aA
Dažniausiai vaikai savo žaidimams pasirenka pačias įvairiausias temas ir personažus. Mažieji persikūnija į gydytojus, kosmonautus, karius, vairuotojus, manekenes, kirpėjas, siuvėjas… Kiekvienas šių vaidmenų – tai to, ką vaikas jau žino ir supranta, atspindys. Per žaidimus mažieji ne tik patiria daug įspūdžių, bet ir mokosi, todėl itin svarbu atžaloms pasiūlyti tokių žaidimų, kurie tobulintų skirtingus jų įgūdžius. Būtent ikimokykliniame amžiuje, kai vaikas yra pats smalsiausias ir imliausias, reikėtų pradėti kalbėtis ir per žaidimus bandyti paaiškinti mažajam, kas yra pinigai, iš kur jie atsiranda, o į atžalos žaidimų personažų sąrašą tarsi netyčia pasiūlyti finansininko, pardavėjo ar verslininko personažą.
G. Stankutė. Ikimokyklinis amžius tinkamiausias finansinio švietimo startui
© Shutterstock nuotr.

Būtina padėti formuoti požiūrį į pinigus

Visų pirma, reikėtų suprasti ir įsisavinti, kad ikimokylinis periodas vaikui yra itin svarbus ir daug lemiantis. Būtent šiame amžiuje formuojasi vaiko asmenybė, požiūris, mąstymas bei gebėjimas teisingai prognozuoti įvairių poelgių pasekmes. Todėl ankstyvame amžiuje suformuotas požiūris į pinigus bei jų valdymo įgūdžius nulemia ateityje priimamus sprendimus.

Būtent ikimokyklinio amžiaus vaikai labiausiai trokšta informacijos, kelia ne vieną klausimą, į kuriuos atsakyti jiems suprantama kalba ir aiškiais pavyzdžiais yra būtina.

Nereikia vaiko suvokimui ir pasaulėžiūrai leisti formuotis savaime, kai kalbame apie finansus. Kuo anksčiau mažajam imsime aiškinti apie tai, kas yra pinigai ir kaip reikėtų su jais elgtis, tuo teisingesnį požiūrį išugdysime. Vilkindami finansinio raštingumo ugdymo procesą tėvai rizikuoja, kad vaikas iš aplinkos, draugų ar televizijos susidarys netinkamą nuomonę, o ją pakeisti gali būti labai sudėtinga.

Ką ikimokyklinukas turi žinoti apie pinigus?

Finansai yra viena tų temų, kuriomis tėvams kalbėti su mažaisiais nėra lengva. Sudėtinga pasirinkti ikimokyklinukui suprantamas sąvokas, paaiškinti, ką jos reiškia, išreikšti vertę bei rasti žodžius ar situacijas, kuriomis formuotųsi tinkamas vaiko požiūris.

Vis dėlto svarbu atžalos neapkrauti per dideliu kiekiu informacijos, kad ji būtų tinkamai įsisavinta ir suprasta. Prieš pradėdamas lankyti mokyklą vaikas turėtų gebėti nusistatyti prioritetus išlaidoms, suprasti, kad kažką perkant reikia rinktis pagal tai, kiek jis turi pinigų bei įvertinti, kad gali tekti be ko nors apsieiti.

Be to, itin svarbu, kad dar prieš pradėdamas lankyti mokyklą vaikas suprastų, iš kur atsiranda pinigai. Atžalai derėtų paaiškinti, kad norint kažką nusipirkti reikia sunkiai dirbti ir taupyti. Žinoma, mažasis dar iki pradėdamas mokytis mokykloje turėtų žinoti banknotų vertę bei pavadinimus, būti susipažinęs su taupymo būdais.

Mokymasis gyvenimiškose situacijose

Nors daugelis tėvų ir supranta, ką reikėtų paaiškinti atžalai, tačiau „KAIP tai paaiškinti“ vis tiek išlieka vienu esminių klausimų. Svarbu suprasti, kad efektyviausi bei suprantamiausi būdai ikimokyklinio amžiaus vaikams yra tie, kurie yra integruojami į jų kasdienį gyvenimą ir juose dalyvauja visa šeima.

Nereikia skirti atskiro laiko dienoje ar savaitėje, kuomet sėdama prie stalo kalbėti apie finansus. Pinigų vertės suvokimą reikėtų aptarinėti susidarius tam tikroms situacijoms – apsiperkant parduotuvėje, atsiradus norui kažką įsigyti ar poreikiui iš kur nors gauti pinigų. Būtent tokiais atvejais yra lengviausia ir tinkamiausia vaikui suprantamais žodžiais paaiškinti, ką ir kodėl reikia daryti norint įgyvendinti įvairias, su finansais susijusias, svajones.

Be to, technologijos pakeitė ne tik suaugusiųjų gyvenimus, bet ir pačių mažiausiųjų ugdymą. Internete galima rasti daugybę įdomios, vaikams pritaikytos patrauklios medžiagos finansinio raštingumo tema. Viena tokių priemonių – internetinis žaidimas „Pinigėnai“, skirtas būtent ikimokyklinio amžiaus vaikams. Žinoma, norint mažąją atžalą sudominti tokiomis elektroninėmis mokymosi – žaidimo priemonėmis, svarbu ir tėveliams įsitraukti, skirti tam laiko, užvesti vaiką ant kelio. Be to, tai yra puikus būdas išsiaiškinti vaikų suvokimą bei proga pokalbiams apie finansus.

Finansinio raštingumo ugdymas ikimokykliniame amžiuje turi būti pritaikomas prie vaiko mąstymo, todėl įprastai geriausiai suveikia mokymasis per žaidimus. Vaikas geriausiai įsisavina informaciją tuomet, kai jam yra įdomu, be to, žaidžiant mažajam galima leisti klysti ir mokytis iš padarytų klaidų.

Vaikui reikia leisti klysti

Viena didžiausių tėvų klaidų ugdant vaiko supratimą apie finansus – tai manymas, kad pinigai – ne vaikų reikalas ir temos apie finansus vengimas.

Atžalos ikimokykliniame amžiuje labai lengvai perima tėvų turimą požiūrį. Jei šeimoje pinigai yra laikomi blogybe, tikėtina, kad ir vaikų požiūris į finansus nebus teigiamas ir tai lems neteisingos sampratos susiformavimą.

Dar viena grubi tėvų klaida – neleidimas vaikams klysti ir pajusti to rezultatus. Matant, kad vaikas nori priimti neprotingą sprendimą ir kaskart jį sulaikant, kelias klaidos kartojimui nėra užkertamas. Tik išbandęs savo kailiu mažasis supras, kad vienas ar kitas finansinis sprendimas buvo tikrai neteisingas.

Ugdydami finansiškai atsakingą ir sąmoningą vaiką, nuo pat ankstyvo amžiaus tėvai turėtų būti vieningi. Vienas negali būti blogasis, o kitas – gerasis, kuris nuolat nuolaidžiauja ir leidžia daugiau. Jei praradus daiktus, tėvai juos tiesiog atperka, vaiko sąmonėje formuojasi požiūris, kad jam nebūtina taupyti pinigų ar tausoti daiktų – vis tiek jis viską gaus iš naujo. O kartą pametęs ir pajutęs netekimo skonį, mažasis ne tik geriau supras daiktų ir pinigų vertę, bet ir labiau juos saugos, ateityje nekartos padarytų klaidų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Paaiškino paliekamų arbatpinigių rebusą: kiek mokesčių kokiu atveju nubyra valstybei (101)

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija pasidalijo skaičiavimais, susijusiais su gyventojų...

„Baltijos“ ir „Namų kredito unijos“ indėlininkai raginami atsiimti draudimo išmokas

Bankrutavusių kredito unijų „ Baltija “ ir „Namų kredito unija“ indėlininkai iki...

Baldų gamyba iš vidaus: medienos dalis savikainoje ir kas lemia brangimą (19)

Pastaruoju metu pastebimas tiek medienos žaliavos, tiek vartotojams parduodamų baldų kainų...

TOP-30 labiausiai brangusių prekių ir paslaugų: infliacija skaudžiausiai smogė naujakuriams ir vairuotojams (134)

Seniai matytą 5 proc. lygį pasiekusią infliaciją šiemet geriausiai pajuto automobilių...

Netrukus planuoja imtis mokestinių pakeitimų: gali keistis pajamų apmokestinimas, didėti NPD galėtų įsigalioti jau kitų metų sausį (130)

Jau šioje Seimo rudens sesijoje galimai bus imtasi mokestinių pakeitimų, pirmadienį po frakcijų...

Top naujienos

Apsilankius viename užkardos kambarių irakietis tiesiog pratrūko: pinigų aš turiu – man reikia ištrūkti iš šio mėšlo (211)

Švenčionių pasienio užkarda pamažu tuštėja. Dabar čia dar gyvena 31 migrantas, kai pačiame...

Seimūnai ir toliau galės praleidinėti posėdžius nebaudžiami: algą vis tiek gaus (36)

Seimo nariai toliau gaus visą algą, net ir neidami į darbą. Bandyta priimti įstatymą, kad...

Ekspertas apžvelgė būsto rinkos pokyčius, tačiau dėl NT kainų abejoja: ateinantys treji metai yra nenuspėjami

Dar vienam NT rinkos sezonui skaičiuojant paskutiniuosius šių metų mėnesius, metas apžvelgti,...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Išskirtinio išradimo autorius Mikulėnas – apie išmaniusius marškinėlius, šlovės valandas sporte ir skaudžias patirtis versle

„Užlipus ant vieno kalnelio kaskart pasimato kitas, į kurį vėl įdomu įkopti“ – sako...

Slapta sudaryto sandorio atgarsiai nuaidėjo visame pasaulyje: gali tekti rinktis tarp dviejų grėsmių (153)

Prancūzija nėra vienintelė šalis, nepatenkinta naujuoju JAV, JK ir Australijos saugumo susitarimu:...

Mirė Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Leonardas Gutauskas papildyta (88)

Eidamas 83-iuosius metus naktį į šeštadienį mirė nacionalinės kultūros ir meno premijos...

Kitus gelbėjantys medikai apie save pamiršta: apie 80 proc. yra perdegę, trečdalis linkę į depresiją (210)

Šią savaitę Lietuvą apskriejo liūdna žinia apie dar vieno mediko savižudybę. Gydytojas...

Aurelijus Veryga nusipirko išskirtinės išvaizdos motociklą ir įvardijo jo kainą: žmona kol kas kartu nevažinėja (106)

Aurelijus Veryga , būdamas ministru turėjo daug darbo ir mažai laisvalaikio, o baigus kadenciją...

Pardavęs verslą sostinėje Aukštadvaryje sukūrė Ameriką: esu pats laimingiausias žmogus (29)

„Esu pats laimingiausias žmogus. Darau tai, ką noriu“, – šypsosi Egidijus Šova. Prieš...