„Be jokios abejonės, įtampų yra nemažai, dabar vėlgi „Nord Stream 1“ yra uždarytas neva remontui ir labai greitai baigsis terminas, ir pamatysime, ar tai yra neva remontas, kaip vyksta su „Družba“ nuo 2006 m., ar tai yra tikras remontas.

Žinoma, kainoms poveikis veikiausiai bus ir greičiausiai ta prielaida dėl dujų kainų, kuri buvo pavasarį, jau gali neatitikti realybės rudenį. Yra daug faktorių, kurie tą lems, kol kas anksti pasakyti“, – trečiadienį Seime žurnalistams teigė I. Šimonytė.

Politikė tikina nenori prisidėti prie spekuliacijų, koks laukia artėjantis sezonas. Pasak jos, įmanomi scenarijai yra radikaliai skirtingi ir daug kas priklauso nuo globalios ekonominės konjunktūros.

„Man turbūt nedera spėlioti ir spekuliuoti, mes tiesiog pagal tai, kaip informaciją gauname, tuos savo sprendimus ir adaptuojame.

Faktas tas, kad nebus lengvesnis šildymo sezonas, bet ruošiamės tam ir, manau, kad Europos Sąjunga taip pat pasiūlys žingsnius, kaip geriau pasiruošti žiemai, todėl, kad Europos Komisija artimiausiu metu turėtų išleisti komunikatą“, – sakė I. Šimonytė.

Ji aiškino, kad kaip ir COVID–19 pandemijos atveju buvo bendrų europinių sprendimų, taip gali įvykti ir dujų tiekimo atveju.

„Kaip kovido atveju buvo bendrų europinių sprendimų tam, kad ES valstybės, priimdamos individualius sprendimus, viena kitai nekenktų ir kažkuria prasme „nekanibalizuotų“ situacijos ir neblogintų bendros padėties, tai nenustebsiu, jeigu tų sprendimų bus pasiūlyta ir čia“, – tvirtino premjerė.

„Tuomet jau su kitomis valstybėmis narėmis ir patys savarankiškai darysime viską, kad ta situacija būtų kaip įmanoma geresnė“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad Rusijos valstybinis koncernas „Gazprom“ neseniai smarkiai sumažino dujų tiekimą „Nord Stream 1“ dujotiekiu į Vokietiją ir tai, be kita ko, argumentavo remontuojama turbina.

Rusija reikalauja, kad privalomi techninės priežiūros darbai būtų vykdomi toliau, nepaisant Vakarų sankcijų Maskvai dėl jos karo Ukrainoje. Turbina remontuojama Kanadoje, kuri prisijungusi prie Vakarų baudžiamųjų priemonių.

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, Kremlius nuosekliai mažina dujų tiekimą Europos valstybėms.

Atsisakius už jas atsiskaityti rubliais rusiškos dujos jau keletą mėnesių nebetiekiamos Lenkijai, Bulgarijai, Danijai. Dujų tiekimas dujotiekiais apribotas Prancūzijai, Vokietijai, stipriai priklausomoms nuo rusiškų dujų.