kainos čia svyruoja nuo 150 eurų per mėnesį (1 kambario butas Žemaičių g. kvartale) iki 750 Eur. Tiek prašoma už trijų kambarių butą miesto centre, Kranto gatvėje.

„Vyraujanti nuomos kaina Panevėžyje svyruoja nuo 150 iki 250 eurų per mėnesį, bet ji gali siekti ir nuo 200 iki 400 eurų. Brangesni butai yra centrinėje miesto dalyje, 2–4 kambarių, gerai įrengti. Populiariausi vieno ir dviejų kambarių butai, jų nuomos kaina siekia 100–250 eurų per mėnesį“, – vardijo NT rinkos ekspertas.

Butų nuomos pasiūlą diktuoja paklausa. Pasak R. Paulausko, per pastarąjį penkmetį būsto nuoma Aukštaitijos sostinėje gerokai suaktyvėjo. Seniau čia buvo galima gauti butą mokant tik už komunalines paslaugas, o dabar tokių pasiūlymų nė su žiburiu nesurasi.

Tačiau NT nuomos paslaugas lyginti su kitais didmiesčiais Panevėžiui dar sunkoka, nes čia, skirtingai nei Vilniuje ar Kaune, po vasaros renkasi ne tokia didelė studentų bendruomenė.

„Kituose didžiuosiuose miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje – yra daug aukštųjų mokyklų, taigi ir daug studentų, kurie nuomojasi butus. Ir kainos kituose miestuose gana įvairios, tai priklauso nuo vietos, įrengimo ir kt. Tarkime, sostinėje, Šiaurės miestelyje, paprastai įrengto dviejų kambarių buto nuoma siekia 400–450 eurų per mėnesį, o Panevėžyje gerai įrengto tokio būsto nuoma centrinėje dalyje – 350–400 eurų“, – palygino pašnekovas.

Nuomotis butų Panevėžyje dažniausiai ieško jaunos šeimos, poros, atvykstantys specialistai. Taip pat tie, kurie dar negali įsigyti savo būsto (negauna kredito) ar besistatantys namą.

Penkiasdešimt viename name

Sparčiai populiarėja Panevėžyje ir trumpalaikės nuomos pasiūla. Šiuo metu viename NT portalų yra 11 skelbimų dėl tokio apgyvendinimo. Tai yra butai, kambariai, nuomojami nuo vienos valandos iki paros.

Jų kainos svyruoja nuo 20 eurų už valandą iki 50 eurų už parą. Bet taip pat yra butų, parai tekainuojančių 5–7 eurus.

„Tai yra tokie variantai, kai kambariuose apgyvendinama 1–4 asmenys. Jie turi naudotis bendra virtuve, sanitariniais mazgais. Pavyzdžiui, Rožių kvartale kambariais išnuomojamas visas namas, o jame galima apgyvendinti maždaug 50 žmonių“, – apie naujas tendencijas pasakojo R. Paulauskas.

Iki 30 asmenų vienu metu dabar siūloma apgyvendinti patalpose, kur už 5 eurus nuomininkas gauna patalynę, jo kambarys nuolat tvarkomas, yra televizorius, didelė bendra virtuvė su indais ir buitine technika, atskiras tualetas, dušas, nemokamas bevielis internetas, automobilių stovėjimo aikštelė.

Skamba gražiai ir patraukliai, tik policija įspėja labai dėmesingai įvertinti kiekvieną siūlomą nuomą ir neskubėti duoti avanso už tokias paslaugas – pirmiausia būtina apžiūrėti patį būstą. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyresniojo specialisto Tado Martinaičio duomenimis, Panevėžyje pasitaiko pranešimų apie tariamą nuomotoją, kuris, paėmęs pinigus iš kliento, dingsta lyg į vandenį.

„Policija sulaukia pranešimų dėl sukčiavimo, susijusio su būsto nuoma. Tokiais atvejais dažniausiai kaina pateikiama mažesnė negu rinkos ir prieš susitikimą kliento paprašoma pervesti avansą. Vėliau su tariamu būsto nuomotuoju nebegalima susisiekti“, – kalbėjo policijos atstovas.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
3.8958

Prie Palangos planuojamas viešbučių ir daugiabučių kompleksas (31)

Palangos savivaldybė pranešė, kad netoli kurorto planuojama statyti modernų daugiabučių ir...

Trys KAM pavaldžios institucijos kelsis į Vilniuje statomą „Cloud Offices“ biurų pastatą (6)

Trys Krašto apsaugos ministerijai (KAM) pavaldžios institucijos kelsis į sostinės Šnipiškių...

Planuojama atgaivinti „Akropolio“ projektą prie Vingio parko Vilniuje (45)

Nekilnojamojo turto projektų plėtros įmones Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Bulgarijoje valdanti...

Vilnius Tech 1,5 mln. eurų mažina pastatų kainą, rengia naują aukcioną (1)

Jau du kartus neįvykus Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) skelbtiems pastatų...

LB: tarpusavio draudimo paslaugos didins konkurenciją draudimo rinkoje

Lietuvoje turėtų atsirasti bendruomeniškumu paremtos tarpusavio draudimo paslaugos, kurios būtų...

Top naujienos

Ką Lenkijos išstojimas iš ES reikštų Lietuvos gyventojams: prognozuoja produktų brangimą (49)

Lenkijai pareiškus, kad dalis Europos Sąjungos sutarties straipsnių yra „nesuderinami“ su šios...

Ką Lietuvai reikštų karo debesys virš Taivano: įspėja apie pragaištingą konfliktą dviem frontais (139)

Kai Kinija bus suvienyta. Šį sakinį ypač pamėgusi Kinija neslepia ketinimų užgrobti Taivaną...

Rimvydas Valatka. Pilėnų sindromas

Seni sovietiniai anekdotai aktualūs kaip niekada. Ką daryti prasidėjus atominiam karui, klausia...

Architektai apie daug aistrų sukėlusį Reformatų skvero Vilniuje projektą: jis buvo būtinas

Vilniaus miesto centre, ant Senamiesčio ir Naujamiesčio ribos išsidėstęs Reformatų sodas į...

Dėl skardinės alaus – įnirtinga prokurorų kova (143)

Neįtikėtina, bet prokurorai įnirtingai siekė, kad iš vienos Kretingos rajone esančios...

Kaune siautėja nevaldomi nepilnamečiai: vagia, laužo ir baugina parduotuvių darbuotojus (2)

Įvairiose miesto vietose gyvenantys kauniečiai pastaruoju metu negali atsistebėti vaikų...

Nusikaltėliai iš Lietuvos toliau šiurpina Europą: iš narkotikų verslo uždirbtų pinigų – įspūdingi pirkiniai Lietuvoje (87)

Gaujos, narkotikai ir milžiniški pinigai – apie visa tai Delfi TV laidoje „Dienos interviu“...

Griežtas įspėjimas dėl Gedimino kalno: galime netekti Aukštutinės pilies rūmų ir Vakarinio bokšto (405)

Gedimino kalno Vilniuje tvarkymo projekto rengėjai įspėja apie naujas grėsmes, Nacionalinis...

Po kelionės į Tailandą – stačia galva į nuosavą verslą (10)

Donatą ir Albertą, verslą kurti įkvėpė kelionė į Tailandą . Ne veltui sakoma, kad draugą...

Europos atskalūnėms žemė slysta iš po kojų (315)

Netikėtas vieno lyderio atsistatydinimas, šokiruojantis kito pralaimėjimas ir dešimtys...