Vienos griežčiausių sankcijų Maskvai už jau 100 dienų besitęsiančią karinę invaziją Ukrainoje, įskaitant didžiosios dalies rusiškos naftos importo embargą, buvo galutinai patvirtintos anksčiau penktadienį.

Po kelias savaites trukusio Vengrijos pasipriešinimo ES lyderiai pirmadienį susitarė taikyti sankcijas pagrindiniam Rusijos naftos eksportui ir nusileido Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano reikalavimui netaikyti išimties vamzdynais tiekiamai rusiškai naftai.

Sankcijų paketas apima tanklaiviais gabenamos rusiškos naftos importo draudimą ir išimtį šalims, dėl geografinės padėties ir infrastruktūros negalinčioms greitai nutraukti naftos importo naftotiekiu. Šalys sutarė, kad tęs pastangas šiam tikslui pasiekti.

Rusiškos naftos ketinama palaipsniui atsisakyti per pusmetį, o naftos produktų – per aštuonis mėnesius.

Be to, Vokietija ir Lenkija įsipareigojo atsisakyti vamzdynais tiekiamos produkcijos, todėl tikimasi, kad iki šių metų pabaigos rusiškos naftos importas į ES sumažės 90 procentų.

Kad Vengrija ir kitos šalys, toliau gausiančios rusiškos naftos vamzdynais, nepasipelnytų iš jiems taikomos išimties, šią pigesnę produkciją uždrausta perparduoti.

Blokas taip pat siekia apriboti Maskvos galimybes pardavinėti savo naftą už ES ribų, todėl uždraudė finansų įstaigoms drausti ir finansuoti laivus, gabenančius ją į trečiąsias šalis.

Prieš karą ES daugiau kaip ketvirtadalį naftos importavo iš Rusijos. Dabar blokas sulaukė kaltinimų, kad nepakankamai greitai pamėgino nutraukti finansavimą Maskvos karo mašinai, kautynėms įžengus jau į 100-ą dieną.

Vis tik atsižvelgiant į sunkumus, susijusius su naftos draudimu, mažai tikėtina, kad blokas bandys uždrausti Rusijos dujų eksportą, kuris yra gyvybiškai svarbus tokioms ekonomikoms kaip Vokietija.

Bankai, „skerdikai“, transliuotojai

Šeštuoju paketu Rusijos didžiausias bankas „Sberbank“ bus atsietas nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT. Ta pati sankcija bus taikoma Baltarusijos bankui „Belinvestbank“, Rusijos bankams „Moskovskij kreditnyj bank“, „Rosselchozbank“.

ES taip pat papildė eksporto draudimus ir paslaugų teikimo apribojimus.

Į sankcijų sąrašus papildomai įtraukta 18 bendrovių ir 65 asmenys, vienaip ar kitaip susiję su su karu Ukrainoje. Kalbant apie Baltarusiją, į sankcijų sąrašus papildomai įtraukta 12 asmenų ir aštuonios bendrovės.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino numanoma meilužė Alina Kabajeva, buvusi olimpinė gimnastė, buvo įtraukta į asmenų, kuriems taikomas turto įšaldymas ir draudimas atvykti į ES, sąrašą. Į jį taip pat pateko 45 Rusijos kariškiai, įtariami karo nusikaltimais netoli Kyjivo esančiame Ukrainos mieste Bučoje.

Sankcijos taikomos ir aukšto rango Rusijos vadui Michailui Mizincevui, kuris pramintas „Mariupolio skerdiku“, nes vadovavo brutaliai šio uostamiesčio apsiausčiai.

Tačiau į „juodąjį“ sąrašą Vengrijos reikalavimu neįtrauktas Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovas patriarchas Kirilas.

ES uždraudė dar trijų Rusijos valstybinių žiniasklaidos priemonių – „Rossija RTR/RTR Planeta“, „Rossija 24/Russia 24“ ir „TV Center International“ – veiklą Bendrijoje. Tai daroma siekiant nutraukti melagingos informacijos platinimą ir neapykantos kurstymą.

Blokas taip pat uždraudė teikti Rusijai virtinę finansinių ir konsultavimo paslaugų.

Cheminės medžiagos, kurios gali būti naudojamos neteisėtiems ginklams gaminti, įtrauktos į „juodąjį“ eksporto sąrašą.

„Su šiandienos paketu dar labiau apribojame Kremliaus pajėgumus finansuoti karą... Mes uždraudžiame rusiškos naftos importą į ES ir taip atkertame didžiulį Rusijos pajamų šaltinį. Taip pat atribojame daugiau svarbių Rusijos bankų nuo tarptautinės mokėjimų sistemos SWIFT“, – anksčiau pentadienį sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

„Be to, įvedame sankcijas tiems, kas yra atsakingi už žiaurius nusikaltimus... Bučoje ir Mariupolyje, uždraudžiame didesnei dezinformacijos veikėjų grupei aktyviai prisidėti prie [Rusijos] prezidento [Vladimiro] Putino karo propagandos“, – sakė jis.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės