„Tikimės, kad tiek darbuotojai, tiek verslas bus suinteresuoti susitarti ir surasti bendrą sprendimą, kuris atrodys tinkamas abiems pusėms. Mano nuomone tiek nepamokestinamas pajamų dydis, tiek MMA turėtų augti panašiu dydžiu. Tikimės, kad šiuos du dydžius kombinuojant, pavyks visgi Trišalėje taryboje rasti sprendimą, kuris tenkintų visas puses ir atlieptų šiandienos ekonomikos iššūkius“, – pirmadienį žurnalistams teigė G. Skaistė.

Vis tik, konkrečių MMA ir NPD dydžių, kokius norėtų matyti nuo 2023 m., ministrė nebuvo linkusi įvardinti.

„Tikrai nenorėčiau Trišalei tarybai sufleruoti kažkokių dydžių, tikiuosi, kad Trišalė taryba įvertindama visas rizikas ir galimybes suras kažkokį sprendimą, kuris tenkins visas puses“, – sakė Vyriausybės narė.

Politikė tikisi, kad susitarimas bus rastas, tačiau, tuo pačiu bus atsižvelgta į lėtėjančią ekonomiką ir kitas rizikas.

„Vis tik turėtų būti įvertintos rizikos, jog ekonomika atrodys blogiau, nei atrodo šiandien. Rizikos yra pakankamai aukštos, reikia įvertinti ne tik infliacijos lygį, bet ir kitus iššūkius, kurie ateina. Tikiuosi, kad tiek verslas, tiek darbuotojai ieškos bendro sprendimo“, – aiškino finansų ministrė.

ELTA primena, kad iš Vyriausybės, darbuotojų ir verslo atstovų suformuota Trišalė taryba yra apsisprendusi, kad kasmet, siekiant depolitizuoti minimalios algos didinimo procesą, šis dydis nustatomas nuo 45-50 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU).

Pagal sutartą metodiką, MMA dydis 2023 m. turi būti nustatomas atsižvelgiant į kitų metų prognozuojamą vidutinį darbo užmokestį be priedų ir premijų. Šis skaičius dauginamas iš 5 didžiausią MMA ir VDU santykį 2018–2020 m. turėjusių ES šalių MMA ir VDU santykio vidurkio – 48,9 proc.

Remiantis šiais skaičiavimais, birželio mėnesį vykusiame Trišalės tarybos posėdyje Lietuvos bankas (LB) pasiūlė nuo 2023 metų MMA padidinti nuo 730 iki 867,67 euro, o tai sudaro 18,9 proc.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė rugpjūčio pabaigoje tvirtino, kad yra suprantama, jog žmonių pajamos turi didėti, tačiau ji siūlo neapsiriboti diskusijomis tik apie minimalios mėnesinės algos (MMA) kėlimą. Pasak jos, MMA „ant popieriaus“ galėtų kilti 70 eurų, o tuo tarpu neapmokestinamų pajamų dydis (NPD) 200 eurų.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė tuo tarpu sako, jog toks pasiūlymas nėra finansiškai subalansuotas. Anot jos, tiek MMA, tiek NPD turėtų didėti panašiu tempu.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją